Horské modely Giant 2021 - každému podľa jeho chuti

Horské modely Giant 2021 - každému podľa jeho chuti

PR článok

Horské bicykle vo všetkých formách - aj tak by sa dala opísať kolekcia výrobcu Giant pre rok 2021. Okrem známych a overených klasík sa môžete pripraviť aj na novinky.

Ako to už býva zvykom, v ponuke značky Giant sa opäť objavilo množstvo verzií s odlišnými materiálmi, konštrukciou rámu, určením a inými špecifickými aspektmi, ktoré z nich robia špecialistov na svoje disciplíny. Jednoducho by ich bolo možné rozdeliť na XC, Trail a Enduro. Poďme sa teda na ne pozrieť.Cross-country - výkon na prvom mieste


Už len samotná trieda cross-country v sebe zahŕňa až 12 vyhotovení, medzi ktoré sa radia celoodpružené a hardtailové verzie s karbónovým alebo hliníkovým rámom. Najvýraznejšími pojmami sú tak Anthem a XTC. Spoločnými charakteristikami sú veľké 29“ kolesá, 100 mm zdvihu a geometria vyladená na prudké stúpania, ale aj náročnejšie zjazdy.Práve tieto dve označenia sú späté s Giant-om už dlhé roky, keďže predstavujú ich vrcholové „náradie“ na vytrvalostné použitie. Konkrétne XTC sa predstavuje v oboch materiálových spracovaniach. Dostupnejšie hliníkové verzie XTC SLR ponúkajú konzervatívnejší 69,5-stupňový hlavový uhol, doplnený o tuhú vidlicu Giant Crest s 34 mm vnútornými nohami a uzamykaním z riadidiel. Štandardom je 12-rýchlostný pohon od Shimano. Cena začína od 1 149 €.Karbónovou alternatívou je XTC Advanced. Až štvorica spracovaní prichádza so širokou škálou osadenia. Od Shimano Deore až k XT, rovnako tak s tubeless kolesami, v prípade najvyššej špecifikácie aj s karbónovými ráfikmi a teleskopickou sedlovkou. Geometria je obdobná ako u hliníkovej verzie. Cena začína od 2 049 €.Ak však mierite na tie najvyššie priečky, je pre vás pripravená dvojica XTC Advanced SL 29. Rám s hmotnosťou len 920 g (M) je doplnený o karbónové kolesá z vlastnej produkcie Giant. Keďže trate svetového XCO sú čím ďalej technickejšie, obe prevedenia ponúkajú teleskopickú sedlovku. V najvyššej verzii sa tak stretnete s odpružením Fox Factory a sadou Shimano XTR. Cena začína od 4 399 €.V kategórii celoodpružených XC strojov tróni Anthem s príznačným dizajnom a geometriou rámu. Systém Maestro je dlhoročnou voľbou výrobcu Giant, rovnako ako aj možnosť hliníkovej verzie Anthem 29. Tá zahŕňa dve variácie s jednoprevodníkovou sadou a modernými technológiami, akými sú Boost, pevné osi alebo kolesá s 25 mm ráfikmi. Cena začína od 2 049 €.Samozrejmosťou je aj karbónové spracovanie Anthem Advanced Pro 29, taktiež v dvoch osadeniach. Materiál rámu s označením Advanced Composite nie je jedinou časťou bicykla z uhlíkových vlákien. Rovnako je tomu aj v prípade kolies Giant XCR-1. Istotou je široký rozsah 12-rýchlostnej sady Shimano SLX alebo XT. Cena začína od 3 999 €.

Trail - okoreňte svoje zážitky


Nič nemôže podčiarknuť populárnosť tejto kategórie lepšie, než počet modelov v ponuke. Trailové jazdenie je jednoducho spojením vytrvalosti cross-country s užívaním si nefalšovaného terénu vašich obľúbených lesných chodníčkov. Nemusíte sa však obávať - tieto modely nie sú vyhradené len pre skúsených cyklistov. Práve dostupnosť a variabilita je ich silnou stránkou.Ako už bolo povedané, dostupnosť nie je ani tejto kategórii cudzia. Dôkazom je aj hardtail Talon až s piatimi rôznymi konfiguráciami. Položený 67,5-stupňový hlavový uhol v kombinácii s 27,5“ alebo 29“ kolesami (v závislosti od veľkosti) sú ako stvorené na zábavnejšie jazdenie. Hodnota odpruženia je 80 alebo 100 mm, rovnako tak výbava, ktorá ponúka dvojprevodníkové, ako aj jednoprevodníkové prevedenia. Cena začína od 449 €.Už o niečo agresívnejší je Fathom 29 v dvoch prevedeniach. Na prvý pohľad je zreteľný 66-stupňový hlavový a 75-stupňový sedlový uhol, ktoré dodávajú jazdcovi istotu aj v strmých pasážach. Robustnosť je podčiarknutá až 35 mm širokými vnútornými nohami vidlice, 2,5“ plášťami a 30 mm širokými ráfikmi. Samozrejmosťou je teleskopická sedlovka spolu s jednoprevodníkom. Cena začína od 1 249 €.V prípade celoodpružených modelov hodnota zdvihu začína na úrovni 130/120 mm s modelom Stance 29, ktorý využíva systém odpruženia FlexPoint. Práve 29“ kolesá v kombinácii s veľkým rozsahom kazety dodávajú tomuto bicyklu vlastnosti, ktoré využijete aj pri celodenných výjazdoch. Nutnosťou už je teleskopická sedlovka, 67,5-stupňový hlavový uhol alebo stredne široké, 2,35“ plášte Maxxis Forekaster s dodatočnou ochranou EXO. Cena začína od 1 599 €.

