Reportáž: Novohradský pedál 2021 – trať s prekvapením a za sucha

Reportáž: Novohradský pedál 2021 – trať s prekvapením a za sucha

V nedeľu 4. júla 2021 sa konal 7. ročník podujatia Novohradský pedál, ktorý už pravidelne patrí do môjho kalendára podujatí v sezóne a vynechal som ho len raz (minulý rok kvôli zraneniu).

Je to domáce podujatie, ktoré ešte stále postupne získava na popularite a dostáva sa do povedomia ľudí. Tento rok kvôli pandemickej situácii došlo k výraznej zmene termínu, nakoľko za bežných okolností býval Novohradský pedál na úvod sezóny. Minulý rok to bolo napríklad práve toto podujatie, ktoré ako keby otváralo sezónu maratónov u nás. Podujatia sa zúčastnilo približne 200 pretekárov a teda účasť bola naozaj veľmi dobrá. Organizátor pre pretekárov pripravil trať, ktorá bola pozmenená oproti predošlému ročníku a zaradil do nej aj nový technickejší úsek.

Na výber boli dva varianty, tak ako aj po minulé roky a teda trasa s dĺžkou 22 km s prevýšením 440 m a následne verzia na dve kolá, čiže 44 km s prevýšením 860 m. V mojom prípade som si tentokrát zvolil kratšiu verziu a trať som si bol vopred aj prejsť. Štart dlhej trasy bol naplánovaný na 11-tu a následne krátkej na 11:15. Súčasťou podujatia boli aj detské „preteky“ pre najmenších o 10:30, kde bolo každé zúčastnené dieťa ocenené. Zároveň na krátkej trase prebiehala súťaž rodín v kategórii Pedál FAMILY a tiež tu jazdili aj e-bikeri v kategórii E-Bike.Príprava a zázemie


Nakoľko sa jedná o podujatie „doma“, tak mám oveľa viac času na prípravu a je to na pohodu. Doma teda rovno obliekam dres, balím bike a potrebné príslušenstvo a môžem vyraziť. Na miesto prichádzam cca hodinu pred plánovým štartom mnou zvolenej trasy. Parkovanie je na viacerých miestach a je bezproblémové. Neskorší príchod ma dostáva na vzdialenejšie parkovisko, takže presun na prezentáciu už absolvujem rovno na biku. Celkové zázemie podujatia bolo situované pri mestskom kúpalisku, rovnako ako posledné roky. Pre vstup do zázemia sa bolo potrebné preukázať čestným vyhlásením a pokyny boli včas zverejnené na webe organizátora. Samotná prezentácia prebiehala na pódiu, teda v exteriéri, čo vzhľadom na aktuálnu situáciu bol od organizátora rozumný krok a určite ho všetci ocenili. Okrem samotnej prezentácie tu bol napr. stánok s cyklodoplnkami a servisom, s požičovňou bicyklov, výživovými doplnkami, či skákací hrad pre najmenších.Štart a rýchly priebeh


Na štart prichádzam pomerne neskoro, musel som ešte riešiť menší technický problém so šúchajúcim kotúčom (neskôr ho bolo ale aj tak počuť pri jazde ). Napriek tomu sa mi podarí postaviť do prvého radu, kde mi miesto podržal kamarát. Posledná kontrola, nahodenie rukavíc, zapnutie garminu, kamery a po odpočte nasleduje výstrel, štartujeme...Štart je za sprievodným vozidlom a smerujeme krátkou jazdou po asfaltke do lesa, resp. je tu na úvod úsek po plánovanej cyklotrase, ktorá je vo výstavbe – povrch je teda utlačený makadam. Po krátkej chvíli odbočujeme vľavo na lesný chodník a už v tejto chvíli sa začína utvárať menšia skupinka. Nasleduje krátky zjazd, prvý výšľap a následne zjazd ku prejazdu cez jarok, ktorý za mokra býva zradný, no tentokrát bol v pohode. Tu je skupina divákov, ktorá povzbudzovala a tak v ďalšom stúpaní som "kus" zrýchlil, obieha ma len elektrobike. Na následnej rovine som ale zvoľnil a počkal na zvyšok skupiny, keďže sa predsa len ide lepšie viacerým a sólo jazdu až do cieľa by som určite nedal. V tejto chvíli tvoríme teda 4 – člennú skupinku pretekárov.

