Tip na výlet v Západných Tatrách – do Smutného sedla s úsmevom

Tip na výlet v Západných Tatrách – do Smutného sedla s úsmevom

Kedže podmienky priali, dnes ešte ostaneme na "snehu" a vydáme sa opäť do Žiarskej doliny v Západných Tatrách, ktorá ponúka široké možnosti na lyžovanie vo voľnom teréne a túry.

Ako som už nedávno spomínala, v zimnom období je tu naozaj veľa možností. Vďaka Návštevnému poriadku TANAPu je nám ako v jednej z mála dolín povolené vykonávať zimné skialpové túry takmer v celej doline. Nedávno sme boli v Žiarskom sedle, tak poďme teda objaviť ďalšie krásne miesta tejto lokality.V dnešnom tipe na výlet pôjdeme z Ústia doliny 885 m n.m (parkovisko) až na Smutné sedlo 1 965 m n.m., znova budeme míňať Žiarsku chatu, nad ktorou pri starom vleku smerujeme z ľavej strany popod Prostredný grúň (viď mapka).Pri plánovaní túry sme si pár dní dopredu sledovali počasie a vývoj lavínového nebezpečenstva. V deň túry bolo lavínové nebezpečenstvo 3, ktoré v poobedňajších hodinách kleslo na 2. Tieto informácie sme získali na laviny.sk, kde sa na hlavnej stránke nachádzajú dve mapky s názvom “Lavínová situácia AM“ (doobeda) a “Lavínová situácia PM“ (poobede). Samozrejme všetky tieto informácie nám len napovedali o situácii v Západných Tatrách, ale všetko zhodnotíme až priamo pri výšľape. Hory sú tu vždy pre nás, takže sa kedykoľvek môžeme otočiť a prísť znova. Obrázky nižšie sú ilustračné a nie priamo z toho dňa.Šliapanie po chatu je veľmi prijemné a plynulé, vhodné aj pre rodičov s deťmi, na bežky a dokonca tu v zime stretávam kopu nadšencov na bicykli. Následne po 500 metroch nad chatou začína stúpanie, ktoré nás preverí, či naozaj ovládame traverzovanie a otočky, pretože sú naozaj neoddeliteľnou súčasťou pri tomto výšľape. Keď sa už nachádzame pod samotným stúpaním do sedla, máme prehľad o situácii v okolí, vidíme, že strmé južné žľaby sú vypadané a Smutné sedlo je vo veľkej miere prelyžované, čo však neznamená, že si nebudeme dávať pozor. Myslíme na paličky bez pútok, rozostupy aspoň 10 m pri výšľape, pri zjazde 50 m, lavinová výbava, prilba a zapnutý vyhľadávač od začiatku túry.Trvanie túry za ideálnych podmienok je 4(+1) hodiny s prestávkami na chate. Nastúpame niečo cez 1 000 výškových metrov na cca 16 km.Túto túru si osobne vyberám pri 1-3 stupni lavínového nebezpečenstva v dobrej viditeľnosti, keďže naokolo sú strmé lavinózne svahy nad 35 stupňov, o ktorých treba mať vizuálny prehľad počas túry.

Inak v Žiarskej doline dokonca môžete veľmi často stretnúť aj známeho skialpinistu Jakuba Šiarnika, s ktorým už robil dávnejšie rozhovor Imroman. Počas neho prešli takmer celú Žiarsku dolinu dookola a vo videu uvidíte ďalšie známe kopce.Podmienky boli vo februári výborné, tak sme ich využili a priniesli vám viac obsahu z lyžovania. Ale nebojte, nebude to len o tom a už máme v pláne aj ďalšie aktivity a lokality...
Páči sa ti tento článok? thumb_up82thumb_down comments 10 komentárov
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Tip na výlet: Žiarske sedlo na skialpoch neodradí ani v hmlistom počasí

Tip na výlet: Žiarske sedlo na skialpoch neodradí ani v hmlistom počasí

Poďte sa s nami pozrieť do známej doliny v Západných Tatrách, ktorá je ideálna na výlety v každom ročnom období vrátane zimy.
Tip na výlet: Osnica – panoramatický vrchol v Malej Fatre

Tip na výlet: Osnica – panoramatický vrchol v Malej Fatre

Poďte s nami na túru menej frekventovanou trasou a doslova cez všetky ročné obdobia. Vrchol mimo hlavného hrebeňa ponúka na oplátku krásne a trochu iné výhľady na Malú Fatru a Oravu.
Baranie sedlo vo Vysokých Tatrách - hranica dolín vo výške  2 393 m n.m.

Baranie sedlo vo Vysokých Tatrách - hranica dolín vo výške 2 393 m n.m.

Nedávno sme vám priniesli formou videa a článku bikový výlet na chatu pri Zelenom plese, teraz sa môžete pozrieť o niečo ďalej a hlavne o "niečo" vyššie.

Výber z produktov

keyboard_arrow_up