Ak zaznie slovo Trance, mnohým sa premietnu obrázky koreňových trailov, úzkych cestičiek a nezabudnuteľných výhľadov. To je jednoducho prostredie, v ktorom je tento lesný univerzál doma. Na výber máte až z desiatky spracovaní - hliníkové dopĺňajú karbónové špeciály, popri 29“ rozmere sa nezabúda ani na 27,5“ a čo sa týka zdvihu, ten sa pohybuje od 130 až k 150 mm.V hliníkovom zastúpení s kvalitnejším spracovaním ALUXX SL s karbónovým horným vahadlom nájdeme jeden 27,5“ model s kombináciou 150/140 mm odpruženia a tri 29“ verzie 130/115 mm. Stabilitu bicykla podčiarkuje hlavový uhol s hodnotou 67 (27,5“) alebo 66,5 (29“) stupňa. Široké riadidlá, krátky predstavec, 30 mm široké ráfiky a minimálne 2,3“ plášte sekundujú teleskopickej sedlovke, rovnako ako aj 12-rýchlostnému pohonu vo všetkých verziách. Cena začína od 2 269 €.Ak ale preferujete 29“ kolesá, avšak ocenili by ste 150 mm vpredu, je pre vás pripravený úplne nový Trance X 29. Tri odlišné špecifikácie si zachovávajú túto vlastnosť, doplnenú o tzv. Flip-chip, ktorým môžete meniť hlavový a sedlový uhol v rozmedzí niekoľkých desatín až na 66,2, respektíve 77,9 stupňa. Nechýba vidlica s 36 mm nohami, 2,5“ plášte, 30 mm ráfiky a osadenie od Shimano SLX/XT alebo Sram SX. Cena začína od 2 499 €.Nezabudlo sa ani na vyznávačov nízkej hmotnosti a tuhosti. Karbónové prevedenie Trance X Advanced Pro 29 je už na prvý pohľad vyladené do posledných detailov. Výlučne 29“ kolesá so 150/135 mm zdvihu a možnosťou zmeny geometrie so spomínaným Flip-chip dopĺňajú vo všetkých 3 prevedeniach aj karbónové kolesá Giant TRX. Najvyšší Trance X Advanced Pro 29 0 je vybavený odpružením Fox Factory so systémom Live Valve pre dokonalé prispôsobenie terénu. Cena začína od 4 199 €.Zaujímavosťou je aj doplnenie ponuky o juniorský trailový model, ktorý je nazvaný príznačne, Trance JR 26. Ide o „zmenšeninu“ dospeláckej verzie. Tentokrát ale s 26“ kolesami a jedinou veľkosťou a klasickou sedlovkou. Agresivitu ale dodáva 68-stupňový hlavový uhol, jednoprevodníková sada a plášte Minion DHF a Ikon. Cena je 1 899 €.

Enduro - posuňte svoje limity


Svet je jedno veľké ihrisko a ak vám nechýba odvaha a chuť objavovať, je načase pohrať sa na ňom. Enduro kategória je učená na prekonávanie výziev, ktoré vám pripraví domáci trail alebo nepoznaný bikepark. Giant navyše stavil na jeden rozmer kolies - a to 29“.Dostupná verzia legendárneho Reign v podobe hliníkovej dvojice so vzduchovými tlmičmi vám ponúkne 170/146 mm zdvihu a uhly na hodnote až 64,6 a 76,4 stupňa. Materiálom je kvalitná kombinácia ALUXX SL s karbónovým horným vahadlom a Maestro systémom odpruženia. Výbavu dodáva Shimano v podobe SLX a XT s kazetou 10-51. Nechýbajú široké ráfiky a plášte Maxxis Assegai a Minion DHR II. Cena začína od 2 869 €.Pre priaznivcov skutočného „frírajdu“ Giant pripravil model Reign 29 SX. Ten je oproti klasickej verzii doplnený o pružinový tlmič so sadou SRAM NX Eagle. Nepredvídateľný terén vás neprekvapí aj vďaka chrániču prevodníka alebo ochrane spodnej rámovej rúrky. Cena je 3 899 €.Pretekárske špeciály s označením Reign Advanced Pro 29 si zakladajú na karbónovom ráme s odpružením Maestro. Zdvih je zhodný s ostatnými verziami, teda 170/146 mm. Poteší vás aj výber odolných komponentov zo strednej a vyššej triedy. Najvyššia verzia ponúka aj karbónové kolesá Giant TRX-0. Cena začína od 4 149 €.

Viac informácií o jednotlivých modeloch získate na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Novinka: Giant Trance 2022 – všestranný trailbike s kopou vychytávok

Novinka: Giant Trance 2022 – všestranný trailbike s kopou vychytávok

V poslednom období sa s novinkami značky Giant doslova roztrhlo vrece. Kým doteraz sa pozornosť upriamovala skôr na vyznávačov ľahších terénov, nový Trance zamotá hlavu aj technicky orientovaným jazdcom.
Novinka: Giant Anthem 2022 - nová kapitola maratónskej legendy

Novinka: Giant Anthem 2022 - nová kapitola maratónskej legendy

Hovorí sa, že menej je niekedy viac. Giant sa na rok 2022 pri modeli Anthem rozhodol urobiť radikálny rez a priblížiť ho viac k svojím rivalom.
GIANT-oviny pre sezónu 2022 PR článok

GIANT-oviny pre sezónu 2022

Giant je už známy etablovaný cyklo výrobca a v roku 2022 prichádza s viacerými novinkami. Prejdime si spoločne tie „mtbčkové“. Pohodlne sa usaďte a ideme na to.
keyboard_arrow_up