Jazdite rýchlejšie a bezpečnejšie v teréne

Jazdite rýchlejšie a bezpečnejšie v teréne

7226 komentárov

Imroman 17.05.2020   Karpos Youtube Hardtail Rychlost Horska Cyklistika Bezpecnost Pad Full Preteky Technika Skok Maraton

Rýchlosť a istota jazdy nie sú protiklad, ale idú ruku v ruke. Ako sa môžete posunúť a zlepšiť svoje schopnosti v teréne, si povieme vo videu a článku. Ďalej je to už potom na vás...

 

Tak hneď na úvod ešte raz zopakujem, že nejaký univerzálny návod na to, ako jazdiť, jednoducho neexistuje. V prvom rade treba postupovať od základov, naučiť sa správny postoj, prenášanie ťažiska, zvládať zákruty, prekážky a pod. Už viacero videí na túto tému máme, naposledy sme sa napr. bavili o brzdení, a preto koho zaujíma viac, nájde tieto videá v špecifickom playliste na našom YouTube s názvom „Technika jazdy“.

Teda ak hovorím, aby ste sa nebáli skúsiť náročnejší terén, myslím v rámci možností každého jedného, a to si už musíte vedieť zhodnotiť sami. Každopádne veci, o ktorých hovorím nižšie, mi osobne veľmi pomohli získať istotu, kontrolu, a to všetko pri výraznom zrýchlení v smere nadol.Poďme sa ale trochu pozrieť ešte na niektoré veci, ktoré so všetkým určitým spôsobom súvisia a môžu celú túto „story“ trochu doplniť .

Stále zrýchľujeme, alebo trochu spomínania


Nemusíte jazdiť 30 rokov na biku, aby ste dokázali pozorovať, že všetko sa posúva a vývoj v posledných rokoch je zameraný výrazne v smere zábavy, s čím súvisí práve jazda z kopca. Aj takých 10 rokov bohate stačí a keď si spomeniem, ako a čo sme jazdili kedysi a čo sme považovali za „terén“, je to niečo úplne odlišné. Pozrite na fotku nižšie a ten "hustý výraz" v zjazde .Samozrejme, výrazne to súvisí s vývojom bikov a keď si to viete dať do kontextu, nakoniec tie nové trendy vôbec nie sú na zahodenie. Ale skutočne ich oceníte, až keď spolu s nimi posúvate aj svoje vlastné hranice. Také 26 palcové HT zase tak veľa pri jazde na lesných cestách a šotolinách proti 29 palcovému FS s teleskopom strácať nebude – teraz sa bavíme hlavne o jazde z kopca. Ale keď sa presunieme do terénu plného koreňov, skál a s určitým sklonom, je rozdiel priepastný. Nielen z hľadiska komponentov či pruženia, ale aj z pohľadu geometrie a celkovej istoty/bezpečnosti.

Keď sa pozriem spätne na seba, tak rozhodne som pred pár rokmi nebol dobrý zjazdár – skôr naopak a bola to moja slabina, v ktorej som výrazne strácal. Teraz sa bavíme hlavne o maratónoch, kde sa to dalo krásne porovnať a napr. na takom Beskidy MTB Trophy som v zjazdoch strácal poriadne. Zjazdy som si veľmi neužíval a bral som ich skôr ako nutné zlo.No a rovnako si pamätám na kamaráta Maťa Koberu, ktorý v tom čase ešte jazdil maratóny a patril k top borcom smerom z kopca. Bol to pre mňa prvý človek na pretekoch, ktorý mi ukázal, že v zjazde sa dá naberať skutočne obrovský náskok. Rovnako bol jedným z prvých, čo využívali naplno výhody celoodpružených bikov a proste v zjazde okolo vás preletel tak, že ste nechápali.

