Test: Briko Granfondo – precízne spracované oblečenie na intenzívne a dlhé výjazdy

Test: Briko Granfondo – precízne spracované oblečenie na intenzívne a dlhé výjazdy

Niekedy mám pocit, že na bicykli nestačí len vedieť jazdiť. Čím ďalej, tým viac platí, že na bicykel sa treba poriadne obliecť a jazdu si tak výrazne spríjemniť.

Dnes už naozaj málokto volí na výjazd dres plný reklamných nápisov. Samozrejme, pokiaľ nejazdíte v drese s názvami sponzorov vlastného klubu. Nie je to tak dávno, čo sme skoro všetci chceli jazdiť v tímových dresoch našich cyklistických hrdinov. A čím viac nápisov a rôznorodej grafiky bolo na drese, tým viac sme sa cítili ako profíci.

Doba sa ale mení a móda má vplyv aj na cyklistiku. Sociálne siete sú plné cyklistov a cyklistiek, ktorí chcú na fotkách dobre vyzerať. No nie je to však len o dizajne a o farbách. V cyklistike je to stále hlavne o funkčnom oblečení. Dres a nohavice jednoducho musia dobre fungovať. Dresy s vkusným a minimalistickým dizajnom ponúka talianska značka Briko. Sú ale naozaj rovnako funkčné, ako sú aj pekné?Ako som už spomínal v úvode, cyklistické oblečenie musí byť predovšetkým funkčné. Musí teda vedieť dobre odvádzať vlhkosť a musí byť schopné rýchlo schnúť. Ďalej by malo dobre sedieť na tele a nesmie nikde tlačiť, ťahať alebo inak dráždiť telo. Cieľ je, aby bolo pohodlné počas celej doby výjazdu, bez ohľadu na jeho intenzitu.Pozrime sa na dres


Briko Granfondo je vyrobený kompletne z polyesteru. Ide o materiál známy tým, že dokáže rýchlo schnúť. Navyše spôsob úpletu je navrhnutý tak, aby dokázal pot z tela čo najlepšie odvádzať na povrch, kde sa následne odparuje. Dres je zhotovený z dvoch rôznych typov úpletov s rôznou hustotou vlákna, ktoré sú rozdielne už na prvý pohľad a dotyk. Z boku a celej zadnej časti dresu je použitý vzdušnejší typ úpletu pre lepšie odvetranie. Predný diel a rukávy sú pre zmenu navrhnuté s dôrazom na čo najlepšie aerodynamické vlastnosti. To je poznať hlavne podľa drážok, ktoré majú za úlohu smerovať prúdenie vzduchu a zrýchliť tak jeho obtekanie okolo cyklistu.To, že ide o dres, kde sa pri jeho návrhu myslelo aj na aerodynamické vlastnosti, prezrádza jeho anatomický strih. Pri mojej výške 188 cm a hmotnosti 85 kg som volil veľkosť XL (talianske číslovanie) a dres naozaj poriadne kopíruje telo. To ale nemusí vyhovovať menej športovo založeným cyklistom, ktorí preferujú voľnejší strih a necítia sa dobre v obtiahnutom oblečení.Detail, ktorý má na drese potešil, je nižší golier. Tento typ goliera vídať skôr na časovkárskych kombinézach. No osobne mám tento variant radšej a oceníte ho hlavne v teplom počasí.Rukávy sú naopak mierne predĺžené, a to je tiež niečo, čo je hlavne v cestnej cyklistike už štandard aj pre už spomenuté aero vlastnosti. Nie sú zakončené žiadnou manžetou, čo len prispieva k ich pohodliu. Celý rukáv je z jedného typu úpletu, je dostatočne elastický a bez pocitu prílišného stiahnutia bicepsov.Na zadnej strane nájdeme celkovo 4 vrecká, pričom to štvrté som objavil len náhodou. Ide o vrecko, ku ktorému je prístup z bočnej strany a je chránené zipsom, ktorý je ale dokonale všitý do dresu. Z dresu trčí len nenápadný bežec. Výhodou tohto vrecka, okrem zapínateľnosti, je to, že materiál, z ktorého je vyrobený, by mal odolať vlhkosti, a preto je vhodný napríklad na doklady či bankovky, ktoré by sme za iných okolností mali vo vrecku prepotené. Zároveň môže slúžiť aj na kľúče alebo iné drobné predmety s ostrejšími hranami, a tak si môžeme chrániť dres pred možným odieraním od týchto predmetov.Okrem výrazného reflexného loga na zadnej časti chrbta nájdeme na ľavom vrecku aj “svietivý” nápis BRIKO, ktorý tiež prispieva k pasívnej bezpečnosti cyklistu.Spodný lem dresu je z vnútornej strany potiahnutý silikónovým pásikom, ktorý sa stará o to, aby sa nám počas jazdy v predklone nevyhŕňal. V prednej spodnej časti je použitý širší gumený pás, ktorý je z vnútornej strany posilikónovaný.Aj keď podľa spomínaných vychytávok a pre aero zameranie by sa mohlo zdať, že dres je určený pre cestnú cyklistiku, tak svoje uplatnenie si určite nájde aj v tej horskej pri výkonnostných disciplínach, ako je XC, XCM alebo CX. Rozhodne by však nemal uniknúť pozornosti športovo orientovaným cestným cyklistom s vysokými požiadavkami na funkčnosť.

