Test: Abus Moventor 2.0 - skvelo odvetraná trailová prilba

Test: Abus Moventor 2.0 - skvelo odvetraná trailová prilba

Skĺbiť nízku hmotnosť a bezpečnosť je náročné. Ak sa to aj podarí, stále je v hre odvetranie, pohodlie a nebudeme si klamať, aj dizajn. Podarilo sa to v tomto prípade?

Za mňa osobne je testovanie MTB prilby ťažká úloha. Rozhodne by som ju nerád testoval deštruktívnym spôsobom niekde v lese. Preto na úvod píšem, že Moventor 2.0 prešiel všetkými bezpečnostnými testami a normami, ktoré sú potrebné na uvedenie takejto ochrany hlavy do predaja.Konštrukcia a technológie


Samotný proces výroby Multi Shell In-Mold zabezpečuje výborné zlepenie škrupín. Znie to možno ako klišé z PR-článku, no v praxi to znamená, že povrch prilby a výplň sú vložené naraz do jednej formy (anglicky mold). Pomocou tepla a tlaku sa EPS guličky (expandovaný polystyrén) expandujú a lepia sa tak na povrch škrupiny. Takto vzniká kvalitný spoj medzi škrupinou a výplňou. Moja prilba má okrem vrchnej škrupiny aj spodnú škrupinu po obvode, čo chráni samotnú výplň aj z tejto strany.Na testovanie som si vybral farebné prevedenie Shiny White vo veľkosti M. Prenesené do reči čísiel - 54 až 58 cm na obvod. Môj obvod hlavy (57 cm) sa tam hravo zmestí aj s tenkou čiapkou. V testovanej verzii 2.0 sú na výber ešte farebné varianty Iced Mint, Concrete Grey, Pine Green a Velvet Black. Schválne píšem, že v tejto verzii, pretože k dispozícii je ešte Moventor 2.0 MIPS a Moventor 2.0 QUIN, ktoré spomeniem nižšie v teste.Jazda, funkčnosť, pocity


Polstrovanie prilby je pocitovo pohodlné, mäkké a dobre odsáva pot. Ja som ho zaťažil na maximum, keďže v čase testovania teploty vystúpili na prvé tohtoročné 30-ky. Pot sa držal vo vnútri a nestekal do očí. Pri zastavení stačilo vnútro vybrať a vyžmýkať. Ja som si ho neraz prepláchol v čistej vode studničky aj počas výjazdu. Keď sa už bavíme o teple, počas svižnej jazdy mi hlavu citeľne ochladzuje desať otvorov na prednej strane a teplo odoberá ďalších deväť na zadnej strane. Prúdenie vzduchu je veľmi efektívne, na mojej takmer holej hlave cítim každý poryv vzduchu. Samozrejme pri výjazde v strmom kopci, keď sa vzduch nehýbe a ťahám rýchlosťou chôdze, nepomôže nič. Akonáhle však zafúkal vietor, bolo schladenie veľmi osviežujúce. Snáď jediná vec, čo mi tu chýba, je sieťka proti hmyzu - aspoň na tých predných otvoroch by v danej cenovej kategórii byť mohla.Presné dosadnutie na hlavu sa dá nastaviť obvodovo aj výškovo vďaka systému Zoom Ace. V podstate otočením kolieska nastavíte obvod a jeho potiahnutím hore dole zas výšku. Všetko jednou rukou. Lícne popruhy umožňuje nastaviť systém TriVider. Popruhy sú vybavené protišmykovou úpravou.Počas jazdenia som nepostrehol, že by sa mi do materiálu popruhov „zahrýzala" brada, alebo sa nepríjemne treli, či škriabali o pokožku. Výrobca udáva, že prilba je prispôsobená aj pre ľudí s dlhými vlasmi či copom, čo však môj prípad nie je.Vonkajšej strane dominuje šilt a difúzor. Samotný šilt je dostatočne dlhý a polohovateľný. Obsahuje tzv. systém GoggFit. Pri úplne sklopenej polohe poskytuje dostatočné tienenie. Jeho vyklopenie je zas výhodou pre tých, čo nosia zjazdové okuliare. Po vyklopení sa tu nájde dostatočne veľký priestor. Pri mojej verzii Shiny White, čo je biela s vysokým leskom, mi občas „ušli” oči na spodnú stranu šiltu. Totiž skrz vysoký lesk sa všetko na ňom odráža, vrátane oslnenia od zeme či kaluže. Na odstránenie tohto „problému” stačilo šilt zdvihnúť o jeden stupienok nahor.Zadnej časti dominuje spomínaný čierny „spojler" alebo difúzor. Okrem športového dizajnu má spojitosť aj s odvetrávaním a prúdením vzduchu vo vnútri prilby. Hneď pod ním sa nachádza otvor pre senzor QUIN. Jedná sa o zariadenie, ktoré sa vkladá do prilby. Dá sa dokúpiť samostatne, alebo rovno s novou prilbou. V prípade pádu máte časový limit, ktorý si sami nastavíte. Ak v ňom nezareagujete na výzvu senzoru, dokáže zalarmovať vaše štyri vybrané ICE kontakty, ktoré si uvediete ako núdzové cez aplikáciu. V prípade nehody obdržia od vás SMS s koordinátmi nehody. Samozrejme, zaujímavých funkcií, ktoré senzor ponúka, je viac, tie sú však už spoplatnené. Všetky spomenuté technológie a vychytávky si môžete pozrieť aj v tomto krátkom videu.Prilba Moventor 2.0 zabezpečuje výbornú ochranu a všestranné využitie