Prvé zrýchlenie prišlo u mňa s prechodom na 29, ale ešte výraznejšie vtedy, keď som sa dostal prvýkrát na celoodpružený bike, konkrétne to bol vtedy nový Specialized Epic 29.Ale nešlo len o zadné pruženie, ale hlavne o to, že s týmto bikom ma bavilo ochutnávať ťažší terén, čo mi už zostalo. No a druhý výrazný impulz bol potom na výjazde s Višňom, čo spomínam aj vo videu. To ma motivovalo skúsiť zase ďalšie veci, pretože som videl, že sa to jednoducho dá.„Syndróm“ cestného cyklistu


Dúfam, že sa teraz nikto neurazí a zoberie to s nadhľadom, ale postihol aj mňa. O čo ide? Mal som obdobie (veľmi často na jar), kedy ma chytil viac tréning, najazdievanie a celkovo ma lákala viac „žiletka“. Ono je to návykové – kilometre krásne naskakujú, vysoká priemerka, ste čistý, nedrncá sa po blate, menej umývania, menej servisu atď. Do toho ešte teraz watty, aero a človek odsunie terén viac bokom. Lenže potom prídu napríklad prvé MTB maratóny na horáku a ono to po teréne proste nejde. Jazdec je strnulý, nedokáže sa uvoľniť a teda je rýchlejšie unavený, nemá istotu pri jazde a z toho potom pramenia chyby. Pri chybách následne trpí materiál alebo ešte horšie – prídu pády. Ja už si na to dávam pozor a nejako som si našiel ten svoj balans, ktorý mi vyhovuje. Každopádne, ak chcete jazdiť a nebodaj pretekať v teréne, nezabúdajte v ňom trénovať.

Hardtail a full


Môžeme ísť rovno k veci a poviem, že full má v rýchlosti vždy proti HT navrch, ak sa bavíme o podobnej kategórii. Rozdiel potom záleží od terénu – čím viac rozbité, kamenisté a rýchle, tým viac FS získava. Na druhej strane v strmom technickom teréne, kde ide skôr o výber stopy a rýchlosť nie je taká veľká môže byť výrazne menší. Prečo na ňom teda stále jazdím? Pretože s dobrou technikou je jazda na ňom pre mňa stále zábava a človek nestráca cit. Hlavne, keď si ho doladím podľa chuti, o čom som už neraz písal. Baví ma potom presedlať na FS a ten pocit, že môžem cez terén doslova lietať .Môj pohľad samozrejme súvisí s tým, že mám šťastie a môžem jazdiť na 2 bikoch a nemusím teda riešiť nejakú dilemu. Nechcem preto nikomu vnucovať HT a tvrdiť, že je to v technickom teréne lepšie, alebo nebodaj viac cool.

Ale ak sa bavíme o začínajúcich jazdcoch, hardtail je za mňa osobne jasná voľba. Výhodou nie je len finančná stránka ale hlavne fakt, že vás naučí vnímať terén, pracovať efektívne telom pri tlmení nerovností a tiež pykať za vlastné chyby. Ak si sadnete hneď na 150 mm FS s pluskovými plášťami, osvojíte si množstvo zlozvykov a tie sa potom oveľa horšie odstraňujú.Rôzne podmienky


Čo som vo videu nespomenul a čo je dôležité, sú podmienky. Ak chcete byť dobrí jazdci, treba vedieť zvládať rozličné situácie. Predsa len podmočené alebo vlhké korene či kamene je niečo úplne iné, ako keď je sucho a jazda na nich je diametrálne odlišná. Nejde len o to vedieť, kde je limit plášťov, ale dôležité je vedieť napr. správne upraviť tlak podľa podmienok. Práve ten dokáže spraviť divy, no treba to vyskúšať a samozrejme opakovať. Nemusíte jazdiť nasilu, keď je všade bahno a voda, to nebaví ani mňa, rovnako ani následný servis či pranie, ale keď je sem tam vlhko alebo po daždi, netreba sa ostýchať. Zase nejaké tie fŕkance a pod. bike v pohode znesie a navyše veľmi často dostáva aj známy terén úplne iný charakter a samotná jazda atmosféru.Hlavne bezpečne