Väčšinou sa snažím jazdiť vpredu, keďže to poznám a trasu som si bol prejsť aj cez týždeň. Tá vedie lesným cestami, chodníčkami, chvíľu ideme aj rozbitejšou poľnou cestou, kde je komfort na „fulle“ určite väčší ako na „ht-čku“. Po návrate do lesa nasleduje stúpanie, stále sa držíme pokope a na rovine mierne zvoľním, no nikto nejde dopredu. Zanedlho prichádza ostrejšia odbočka vpravo, za ktorou je úsek s mlákami, kde bolo fajn poznať vhodnú stopu a kúsok som odskočil zvyšku. Opätovne sa však spájame, prichádzame ku križovatke, ktorou sme už raz prechádzali, tentokrát ideme vpravo, nasleduje „tunel“ pomedzi hustejšie stromy.Za týmto úsekom nasleduje zjazd, na konci ktorého je „rigol“ cez cestu a tu využívam znalosť trate, v stúpaní skúšam zrýchliť, ale skupina bola dosť vyrovnaná. Nasledovala rovina, kde dávam gél, strieda ma teda na špici iný pretekár. Nakoľko sa nešlo pomaly, tak moje načasovanie občerstvovania nebolo ideálne a ku novému úseku trate sme prišli oveľa skôr, než som myslel. Kvôli tomuto som teda na nový trail šiel z druhej pozície a pretekár predo mnou ma spomaľoval. V závere sme naviac dobehli ešte e-bikera, ktorý nás taktiež spomalil, ale nemalo význam riskovať a predbiehať v tomto úseku.Po tejto technickej vsuvke prišla krátka rovina a následne najťažšie stúpanie trate. V tomto momente sme dobiehali niekoľkých jazdcov z dlhšej trate, preto bolo potrebné voliť stopu pomedzi nich. V tomto stúpaní nastúpil pretekár spoza hraníc (dalo sa identifikovať podľa dresu) a nastolil tempo, ktoré som nedokázal udržať. Toto bol rozhodujúci moment a od tejto chvíle sa skupina roztrhala, zostali sme pokope už len dvaja. Prichádza zjazd, ktorý púšťam bez bŕzd v snahe stiahnuť náskok súperov a brzdím až na poslednú chvíľu. Tu sa nachádza aj občerstvovačka, ktorú ja nevyužívam, no verím, že bola dostatočne zásobená všetkým potrebným. Nasleduje ďalšie stúpanie, ktoré nie je vhodné prepáliť v úvode. Nasleduje ďalší rýchly chodník, kratšie stúpanie a blíži sa záver.V zjazde dobiehame pretekárov z dlhšej trasy, mierne nás spomalia, keď zrazu z ničoho nič ten posledný zastane po prejazde jednou križovatkou (zmena oproti minulému roku). Našťastie kolízia je len mierna a tak rýchlo pokračujeme ďalej. Prichádzame ku stúpaniu s názvom „Canyon climb“, tu sa snažím držať vyššie tempo, obieham pár pomalších jazdcov z dlhej, ale súper sa stále drží. Nasleduje krátky zjazd, ešte jedno stúpanie a posledná časť v lese. Po nájazde na asfalt vidím, že som súperovi kúsok odskočil, skúšam zrýchliť ale podarilo sa mu docvaknúť sa, takže zvoľňujem. Dá sa povedať, že bola použitá „taktika“, keďže nasledovala posledná ľavá, pravá zákruta a za ňou cieľ. Po prejazde pravej zákruty som začal šprint do cieľa, avšak vďaka lepšej pozícii ma súper prešpurtoval. Bol to poriadne tesný súboj a teda zábava až do cieľa.

Výsledky a zhodnotenie


Na dlhej trati sa stal medzi mužmi a zároveň aj absolútnym víťazom trasy už po niekoľkýkrát Andrej Kubiš s časom 1:50:08.5. Zo žien túto trasu najrýchlejšie zvládla Janka Keseg Števková v čase 2:07:36.3, čím obhájila aj minuloročné víťazstvo.

Na krátkej trati sa stal absolútnym víťazom junior Zalán Kortis s časom 0:55:51.0, medzi mužmi vyhral Tomáš Chvála s časom 0:56:35.6. Z opačného pohlavia bola na krátkej trati asbsolútne najrýchlejšia juniorka Laura Imre s časom 1:16:25.6, spomedzi žien následne Renáta Bíró s časom 1:16:55.7.V mojom podaní to bolo celkové 4. miesto a v kategórii som skončil 3-tí. Moje počínanie si môžete pozrieť aj na Strave a pre tých, čo tam nie sú, tak prezradím, že priemerku som mal 25,5 km/h. Kompletné výsledky z tohto podujatia nájdete tu a fotky následne na FB organizátora. Pripájam aj video z trate.Organizátor si dal záležať a podujatie zvládol pripraviť aj v tejto ťažkej dobe na vysokej úrovni, kde z môjho pohľadu nič nechýbalo. V zázemí bolo k dispozícii umývanie bicyklov, sprchy, výdaj stravy a nápojov. Vyhlasovanie výsledkov prebiehalo celkom rýchlo, začalo o 14:30 krátkou trasou a následne dlhou. Po vyhlasovaní nasledovala ešte bohatá tombola a následne ukončenie podujatia. Podujatie sa vydarilo, značenie bolo dobré, všetko fungovalo a určite sa sem veľmi rád vrátim aj budúci rok.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Novohradský pedál

calendar_today 04.07.2021
label MTB - maratón
place Lučenec (Slovensko)

Páči sa ti tento článok? thumb_up37thumb_down comments 20 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Reportáž: ŠKODA Slovenský raj – krásny ale drsný zároveň

Reportáž: ŠKODA Slovenský raj – krásny ale drsný zároveň

O Slovenskom raji som do tohto víkendu akurát tak počúvala. A keďže si stadiaľ všetci odnášali kopec pekných zážitkov, tento rok som tam nemohla chýbať ani ja.
Reportáž: ŠKODA MTB Cyklomaratón Topoľčianky - prvýkrát na dlhej trati

Reportáž: ŠKODA MTB Cyklomaratón Topoľčianky - prvýkrát na dlhej trati

Keďže trať v Topoľčiankach patrí k mojim obľúbeným, nič nepoteší viac, ako takýto štart do sezóny. Pre mňa však mali dané preteky o to väčší význam, že išlo o moju prvú dlhú trať.
Reportáž: Detská Tour Petra Sagana po prvýkrát vo Vysokých Tatrách

Reportáž: Detská Tour Petra Sagana po prvýkrát vo Vysokých Tatrách

V krásnom golfovom areáli Royal Valley Malý Slavkov sa prvýkrát uskutočnila aj naša Detská Tour Petra Sagana. Aj keď predpoveď počasia neveštila nič dobré, búrky a krupobitie náš nakoniec obišli.
keyboard_arrow_up