Tip na výlet: S cyklovozíkom v okolí Trenčína - užili sme si to celá rodina

Tip na výlet: S cyklovozíkom v okolí Trenčína - užili sme si to celá rodina

4018 komentárov

Micequal 24.07.2020 30 fotografií   Cyklovozik Trencin Deti Horska Cyklistika Tip Na Vylet Slovensko Vylet Cykloturistika

Bezpečne a bezproblémovo vyjsť na cesty s cyklovozíkom nie je na Slovensku jednoduché.

 

Preto si je potrebné nájsť vhodnú alternatívu, ktorú človek a technika zvládne, aj s juniorom v závese. Potom už krásnym zážitkom nič nestojí v ceste a vo finále sú spokojní všetci zúčastnení.

Rodinka sa mi koncom minulého roka rozrástla a už počas očakávania bolo jasné, že cyklovozík bude ďalším spolubývajúcim v našom byte. Počas skorých jarných mesiacov som vyberal ten vhodný práve pre nás, až som nakoniec skončil pri tom najdrahšom, ktorý však papierovo spĺňal všetky naše požiadavky. Hlavne kompaktné rozmery, aby sa zmestil do bytu a odpruženie aj na horšie cestičky. Za tie štyri mesiace sme si našli s naším teraz už osemmesačným malým bikerom pár overených miest, kam spolu radi vyrazíme. Dve z nich vieme absolvovať dokonca priamo spred paneláku.


Nová cyklotrasa v Trenčíne


Práve táto trasa je naša obľúbená stálica, pretože sa sem vieme vďaka cyklopruhom bezpečne dostať na bicykli priamo z domu za nejakých 20 minút. Napojenie z centra mesta s cyklovozíkom nie je úplne jednoduché a aby som z toho nerobil zbytočný guláš, cezpoľným návštevníkom by som odporučil parkovanie pri plavárni v Trenčíne, odkiaľ je prístup na hrádzu a tým pádom aj novú cyklotrasu už úplne jednoduchý.

Stačí nájsť starý železničný most, po ktorom sa dostanete na už na spomínaný cyklochodník. Od plavárne vás na most navedie vodorovné značenie a potom už nie je kam zablúdiť a stačí sa len držať nového asfaltu. U nás je obľúbená hlavne prvá časť po kláštor na Veľkej Skalke, ktorá na začiatku ponúka pekné výhľady na dominantu mesta a ďalej sa kľukatí okolo Váhu v príjemnom tieni stromov.

Aj v horúcich dňoch je tu stále ešte celkom prijateľná klíma. Bol to aj prvý dokončený úsek, takže sme ho využívali od skorej jari, teda hneď od času, ako už mohol drobec v závese absolvovať prvé výlety. Z domu to máme tam a späť asi 10 kilometrov, takže maminka si mohla zhruba na hodinku a pol od nás oddýchnuť.


Po oficiálnom otvorení, z ktorého reportáž nájdete aj v magazíne MTBIKER, už sprístupnili aj mosty, takže odvtedy je možné pokračovať až do Nemšovej, kde sa trasa napája na úsek cez Horné Srnie, takmer až po hranicu s Českom. Po úplnom dokončení bude cyklotrasa s názvom "Na bicykli po stopách histórie" spájať Trenčiansky hrad s hradom Brumov v Čechách.

V pláne je aj napojenie už na známu cyklocestu Bečva. Pozdĺž trasy sú rozmiestnené oddychové zóny a informačné tabule, ktoré vás oboznámia so zaujímavosťami v okolí. Nie všetky bez problémov navštívite aj s vozíkom, ale minimálne kláštor Veľká Skalka sa dá obzrieť, keď biky zamknete v oddychovej zóne pod ním a hore si to aj s deckami vyšľapete na pešo.

Občerstvenie určite ľahko nájdete v každej obci pozdĺž trasy a teraz v sezóne vídavam pri oddychových zónach aj pojazdné bufety. Síce junior ešte nezvládne celý výjazd až k hraniciam a späť, ale aspoň časť trasy so zachádzkou na zmrzlinu si môžete pozrieť v sekcii Výjazdy na tomto odkaze.