A ešte zopakujem to najdôležitejšie. Nebavíme sa len o rýchlosti, ale aj o bezpečnosti. Tá ide ruka v ruke s vašimi schopnosťami a ak sa môžem niečím pochváliť, tak tým, že za tie roky, čo jazdím preteky alebo traily, som nemal žiadny vážnejší pád. A myslím, že za ten čas som zažil všetky možné podmienky, kombinácie počasia a viskozity blata. Zrejme už viem presne odhadnúť svoj limit a rovno si zaklopem. Ak sa teda nebavíme o páde na ľade počas posledného Cyklonárezu – teda keď už padnúť, treba si to aspoň natočiť .Rovno ešte na záver dodám, čo je pre zmenu moja slabá stránka – skoky. Nemyslím tým nejaký normálny drop v teréne, alebo preskočenie menšej prekážky, mám na mysli také tie bikeparkové veci, ktoré vás nakopnú a ako sa hovorí, pošlú do vzduchu. Trénovať ich niekde na jednom mieste ma nikdy nebavilo, bikeparky tiež nie sú "moja šálka kávy" a radšej som rovno chodil do hôr, kde zase také veci moc nie sú. Možno, keď sa niekedy do toho pustím, nájdem zase ďalší rýchlostný stupeň .

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

NortySP 17.05.2020 (21:40)

5


Podľa definície sa k trackstandingu ráta aj keď zastanes len na 1 - 2 sekundy, poprípade nemusíš zastať ale takmer sa nehýbes. Aj bunny hop či spravíš 10 cm alebo 50 cm, stále je to bunnny hop. Väčšina príležitostných cyklistov ak ide pod určitú rýchlosť (dajme tomu 5km/h) tak strácajú balans a musia zostúpiť. Pre mňa je to aj forma zábavy keď idem s manželkou a po nejakom stúpaní na ňu čakám tak stojím na mieste až kým nepríde

A ďalší dôležitý prínos trackstandingu je keď jazdíš north shore prvky, na úzkom dreve a potrebuješ zatočiť tak musíš zastaviť, balansovat a prehodiť si zadné koleso napr.

 
jaro127 17.05.2020 (17:46)

0


V princípe to plaťí, čo píše Maťo. Tiež sa chystám na tie "srandičky", ktoré ma dúfam posunú dopredu.😀

 
martinkluckask 17.05.2020 (19:03)

0


Jazdim spd aj platformy na mtb a trackstand vyuzivam na traily velmi casto. Spolu s bunnyhopom je to z tych jednoduchsich “trikov” aboslutny zaklad pre lepsiu jazdu v terene.

 
imajoros martinkluckask 17.05.2020 (20:43)

0


Asi je to skor cele o tom co kto vnima ako trackstand. Ja si pod tym predstavim ziletkara na semafore ktory tam tak vie stat aj minutu ked treba. Na traily tie kratke statia par sekund spravim sem tam aj ja ale nepoviem ze viem trackstand.

 
palo14 18.05.2020 (09:37)

0


Pointa clanku pre mna: kup si FS a chod jazdit s niekym kto to vie

 
kikirik 18.05.2020 (16:18)

0


Chcete jazdiť, či stáť? 😈

 
imajoros 17.05.2020 (16:52)

-1


V trackstande vidim zmysel ak mas spdcka. Ja vozim platformy..

 
kafe imajoros 18.05.2020 (15:23)

0


tvoj komentár dáva zmysel, len v prípade, že máš zásadný problém s vycvaknutim sa z spd..

 
double 17.05.2020 (12:37)

-2


Tento príspevok vyhodnotili používatelia ako nekvalitný, a preto sa nezobrazuje. Klikni sem ak si ho želáš napriek tomu zobraziť.
 
imajoros double 17.05.2020 (13:05)

6


Trackstand na traily vyuzijes ako? Wheelie je cista frajerina. Nic viac. Manual, Endo, bunny hop, skoky tam suhlasim. Ale vediet tieto veci na urovni tak to si uz pomaly profik.

 
double imajoros 17.05.2020 (13:25)

0


Sa mi zdá že trackstanding video robil práve Imroman. Takže si ho pozri. V technických strmych pasážach s kameňmi ho využívam najčastejšie. Keď sa rozhodujem kade, keď parťák predomnou zastane alebo na križovatke keď dávam prednosť sa nemusím vycvakavat z spd. Wheelie je možno frajerina ale naucita tá narábať s tvojou váhou tela a napr keď som ho nevedel som sa viackrát popadal na dropoch kde na začiatku pri ťažkých dropoch v malej rýchlosti treba ísť do manuálu resp podržať predné koleso. Naviac je to základ pre bunny hop prvá fáza. Styri roky dozadu som z toho takmer nič nevedel a teraz mi ešte chyba endo a manuál ale pohľad na trail sa mi za ten čas úplne zmenil. Pasáže ktoré som obchádzal alebo len prechádzal teraz neobchádzajú a tam kde som si myslel že sa nedá nič spraviť si pekne podskovim a podobne. Plynulejšie prechádzam traily, mám menej strachu a viac sebadôvery.

