Predstavenie: Certifikovaná ochrana bikera - Impact Protector v batohoch CamelBak

Predstavenie: Certifikovaná ochrana bikera - Impact Protector v batohoch CamelBak

Ako vyzerá moderný chránič chrbtice bikera, ktorý je súčasťou batoha? Čo všetko musí vydržať a ako chápať deklarovanú certifikáciu?

Áno, aj chrbticu som si už na bicykli poškodil, našťastie som si nezlomil stavce samotné, ale len ich výbežky, na ktoré sú prichytené svaly. Po 4 dňoch v martinskej nemocnici ma už stavali na nohy, mal som veľké šťastie. Pozdravujem do Kláštora pod Znievom, zjazd do cieľa týchto pretekov s dlhoročnou tradíciou je výživný, cesta rozbitá a často plná kamienkov, ale v tomto prípade to bola moja jazdecká chyba.Aj kvôli tejto skúsenosti
...mňa zaujalo to, že je rozdiel, či je výrobok CE Tested, CE Certified alebo CE Approved.
svoju ochranu pri jazdení nepodceňujem, rozmýšľam, čo môžem spraviť pre to, aby som následky pádu minimalizoval. Aj preto na MTB jazdím robustnejšiu prilbu s ochranou temena a aj preto mi padla do oka možnosť „vytuniť" batoh o ochranu chrbtice. Táto oblasť je pre mňa nová, chrániče a integrálky pri svojom AM štýle nepotrebujem, tak som začal pátrať, ako to značka CamelBak s ich Impact Protector panelom vymyslela a čo vlastne znamenajú tie čísla certifikácie, ktoré v popise uvádzajú.Certifikácia s označením CE 1621-2 LEVEL 2


Tieto informácie sa môžu hodiť pri nákupe chráničov na bike, lyže alebo motorky, veľa vecí je štandardizovaných. A nie je to ani tak zložité, vďaka nasledujúcim riadkom sa vám môžu nové chrániče ľahšie vyberať.

Ak nájdete v popise označenie CE, znamená to, že výrobok môže spĺňať určité normy Európskej únie tejto oblasti. Mňa zaujalo to, že je rozdiel, či je výrobok CE Tested, CE Certified alebo CE Approved. Prvá možnosť hovorí len to, že si značka výrobok alebo jeho časť testovala sama podľa EU štandardov, ale to testovacie zariadenie nemá oficiálnu certifikáciu.Stredná možnosť znamená, že sa testovalo na oficiálnych mašinkách a najvyšší level je ten, že sa oficiálne testovalo a výrobok vyhovel vo všetkých sledovaných oblastiach. Takže pri ďalšom výbere si toto pozrite, či to značka uvádza. Ak investovali do takejto certifikácie, určite sa tým budú v popise chcieť pochváliť.

Aký level ochrany?


To som z označenia vysvetlil len to prvé CE, čísla 1621-2 označujú, že ide o certifikáciu chrbtových protektorov. Zaujímavejšie je to, čo nasleduje za tým, a to označenie Level 1 alebo 2. Toto vám napovie, ako odolný a robustný je chránič, logika správne napovie, že Level 2 toho vydrží viacej.Testovanie prebieha opakovaným narážaním do chrániča oceľovým predmetom, pričom Level 1 vyžaduje priemernú hodnotu prenesenej sily do chrániča max 18 kN, jednotlivo sa akceptuje 24 kN. Level 2 zaručuje polovičnú prenesenú silu a to 9 kN, resp. 12 kN. Inak pri chrbtici sú tieto hodnoty najprísnejšie, z pochopiteľných dôvodov, lakte, ramená, boky a kolená majú pre Level 1 a 2 stanovené priemerné hodnoty na úrovni 35 a 20 kN.

Ako testovali chránič CamelBak?


Protektor vyrobený z vrstvenej termo-elastickej peny dvojitej hustoty testovali tak, že z výšky 1 metra zhadzovali teleso s hmotnosťou 5 kg na chránič ležiaci na nákove. Zabudovaný merací systém, pripojený ku nákove, zaznamenával zvyškovú energiu pod chráničom. Po 5 opakovaniach zaznamenali prenesenú silu 9/12kN, takže splnili najvyšší Level 2. Pri testoch bolo dosiahnuté pohltenie až 94 % nárazovej energie.Zábavné okienko: Lámanie kostí


...je z mäkkej peny a má viacero vrstiev a preto je ohybný...
Nedalo mi to, chcel som si predstaviť to množstvo energie, aké Impact Protector v batohu CamelBak pustí do tela a tak som začal googliť. Napadlo mi, hľadať informáciu, ktorá uvádza priemernú silu potrebnú na zlomenie ľudskej kosti, viaceré zdroje uvádzali 4 000 N, jasné že nie je kosť ako kosť, uvádzam len ako zaujímavosť, prekvapila ma sila boxerského úderu, môže mať silu až 5 000 N, kop sa vie vyšplhať až na 9 000 N. Na fyzike som 4 roky odpisoval a neviem nič, laicky predpokladám, že veľa závisí od toho, na akú plochu pôsobí sila, tvar a materiál predmetu, kľudne ma v komentároch opravte a poučte.CamelBak HAWG Pro 20


Tento nový ochranný plát je kompatibilný s batohmi M.U.L.E. Pro 14 a H.A.W.G. Pro 20, práve ten druhý od minulej sezóny aj používam, nosím ho najmä na MTB a keď idem do Hrádku a potrebujem si vziať obed, CamelBak vesta mi na to nestačí.Dobré je, že protektor sa dá vyberať, nie je ťažký, len okolo 200 g, je z mäkkej peny a má viacero vrstiev a preto je ohybný, biker nemá na chrbte pocit, že tam má nejakú dosku.Ako som spokojný s batohom a čo používam, keď so sebou nepotrebujem brať toľko vecí, opisujem vo videu, v popise sú aj odkazy na veci, čo opisujem a mám vyskúšané. V Magazíne máme aj test druhého z menovaných batohov, kolega testoval prevedenie MULE.CamelBak Impact Protector Panel chránič chrbtice sa kupuje samostatne a nájdete ho v MTBIKER shope, batoh HAWG je dostupný vo viacerých farbách. Kto potrebuje inú veľkosť, príslušenstvo alebo iné produkty od CamelBak, ideálne je pozrieť profil značky.

Otestuj niečo aj ty


Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
Páči sa ti tento článok? thumb_up18thumb_down comments 5 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Prilby a chrániče - aby cyklistika nebolela PR článok

Prilby a chrániče - aby cyklistika nebolela

Nešťastné pády nie sú doménou len začiatočníkov. Stačí, že si ako najbližší cieľ dáme zvládnuť náročný rockgarden alebo gap. Možností ochrany je hneď niekoľko a zopár kúskov si dnes ukážeme.
Prilba – najpodstatnejší ochranný prvok cyklistu PR článok

Prilba – najpodstatnejší ochranný prvok cyklistu

Bez prilby môžeš stratiť omnoho viac, než si myslíš. Určite nezanedbávaj jej nosenie nech už vieš jazdiť akokoľvek dobre a na akokoľvek bezpečnom mieste.
Prilby a chrániče ako základ bezpečnosti

Prilby a chrániče ako základ bezpečnosti

Prvoradá je bezpečnosť alebo po anglicky populárne - „safety first". Niekoľko tipov na rôzne druhy chráničov a prilieb, pre začiatočníkov i pokročilých si predstavíme v článku.
keyboard_arrow_up