Test: CRANKBROTHERS Mallet E Speedlace - premyslená tretra

Tretry s komfortom a bezpečnosťou na vysokej úrovni plné rôznych vychytávok alebo jednoducho premyslená topánka z každej strany.

Crankbrothers má v ponuke rôzne modely tretier, ktoré si jednoducho rozdelíme:

  • Model Mallet E (model pre nášľapné pedále)
  • Model Stamp (model pre voľné/flat pedále)

  • Ak sa vám zdá, že ste názvy modelov Mallet alebo Stamp niekde videli, tak ste videli správne. Crankbrothers navrhol tieto modely topánok najmä pre ich voľné pedále Stamp a nášľapné pedále Mallet.


    Jednotlivé modely si vieme rozdeliť na základe uviazania topánky:

  • Lace - klasické šnúrky, ktorými si uviažete topánku
  • Speedlace – sťahovacie šnúrky s pásikom so suchým zipsom
  • BOA – známy systém BOA, ktorým si šnúrky doťahujete a k tomu patrí pásik so suchým zipsom


  • Balenie

    Musím povedať, že ma naozaj prekvapilo, keď som otvoril topánku a už tam bol nainštalovaný kufor aj s podložkou. Áno, čítate správne. Toto je výhoda najmä pre nováčikov s nášľapnými pedálmi, ktorí sa nemusia trápiť s montovaním kufra. Jednoducho si ho nastavia na požadované miesto na tretre a pritiahnu šrauby. Okrem toho tým ušetríte aj peniaze, keďže kufre na pedále Crankbrothers stoja 20 €. Naozaj príjemné prekvapenie. Pri modeloch STAMP predpokladám, že kufre nebudú súčasťou balenia, nakoľko sú určené na voľné/flat pedále.

    Prevedenie

    To, že kvalita prevedenia je pri výrobcovi Crankbrothers na vysokej úrovni, nie je žiadne prekvapenie. No všimol som si, že topánka má pár vychytávok, ktoré mi pri používaní prišli vhod.


    Bezpečnosť

    Vystužená špička je naozaj odolná voči nárazom od kameňov alebo koreňov. Pri jazde v rockgardenoch (kamenných úsekoch), kde som sa často šuchol o nejaký kameň, mi špička zachránila prsty na nohe. Nie je to samozrejmosť, niektorí výrobcovia napíšu, že topánka je vystužená, no nie je to vždy dostatočné.

    Praktickosť

    Pri tretrách, ktoré som doteraz používal, sa vyskytoval vždy jeden problém – kam so šnúrkami? Ak išlo o speedlace šnúrky – teda šnúrky, ktoré iba utiahnem -, musel som ich prevliecť popod pásik, prípadne vymýšľať, ako si ich zamotať, aby mi počas jazdy nelietali. Pri navrhovaní topánok od Crankbrothers vymysleli na vrchnej časti jazyka vrecko, kam šnúrky schováte a máte problém vyriešený (pri modeloch so šnúrkami).


    Pohodlie

    Priedušný mesh materiál zabezpečí, aby bola noha odvetraná za každých podmienok. Oproti mojej starej tretre som cítil, že odvetranie je o čosi horšie, lenže stará tretra bola určená na All mountain použitie a chýbali na nej bezpečnostné prvky. Na topánke od Crankbrothers nájdete silikónové bodky na mieste päty, aby vám topánka lepšie držala na nohe. Polstrovaný jazyk sedel vždy na správnom mieste, čo nie je samozrejmosťou pri tretrách od iných výrobcov.


    Podrážka

    Podrážka MC2 Compound je navrhnutá tak, aby pri mieste styku s platformou pedála (či už voľného alebo nášľapného) poskytovala najväčší grip. Na spodnej časti topánky má podrážka iný tvar, čo zabezpečuje väčší komfort pri chodení a tlačení bicykla do kopca.


    Jazdenie

    Pri jazdení ma prekvapilo, ako vie kvalitná topánka s použitím správneho pedálu ovplyvniť pocit z jazdy. Kto ma pri testovaní stretol a opýtal sa, hneď mi zbadal na tvári úsmev. Topánku som testoval na našich lokálnych trailoch v Bratislave, v bikeparkoch – Kubínska hoľa, Mýto poď Ďumbierom, ako aj na enduro tratiach na strednom Slovensku.