Určenie prilby


Celkovo je „moventorka” ľahká, vo veľkosti M vážila 302 gramov. Verzie MIPS a QUIN budú určite o čosi ťažšie. Dizajnovo je určená pre trailové jazdenie, aj preto, že má predĺženú zadnú časť. No vďaka nízkej hmotnosti a skvelému odvetraniu by ju nemali obchádzať ani „maratónci” a výkonnostne zameraní bikeri. Trate pretekov sa menia, sú čoraz náročnejšie, pribúdajú trailové prvky. Ruka v ruke s tým kráčajú aj vyššie nároky na vlastnú ochranu. Ja som prilbu testoval počas (takmer) každodenného dochádzania do práce aj na rýchlejších jazdách po práci v lese, či na dlhších výjazdoch. Osobne mám rád univerzálnosť a Moventor 2.0 ju plní do bodky. Uvidíme, ako spokojný budem počas chladnejších dní, kvôli výraznému odvetraniu, no na letné obdobie sa hodí viac, než vynikajúco.

Záverečné zhrnutie


Moventor 2.0 je prilba, s ktorou rozhodne neurobíte chybu, pokiaľ jazdíte čokoľvek od XC po náročné traily, vďaka dobrému odvetraniu a nízkej hmotnosti bude stíhať aj výkonnostne orientrovaným jazdcom, a naopak vďaka predĺženej temennej časti a kompatibilite so zjazdárskymi okuliarmi (hlavne vo variante MIPS a QUIN) neurazí ani vyznávačov ťažšieho terénu.

Prilbu nájdete aj u nás v MTBIKER shope. Cena základného modelu je cca 105 €. Pokiaľ máte záujem o Moventor 2.0 MIPS, cena bude cca 135 € alebo najdrahšia verzia Moventor 2.0 QUIN v hodnote cca 170 € s technológiou QUIN. Samozrejme, u nás v e-shope nájdete aj ďalšie modely a prevedenia ochrany hlavy. Okrem toho, môžete prísť aj ku nám do Hrádku alebo showroomu v Bratislave a pri výbere prilby si nechať poradiť a pomôcť s výberom od našich ochotných kolegov.

Otestuj niečo aj ty


Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
AdMich (Adam Michalko)
Páči sa ti tento článok? thumb_up11thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Lazer Jackal KinetiCore - nižšia hmotnosť neznamená menej ochrany

Test: Lazer Jackal KinetiCore - nižšia hmotnosť neznamená menej ochrany

Ochrana hlavy je zrejme najdôležitejší aspekt v každom športe. Najmä, ak ide o cyklistiku typu trail alebo enduro, kde sa jazdec preháňa lesom vo vysokej rýchlosti.
Test: ABUS MonTrailer Quin - váš digitálny anjel strážny

Test: ABUS MonTrailer Quin - váš digitálny anjel strážny

Hlava je v prípade pádu najzraniteľnejšou časťou ľudského tela. Hoci prilba je pre drvivú väčšinu cyklistov absolútna samozrejmosť, značka ABUS sa rozhodla bezpečnosť jazdca posunúť ešte o niekoľko levelov vyššie.
Test: ALPINA STAN Mips - výborný pomer ceny a kvality

Test: ALPINA STAN Mips - výborný pomer ceny a kvality

To, že ochrana hlavy je to najdôležitejšie pri akomkoľvek športe, je hádam už všetkým jasné. Pozrime sa na test prilby od značky Alpina, ktorý poteší aj ženy bažiace po MTB.
keyboard_arrow_up