Test: Shimano EQUINOX4 Ridescape - na cestu aj do terénu

Test: Shimano EQUINOX4 Ridescape - na cestu aj do terénu

Do testu sa mi prvýkrát dostali aj okuliare a to priamo od známeho výrobcu komponentov Shimano. Ako si poradil pri tak dôležitom doplnku?

Prvotné vyskúšanie dopadlo dobre, relatívne sa mi páčia, aj celkom sedia do prilby. Pre niekoho je dôležitý imidž, no pre mňa je podstatné, aby sedeli, nepodfukovali a hlavne nepadali pri jazde po rozbitom traile. Okuliare nájdu u mňa využitie aj mimo cyklistiky, preto sa zameriavam aj na ich použitie, napríklad na skialp, či turistiku. Usadenie na nos sa dá ľahko prispôsobiť vďaka gumenému a tvarovateľnému nosníku.Prvá vec, ktorej sa mimochodom vždy obávam pri športových okuliaroch je, že budú blízko obočia, alebo dokonca až nad ním, čo môže spôsobiť to, že keď sa spotíte, tak vám pot začne stekať po skle a vy nič nevidíte... EQUINOXi mi lemujú vysoko nad obočie, tak začínam mať pochybnosti. No páči sa mi pohľad cez ich sklá, tak im dávam šancu.Prvý test


Ako ste si mohli všimnúť, okuliare majú jedno veľké “ohnuté” sklo. To bola vec, na ktorú si moje oči potrebovali chvíľku zvykať. Výsledkom bol akoby jemne skreslený pohľad najmä na okrajoch, no po pár minútach bolo všetko OK. Netuším, čím to bolo spôsobené.Čo ma ale pozitívne prekvapilo, bola kvalita optiky - príjemne sa cez ne pozeralo a krásne to vyhladzovalo silné verzus tmavé svetlo. Teda zvýrazňovali kontrast okolia, čo vlastne udáva aj výrobca: “Ridescape šošovky zabezpečujú väčší kontrast a lepšiu viditeľnosť.” Ide o nový typ šošoviek, ktoré nájdete pri všetkých typoch okuliarov od cesty až po gravity disciplíny. Táto technológia sa snaží zlepšiť vnímanie kontrastu farieb a pôsobí proti namáhaniu očí.Za mňa výborná univerzálna voľba - slnečné dni alebo aj pod mrakom, stále máte príjemný pohľad a rovnako v lese, kde svetlo pri rýchlej jazde priam preblikáva do očí a vie to byť dosť nepríjemné.

Prvý výjazd som ich vzal na cesťák, kde sa mi hneď vyvrátila teória tečúceho potu. Sklo bolo síce nad obočím, no nijak sa ho nedotýkalo. Dôvod, prečo výrobca sklo vytiahol nad výšku obočia je, aby zabránil podfukovaniu počas jazdy aj v agresívnej pozícii.

Ďalší výjazd som ich vzal na trail, a tam už len potvrdili svoju kvalitu. Vďaka silnejšiemu kontrastu som videl lepšie terén aj vo vyšších rýchlostiach, pri otrasoch nemali okuliare tendenciu sa zošmykovať po nose dolu. Vo výšľapoch sa pekne stíhali odvetrať aj pod sklom a nebola potreba ich dávať na prilbu.Spracovanie


Čo ma ale pozitívne prekvapilo, bola kvalita optiky - príjemne sa cez ne pozeralo a krásne to vyhladzovalo silné verzus tmavé svetlo.
Celkové spracovanie pôsobí naozaj na úrovni, nič nevŕzga a straničky sa pekne odklápajú, konce sú pogumované pre lepšie držanie za ušami. Celkový dojem dotvára najmä kvalitné sklo, jeho hydrofóbna povrchová úprava zvyšuje odpudivosť vody a zabezpečuje vyššiu čistotu. Nechýba ani špeciálna úprava proti poškriabaniu a dokonca sklá sú vymeniteľné a k okuliarom je pribalené ešte jedno číre sklo, ideálne pre nepriaznivé podmienky. Rovnako dostanete tvrdený obal na okuliare a súčasťou je ešte jedna nosná opierka veľkosti XL.Plusy


  • kvalitné sklo (kontrast)
  • nastaviteľný nosník
  • vymeniteľné sklá (súčasť balenia)
  • prevedenie
  • tvrdený obal na okuliare
  • výborne držia na tvári

Mínusy


  • nie každému môže sadnúť vyvýšená časťTieto okuliare môžem za seba odporučiť jazdcom, ktorí hľadajú kvalitné univerzálne okuliare s väčšími sklami. Navyše ich kvalita a spracovanie je na vysokej úrovni.

To ma privádza ešte k faktu, že sú dostupné v dvoch farebných kombináciách (čierna a modrá), pričom cenovka je stanovená na 99 €. Viac informácií o tomto modeli vrátane technických údajov sa dozviete na stránkach dovozcu.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
adam.milo111 (Adam Milo)
Páči sa ti tento článok? thumb_up22thumb_down comments 7 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Značka Kellys sa vám asi úplne nespája s okuliarmi, ale skôr s bicyklami. V tomto teste sa však pozrieme na model okuliarov DICE II, ktorý sa radí medzi tie najkvalitnejšie okuliare v ponuke značky.
Test: Julbo Rush Reactiv Performance 1-3 LAF - okuliare pre náročných

Test: Julbo Rush Reactiv Performance 1-3 LAF - okuliare pre náročných

Francúzska značka Julbo vyrába prémiové okuliare už od roku 1888 a jedny sa dostali až ku mne.
Okuliare - chráňte si zrak bez ohľadu na jazdecký štýl PR článok

Okuliare - chráňte si zrak bez ohľadu na jazdecký štýl

Okrem tepla prichádza s letom a slnkom takmer „nutnosť" nosiť okuliare. Zrak si treba chrániť a ak váhate, ktoré sú tie pravé, pomôcť môže náš menší výber.
keyboard_arrow_up