Test: Absolute Black Oval - naozaj funguje?

Test: Absolute Black Oval - naozaj funguje?

Oválne prevodníky sú medzi nami už nejaký ten piatok. Dá sa povedať, že lámu cyklistickú "spoločnosť" na dva tábory.

Fakt je, že s oválom získal Froome nejeden žltý dres. Aký prínos na tom mali prevodníky, ťažko povedať, ale keď sa objavila možnosť testu, neodmietol som.

Do rúk sa mi dostal kúsok od značky Absolute Black v krásnej červenej anodizovanej farbe. Letmý pohľad na stránky výrobcu odhalí, že ponuka je naozaj pestrá a ovál vyrábajú snáď na každý typ kľúk. Načasovanie ani nemohlo byť lepšie, nakoľko poslednú dobu ma celkom pobolieva koleno, a tak možná úľava pri zábere sa bude hodiť.Prvý pohľad


Pri rozbaľovaní sa ešte stále nemôžem zbaviť skepticizmu a nedôvere voči niečomu, čo sa má otáčať a pritom nie je okrúhle. Model určený na kľuky Sram, ktorý mám k dispozícii, sa ponúka od 28 do 36 zubov v šiestich farebných vyhotoveniach.Môj pôvodný prevodník mal 32 zubov a nový ovál som zvolil vo veľkosti 34z. Pri ovále to znamená, že v zábere by sa mal prevodník správať ako 36-zubový, naopak vo fáze mŕtveho bodu (horná a spodná úvrať) ako 32-zubový...stručne o teórii nájdete nižšie.Gramárov určite poteší, že aj keď je prevodník o niečo väčší, tak hmotnosť išla dole o 15 gramov. Za všetko môže použitá zliatina hliníka 7075, ktorá je jednak veľmi pevná a odolná, ale aj ľahká. Uvidíme, keď trafím nejaký kameň . Spracovanie je inak prvotriedne a na prevodníku nenájdete ani jednu chybičku. Páčia sa mi aj viditeľné cesty cnc nástroja pri opracovaní.Ako to teoreticky funguje?


Teória oválu je postavená na jednoduchom fakte. Tam, kde máte najviac sily, teda na pomyselnom ciferníku od jednej do piatej "tlačíte" akoby ťažší prevod. Naopak v oblastiach mŕtveho bodu (od piatej do siedmej a potom od jedenástej do jednej) máte k dispozícii pocitovo ľahší prevod. Vo výsledku by tak malo dochádzať k lepšiemu využitiu vašej sily pôsobiacej na pedál a ľahšiemu prekonávaniu mŕtveho bodu.Zmena je život


Inštalácia je hračka a zmáknuté som to mal za pár minút. Na internete sa často diskutuje o tom, ako má byť prevodník otočený správne, avšak pri Sram kľukách sa dá nainštalovať iba jedným spôsobom a tak mám o problém menej. Keď už som to mal rozobrané, aspoň som premazal a skontroloval stred a kľuky. Pri veľkej zmene prevodu nezabudnite skontrolovať aj správnu dĺžku reťaze. U mňa to však nebolo potrebné a tak hor sa na trail.Skúsenosti z praxe


Ešte predtým, ako som prvýkrát šliapol do pedálov, som mal v hlave takú predstavu, že to bude pri šliapaní poskakovať ako šialené. Ono pri pohľade na zadnú prehadzovačku sa mi ani nemôžete čudovať. Tragédia sa však nekonala a šliapanie je veľmi plynulé. Keby ste zatvorili oči a ja vám nepoviem, či tam je ovál alebo normálny prevodník, tak budete na vážkach. Treba dodať, že všetko záleží ale výrazne od zvyku a každý to môže vnímať inak. Niekomu môže pripadať pohyb prirodzený, niekomu naopak až moc trhaný.Rozbieham sa teda a zatiaľ nič. Čakal som niečo, ako keď zapnem na ebiku boost, že zrazu vystrelím a som hore . Všetko sa však zatiaľ správa normálne, ako som zvyknutý. Radenie ide presne rýchlo, reťaz si potichu zapadá do prevodníka. S pribúdajúcimi percentami stúpania však začínam pociťovať oválny efekt. Každá otáčka pedálov je citeľne jednoduchšia v jednom mieste, teda v tom, ktoré býva najťažšie. Celý pohyb si však stále zachováva plynulosť.Jedna vec je šliapanie do kopca, po rovine alebo lesnej ceste, druhá však je technické šliapanie po výstupových trailoch po koreňoch a kameňoch. Tu sa naplno ukázala sila oválu a mal som pocit zvýšenej trakcie a kontroly celého pohybu pri manévrovaní ťažkým terénom.Pri jazde z kopca sa reťaz drží prevodníka ako pribitá a ani raz sa mi nestalo, že by spadla. Častým argumentom býva mýtus, že ovál ničí spojku zadnej prehadzovačky. Je pravda, že oválny prevodník namáha ramienko viac ako normálny a neustále s ním pulzuje, avšak moderné prehadzovačky sú na takéto niečo stavané a ide o zlomok sily, ktorú musia vydržať v rozbitom teréne.Mňa si získal


Aj keď oválny prevodník vo mne sprvu vzbudzoval nedôveru, po vyskúšaní som mu plne prepadol. Jednak je šliapanie do kopca pocitovo znesiteľnejšie, čo je pre mňa obrovský benefit. Taktiež bolesť kolena sa neobjavuje pri jazdení s oválom a tak usudzujem, že aj tu mohlo nastať zlepšenie. Potešia aj ušetrené gramy na hmotnosti bicykla a celkový vzhľad. Ak hľadáte každú medzierku, ako si na bicykli pomôcť a trošku si to spríjemniť cestou nahor, tak oválny prevodník môže byť alternatívou. Zaujímavá môže byť aj cena okolo 75 €, čo je na úrovni originálneho prevodníka od Sram a tak za skúšku v podstate nič naviac nedáte. Viac informácií nájdete na stránke dovozcu.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up67thumb_down comments 60 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Montážny stojan Super B TB-WS30 - servis na vysokej úrovni

Test: Montážny stojan Super B TB-WS30 - servis na vysokej úrovni

Ponúka výrobca Super B stabilný a dobre prevedený stojan, do ktorého sa oplatí zainvestovať?
Test: Rukavice Roeckl BI-FUSION® – nová dimenzia pohodlia pre cyklistov?

Test: Rukavice Roeckl BI-FUSION® – nová dimenzia pohodlia pre cyklistov?

Zaslúži si aj hobby cyklistika špičkové rukavice s najnovšími technológiami? V čom je iná technológia BI-FUSION® od bežných gélových rukavíc?
Test: Panaracer Gravelking SS - rýchly a odolný

Test: Panaracer Gravelking SS - rýchly a odolný

Často sa stretávam s názorom, že gravel je na asfalte veľmi pomalý, keďže má širšie gumy s agresívnejším vzorom. No dá sa to veľmi rýchlo vyriešiť nahodením nejakých "slikov". Prvý výjazd mimo asfalt vás však donúti zamyslieť sa.
keyboard_arrow_up