Reportáž: Otvorenie novej cyklotrasy v Trenčíne – super darček k MDD, nielen pre cyklistickú verejnosť

Reportáž: Otvorenie novej cyklotrasy v Trenčíne – super darček k MDD, nielen pre cyklistickú verejnosť

3319 komentárov

Micequal 12.06.2020 24 fotografií   Trencin Cestna Vylet Cykloturistika Cyklotrasy Cestna Cyklistika Reportaz

Cyklistika zažíva celosvetovo obrovský boom a v posledných mesiacoch, keď sme mali všetci trošku toho času navyše, sa to prejavilo ešte viac.

 

Možno sme zo začiatku zaspali v budovaní bezpečných cyklotrás, ale chvalabohu sa to už aj na našom malom Slovensku pekne rozbieha.

Na bicykli po stopách histórie


Som rád, že možno lídrom v budovaní tohto typu infraštruktúry sa stal práve Trenčiansky kraj. Veď prvé kilometre Vážskej cyklomagistrály medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom vyrástli práve tu. Minulý pondelok na Medzinárodný deň detí sa uskutočnilo oficiálne slávnostné otvorenie takmer 12-kilometrového úseku cyklotrasy s názvom „Na bicykli po stopách histórie”, ktorá bude po úplnom dokončení spájať práve Trenčín s českým mestom Brumov-Bylnice. Celková dĺžka tak bude cez 30 kilometrov, ale na jej dokončenie si budeme musieť ešte nejaký ten piatok počkať.

cyklotrasacyklotrasa


Zatiaľ sa však môžeme tešiť zo spojnice Trenčína s Nemšovou, tento nový úsek nadväzuje už na existujúcu trasu, ktorá končí tesne pred hranicami. Z Čiech v podstate každý mesiac prichádzajú správy o ďalších dokončených úsekoch, takže v blízkej dobe sa spojenia dvoch hradov určite dočkáme. Zatiaľ sa je možné vydať od Trenčianskeho hradu po zelenej cykloznačke uličkami mesta k starému železničnému mostu, ktorý je, žiaľ, takým úzkym miestom na tejto trase. Preto tam treba byť zvlášť opatrný. Plány na pretvorenie mosta v prospech cyklodopravy a chodcov už má mesto na stole, takže verím, že aj z tejto oceľovej konštrukcie bude zaujímavá dopravná atrakcia.

Hneď za mostom vás tabuľa informuje, že do Nemšovej vás čaká 11,2 kilometra hladkého asfaltu úplne bez automobilovej dopravy. Je to úplne iný rozmer, keď nemusíte stále pozerať cez rameno, či sa na vás nerúti nejaké auto, ale len si vychutnávate ubiehajúcu krajinu. Veď už po úvodných metroch sa na úrovni obce Zamarovce otvárajú krásne výhľady na dominantu mesta - Trenčiansky hrad. Všetky historické zaujímavosti, ktoré je možné navštíviť v blízkosti trasy, sú popísané na početných informačných tabuliach, takže je možné si výlet ešte viac spestriť. Menšie tabuľky sú osadené priamo pri chodníku s popisom blízkeho okolia. Väčšie tabule sú osadené pri oddychových zónach, kde nechýbajú prístrešky s posedením, stojany na odloženie bicyklov, či základné náradie na prípadný servis.

cyklotrasacyklotrasa


Oficiálne otvorenie pod Skalkou


Prvý altánok je ešte v Zamarovciach pri futbalovom ihrisku, odtiaľ sa už trasa odkláňa od cesty a drží sa Váhu. Prechádza popod bralo, na ktorom je kostolík a krížová cesta, takzvaná Malá Skalka. Toto bralo je využívané ako lezecká stena, priestranstvo pod ňou je upravené, takže si tu môžete oddýchnuť a zároveň obdivovať umenie skalolezcov. O kúsok ďalej je už ďalší oddychový priestor, hneď s dvoma prístreškami na oddych pod najstarším pútnickým miestom na Slovensku, kláštorom Veľká Skalka. Práve toto miesto si Trenčiansky samosprávny kraj zvolil na otvorenie cyklotrasy. Pred zhromaždením niekoľkých desiatok cyklistov sa predseda TSK Jaroslav Baška poďakoval všetkým zúčastneným na budovaní tohto projektu a zdôraznil, že záujem o cyklistiku je veľký a aj toto dielo má slúžiť ľuďom hlavne na oddych, ale aj ako bezpečná alternatívna možnosti dopravy. Symboliku tohto miesta podčiarkol svojím požehnaním aj nitriansky diecézny biskup Viliam Judák, ktorý poprial všetkým cyklistom, aby sa tu cítili dobre a nachádzali harmóniu tela a duše.

cyklotrasacyklotrasa


Po prestrihnutí pásky na moste cez rieku Súčanka a po malom občerstvení už nič nebránilo cyklistom v ďalšej jazde. Po prechode popod diaľničný most už trasa vedie len po vrchnej časti hrádze až do Nemšovej s výhľadom na okolité polia a hory, v pozadí s Vršateckými bradlami. Pred koncom sa nachádza ďalší most tejto trasy, tentoraz cez rieku Vlára a pri ňom ďalšia infotabuľa a servisný stojan. Za ním trasa prejde popod hlavnú cestu a napojí sa na existujúci úsek z Nemšovej až na hranicu za Horným Srním. Keďže na celom úseku nie je v podstate žiadne stúpanie, dá sa vyhliadkovým tempom zvládnuť za menej ako hodinu a svojím charakterom je vhodný aj na rodinné výlety s deťmi.

cyklotrasa

Prostredie okolo Váhu, do ktorého je táto cesta vsadená, sa samo ponúka na príjemnú oddychovú jazdu, čoho dôkazom je aj množstvo cyklistov, ktorí ju využívali ešte pred jej otvorením. A aj keď tu k otvoreniu došlo s viac ako polročným meškaním, som vďačný a teším sa, že Trenčiansky samosprávny kraj nezaháľa a hneď druhý deň odovzdal zhotoviteľovi stavenisko na ďalšom úseku Vážskej cyklomagistrály medzi Novým Mestom nad Váhom a Trenčínom, ktorý by mal byť dokončený záverom tohto roku. Už sa na to teším.