 
imajoros double 17.05.2020 (16:56)

0


Na bunny hop potrebujes zvladnut dvihnut predne koleso "manualovym" sposobom. Nie ala wheelie. Cize tuna nesuhlasim. Wheelie som trenoval kedysi intenzivne ale aj po debatach s inymi bikermi som uznal ze je ti to na nic. Trackstand pre mna velky zmysel nema lebo vozim platformy a ked pride usek kde mam zastavit tak jednoducho idem nohami na zem.

 
martin15 imajoros 18.05.2020 (11:00)

0


@imajoros ano, na bunny hop cez manual, ale snad sa zhodneme na tom, ze prekazky nie je mozne vzdy preskocit bunnym, na to potrebujes mat urcitu rychlost.
predovsetkym v stupaniach s prekazkami je dobre ovladat wheelie, aspon jeho zaciatocnu fazu.
tak ako je manual impulz zaciatocnou fazou bunny hopu, tak je wheelie impulz zaciatocnou fazou toho, co vidiet krasne v tomto "how to do technical lifts" videu.
https://www.youtube.com/watch?v=viEExQnBz_c
koniec koncov, aj preto sa manual uci lahsie smerom dole, a wheelie smerom hore.
dalsia vec je, ze tieto skills mozu spolu suvisiet, a to tak, ze ovladat jedno, ti pomoze zvladnut neskor to druhe.
wheelie je jednoduchsie a zvycajne sa ho clovek nauci rychlejsie ako manual. wheelie ta nauci zakladny balans a najma jemnu pracu so zadnou brzdou ktoru ku manualu urcite potrebujes tiez.
ziadny novy skill nie je zbytocny.

 
imajoros martin15 18.05.2020 (11:43)

1


Takto - ja som tvoj prvotny prispevok vyhodnotil ze "spravny biker" by mal tych 5 prvkov ovladat na dobrej urovni. Cize ak wheelie tak vediet prejst na zadnom povedzme 50m. Ak trackstand tak aspon minutu. Ak manual tak proste dlhy manual. Cize ja som to chapal tak. Ty si to mozno myslel ze ovladat sice ale staci ako tak. Vediet dvihnut predne koleso ala wheelie, vediet ist do manualu a nasledne bunny hopu. Ak bunny hop tak vediet vyskocit aspon na obrubnik atd. Chapes.

Wheelie som minuly rok trenoval celkom intezivne ale nie preto, ze by som nevedel dvihat predne koleso. To viem od detstva a cudujem sa ze niekto moze mat s niecim takym banalnym problem. Trenoval som to pre zabavu, nieco nove sa naucit. Proste sa hrat.

Cize ano, dvihnut predne koleso ala wheelie na traily/v meste = velmi uzitocne. Vyuzivam neustale. Ale vediet wheelie poriadne, ze prejdes povedzme 50m. To uz je zbytocnost a len frajerina.

Cize otazka znie - som "spravny biker" ked viem wheelie cca 25m, bunny hop cca 15cm, trackstand cca 5s, endo minimalne?

Skakat neviem a ani to nejdem trenovat lebo bez padov sa to nenaucis a popri rodine si zlomenu klucnu kost dovolit nemozem.

 
martin15 imajoros 18.05.2020 (12:11)

0


ok, v pohode, prvotny prispevok som nepisal ale @double, na tom vsak nezalezi.
takto, ja si myslim, ze bezpecnost ide ruka v ruke so skillom.
zranenie casto suvisi s tym, ze clovek neodhadne svoje limity, ide cez hranicu a ublizi si.
o to vacsi zmysel mi potom dava pracovat pomaly postupne ucenim sa zakladnych skills, kde patria aj doublom menovane. tento sport je ako mnoho inych aj o hlave, a vedomie, ze si sa zase nieco nove naucil zvysuje nielen sebavedomie ale aj istotu=bezpecnost.

 
imajoros martin15 18.05.2020 (12:36)

