Test: Silvini Rodano & Silvini Meleti - bunda a nohavice na celodenné trailovanie

Test: Silvini Rodano & Silvini Meleti - bunda a nohavice na celodenné trailovanie

Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený biker - tak toto som počul už z viacerých strán. Dni sú chladnejšie a pre udržanie zdravia je dobré sa zamyslieť, v čom vybehnúť na svoj obľúbený trail do lesa.

Českú značku Silvini som poznal aj vďaka Tomášovi a jeho testom. Príjemne ma prekvapila kvalita materiálu, tak som ani na chvíľku nezaváhal a objednal si práve od nej dlhé nohavice a vetrovku. Na začiatok som si určil, čo očakávam a čo budem potrebovať - na prvom mieste musí byť vodoodolnosť a priedušnosť, nohavice musia byť kompatibilné s chráničmi kolien a nemusia byť určené priamo do lejaku.Silvini Rodano - strih, dizajn a fičúrky


Na prvý pohľad nenápadné nohavice voľného strihu, to sa mi páči! Materiál je ľahký a vyzerá aj dosť odolný, ak spadnem, určite niečo vydržia. Oceňujem veľmi vhodný strih, konkrétne zúženie na nohách, vďaka ktorému nebudú nohavice zavadzať a pliesť sa do vodítka reťaze. Na stránke výrobcu nenachádzam informáciu, či sú ušité aj s membránou, tak sa nechám prekvapiť priamo v teréne.Funguje to vôbec? A čo veľkosť?


Pri mojich 178 cm výšky mi sadla veľkosť M ako uliata. Potešilo ma, že výrobca použil štandardné číslovanie veľkostí. Nahadzujem chrániče, zapínam si pás, na ktorom oceňujem plastovú pracku, vďaka ktorej si doladím nohavice tak, aby držali. Počas výšľapu som sa cítil komfortne, nohavice sú také akurát, je v nich príjemne a človek sa nespotí po 10 minútach šliapania v kopci. Nohavice do chladnejšieho počasia by mali práve tento parameter spĺňať, za čo majú u mňa 10 z 10.Príjemne ma prekvapil aj zips na vreckách, ktorý sa pohodlne otvára aj zatvára počas jazdy. Možno sa čudujete, prečo to píšem, no aj takýto malý detail poteší v porovnaní s nie tak dobrou skúsenosťou s inými nohavicami. V zjazdoch držia a neposúvajú sa dole vďaka kombinácii pracky a silikónového pásu v driekovej časti. A čo je najhlavnejšie, vôbec sa nevyhŕňajú hore z členkov.

Jazdil som ich v teplotnom rozmedzí 5 - 18 °C a ako som spomínal, že sa rád nechám prekvapiť, čo materiál ponúkne, tak výsledný balans a môj teplotný komfort bol naozaj super - neprefukovalo ma, ani som len nemal pocit, že potrebujem ďalšiu vrstvu. Samozrejme, ak by bolo len okolo 2 - 5 °C, tak si viem predstaviť kombináciu nohavíc s tenkým termoprádlom a človek môže spokojne jazdiť celý deň.Keď sa už len tak vozím, tak nech aspoň vyzerám. Ku nohaviciam sa skvele bude hodiť aj funkčná bunda Silvini Meleti. Vetrovka v minimalistickom dizajne s membránou 10 000 mm/10 000 g/m2. Čo to znamená? Sám hlavne počas týchto jesenných dní jazdím v zjazdoch vo „fukerke" alebo ako ja hovorim v „sáčku” kvôli tomu, aby ma neprefúklo. Vždy sa samozrejme pekne spotím a potom je väčšia šanca, že ma ofúkne. Práve preto je vhodné používať materiál, ktorý chráni pred vetrom a je priedušný. No dosť bolo teórie, hodím bundu na seba a ideme testovať.S vetrom o preteky (skoro)


