Test: Cyklobrašne Kellys – nielen na bikepacking

Test: Cyklobrašne Kellys – nielen na bikepacking

Slovenský producent Kellys sa okrem výroby bicyklov dlhodobo venuje vývoju vlastných doplnkov. V teste sa pozrieme na štvoricu brašien určených primárne na bikepacking.

Pred letom mi spolu s gravel bicyklom Kellys Soot 70 prišla na test aj štvorica cyklistických brašien od toho istého výrobcu. Túto štvorkombináciu tvoria modely KLS Radian, Aura, Tanaya a Maya. Boli navrhnuté špeciálne na stroje Kellys, ale vďaka univerzálnemu dizajnu je ich možné použiť na akomkoľvek inom modernom bicykli. Pre optimálne rozloženie hmotnosti batožiny je ideálne použiť všetky spomínané brašne, ale fungujú aj samostatne. Poďme si ich teda „rozložiť“ na drobné.KLS Radian 020


KLS Radian je so svojimi rozmermi 21x4x9 cm a hmotnosťou 93 g najmenšou zo štvorice. Je vyrobená z vodoodolného materiálu Tarpaulín. Je to brašna určená na hornú rámovú rúrku s uchytením o predstavec. Uchytáva sa suchým zipsom, pričom na popruhu pri predstavci je penová vymedzovacia podložka, vďaka ktorej nedochádza k zbytočnému odieraniu a ničeniu vodoodolnej vrstvy. Taška má vzhľadom k umiestneniu menší objem - len 0,6 l - a je tak vhodná na uloženie menšieho nákladu. Ja som ju najčastejšie využíval ako úložný priestor pre veci, ktoré potrebujete mať poruke: mobilný telefón, peňaženku a slnečné okuliare.

kellyskellys


KLS Maya


KLS Maya je druhou z dvojice, ktorá je umiestnená priamo na ráme. Je rovnako vyrobená z vodoodolného Tarpaulínu a upevňuje sa do hlavného rámového trojuholníka pomocou suchých zipsov v troch bodoch. Jej hmotnosť je 336 g a s rozmermi 38x12x6 cm pojme náklad v objeme 3 litre. Ukrýva v sebe celkom tri úložné priestory: hlavný objem Maya je prístupný z ľavej strany a do bočných sa dostanete z opačnej strany.

kellyskellys


Umiestnenie pod rámovou rúrkou ju predurčuje na nosenie ťažšieho nákladu, počas jazdy na opekačku napríklad zvládla náklad štyroch 0,5 litrových plechoviek bez závažnejších problémov s manévrovaním bicykla. Bočné vrecká sú vhodné na uloženie náradia a drobností, do podlhovastého vrecka pohodlne uložíte kľúče alebo mobilný telefón.

kellyskellys


KLS Tanaya


KLS Tanaya je mojím osobným favoritom. Ide o podsedlovú brašnu s rozmermi 57x17x20 cm s hmotnosťou 782 g, pričom zvládne odniesť veci s objemom až 7 l. Je podobne ako Radian a Maya vyrobená z kombinácií polyesteru, nylonu a nepremokavého Tarpaulínu. Taška sa uchytáva pomocou hliníkovej vidlice priamo na lyžiny sedla; po nasadení na vidlicu sa suchým zipsom uchytí o sedlovku. Vďaka tomuto systému dobre drží a nie je nutné použiť nosič. Uchytenie hliníkovej vidlice na sedlo je riešené pomocou dvoch inbusových skrutiek. Z hľadiska rýchlosti montáže a demontáže by bolo vhodnejšie použiť sofistikovanejší systém rýchloupínania, no inak nie je Tanaya čo vytknúť.

kellyskellys


Taška je vhodnejšia na nosenie mäkkých a ľahších vecí; mne najčastejšie slúžila ako batožina na oblečenie. Zatváranie hlavného priestoru je riešené cez dve pracky na štýl zatváranie drybagov, netreba sa preto báť namoknutia. Bočné vrecká sa dajú pohodlne použiť ako úložný priestor pre mobilný telefón, kľúče, prípadne iné drobnosti. Zvrchu brašne sú gumové popruhy, ktoré môžu slúžiť na upevnenie ďalšieho nákladu. Zo zadnej strany je umiestnený popruh na osadenie svetla, prípadne dodatočných reflexných prvkov.

kellyskellys


KLS Aura


KLS Aura je brašna určená na riadidlá. Je vyrobená z polyesteru a nylonu a so svojimi rozmermi 66x37x10 cm odnesie náklad v objeme až 9 litrov. Aura má hmotnosť 345 g a skladá sa z dvoch častí: hlavného obalu a vyberateľného vodoodolného drybagu. Hlavná časť sa upevňuje o riadidlá a predstavec systémom popruhov, nechýbajú ani penové podložky proti predratiu materiálu, tak ako aj v prípade KLS Radian. Samozrejmosťou sú reflexné prvky a množstvo pútiek, na ktoré je možné upevniť svetlá, prípadne ďalšie doplnky.