Soblahovská lesná železnica


Druhá v poradí zo súdka „dôjdi z domu“ je u nás práve Soblahovská lesná železnica, kde jediným trošku náročnejším úsekom je príjazd zo sídliska k rozhľadni Dúbravka, kde cestička kopírujúca práve bývalú lesnú úzkokoľajku začína. K rozhľadni vás navedie značka v obci Soblahov.

Zaparkovať sa dá pri cintoríne, ktorý je len kúsok pod rozhľadňou, z ktorej je výborný výhľad na časť Trenčína a okolité hory. Cestička sa neďaleko vnára do lesa, ktorý je zárukou príjemného schladenia aj v letných dňoch.

Povrch je už zmesou hliny, štrku, panelky aj starej lesnej asfaltky, takže treba prispôsobiť rýchlosť požiadavkám bezpečnosti a komfortu ratolesti v závese. Náš drobec odchovaný na kočíkovaní po rozbitých sídliskových chodníkoch si pri vibráciách zo štrkových ciest úplne hovie a je to pre neho najlepšia uspávanka.


Po prvé seriózne stúpanie nad známou cestou Trenčín – Bánovce je to od štartu zhruba 10 kilometrov, čiže aj s návratom k autu sa to dá celé pohodovým tempom zvládnuť do dvoch hodín. Cestou okrem rozhľadne nájdete aj niekoľko ďalších miest na oddych v podobe lavičiek na posedenie.

Na občerstvenie sú tu dve hlavné možnosti, ku ktorým sa je najlepšie dostať od horárne nad Soblahovom, ktorá je aj možnosťou na parkovanie zhruba v polovici trasy. Prvá, tá náročnejšia, je do kopca na chatu pod Ostrým vrchom, takže potiahnuť vozík asi 1 500 metrov do stúpania s priemerným sklonom cca 10% nebude pre každého.

Odmenou pre ratolesti bude detské ihrisko či ohrada so zvieratkami, pre vás to môže byť chladený nápoj alebo niečo pod zub. Ešte malé upozornenie, že po tejto ceste na chatu už jazdia aj autá.


Druhá možnosť je od horárne smerom dole, tak ako sme to spravili i my, so zastávkou na občerstvenie v Hostinci u Ondreja. Je to medzi cyklistami veľmi obľúbené miesto, kde si radi doprajú jedno chladené alebo dobrotu z domácej kuchyne.

Nevýhodou môže byť, že späť k autu to budete mať ešte pár metrov do kopca. Tiež nám junior nedovolil prejsť celú trasu železnice, ale pri pivku chvíľku ešte predsa len vo vozíčku obsedel, tak náš výjazd si môžete pozrieť v sekcii Výjazdy na tomto odkaze.


Konečne aj kopček – Kulháň


Osada Kulháň neďaleko známeho jazera Duchonka je síce od Trenčína vzdialená takmer hodinku autom, ale vďaka peknej prírode a možnosti relaxu v tieni lesa sem mieri aj množstvo cyklistov, takže ani my s cyklovozíkom sme toto miesto nemohli vynechať. Alternatív je tu niekoľko, ale pri našej návšteve sme sa už rozhodli dať si trošku do tela a konečne zdolať i nejaké to stúpanie. Parkovanie je možné priamo na križovatke pri cyklopoludníku na Kulháni, alebo pri neďalekom rybníku.

Zelené „Céčko“ nás potom vedie hore dolinou smerom na Panskú Javorinu. Prvý kilometer je na zahriatie v podstate po rovinke, ale potom sa lesná asfaltka slušne postaví a veruže preverí vaše schopnosti potiahnuť náklad aj do poriadneho kopca. V polovici síce trošku povolí, ale aj tak je treba odťahať takmer 7 kilometrov. Ak to aj sami zvládnete, odporúčam pribaliť aj športovo zdatnú maminku, pretože tá naša si cestou hore celkom ponadávala a moc nepomohlo, ani keď som jej bike potlačil.

Nakoniec to však zvládla, žiaľ asfaltka hore končí, takže zjazd je celkom technický, vedený lesnými cestami, takže ani smerom dole ma za výber trasy moc nechválila. Možno sme sa nemuseli striktne držať vyznačenej trasy, pretože podľa mapy by nás aj výrazne lepšie vyzerajúca štrková zvážnica doviedla takmer dole, ale to tiež budem musieť ešte preskúmať. Samozrejme bez manželky, lebo tú tam hore už nedostanem.


