Test: Adidas Sport SP0056 - naozaj treba fotochromatiku?

Výber športových cyklistických okuliarov je vďačná téma, o ktorej by sa dalo diskutovať poriadne dlho. Mne v poslednej dobe výborne slúži model Adidas Sport SP0056.

...niekedy som aj zabudol, že ich mám na nose.
Za posledné dva roky som, nie vlastným pričinením, vystriedal štyri modely slnečných okuliarov rôznych druhov. S rámom, bez rámu, zrkadlová vrstva, ľahučké ako pierko. Jediná vlastnosť, ktorá mi chýbala do zbierky, boli fotochromatické sklá. Ak očakávate test, v ktorom takéto sklá vystupujú, bohužiaľ vás sklamem. Adidas Sport SP0056 sú pomerne obyčajné a „klasické“ okuliare, a predsa sú niečím iné.

Adidas Sport SP0056

Ľahké a funkčné

Tieto dve vlastnosti sú u mňa osobne pri cyklistických okuliaroch vysoko cenené. O dizajn sa „obtriem" len veľmi krátko – nasadené vyzerajú naozaj parádne, ale… kto to kedy videl, kombinovať fialovú a reflexnú žltú? Vraciam sa však k podstate veci. Pri položení na váhu som dospel k vzácnej zhode hmotnosti udávanej výrobcom a hmotnosti nameranej mnou – v oboch prípadoch 28 gramov.

ľahké okuliare
Tým sa radí medzi tie ľahšie kúsky, popravde, niekedy som aj zabudol, že ich mám na nose. S tým úzko súvisí aj ich stabilita. Nosníky sú pomerne jednoducho nastaviteľné a hoci mám s touto časťou okuliarov pravidelne problémy, tentokrát išlo nastavenie ako po masle, a ani pri zvýšenej záťaži nemali tendenciu zošmykovať sa z nosa. Jedným dychom však dodávam, že som ich testoval od novembra do januára, čiže toho potu predsa len nebolo toľko, ako v júli.

cyklista v okuliarochadidas

Netradičné prevedenie skiel

Presuňme sa k „srdcu“ okuliarov, a síce k sklám. Ako som už bol spomenul, hoci sa nejedná o fotochromatiku, predsa len sú niečím špeciálne. A za túto „špeciálnosť“ si Adidas pýta pomerne pekný balík. Keď som prvýkrát zbadal cenovku, s vypúlenými očami si hovorím: „Za čo?!“. A Adidas víťazoslávne odpovedá: „Tak se dobře dívej, ty posměváčku. Tady totiž končí veškerá legrace.“ Skrátka, ide o kontrastné sklá, pričom hoci chránia pred slnkom, ich vnútorná strana je rozjasňujúca s jemno žltým podfarbením. Na prvý pohľad možno netradičné a nezmyselné riešenie, no ponúka niekoľko výhod. Tie som badal najmä v dvoch prípadoch – v oblačnom počasí a pri jazde v lese.

skláles

Práve les je v mojich očiach to pravé prostredie, kam si ich vziať.
Odvíja sa od toho aj ich veľká praktickosť. Jednoducho nemusím meniť sklá, nepotrebujem stmavenie a zosvetlenie, ktoré je pri rýchlych prechodoch svetlo – tieň v prípade fotochormatických skiel niekedy príliš pomalé. Ak to porovnám s konvenčnými slnečnými okuliarmi, pri jazde v lese mám veľakrát pocit, že mám pred sebou tmavý pás a poriadne nevidím na cestu, v tomto prípade je okolie veľmi pekne rozjasnené.

okuliare
Od rozjasňujúcej strany sa presunieme k tej stmavujúcej. Šošovky garantujú 100 %-nú ochranu proti UV žiareniu, no nech som pátral, ako som len mohol, k hodnote UV filtra som sa nedopátral. Čo je však zjavné na prvý pohľad, je ich zrkadlová úprava, v duchu moderných trendov. Jej negatívom je o niečo väčšia náchylnosť na poškriabanie, mne sa už podaril prvý „zárez“. Síce sotva badateľný, ale je tam. Keď sa dotknem tvaru skiel, konečne som našiel také, ktoré mi vyhovujú. Sú dostatočne zaoblené na to, aby o ne nešúchali riasy, okrem toho však parádne priliehajú a ani raz som nemal pocit, že by popod ne podfukovalo.

fialové sklá

Nožičky – kameň úrazu?

Zrkadlové sklá je v prípade potreby možné doplniť kompatibilným dioptrickým klipom. Okrem toho sú pomerne jednoducho oddeliteľné od nožičiek. Nevýhodou tohto mechanizmu je o niečo nižšia pevnosť a pri častom oddeľovaní sa zvyšuje riziko, že sa spoj „vyhegle“. Nožičky sú vyrobené z flexibilného materiálu TR90. Oceňujem, že keď sú okuliare zložené, treba vyvinúť pomerne veľkú silu, aby sa dotkli skiel, čiže z tejto strany poškodenie okuliarov nehrozí.

časti okuliarovokuliare a prilba

Čo ma nadchlo už menej, je zahnutie nožičiek na ich konci, keďže som navyknutý skôr na „rovné“ prevedenie. Vďaka ich zahnutiu sa mi ťažko zakladajú do prilby a ešte ťažšie za uši, keďže tam vďaka prilbe nie je veľa miesta. Ak to všetko zrátam dokopy, i napriek flexibilnosti sú nožičky slabším dielom skladačky.

cyklista s okuliarmislnečné okuliare adidas

Na záver to zhrniem tak, že čo sa týka optiky, sú okuliare na obdivuhodnej úrovni. Asi najlepšie ich vystihuje frazeologizmus „do voza aj do koča“, nasadím si ich v slnečnom počasí, keď bude pod mrakom, pokojne aj za dažďa, pri jazde medzi poľami, no najmä v lese. Práve les je v mojich očiach to pravé prostredie, kam si ich vziať. Jedným z mála negatív je onen nešťastný spoj skiel a nožičiek – prijal by som pokojne aj pevný.

Testované Adidas Sport SP0056 nájdeš u nás v shope s cenovkou 169 €. Ak by srdce predsa len túžilo po fotochromatických okuliaroch, dobrou voľbou môžu byť Adidas Sport SP0042 za 149 € alebo drahšie Adidas Sport SP0055 za 227 €. Celú ponuku od značky Adidas nájdete na našom MTBIKER shope.
report_problem Našiel si v texte chybu?
LukasHarant 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Oakley Sphaera – keď nie je štýl na prvom mieste

Test: Oakley Sphaera – keď nie je štýl na prvom mieste

Značka počas uplynulých dekád neraz predstavila modely, ktoré narušili zabehnuté tradície v dizajne športových okuliarov. Ale novinka pre rok 2024 má trochu odlišné ambície.
Test: Okuliare Alpina Twist QV – neznesiteľná ľahkosť nosenia

Test: Okuliare Alpina Twist QV – neznesiteľná ľahkosť nosenia

Ponuka týchto okuliarov zo strany dodávateľa v redakcii dlho na odozvu nečakala. Chytil som sa jej, napriek mojej preferencii okuliarov s neorámovaným spodkom. Získali si moju priazeň? To sa dozviete už čoskoro.
Test: ALPINA Sonic HR QV – Rolls Royce medzi okuliarmi

Test: ALPINA Sonic HR QV – Rolls Royce medzi okuliarmi

„Ako chceš testovať okuliare?“ „Ešte neviem. Veď uvidím…“ To, či som naozaj uvidel, ako a čo som uvidel, si môžete prečítať v teste okuliarov od výrobcu Alpina.
keyboard_arrow_up