Aby som vám neklamal, prvá jazda s vetrovkou bola na gravelke po rovine, keďže vonku bolo 10 °C, tak som pod ňu hodil ešte jednu vrstvu a išlo sa. Vetrovka ma milo prekvapila, nemal som pocit chladu a dobre pri tejto jazde vetrala. V teréne na „veľkom" bicykli sa mi páčilo to, že je ľahká a vcelku spratná, čiže počas teplejších dní som výšľapy absolvoval bez nej a počas zjazdu som sa vždy obliekol.Tu by som chcel vyzdvihnúť práve ukončenie rukávov pomocou gumy. Pri zjazdoch mi zbytočne neprefukoval studený vzduch práve cez rukávy a vetrovka sa nevyhŕňala kade-tade. Vidieť, že tento kúsok navrhol človek, ktorý sa púšťa na biku dole kopcom. Napríklad na vrchnej časti rukávov je vetruodolná membrána, pričom v dolnej časti je látka priedušná. S touto kombináciou sa stretnete aj na prednej časti samotnej bundy. Palec hore!Skúška odolnosti


Tento faktor môže byť prioritný pre hrotičov - vydrží to čosi? Musím povedať, že hej, aj keď je vetrovka z lahšieho materiálu ako nohavice, tak oboje som vyskúšal pri jemnom zošmyknutí sa v klopenke na bok a lakeť. Tento vtipný zážitok sa obišiel bez ujmy na zdraví a materiáli… Ku jesennému počasiu samozrejme patrí aj mrholenie a mokro na trailoch. Vetrovka plne vyhovovala aj miernemu mrholeniu, priedušné časti bez membrány ostali mokré skôr, no na druhej strane počas výjazdu aj vyschli. Chcel by som tým povedať hlavne to, že netreba očakávať, že bundu použijete do lejaku.Zopár múdrych slov na záver


Silvini ide vývojovo dopredu a táto enduro kolekcia sa im veľmi podarila. Oceňujem, že majú správne nastavenú veľkostnú tabuľku a ich popis ku vetrovke a nohaviciam nebol len marketingový ťah. Veci sú skutočne určené na to, čo píšu. A ako bonus cena/výkon je podľa mňa nastavený férovo. Produkty viem zároveň bezproblémovo použiť napríklad na ľahšiu turistiku alebo inú športovú aktivitu.Aby som len nechválil, tak jediné mínus môže byť pre niekoho to, že je momentálne k dispozícii iba čierna a zelená verzia bundy, čiže potenciálne sa môžete objaviť v módnej polícii. Keby vás zaujímalo niečo, čo som v teste nespomenul, kľudne mi napíšte do diskusie. Cena nohavíc Rodano sa pohybuje okolo 80 € a bundu Meleti kúpite za cca 128 €.

Otestuj niečo aj ty


Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.

Autor fotografií: Katka Siváková
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
svacoma (marek svancara)
Páči sa ti tento článok? thumb_up21thumb_down comments 9 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Force Story – kvalitné nohavice za príjemnú cenu

Test: Force Story – kvalitné nohavice za príjemnú cenu

Aj teraz nás čaká ešte dosť chladných dní, čo si vyžaduje vhodné oblečenie. Budú nohavice Force dostatočne dobré na to, aby ponúkli jazdcovi pohodlie aj v náročných podmienkach?
Test: Oblečenie Sportful GORE-TEX - prší, neprší, ide sa

Test: Oblečenie Sportful GORE-TEX - prší, neprší, ide sa

Koľko vody znesú moderné materiály, ako sa jazdí v najodolnejších veciach značky Sportful? Dá sa skutočne bikovať, keď prší a je zima, ako dýcha vodoodolná bunda a nohavice?
Test: Guscio Clever - „vreckovka“od Alé

Test: Guscio Clever - „vreckovka“od Alé

Keď je vonku okolo 9-14 stupňov, volám to neurčitá teplota. A práve pri nej je obliekanie menšia veda, no jeden vhodný kúsok oblečenia vie výrazne pomôcť.
keyboard_arrow_up