    S pedálom od rovnakého výrobcu Crankbrothers, konkrétne model Mallet E, sedela topánka veľmi dobre, a mal som vždy dostatočný grip na pedáli. Je to aj vďaka rozloženiu priestoru na kufor, ktorý je dostatočne veľký na to, aby sa v ňom nedržalo blato.


    Vyskúšal som si to aj v praxi, keď som jazdil v totálnom blate a nemal som s našliapnutím do pedálov žiaden problém. Rovnako sa mi podarilo nechtiac s topánkami skočiť do potoka, kde som otestoval, ako rýchlo sa vedia pri izbovej teplote za deň vysušiť. Na ďalší deň som mohol jazdiť opäť, keďže už boli suché vďaka kvalitným materiálom, z ktorých sú vyrobené.


    Z vychytávok, ktoré topánka ponúka, som bol príjemne prekvapený. Je to skvelý pocit, keď nemusíte riešiť, kam dáte šnúrky, aby vám nelietali pri jazde, rovnako mi sedel aj vzor podrážky pri chôdzi do kopca. Niekedy sa stane, že musíte bicykel tlačiť, na čo nie je väčšina tretier prispôsobená. V Malletoch sa mi príjemne chodilo aj v náročnom teréne, aj keď samozrejme, to nie sú turistické topánky.


    Pre koho sú topánky určené

    Predovšetkým by som chcel napísať, že topánky nie sú určené iba pre majiteľov pedálov Crankbrothers. Áno, sú navrhnuté tak, aby najlepšie sedeli s pedálmi od rovnakého výrobcu, no myslím si, že aj fanúšikovia iných pedálov ocenia výhody týchto tretier. Topánky by som odporúčal jazdcom, ktorí chcú mať kvalitnú obuv s výborným prevedením, možno aj na úkor trochu vyššej ceny. Za kvalitu sa jednoducho platí. V prípade, že máte záujem o tieto topánky, určite si ich choďte pozrieť naživo. Myslím si, že vás očaria tak, ako mňa.

    Plusy:

  • kufor v cene topánky
  • vychytávky, ktoré sú hlavne praktické
  • kvalitné prevedenie a bezpečnosť
  • veľmi dobrý grip

  • Mínusy:

  • vyššia cena

  • Ak by ste si chceli skontrolovať dostupnosť jednotlivých veľkostí, prípadne zistiť viac informácií, topánky nájdete na našom shope v cenovej relácii cca 165 €.

    Otestuj niečo aj ty

    Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
    info
    Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
    report_problem Našiel si v texte chybu?
    tomasmartinak 
    clear
    Prečo sa ti článok nepáči?
    Odoslať spätnú väzbu
    Formulár sa odosiela

    Komentáre

    Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
    Formulár sa odosiela
    Pridaj komentár
    Formulár sa odosiela

    Podobné články

    Od základu: XC, TR, AM, EN, DH - kde je rozdiel?

    Od základu: XC, TR, AM, EN, DH - kde je rozdiel?

    Horská cyklistika sa delí na viacero disciplín – od bežného lesného/asfaltového jazdenia do kopcov až po extrémne náročné zjazdy. Ktoré disciplíny poznáme a ako sa volajú?
    Test: Match System v praxi - zacvakneš a jazdíš alebo len marketing?

    Test: Match System v praxi - zacvakneš a jazdíš alebo len marketing?

    Nášľapné pedále a správna obuv vedia v ťažkom teréne určite pomôcť. Ale iba vtedy, ak všetko funguje, ako má.
    Test: CRANKBROTHERS Stamp Lace - topánky so skvelým gripom

    Test: CRANKBROTHERS Stamp Lace - topánky so skvelým gripom

    Topánky na voľné pedále sú základom pre discplíny ako je AM/EN či trail. Výrobcovia sa snažia prinášať rôzne inovácie a značka Crankbrothers nie je výnimkou.
    keyboard_arrow_up