Test: Alpina RAM HM+ alebo okuliare ako stvorené na slnečné dni

Test: Alpina RAM HM+ alebo okuliare ako stvorené na slnečné dni

Začínajúci cyklisti si často kladú otázku, či má zmysel zainvestovať do dobrých a kvalitných okuliarov? Aké benefity reálne prinesú?

Výber okuliarov môže byť zdĺhavý a veľmi individuálny proces, pretože všetci máme odlišnú anatómiu tváre a každému sadne niečo iné. Jeden z najdôležitejších faktorov pri výbere je, aby okuliare dobre sedeli. Pozrime sa na to, ako mi sadli testované okuliare Alpina RAM HM+.


Značka Alpina


Alpina je značka, ktorá sa zaoberá výrobou najmä cyklistických a lyžiarskych produktov. So svojou 40 ročnou históriou ponúka mnoho produktov v cenovom rozpätí od pár desiatok eur, až po niekoľko stoviek. Bola založená v nemeckom mestečku Sulzemoos neďaleko Mníchova. Alpina sa momentálne zaoberá najmä cyklistickými a lyžiarskymi okuliarmi a prilbami. Osobne som testoval okuliare, ktoré patria do vyššej triedy od značky Alpina. Ide o univerzálne okuliare vo farbe kávovo šedá.


Ako prišiel produkt zabalený?


Okuliare prišli zabalené v kartónovej, červeno šedej krabičke. Na stranách krabičky sa nachádza názov okuliarov, prevedenie a všetky dôležité informácie o produkte. Samotné okuliare prišli zabalené v ochrannom plastovom vrecku.


Spolu s nimi dorazilo látkové vrecko na prenášanie a papierový manuál, ktorý obsahuje všetky potrebné informácie a upozornenia v rôznych jazykoch vrátane slovenčiny. Mrzí ma, že sa v balení nenachádza tvrdý obal, pretože vždy je lepšie mať okuliare uskladnené v pevnom obale ako len v látkovom vrecúšku.


Farba, dizajn a hmotnosť


Ide o jednoduchý, ničím vyzývavý ale elegantný dizajn. Bočnice okuliarov sú svetlo šedé s čiernym logom Alpina, pogumovanými koncami a nosníkom. Sklá okuliarov sú naoko bronzovej farby, avšak zvnútra majú nádych do zelena. Okuliare majú primeranú tuhosť, sú pevné, nepodfukuje ich vietor a to všetko s minimálnou hmotnosťou. Tá sa pohybuje okolo 26 g a človek naozaj ani nevie, že ich má počas jazdy na hlave.


Pri konštrukcii by som vytkol jedine materiál, ktorý pri manipulácii vydáva nepríjemne pukajúce zvuky a taktiež, že okuliare sú posadené veľmi blízko očiam. Vyhovovalo by mi, aby bola vzdialenosť mierne ďalej od očí a aby sa sklá nemastili pri záťaži a potení cyklistu. Bočnice okuliarov sú prispôsobené tak, aby spoľahlivo držali v prilbe pri šliapaní do kopca alebo počas prestávok. Toto býva častý problém u okuliarov, ale Alpina to bezchybne vyriešila.


Sklá


V strede okuliarov sa nenachádza žiadna stredová priečka a jedná sa o jeden kus veľkého „skla“. Okuliare sú vybavené sklami HICON mirror +, ktoré výrazne zvyšujú kontrast farieb. So špeciálne tónovanými zorníkmi je jasnejšia viditeľnosť aj v horšom svetle. O viditeľnosť sa stará filter úrovne 3. Okuliare ponúkajú 100 % ochranu proti UV žiareniu a veľkým plusom sú fototropné filtre, označované Varioflex. Stupeň priepustnosti týchto skiel závisí od teploty a svetelných podmienok. Taktiež obsahujú aj polarizačné filtre, označené technológiou Quattroflexc. Vrstva proti hmleniu okuliarov pokrýva sklá z oboch strán a pri testovaní vyzerá, že naozaj funguje lepšie, ako u konkurenčných značiek. Nemal som žiadne problémy so zahmlievaním sa výrobku.


Výrobca odporúča okuliare uchovávať v puzdre na to určenom, pretože povrchové vrstvy, prevažne tie zrkadlové, sú citlivé na poškriabanie.
Okuliare ponúkajú 100 % ochranu proti UV žiareniu a veľkým plusom sú fototropné filtre označované Varioflex.
Cez tieto sklá sa veľmi dobre pozerá a človek si ľahko zvykne na ich zelenkastú farbu a sú dostatočne veľké na to, aby zakryli všetky potrebné zorné uhly pri jazde. Pri slnečných dňoch dokonale pohlcujú všetky slnečné lúče a slnko vôbec nepáli do očí.

Nosník


Nosník je celý pogumovaný, veľmi komfortný a dobre sedí na nose bez akéhokoľvek pohybu. Veľkým plusom je možnosť nastavenia polohy nosníka a vďaka tomu sa prispôsobí typu tváre.


Plusy


 • jednoduchý dizajn
 • výborná viditeľnosť
 • priľnavosť na hlave
 • široký pozorovací uhol
 • hmotnosť
 • vysokokvalitné sklá
 • dobre držia v prilbe oproti konkurenčným značkám
.

Mínusy


 • pukajúci zvuk pri manipulácii
 • balenie neobsahuje tvrdý obal
 • ťažko zmývateľné otlačky prstov/nečistoty zo skla
 • sklá sú citlivé na poškriabanie


Zhrnutie


Osobne som tieto okuliare testoval ako na cestnom, tak aj na horskom bicykli a nebol žiaden problém ani v hrboľatých zjazdoch a test zvládli na dvojku. Navyše mi od samého začiatku sadli ako uliate. Okuliare skrátka držia na nose ako prikované, nezahmlievajú sa a slnečné filtre fungujú veľmi dobre.

Cena sa pohybuje okolo 100 €. Osobne si myslím, že sa oplatí zainvestovať do kvalitných okuliarov, pretože zrak máme iba jeden a je potrebné si ho dobre chrániť. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Otestuj niečo aj ty


Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
andrejturek 
Páči sa ti tento článok? thumb_up10thumb_down comments 10 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Podľa čoho si vyberáš okuliare na bicykel?

Podľa čoho si vyberáš okuliare na bicykel?

Ponuka je veľká, ceny pestré, verzie cyklistických okuliarov nekonečné. Ako sa v tom vyznať a ako si vybrať tie správne?
Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Značka Kellys sa vám asi úplne nespája s okuliarmi, ale skôr s bicyklami. V tomto teste sa však pozrieme na model okuliarov DICE II, ktorý sa radí medzi tie najkvalitnejšie okuliare v ponuke značky.
Test: Okuliare Alba Optics Mantra - prečo sa neskladajú?

Test: Okuliare Alba Optics Mantra - prečo sa neskladajú?

Je to len otázka dizajnu alebo majú pevné bočnice pri nosení nejakú výhodu?
keyboard_arrow_up