Test: Moje prvé nášľapné pedále - obojživelníky od BBB

V začiatkoch s SPD pedálmi mi pomohol model od BBB, neprišla som o klasické pedále a využiť môžem aj nášľapnú funkciu.

V prvom rade si treba úprimne zodpovedať otázku, či človek SPD skutočne využije. V mojom prípade aj napriek tomu, že jazdím na MTB, striedam terén a niekedy sa dlhším asfaltovým úsekom nevyhnem. Vtedy by mi efektívnejší spôsob šliapania a väčšia kontrola a stabilita na bicykli celkom padli vhod. Ďalší dôvod bol, že moje MTB tretry si nejak nerozumeli s pôvodnými „flatmi" (šmýkali sa hlavne pri zjazdoch), a preto som zmenu pedálov zvažovala. Okrem toho sú moje tretry SPD „ready", preto som možnosť otestovať pedále BBB aj s nášľapnou funkciou privítala.


Technické parametre a inštalácia

Ako už názov napovedá, ide o obojstranné pedále kombinujúce flat a SPD. Klasická flat strana má u BBB po okrajoch dva rady drobných pinov, ktoré skvele spĺňajú protišmykovú funkciu. Zároveň sa človek nemusí báť, že by sa o ne nejak pri páde zranil, pretože piny majú jemne zaoblené hrany. Po pretočení už máte k dispozícii samotnú SPD stranu. Súčasťou balenia pedálov sú aj kompatibilné zarážky, takže k inštalácii netreba nič ďalšie riešiť, ani dokupovať.


Ak patríte tiež k cyklistom, ktorým ide hlavne o to užiť si jazdu a nepočítate každý gram na bicykli, tak potom bude model BPD-61 dobrou voľbou. Pedále majú robustné celohliníkové prevedenie, pričom ich hmotnosť je podľa výrobcu 435 gramov. Rozmer flat strany pedálov je 29 x 126 x 90 mm. Takže nevážia priveľa, podobne by ste pochodili aj pri čisto hliníkových flatoch. Za necelých 70 € teda získate solídne 2v1 pedále, čo mi pripadá ako dobrý pomer cena-výkon.


Súčasťou samotného balenia pedálov bol aj jednoduchý obrázkový návod ako zarážky namontovať. Ak ste v tomto začiatočník ako ja, určite odporúčam pozrieť si prehľadné video venované správnej pozícii zarážok tretier, vďaka čomu som svoje tretry ľahko nastavila.

pôvodné obyčajné plastové pedále

Prvá jazda a skúšanie zapínania a odopínania

Asfaltky, poľné cesty a celkovo rovinky išli v SPD skvele.
S SPD pedálmi som predtým nemala žiadnu skúsenosť a pred prvou jazdou som mala naozaj dosť veľký rešpekt. Ako so všetkými vecami, ktoré sa človek učí, je fajn poznať teóriu, ale zažiť si niečo na vlastnej koži je najlepšie. Na začiatok som na pedáloch nastavila nízku silu upnutia, aby išli tretry ľahko odopnúť. Hodilo sa mi pár základných inštrukcií pred jazdou a začala som na „nečisto” zapnutím jednej tretry na mieste. Po pár testoch prišlo na rad skúšanie pedálov za jazdy.

Pre prípadné tlmenie pádov som to radšej najprv skúšala na mäkkej tráve. Aj toto odopnutie a zapnutie dopadlo bez pádu, ale aj tak som si v tomto ešte musela jednoducho nájsť grif. Vyskúšala som si tieto dva pohyby mimo premávky, nechcela som riskovať, že sa neodopnem niekde na semafore na križovatke. V podstate som mala pocit, že som sa vrátila úplne na začiatok, ako keď som sa ešte len učila jazdiť.


Ďalšia vec, ktorú som zistila, že jej treba venovať pozornosť, je utiahnutie viazania tretier. Ak tiež jazdíte v šnurovacích, uistite sa, že ich máte naozaj pevne zaviazané. Pri šliapaní v zapnutí majú tendenciu sa uvoľniť alebo dokonca rozviazať, keďže nimi ťaháte aj smerom hore. Takže, kto jazdí s BOA, má vyriešené.

