Nenechajte sa na horách zaskočiť – ochrana pred nepriaznivým počasím

Nenechajte sa na horách zaskočiť – ochrana pred nepriaznivým počasím

Počasie na horách môže neraz prekvapiť, čo platí v každom ročnom období. Našťastie dnes máme viacero možností, ako sa dobre chrániť a byť pripravení.

Možno sa to stalo už aj vám, možno ste o tom niekde čítali. Klasický príbeh...niekto šiel na túru, dole je pekne a teplo, lenže hore sa podmienky rýchlo zmenili a už bolo zle. Stačí aj studený vietor, do toho únava...a so sebou nič, však u nás bolo predsa pekne.

Rovno dodám, že osobne som zástancom nízkej hmotnosti a spratnosti a väčšinou ma v horách uvíte s menším batôžkom. No vždy mám so sebou nejakú zálohu, keby niečo. Veď dnes máme skutočne široké možnosti, ako si poskladať a doladiť výbavu, stačí sa len trochu zorientovať v základoch. Tie ostávajú v podstate rovnaké bez ohľadu na ročné obdobie, čo sa potom mení, je len, aké ďalšie vrstvy si vezmete.

Aj keď sa bavíme o outdoore, ten má pomerne veľkú výhodu. Mám na mysli univerzálnosť použitia. Bundy sú robené tak, že ich využijete na väčšinu aktivít, vrátane cyklistiky. Opačne to vďaka špecifickému strihu niektorých kúskov (extra obtiahnuté cez hrudník, dlhšie vzadu, krátke vpredu) nebýva také jednoduché. Samozrejme, nemyslím nejaké naháňanie sa v „aero“ štýle, no pri výletoch a najmä pri MTB žiadny problém - ak sa teda bavíme o záložnej alternatíve pre prípad zhoršenia počasia. Niekto nepotrebuje mať na každý šport špeciálnu výbavu, čo aj lezie do peňazí. Možno budete mať trochu kratšie rukávy v predklone a bunda nebude tak dlhá, aby prekryla celý spodný chrbát a zadok, prípadne nohavice nebudú najpohodlnejšie na hodiny šliapania v sedle, no svoj primárny účel stále dokážu na 99 % splniť...ochrániť, keď treba.

Len pre zaujímavosť dodám, že video sme natáčali na jar, počas výletu do Manínskej tiesňavy. A ako ste videli, počasie sa menilo každým metrom a hore ešte čerstvý sneh. A to sme neboli ani veľmi vysoko, kde sú takéto zmeny ešte častejšie a platia tam úplne iné pravidlá.Ak vás bavia aktivity v prírode, alebo sa im chcete venovať ešte viac a nechodiť do hôr len keď je azúro, dajte si trochu pri výbere záležať a prispôsobte ho tomu, čomu sa chcete venovať. Potom vám bude výbava slúžiť roky a budete mať z nej maximálny úžitok.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up27thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Ľahučká a univerzálna ochrana pred nepriazňou počasia, ktorá je stále s vami

Ľahučká a univerzálna ochrana pred nepriazňou počasia, ktorá je stále s vami

Ak by som mal vybrať zrejme najviac univerzálny kúsok oblečenia, ktorý nosím na bike, beh, skialp a turistiku, jednoznačne by to bola sada LOT od Karposu. Vďaka nej môžete výrazne odľahčiť výbavu a uľahčiť si otázku, čo so sebou...
Video: Bundy na ebike a iné aktivity - náš výber play_arrow

Video: Bundy na ebike a iné aktivity - náš výber

Niekto na elektrický bicykel preferuje civilný strih bundy alebo vesty, ktorý zároveň využije aj na iné športy. Vybrali sme rôzne značky a strihy, ukázali ako sadnú veľkosti.
Video: Spoznajte nášho kameramana a editora - Adam Milo play_arrow

Video: Spoznajte nášho kameramana a editora - Adam Milo

Kameraman, fotograf, editor ale rovnako športovec, ktorý kombinuje cyklistiku a ďalšie outdoorové aktivity. Aj vďaka nemu sme mohli rozbehnúť projekt MTHIKER.
keyboard_arrow_up