1


Jj mas pravdu, @double pisal ten prvy. Uz som sa zamotal. Suhlasim s tym co si napisal. Hrozne moc je o hlave, postupnom zdokonalovani svojich skills atd. Nasledne sebavedomie ide hore. Ale to je tak asi so vsetkym. U mna napr tie skoky - ja si sem tam hopnem aj na traily a bavi ma to. Keby som mal cas sa tomu viac venovat, mal nejaky svoj usek s nejakym skokom ktory by som mohol chodit hore dole a posuvat hranice - tak by som sa naucil aj skakat. Ale myslim si ze ani tak by sa to nezaobislo bez nejakych padov a mozno zraneni. A jednoducho som to vyhodnotil, ze v tejto faze to nechcem, netaha ma to tym smerom a uzivam si jazdenie s tymi skills ake mam.

Treba si uvedomit aj to, ze nie kazdy ma prioritu jazdit teren co najrychlejsie a potrebuje adrenalin. Ja nesutazim, nesledujem casy ktore som dosiahol ani nic take. Jazdim pre to lebo si chcem zamakat, vypotit sa, zadychat sa, mam rad prirodu a bavi ma na biku prekonavat rozlicne tereny. Jasne, ze ma bavi aj ten adrenalin trosku. Ale poznam svoje limit a myslim na bezpecnost.

Co bude casom neviem, to co jazdim teraz ma mozno prestane bavit a budem sa posuvat vpred a hladat nieco ine. Uvidime.

Pointa je, ze kazdy od toho bikovania moze ocakavat nieco ine.

 
martin15 imajoros 18.05.2020 (13:17)

0


ja s tebou suhlasim, tiez nie som z tych co si musia za kazdu cenu nieco dokazovat. na co sa necitim, do toho nejdem.
btw, este by som do zrucnosti pridal pumping, ak si z BA, idealny na to je pumptrack na haanovej. ma to vyhodu v tom, ze clovek tam moze vidiet takych co to vedia, pricom mnohi aj radi poradia a pokecaju.

 
imajoros martin15 18.05.2020 (13:54)

1


Na Haanovej som vyrastal, ale nie na bikroske ale na basketbalovej "Hocke"

 
NortySP imajoros 17.05.2020 (13:52)

7


Trackstand je velmi uzitocny a dolezity v tazkom technickom terene (napr. Alpy) ked mas usek co nevies prejst rychlo, musis spomalit, alebo takmer zastavit a nasmerovat sa na spravnu stopu. Vacsinou ak v takom terene zlozis nohu z biku, tak mozes zvysok znasat dole, lebo znova nenasadnes. Trackstandom si trenujes balanc co ti zas pomoze s endom napr. cize by som to nezatracoval.

 
imajoros NortySP 17.05.2020 (16:58)

0


Ak mas spdcka tak suhlas.

 
Imroman imajoros 17.05.2020 (14:16)

1


Cauko...pre mna je trackstand velmi dolezity...nejde len o moznost v klude si vybrat stopu v technickom terene, ale aj o schopnost manevrovat ked ides pomaly - nielen z kopca, ale v kazdom smere

 
imajoros Imroman 17.05.2020 (17:10)

0


Ako dlho vies stat na mieste cca? Lebo clovek vie zastat a chvilu stat len neviem ci sa to da klasifikovat ako "viem trackstand" ☺

 
Imroman imajoros 17.05.2020 (17:49)

0


Tak v beznom terene su to kusky...skor take "mikrozastavenia" tak neviem ako to inak nazvat Malokedy stojim vyslovene dlho, to uz skor na cestaku ked cakam na semafor

 
imajoros Imroman 17.05.2020 (18:03)

0


Dobre ale keby si chcel aj na horaku v terene stat dlhsie tak vies? Na toto som inak presne narazal ze ked trackstand tak skor pre ludi na cestakoch ktori stoja na semaforoch zakliknuti.

 
Imroman imajoros 17.05.2020 (21:49)

0


Ale ked uz vies chvilu a dobre, vies aj dlhsie. Princip je rovnaky...

 
piskotpoprad double 18.05.2020 (06:20)

-2


Traili nie sú diaľnice v lese kde máš ňuňu vlnky a klopenocky, potom keď prídete tam kde sa naozaj jazdí enduro tak chlapci co poznajú len biely kríž placu

 
Pridaj komentár