Dolaďovanie zapnutia a jazda v rôznych terénoch

Pri zapnutých tretrách v pedáloch sa mi zmenila pozícia nohy a samotný pohyb, ktorý pri šliapaní robím. Záber sa presunul viac na prednú časť chodidla. Zaskočil ma prvotný pocit nepohodlia a mala som dojem, že som zapojila aj svaly, ktoré som predtým nepoužívala (nebol to len dojem, neskôr som mala svalovicu ) Pri jazde som si preto tieto drobné zmeny všímala a zistila som, že potrebujem ešte posunúť zarážky na tretrách. Dokonca som musela posunúť aj polohu sedla.

Po nastavení týchto „fittingových" záležitostí som sa už mohla sústrediť na zvládnutie jazdy. Asfaltky, poľné cesty a celkovo rovinky išli v SPD skvele. Spočiatku som síce mala tendenciu sa aj pri menších stúpaniach a klesaniach radšej odopnúť, ale keď som získala väčšiu istotu, prekvapilo ma, aké je to v podstate jednoduché. Aj po niekoľkých výjazdoch nechávam upnutie na nižšej sile. Aj flat strana pedálov má veľmi dobré vlastnosti.


Ako som na začiatku spomínala, na krajoch majú drobné piny, ktoré sú umiestnené v dvoch radoch, a vďaka tomu sa na nich podrážka tretier nešmýkala. A to aj pri už miernom zašpinení podrážok. Na tejto strane pedálov som jazdila najmä v lese, kde občas kvôli strmému stúpaniu bolo nutné bicykel aj tlačiť, prípadne keď bolo potrebné zjazdovať v šmykľavom teréne. Na čo si dať pri DUALCHOICE pedáloch pozor je, že majú tendenciu otočiť sa ľahšou, teda SPD stranou, nahor (fyzika nepustí). Občas to môže nepríjemne prekvapiť, hlavne ak sa pohybujete v komplikovanejšom teréne a v tom sa vám jedna tretra pripne a druhá ostane na flat strane. Trochu som si teda aj ponadávala.

Celkový dojem

Pedále DUALCHOICE od BBB by som určite odporučila cyklistom, ktorí podobne ako ja chcú začať s SPD pedálmi a zároveň chcú mať stále k dispozícii klasiku. Spracovanie je robustné, preto sa nemusíte obávať ani pádov. Sú tiež vhodné aj pre pokročilejších a náročnejších jazdcov, vďaka celokovovému vyhotoveniu, primeranej hmotnosti v porovnaní s iným modelom a fajn cene.

Celý názov testovaných pedálov je BBB BPD-61 DUALCHOICE a aktuálna cena je 66,90 €. Ďalšie obojstranné pedále nájdete v kategórii nášľapných pedálov.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Marcela-pec 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Pedále BBB Touchmount – zacvaknutie s voľnosťou

Test: Pedále BBB Touchmount – zacvaknutie s voľnosťou

V dnešnom teste sa pozrieme na to, či sa v prípade BBB pedálov potvrdia nejaké rozdiely oproti rokmi overenému výrobcovi, ktorý sa stal synonymom pre SPD systém.
Test: Pedále Force SWING – kto im príde na chuť?

Test: Pedále Force SWING – kto im príde na chuť?

Základom kvalitných pedálov je dobre navrhnutá platforma tak, aby spolupracovala s adekvátne zvolenými pinmi. Bude to aj tento prípad?
Test: Pedále BBB Enigma – pre učenie nových zručností

Test: Pedále BBB Enigma – pre učenie nových zručností

Neexistujú platformové pedále, ktoré by sadli každému. Rovnako na tom sú aj testované pedále BBB, ktoré sú vhodné práve pre špecifickú skupinu jazdcov.
keyboard_arrow_up