Test: Sigma Sport BC 9.16 ATS – nemecká kvalita za rozumnú cenu

Tachometer je jedným z prvých doplnkov, ktoré si cyklisti zaobstarajú po kúpe nového bicykla. Veď kto by nechcel vedieť, koľko kilometrov dokázal zdolať, akú priemerku dosiahol na svojom obľúbenom okruhu alebo akú maximálku dal v tom rýchlom zjazde.

V dnešnom teste sa bližšie pozrieme na jeden zo základných bezdrôtových modelov od renomovaného nemeckého výrobcu Sigma. Konkrétne ide o model s označením BC 9.16 ATS. Tento tachometer je prioritne určený nenáročným jazdcom a začiatočníkom, keďže v ňom absentujú pokročilejšie funkcie, ako napríklad výškomer alebo snímanie kadencie. Rekreačných cyklistov, ktorí nepotrebujú detailne analyzovať svoje cyklistické výkony, je však drvivá väčšina, takže potenciálnych záujemcov je dostatok.


Obsah balenia a montáž

Tachometer je balený v kartónovej krabičke, z ktorej samotné telo prístroja jemne vystupuje. Displej je prelepený ochrannou fóliou s potlačou, ktorá ukazuje veľkosť a rozmiestnenie údajov na displeji. V balení nájdete okrem samotného tela cyklopočítača ešte bezdrôtový snímač, magnet, dvojicu o-krúžkov (gumičiek) a návod na montáž a používanie. Samozrejmosťou sú aj batérie, ktoré sú už osadené v tachometri aj v snímači.

Konkrétne ide o masovo rozšírené CR2032-ky. Keďže sa nemusíte otravovať s káblom, celá montáž je veľmi jednoduchá a zaberie len pár minút. Stačí len pomocou gumičiek uchytiť držiak počítača na rajdy a snímač na vidlicu. Gumičky držia oba komponenty dostatočne silno, ale ak by ste im predsa len neverili, môžete si pomôcť aj plastovými páskami. Menšie zdržanie by mohlo nastať, ak by ste chceli držiak osadiť na predstavec. Vtedy musíte povoliť malé skrutky na držiaku a jednu časť potom pootočiť o 90° (presný postup aj s obrázkami nájdete v návode). Magnet uchytíte na špici veľmi jednoducho bez náradia.


Funkcie, ovládanie a spracovanie

Na tachometri sa nachádzajú len dve tlačidlá. Jedno veľké sa nachádza pod displejom a používa sa na prepínanie medzi funkciami a jedno malé gumené sa nachádza na zadnej strane tachometra. Zadné tlačidlo sa používa hlavne pri úvodnom nastavovaní a jeho dlhým 5-sekundovým stlačením tachometer oživíte. Pred prvým použitím je potrebné nastaviť obvod kolesa a následne je tachometer pripravený. Pre majiteľov cyklopočítačov Sigma je všetko intuitívne, ale veľmi rýchlo si na ovládanie zvykne aj používateľ, ktorý má túto značku prvý raz v ruke.


Podľa informácie na obale je v ponuke 9 funkcií:

  • Aktuálna rýchlosť
  • Priemerná rýchlosť
  • Maximálna rýchlosť
  • Porovnanie medzi aktuálnou a priemernou rýchlosťou
  • Denná trasa
  • Celkové kilometre
  • Doba jazdy
  • Celková doba jazdy
  • Kalórie
  • Celkové kalórie
  • Hodiny

Ak ste si dali tú námahu a spočítali všetky odrážky, tak ste narátali 11. Medzi funkcie totiž výrobca neráta hodiny a porovnanie aktuálnej a priemernej rýchlosti.


Spracovanie je veľmi kvalitné, teda všetko je pevné, prepracované a sedí tak, ako má. Displej je dobre čitateľný aj na priamom slnku. Je rozdelený do troch riadkov. V hornom je zobrazená aktuálna rýchlosť jazdy. V strednom je názov funkcie a v dolnom je číselná hodnota danej funkcie.

Vodotesnosť IPX8

Výrobca udáva krytie IPX8. To znamená, že tachometer by mal zvládnuť nepretržité ponorenie do vody. V rámci testu som ho teda na pár minút ponoril do vody, čo zvládol absolútne bez problémov. Bez následkov ostalo aj umývanie bicykla wapkou. Obe tieto skúšky boli ďaleko za bežnými podmienkami, ktorým býva cyklopočítač vystavený, takže bežný dážď alebo mrholenie mu nemôžu nijako ublížiť.


Skúsenosti

Za pár týždňov používania som nezaznamenal žiadny problém. Bezdrôtový prenos funguje veľmi spoľahlivo. Výrobca uvádza dosah snímača 70 cm. V praxi je ale použiteľná vzdialenosť ešte vyššia. Informácie na displeji boli za každých okolností čitateľné. Jedinú výhradu mám k funkcii kalórie. Tá berie do výpočtu iba vzdialenosť a rýchlosť, takže má od reality veľmi ďaleko. Ak by sa dalo, tak by som ju okamžite z funkcií vyradil, aby som sa cez ňu nemusel preklikávať pri prezeraní iných, pre mňa dôležitejších funkcií.

Cyklopočítač umožňuje aj import údajov pomocou dokovacej stanice do PC. Akurát neviem, aké opodstatnenie má táto funkcia pri základných modeloch a funkciách. Zaujímalo by ma, koľko ľudí aj túto možnosť reálne využilo.

Plusy

  • Intuitívne ovládanie
  • Čitateľný displej
  • Vodotesnosť
  • Prijateľná cena

Mínusy

  • Nepresná funkcia výpočtu kalórií


Čo dodať?

Sigma BC 9.16 ATS je vzhľadom na ponuku funkcií určená hlavne pre nenáročných rekreačných jazdcov. Môže byť ale aj dobrým doplnkom pre bikerov, ktorý si trackujú svoje výjazdy mobilom do aplikácie Strava a mobil majú v batohu alebo v drese. Na tachometri tak vidia všetky základné údaje a presnejšie dáta môžu následne analyzovať doma.

Cena sa pohybuje okolo 34 € a viac sa dozviete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Thule Paramount – hybridný ruksak zo Švédska

Test: Thule Paramount – hybridný ruksak zo Švédska

Rovnako dobrá na bicykli ako aj mimo neho. Presne takto nejako by sa dala jednou vetou opísať táto taška. Ide totiž o hybridný model, ktorý spája ruksak a tašku na nosič.
Funkčné oblečenie z rastlín? Značka UYN a ich originálny prístup

Funkčné oblečenie z rastlín? Značka UYN a ich originálny prístup

Čisté merino je menej príjemné na pokožke, syntetika horšie odoláva baktériám a preto zapácha. Nastal čas na použitie vlákna z rastlín?
Test: Kärcher OC3 Foldable – keď je niečo malé aj veľké súčasne

Test: Kärcher OC3 Foldable – keď je niečo malé aj veľké súčasne

Máte radi kompaktné a pritom funkčné veci? Aj vo svete čistenia bicyklov sa nájdu zaujímavé riešenia, pričom ako vždy platí, že všetko má svoje výhody aj nevýhody.
keyboard_arrow_up