Každopádne, ak sa už dostanete na križovatku turistických a cyklistických trás Dolné Zľavy, kde je aj miesto na odpočinok pri horárni, alebo pár metrov vyššie pri malom jazierku, tak máte vyhraté. Odtiaľto sa zveziete zhruba 5 kilometrov miernou dolinou potoka Železnica až na Duchonku. Ak vás zláka nostalgia zmesi vône piva, vyprážaného syra a opaľovacieho krému, zamierte si to do bufetu v kempe. Ak ste o trošku náročnejší, treba zájsť až k hrádzi, kde je ďalšia reštaurácia s možnosťou oddychu. Naposledy to však okolo vody nešlo, takže si to treba obísť dookola po hlavnej ceste.

My sme si to však namierili späť na Kulháň s vidinou chutnej rybičky po náročnom výkone. Je to asfaltová lesná cesta s náučným chodníkom s miernym stúpaním, ktorý približuje všetky zaujímavosti o území, ktorým práve prechádzate. Les je to magický, pripomína krajinu, akou sa vydal Ivan v Mrázikovi do sveta. Nedeľný nátresk nás však zbavil ilúzií o chutnom obede, ale prostredie na oddych je to vynikajúce a zjavne aj tie ryby vedia veľmi dobre pripraviť, keď tam bolo toľko ľudí zo širokého okolia.

Pre tých, ktorí nechcú seba a svoju polovičku trápiť náročným stúpaním smerom na Panskú Javorinu, by som teda odporučil vydať sa proti smeru nášho výletu, vychutnať si 4,5 kilometrový náučný chodník, pridať k tomu ďalších 5 kilometrov dolinou potoka Železnica a s návratom späť na Kulháň to bez problémov bude ďalší príjemný asi dvojhodinový výlet. Ak by sa vám predsa málilo, stále je možnosť s vozíkom preskúmať pokračujúce „Céčko" od smerovníka Dolné Zľavy alebo ktorúkoľvek zo zjazdných zvážnic v doline. Tento náš už celkom náročný okruh si môžete pozrieť v sekcii výjazdy na tomto odkaze.


Toto bolo zopár miest, ktoré sa nám podarilo prejsť aj so záťažou a čím viac drobec vo vozíku alebo celkovo vonku obsedí, tým sa naše možnosti a výlety rozširujú. Maminka sa snaží popri všetkých svojich bežných povinnostiach zlepšiť aj svoju kondíciu, takže v objavovaní cestičiek, na ktorých sa môžeme túlať všetci traja pekne spolu, budeme rozhodne pokračovať. Inšpirovali sme vás?

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo ~ Detské sedačky a vozíky)

Komentáre

mlaco 24.07.2020 (20:19)

4


“ Napojenie z centra mesta s cyklovozíkom nie je úplne jednoduché”...
Heh, to je ale veľký eufemizmus.... Povedal by som že napojenie z centra na hrádzu je úplne na pi*u!!! Ako občasný návštevník Trenčína buď nepoznám vhodnú cestu, alebo takáto vhodná cesta proste neexistuje. Je to uplna hanba! Vláčiť bicykel podchodmi (hlavne manzelkyn ebike).... Alebo sa motať pomedzi autá na rozbitej ceste. Na dnešnú dobu neskutocne. Pod úroveň. Hocaka švajčiarska dedinka má lepšie spravene Cyklo napojenie ako slovenské krajské mesto.

 
ppi mlaco 27.07.2020 (07:53)

1


to je naschval aby takymito vozikmi nezapratali namestie

 
lajdak 24.07.2020 (16:31)

1


Pred pár dňami som tu čítal test na gravel a aj v tomto článku som si všimol " takovej nešvar ". Borci nám tu športujú v prírode s rúškom na "hube"🤔 . V súčasnej situácii chápem že na niektorých miestach je treba byť opatrný a chráni sa, ale v prírode,na biku .... ???

 
lacika_dnb 24.07.2020 (17:33)

1


snad maminka nebude citat tento clanok.. inak budes chvilu susit

 
Micequal lacika_dnb 24.07.2020 (18:18)