kellyskellys


Vnútorná taška je šitá v štýle vodáckych drybagov, po naložení materiálu z nej vytlačíte prebytočný vzduch, zrolujete a zavriete pomocou plastovej spony. Do hlavnej časti sa uchytáva pomocou suchého zipsu a sťahuje popruhmi. Aura je vhodná najmä na mäkké materiály ako spacáky a oblečenie, ale pri troche fantázie v nej odnesiete čokoľvek. Najčastejšie v nej prenášam kompletnú „kávičkársku“ výbavu vrátane moka kávovaru a variča. Problémom nie je ani väčšia hmotnosť, treba však zobrať do úvahy obmedzené manévrovanie.

kellyskellys


Celkový dojem


Bez mučenia priznám, že v sfére bikepackingu som nováčik, no s testovanými taškami som si stihol užiť niekoľko výjazdov. Medzi moje najobľúbenejšie brašne zo štvorice uvedených patrili Aura a Tanaya, ak som sa však chystal na dlhšiu trasu s prespaním pod „širákom“, tak som sa nezaobišiel aj bez rámovej tašky Maya. V kombinácii všetkých spomenutých som si vedel rozložiť hmotnosť nákladu tak, aby čo najmenej obmedzovala možnosť manévrovať na ceste. Odhadujem, že s plne naloženými brašňami bola hmotnosť bicykla slušných 25 kg.

kellys

Najťažšie veci som umiestňoval v zásade do rámu, pod sedlo a na riadidlá som umiestňoval skôr mäkké veci ako oblečenie a spací vak. V rámci výletu som v tejto konfigurácii dokonca absolvoval krátky úsek trailom a pri rozumnom sklone nebol problém prejsť ho v sedle. Počas prvého výletu som si dokonca nechtiac vyskúšal možnosť otestovať svoje rýchle reakcie, keď ma „v plnej poľnej“ vytlačilo auto mimo krajnicu. Riadenie s plne naloženým bicyklom je o poznanie obtiažnejšie, ale pri dobrom rozložení hmotnosti som zvládol aj tento manéver.

kellys

Tašky sedia na bicykli spoľahlivo a to aj pri jazde zo sedla. Vďaka penovým podložkám a uchyteniu na suchý zips som doposiaľ nezaznamenal odieranie rámu. Počas upínania KLS Aura síce treba vyvinúť viac energie, no popruhy potom držia bezpečne aj pri vyššej hmotnosti nákladu. Pri Aure bol na gravel bicykli vďaka páčke teleskopickej sedlovky problém nájsť to správne miesto na riadidlách, no všetko sa dá vyriešiť posunutím páčky. Musím ale oceniť dizajn brašien, ktoré ani pri jazde zo sedla nezavadzali. Zvlášť to platí pre „rámovku“ KLS Maya, kde som sa pôvodne bál oderu stehien, no ani napriek bočnému vrecku som tento problém nezaznamenal. Samozrejmosťou sú reflexné prvky a už spomínaná odolnosť proti vode. Počas výjazdov som niekoľkokrát zmokol a veci ostali vždy v suchu. Vďaka vodoodolnému materiálu bolo jednoduchšie aj čistenie a to hlavne podsedlovej brašne Tanaya, ktorá prirodzene zachytávala najviac nečistoty.

kellys

Brašny KLS sú ideálne na bikepacking, ale poslúžia aj v rámci denného presúvania, zvlášť v prípade, ak potrebujete občas preniesť väčšie množstvo materiálu. Ceny jednotlivých modelov sa pohybujú nasledovne: KLS Radian od 15,90 €; KLS Aura a KLS Maya od 34,90 € a KLS Tanaya od 44,90 €. Viac informácií získate na stránke výrobcu.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up25thumb_down comments 13 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Značka Kellys sa vám asi úplne nespája s okuliarmi, ale skôr s bicyklami. V tomto teste sa však pozrieme na model okuliarov DICE II, ktorý sa radí medzi tie najkvalitnejšie okuliare v ponuke značky.
Test: Kellys Soot 70 – univerzálny gravel s netypickou výbavou

Test: Kellys Soot 70 – univerzálny gravel s netypickou výbavou

Tuzemská značka Kellys prináša na slovenský trh bicykle už dvadsaťpäť rokov, no do sveta gravel vstúpila pomerne nedávno a model Soot pribudol do portfólia len pred troma rokmi. Ako sa na ňom ale jazdí?
Test: Rukavice Roeckl BI-FUSION® – nová dimenzia pohodlia pre cyklistov?

Test: Rukavice Roeckl BI-FUSION® – nová dimenzia pohodlia pre cyklistov?

Zaslúži si aj hobby cyklistika špičkové rukavice s najnovšími technológiami? V čom je iná technológia BI-FUSION® od bežných gélových rukavíc?
keyboard_arrow_up