Test: Gripy Ergon GA3 - ako málo stačí ku komfortu

Test: Gripy Ergon GA3 - ako málo stačí ku komfortu

Anatomicky tvarované gripy som mal zaškatuľkované ako „tie trekkingové”, ktoré patria na bicykle s kapsičkami a nosičmi. Ortodoxne som odmietal rohy.

Niekedy som však už sám nevedel, ako uchopiť rajdy tak, aby mi bolo pohodlne. Zvlášť pri dlhších jazdách som striedal uchopenie na riadidlách pri predstavci, či časovkárske lakte. V najhoršom prípade dokonca úchop korunky vidlice. Na bicykli som sa cítil pohodlne, sedlo primerane široké aj primerane tvrdé. Pohodlné tretry. No posledný kontaktný bod stále akosi nevychádzal. Gripy. Prebádal som fórum, prelúskal aj zahraničné recenzie.Kým som jazdieval kratšie trasy, hlavne po lokálnych trailoch, dobre slúžili ESI. Tie som vyskúšal takmer v každom variante. Po čase však silikón akosi zmäkol, do pórov sa dostala špina. Zmäknutie sa malo riešiť pootočením, no poznám sa. Keď som si to počas výjazdu uvedomil, povedal som si, že „veď doma to otočím”. Doma som si povedal, že, „otočím pred ďalším výjazdom”. Takto to išlo, až kým neboli takmer nepoužiteľné, alebo nedošlo k demolácii nárazom.Stupňovanie bolesti


Okrem toho som začal cítiť bolesť v ľavom zápästí a pri dlhších výjazdoch nepríjemný tlak v ramenách. Tŕpnutie prstov už ani nepočítam. Bolesť bola zo začiatku iba v úzadí, no postupne sa zostrovala a čím dlhší bol výjazd, tým sa viac stupňovala. Pátranie sa skončilo kdesi na anglickom fóre s externým odkazom na gripy Ergon GA3.Riešenie?


Na stránke výrobcu som si ich vyhľadal a po prečítaní prvého odseku som mal „chrobáka v hlave”. Doslova sa tam píše o tom, že: „Prečo by sme nemohli skombinovať to najlepšie z dvoch disciplín?” Mali tým zrejme na mysli anatomickosť gripov určených pre trekking/touring a pohodlnú zmes, určenú pre XC/AM bicykle. GA3ky vychádzajú zo známeho modelu GA2 s 32 mm priemerom, navyše sú doplnené malým elegantným krídelkom, ktoré robí oporu pre vonkajšiu časť dlane.

ergonbike.comergonbike.com


Zároveň takto pomáha zmierniť alebo eliminovať zovretie karpálneho tunela. Jeho stenčenie spôsobuje tlak na hlavný nerv, ktorý sa ďalej rozvetvuje do končekov prstov. Z toho vzniká známe tŕpnutie, či mravčanie v rukách. Tu by som rád poznamenal, že už pri prvom výjazde som cítil výrazný rozdiel. Bolesť v zápästí bola minimálna a ramená som po 100 km dlhom výjazde necítil vôbec.

Jazda bez bolestí


Samozrejme nechcem glorifikovať, to zápästie som začal aj posilňovať a natieral si ho krémom na kĺby. No gripom prikladám významú úlohu pri úľave. Taktiež som sa zbavil „stŕpnutia” malíčkov a prstenníkov, čo bolo dovtedy takmer pravidelnou nepríjemnosťou. Odvtedy som absolvoval niekoľko výjazdov a takmer každodenné dochádzanie do práce. Bolesti sa postupne stratili a môžem si teraz zas užívať jazdu bez rušivých bolestí.Dizajn gripov je urobený naozaj decentne aj pre ortodoxných MTB bikerov, zároveň si ich viem predstaviť aj na bicykli na dochádzanie, či fitness bicykli pre aktívnych ľudí, ktorí ocenia pohodlie. Dôležitý je aj fakt, že gripy vyrábajú v dvoch veľkostiach S a L. Veľkosť S je určená pre dlaň od 65 mm do 85 mm. Veľkosť L zas od 85 po 105 mm. Uchytávajú sa na riadidlá pomocou objímky a hmotnosť pri veľkosti L, udávaná výrobcom, je 115 g. Je to mierne viac ako štandardné gripy s „lock-on” systémom, no je to daň za materiál „naviac”.Za mňa, komfort vysoko prevyšuje hmotnosť. Pokiaľ radi „tuningujete” svoj bicykel, gripy GA3 sa vyrábajú v pestrých verziách a tak si každý môže vybrať to, čo mu pasuje. Ponuku gripov Ergon GA3 v eshope nájdete na tomto odkaze a ich cena sa pohybuje okolo 32 €.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up44thumb_down comments 48 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Superior XP 969 – môj prvý poriadny bike a 4,5 sezóny s ním

Superior XP 969 – môj prvý poriadny bike a 4,5 sezóny s ním

Rozmýšľal som, ako nazvať tento článok, ktorý som si pripravil. Viem, že je mnoho oveľa lepších bikov. Každý máme iný rozpočet, pre niekoho je dobrý bike za pár stovák, u niekoho hranica začína na pár tisícoch.
Výber MTB plášťov – skúsenosti a tipy

Výber MTB plášťov – skúsenosti a tipy

Ťažko budete hľadať komponent s väčším vplyvom na jazdné vlastnosti ako plášte, no ich výber je niekedy menšia alchýmia. Teda na prvý pohľad, pričom sa nakoniec nejedná o veľkú vedu. Viac už vo videjku a článku...
Moja top trojka produktov, ktoré mi zlepšili výjazdy

Moja top trojka produktov, ktoré mi zlepšili výjazdy

V živote bikera je veľmi dôležité vedieť obhájiť každý nákup, aj keď sa na prvý pohľad môže jednať o zbytočnosť a v domácnosti sa objaví viac otázok, ako by bolo treba.
keyboard_arrow_up