1


Maminka sa popri vsetkych povinnostiach snazi a to sa ceni 😉👍

 
double 24.07.2020 (18:09)

1


to su mi len komentare k veci. Aj naša mama šomre ked vyberiem nejaku zlu cestu ale tak vzdy to opadne a teší sa na další výlet. Nie vždy proste tá cesta je podla predstáv.Tuto sme boli predvčerom. Nám pomohol k vyletom dost e-bike. Vela prejdeme manželka si viac užije. https://www.youtube.com/watch?v=Bv80QjIWz48

 
lacika_dnb double 24.07.2020 (18:25)

1


kazda maminka somre a tesi sa na dalsi vylet.. ale keby som moju spomenul verejne, tak som u nej skoncil

 
Micequal double 24.07.2020 (18:45)

0


Na Sliezky som ju uz vytrapil na skialpoch 😁

 
mlaco 25.07.2020 (08:26)

1


Rúško: možno to bolo fotené v Marci. Vtedy naozaj bolo istú dobu povinné rúško všade.

 
Monika640 25.07.2020 (21:43)

1


Tak trošku možno odveci, ale v každom článku keď sa spomenie partnerka alebo aj v komentároch, tak je to o tom ako frflala na výjazde, alebo ako ste jej museli kúpiť e-bike lebo na ňu musíte vkuse čakať. Pre mňa je cyklistika dosť podstatná súčasť života a neviem si predstaviť že by sa partner vôbec nezaujímal o cyklistiku a sedel doma zatiaľ čo ja by som jazdila na biku, alebo by som ho musela donútiť ísť so mnou na nejaký výlet.
Nemyslím to v zlom, som rada že sa niektorý snažíte ... len je dosť zvláštne.

 
double Monika640 25.07.2020 (22:08)

0


Pravdepodobne nemáš deti potom sa svet zmení a pohľady naň

 
petrikmarian double 26.07.2020 (09:16)

0


tak aj pre mňa je cyklistika dosť podstatná vec, ale moja manželka na to vlohy vôbec nemá. musím však povedať, že ma v tomto smere vôbec neobmedzuje. len musím povedať, kde idem, aby vedela, kde sa asi pohybujem. nie každý je športovo nadaný.

 
double petrikmarian 26.07.2020 (12:28)

0


Tiež mám športový antitalent doma ale e-bike nám zmenil pohľad na cyklistiku. Začala ju baviť tak chodíme cela rodina. Vyskúšaj či sa nechytí tiež. Ukáž jej nejaké pekné miesta, dajte si niekde kávu či vino lebo okruh okolo mesta kde to pozná to nebude lákadlo

 
ja_michalko 24.07.2020 (21:33)

0


Preboha naco to rusko?

 
ppi 27.07.2020 (07:49)

0


preco hentaki vozickari prave s deckom co asi nic nevnima maju potrebu bicyklovat tam sa stracam

 
Yohnny ppi 27.07.2020 (15:08)

3


"Hentaki vozickari" sa nechodia bicyklovat len kvoli dietatu, ale aj kvoli sebe - tomu dietatu to nahradza kocikovanie, je na cerstvom vzduchu, moze spat. Akurat ze otecko namiesto tlacenia kocika po sidlisku pracuje na kondicke a ma pekne zazitky. Predstav si, ze pred narodenim dietata travis 5 dni v tyzdni na biku, chvilu to skusas aj po narodeni dietata, ale manzelka/priatelka ta rychlo vrati do reality, ze kym ty sa vozis, ona potrebuje tiez cas pre seba a pomoct s dietatom. Chvilu sa natahujete, robite kompromisy a potom si zozenies taky vozik a zrazu je to win/win, manzelka si vydychne, drobec je na vzduchu a ty mozes nahanat kondicku so zavazim za bikom. Akurat na tie traily to uz tak velmi s vozikom nebude

 
lacika_dnb Yohnny 27.07.2020 (15:11)

1


 
ppi Yohnny 28.07.2020 (09:13)

-1


Na tych mozno par krat treba najat opatrovatelku/a (financne +- to iste), nez so zavazim sa premavat medzi cyklistami/autami a vytvarat zbytocne rizikove situacie - niekto ti ten kocik nabere a dalsie mesiace ma s fizlami opletacky

 
Pridaj komentár