Test: Batoh Kellys Adept - parťák nielen na bicykel

Výber batoha je dilema pre každého fanatika dvoch kolies. Funkčnosť, kapacita, odvetranie, vodný vak atď. Parametrov je veľa. Trafil Kellys do tých mojich?

Za seba píšem - ruksakov nikdy nie je dosť. Od školských čias sú mojím obľúbeným cestovateľským pomocníkom a platí to dodnes. Keď som dostal ponuku testovať kúsok od slovenského Kellysu, tešil som sa na okamih, keď mi ho kuriér donesie.

Parametre a vzhľad

Desaťlitrový objem sa vzťahuje na celý batoh s tým, že pri použití vodného vaku (3 litre) sa vnútorný objem zmenší. Vodný vak z ponuky Kellys nájdete aj u nás v eshope.


Zadný panel batoha má svoj systém odvetrania, rovnako pre lepšie odvetrávanie sú perforované popruhy.


Prednú časť tvorí dvojité vrecko so zipsom určené pre okuliare. Časť bez zipsu je zas vhodná pre náhradné rukavice, chrániče alebo mapu. Okrem toho batoh disponuje aj bočnými vreckami, kam sa mne bez problémov zmestil malý statív, a na druhej strane zas hygienické obrúsky.


Naspodku sa nachádza reflexný prvok s možnosťou uchytenia svetla. Pod ním je zips so sieťkou na uchytenie prilby.


V hornej časti nájdeme ešte jedno malé vrecko na drobnosti alebo doklady. Celkovo je batoh užší a podlhovastý a pôsobí oveľa „drahším" dojmom. K tomu prispieva aj elegantné čierne vyhotovenie s nenápadným čiernym KLS logom. Okrem toho je v ponuke aj vo farbe petrol so žltými doplnkami.

Kapacita

Zmestilo sa tam iba to, čo si potrebujem vziať.
Vyrába sa v jednej univerzálnej veľkosti, takže odporúčam si ho najprv vyskúšať.
A to, čo tam nezmestím, nepotrebujem. Aspoň tak si to hovorím ja. Často som nosil 5-litrový batoh, kde som si nemohol vziať ani náhradné civilné oblečenie, lebo tam už bolo pritesno. 15-litrový, ktorý vlastním, zas poňal všetko, no po jazde v teréne sa v ňom všetko premiešalo. 10 litrov sa zdá byť akurát.


Adepta som počas pracovného týždňa nosil aj do práce, keď sa dalo ísť na bicykli. Mal som v ňom doklady, tenké rukavice, poznámkový diár a nejakú tu „obživeň” vrátane desiatového ovocia a obeda v dóze a niečo malé pomedzi to. V podstate bol hlavne plný jedla, keď to tak zhrniem...

Cestou domov už menej jedla, ale zas pribudla hrubá bunda. Nemám výhrady. Dôležitá je však predovšetkým výjazdová kapacita. Do ruksaku som zabalil bundu - Kellys Flame, čo nie je miniatúrna pláštenka, ale ozajstná bunda, náhradné rukavice Kellys Cape (test bundy a rukavíc som písal nedávno), dušu, pumpu, náradie, pollitrovú termosku s čajom a niečo „pod zub”, ako sa hovorí. A hurá do terénu!


Jazda

Škoda, že je zima. Najradšej by som vyrazil aspoň na prvú jarnú stovku (test prebiehal počas skoršej jari). Batoh dám na chrbát, nastavím bedrový popruh. Teší ma, že je elastický, a tak ho netreba priveľmi uťahovať. Pokračujem ramennými pásmi a nakoniec iba dotiahnem hrudný. Batoh mi sedí výborne. Tým, že na zadnej časti nie je žiadna výstuha, pomerne dobre kopíruje tvar chrbta. To, že ste ho „natlačili” nad jeho kapacitu, sa prejaví tým, že vám skratka na chrbát nesadne. Počas jazdy všetko drží na svojom mieste. Prúdenie vzduchu je cítiť cez perforované popruhy. Odvetranie chrbta je však slabšie. Ja mám po jazde chrbát mokrý presne podľa rozmeru batoha. To však považujem za individuálnu záležitosť a niekto sa skrátka môže potiť viac, iný zas menej. Preto to píšem skôr iba ako poznámku, nie ako negatívum. Vodný vak v zime nenosím. Žiaľ, nie je ani súčasťou ruksaku, čo je možno nevýhoda, no na druhej strane ho možno už doma máte.


Po jazde v teréne ho vezmem ešte niekoľkokrát do práce a na ďalší víkend ho otestujem aj na kratšej turistike na kopec za domom. Pokiaľ si dáte záležať na nastavení popruhov, nebude vás nijako obmedzovať. Vyrába sa v jednej univerzálnej veľkosti, takže odporúčam si ho najprv vyskúšať. Mohlo by sa stať, že pri nižšej postave bude vrchné pútko škriabať na krku. Ja meriam 187 cm a nemal som s tým problém.

Na záver

Pre koho je teda tento ruksak určený? Pre každého. Stačí, ak sadne veľkosť a môže sa stať vašim parťákom na trailoch, na cykloturistike, pešej turistike, či prechádzke s deťmi. Nevidím dôvod obmedzovať sa v jeho nosení. Určite by sa dal aj vylepšiť, napríklad o pláštenku, hydrovak alebo vrecká na bedrovom páse. To by sme sa však rozprávali o ruksaku v inej cenovej kategórii. Ja dávam 5 * z 5. Batoh nájdete aj v našej ponuke na MTBIKER shope.

Otestuj niečo aj ty

Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
AdMich 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Batoh VAUDE Bike Alpin 25 + 5 – kvalita nielen pre cyklistov

Test: Batoh VAUDE Bike Alpin 25 + 5 – kvalita nielen pre cyklistov

Cyklistické batohy sú kontroverznou témou. Niektorí ich milujú, iní nenávidia a nosia radšej ľadvinky. Aké výhody má ruksak a ako musí byť konštruovaný, aby ste ho vydržali nosiť celý deň?
Test: Osprey Escapist - batoh na všetko?

Test: Osprey Escapist - batoh na všetko?

Je toto univerzálny batoh na všetko? Myslím, že áno. Je to batoh pre každého? Myslím, že nie. Viac vysvetlím v článku.
Test: VAUDE Moab Pro 16 II – keď sa stretne komfort s kvalitou

Test: VAUDE Moab Pro 16 II – keď sa stretne komfort s kvalitou

Batoh od výrobcu VAUDE mi prišiel ako malé porovnanie s podobným kúskom od inej značky, ktorý mi už pred rokmi doslúžil. Ako sa zmenili technológie a posunuli napred materiály, spracovanie či rôzne vychytávky?
keyboard_arrow_up