Autor fotografií: Ivan Zima

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

GaliPet 12.06.2020 (17:04)

6


Paráda. Škoda len, že výstavba cyklotrás ide takým tempom ako výstavba diaľnic v SR.

 
monikka GaliPet 12.06.2020 (17:21)

0


Presne... mam obavu, ze sa podobnych cyklotras na vychode nedozijem (specialne v okoli Kosic, Presov je na tom s tym EuroVelom lepsie).

 
xyz monikka 13.06.2020 (07:37)

-1


@monikka ale čo... veď tu u nás máme cyklotrasy...nakreslíme na stromy "C" a máme cyklotrasu...myslím to ironicky samozrejme,viď "cyklotrasa" Furča – Hrašovík – Beniakovce – Zelený dvor... hlavne ten zjazd zo Zeleného dvora...vhodný pre samovrahov... a nie som jediný kto si to myslí : https://www.kosice-estranky.sk/cyklotrasa-furca-hrasovik-beniakovce-zeleny-dvor/

 
lajna GaliPet 13.06.2020 (00:52)

0


Kvalitou sú tiež biedne. Aspoň tu v Galante a okolí spravili cyklotrasu a po roku je popraskaná. V mestských peňazí sa musí opravovať.. 🤦

 
matho010 12.06.2020 (19:19)

2


Len male upozornenie..servisne stanice uz su rozkradnute, takze vercajch berte vlastny 😂😂😂 ked to nerozkradnu smeraci, urveme si to sami 👍

 
bernard.halas matho010 12.06.2020 (22:02)

2


Je to veľmi smutné. Nedokážem pochopiť, čo má človek v hlave, ktorý ukradne šrobovák a pumpu za 6 euro 2x po sebe z 3 stojanov.

 
ppi matho010 12.06.2020 (22:28)

0


Tie stojany su dost nedomyslene. Lopkar sa vzdy nejaky najde. Vymyslali ich vraj nejak ucni. Ked uz, kluce mali byt privarene aspon na 6mm retaz, nie na lanko. Dat tam radsej kompresor nez pumpu (skryty + uzamknuty), koncovku z hadicky podobne privarit na retaz.

 
MajoDCA 13.06.2020 (20:04)

1


keby sa tam nechodili prechádzať rodinky by bolo fajn nakoľko je cesta dosť úzka a obchádzať štvorčlennú rodinu ktorá sa trepe peši po cykloceste je dosť na prd plus mamičky s kočíkmi... a dokonca som tam už stretol aj debilov na motorkách... ale inak je to pekný úsek.

 
nickovw08 12.06.2020 (20:21)

0


Čiže chceš tým povedať, že všetci sme smeráci?

 
petrikmarian nickovw08 14.06.2020 (09:11)

0


chce tým povedať, že si idiot. čo tu do cyklistiky spletáš politiku? kto je zvedavý na tvoje debilné názory?

 
double 12.06.2020 (23:13)

0


Boli sme v sobotu. Dosť ľudí bolo takže buď pomalsie alebo dobrý skill v brzdení a obliehaní či predvidani. Boli tam aj dvojrocne deti na.odrazadlach. vidieť že cyklotrasy chýbajú.

 
Gusto0 double 13.06.2020 (18:43)

1


cyklocesty - na tych dokonca platia aj nejake tie pravidla. napr. ze tam nesmu chodci. skor chybaju oddychove zony a pod. a cyklocesty sa snimi zamienaju.

 
petrikmarian 14.06.2020 (09:17)

0


myslel som si, že si tam pôjdem zajazdiť. ale keď čítam, kto všetko tam zavadzia, tak ma prechádza chuť. pôžitok z rýchlej jazdy by bol preč. úsek na moravu som čiastočne prešiel, aj tam sa vyskytli nejakí chodci a kočíky, ale nebolo to také kritické. teraz po otvorení hraníc prejdem až na moravu. úsek do trenčína skúsim v týždni, možno tam nebude taká premávka ako počas víkendu. len aby už skončili tie dennodenné búrky. teraz sa motám len po okolí.

 
frantisek.stolar 12.06.2020 (18:21)

-1


Je to super a zavidim zapadu jednak aj tie roviny ale hlavne tie cyklotrasy. Hadam sa to raz aj na vychode rozbehne.

 
matho010 frantisek.stolar 12.06.2020 (19:22)

2


Zavidis roviny? Chod sa do Trnavy previest co povies na vetrik ☺ co by bezny holandan dal za taky vrsatec

 
frantisek.stolar matho010 12.06.2020 (19:31)

0


Bol som, nemyslel som tak skor, ze u nas skor len kopce co nieje zle ale dat si na volno porovine 100km je krasa

 
Gusto0 frantisek.stolar 12.06.2020 (20:15)

4


nemas moc co zavidiet. pokial je tam prazdno tak parada - ale ked zhustne premavka tak je lepsie a povedal by som aj bezpecnejsie ist po ceste.

 
frantisek.stolar Gusto0 12.06.2020 (20:39)

0


To som si neuvedomil mas pravdu 😟

 
arpix frantisek.stolar 12.06.2020 (22:36)

0


v okoli Trencina je kopcov az az

 
Pridaj komentár