Plusy

 • dizajn
 • anatomický strih
 • prevedenie rukávov
 • skryté vode a oderu odolné vrecko
 • nízky golier
 • vzdušnosť zvoleného úpletu

Mínusy

 • nenašiel som

Testovaný dres stojí približne 80 € a viac sa o ňom dozviete na tomto odkaze.Nohavice Granfondo


Už samotný názov Granfondo napovedá, že ide o nohavice navrhnuté pre niekoľkohodinové výjazdy v sedle bicykla. To znamená, že pri návrhu bol kladený hlavne dôraz na maximálne pohodlie. Rovnako ako dres, aj nohavice Granfondo sú vyrobené z polyesteru.Nohavice tvorí niekoľko panelov rôzneho strihu, ktoré sú zošité plochými švami. Nohavice jednak vďaka elasticite materiálu, ale aj vďaka samotnému strihu, výborne kopírujú telo a dobre sedia. Podobne ako pri drese, aj tu som volil veľkosť XL. No možno by som zniesol aj XXL, kvôli dĺžke trakov. I keď neviem, ako by to pri XXL bolo s tesnosťou v oblasti stehien, ktoré nemám zrovna najobjemnejšie .Počas jazdy, kedy som väčšinu času v predklone, však dĺžka trakov neprekážala. No ak som bol vzpriamený, mierny diskomfort v oblasti rozkroku bol cítiť. Možno materiál časom trochu povolí a bude to OK aj pri vzpriamenej polohe.Samotná výstelka, výrobcom označená ako Endurance Active 2.5, mi príde mierne hrubšia, než som zvyknutý u iných výrobcov. To niekomu môže, no aj nemusí, vyhovovať. Mám na mysli hlavne perforovanú časť v oblasti sedacích kostí. Stredový kanál v oblasti medzi sedacími kosťami je pre zlepšenie prietoku krvi v citlivých partiách bez výraznej polstrácie. Tu treba spomenúť, že testovaný model nohavíc je určený pre mužov.Celkovo sú nohavice dobre priedušné a to obzvlášť v chrbtovej časti a na trakoch, ktoré sú tvorené sieťovinovým úpletom, pre čo najlepší odvod tepla a vlhkosti. Spodný lem je zakončený elastickým gumovým pásom, ktorý je z vnútornej strany posilikónovaný, aby sa zabránilo vyhŕňaniu nohavíc za jazdy. Zo zadnej strany nohavíc je navyše reflexný nápis Briko.Nohavice sú spracované naozaj ukážkovo a ak vyberiete vhodnú veľkosť, tak vás odmenia vysokým stupňom pohodlia aj počas celodenných výjazdov vo vysokej intenzite. Sám výrobca udáva, že nohavice sú ideálne pre aktivity v dobe trvania cca 7 hodín.

Plusy

 • anatomický strih tvorený viacerými panelmi
 • ploché švy
 • vzdušná chrbtová časť trakov
 • pohodlné aj pri dlhých výjazdoch

Mínusy

 • hrubšia výstelka nemusí vyhovovať každému

Cena testovaných nohavíc sa pohybuje okolo 100 € a viac sa o nich dozviete na tomto odkaze.Kto ocení testovaný set?


Tieto kúsky oblečenia sú navrhnuté a určené predovšetkým vyznávačom cestnej cyklistiky, ktorí hľadajú pohodlné a funkčné oblečenie pre niekoľkohodinové tréningy, alebo preteky vo vysokej intenzite.

Tento set ale zaujme aj fanúšikov terénnych disciplín, ako sú XC, XCM či CX, alebo všetkých tých, ktorí si chcú spraviť radosť kvalitným oblečením s minimalistickým a originálnym dizajnom. Viac informácií nájdete na stránkach dovozcu.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up13thumb_down comments 7 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Oblečenie Silvini na leto a prechodné obdobie - česká kvalita s jednoduchým dizajnom

Test: Oblečenie Silvini na leto a prechodné obdobie - česká kvalita s jednoduchým dizajnom

Značka od našich českých susedov s príjemným materiálom a jednoduchým dizajom. V tomto článku vám popíšem moje skúsenosti s ich kolekciou na jar, leto a rovnako začiatok jesene.
Test: Santini Nimbus Rain - predĺžte si sezónu

Test: Santini Nimbus Rain - predĺžte si sezónu

V posledných rokoch štartujem cestnú sezónu stále skôr a skôr, pričom jarné počasie nešetrí nikoho. Nepremokavé a zateplené nohavice od Santini sú preto pre mňa dôležitým kúskom výbavy.
Test: Cyklo oblečenie X-BIONIC® - exkluzívne a extravagantné

Test: Cyklo oblečenie X-BIONIC® - exkluzívne a extravagantné

Oblečenie X-BIONIC® je rozpoznateľné na prvý pohľad, o ich cyklistickej kolekcii to platí vďaka nohaviciam ešte viacej. Ako funguje toto netradičné riešenie, ako sa nosí v teple ich špeciálny materiál?
keyboard_arrow_up