Ako mi pomohol premyslený dizajn svetiel

Aké sú tie najlepšie svetlá? No, ak hovoríme o tých bezpečnostných, podľa mňa také, ktoré máte stále so sebou a nabité. Na prvý pohľad nič zložité, ale práve tam sa skrýva „zakopaný pes“.

V úvode som sa snažil vystihnúť hlavnú myšlienku, ktorá je pomerne jasná a jednoduchá. No ja osobne tiež patrím medzi ľudí, ktorí na bicykel neradi vešajú všetko možné a čistý dizajn je pre mňa dôležitý. Ďalším faktorom je rovnako mať svetlá neustále nabité, čomu sa tiež dá pomôcť vhodne zvolenou konštrukciou. Tieto vlastnosti sa skombinovali u svetiel Ravemen, na ktoré sa dnes pozrieme bližšie.

Ravemen FR160

Môžeme začať pekne spredu. Pred zimou sa ku mne dostal kúsok s označením FR160. Bola to novinka a zaujal ma akýsi integrovaný dizajn a „semikompaktné“ rozmery. Čo si pod tým predstavujem? Osobne mám to šťastie, že už sa nemusím spoliehať na točenie kilometrov po tme, takže veľké a silné svetlá často nevyužívam, až na pár výnimiek v roku. Na druhej strane, rád jazdím aj v horších svetelných podmienkach, prípadne dlhé trasy a dobré bezpečnostné, resp. dojazdové/pohotovostné svetlo mi chýbalo.

... oceňujem, ako ľahko ho viem prehadzovať medzi bicyklami a nabíjať káblami, ktoré mám najviac poruke.
Áno, mal som predné svetielko, ktoré bolo pre podobné prípady, ale často sa mi stávalo, že som ho zabudol nabiť, pretože sa mi nechcelo zakaždým „babrať“ s uchytením pomocou gumičky. V podstate banalita, no stavím sa, že niečo podobné sa stáva viacerým, výsledkom čoho je fakt, že potom žiadne svetlo nevozíme. Ale ako „starnem“, začínam trochu viac vnímať bezpečnosť a model FR160 mi zjednodušil život. Prečo?

Svetlo Ravemen FR160Svetlo Ravemen FR160

Jednoducho, jeho dizajn je robený tak, že svetlo sa montuje do držiaka GPS a tvorí akoby jeho základňu. Žiadne gumičky ani podobné systémy – svetielko sa zacvakne rovnako ako GPS, čo je otázka sekundy. No a keďže používam rovnaký GPS „ekosystém“ na viacerých bicykloch (konkrétne Wahoo), môžem svetlo následne ľahko prehadzovať medzi bicyklami.

Detaily a vyhotovenie

Poďme sa v skratke pozrieť, čo všetko model FR160 dokáže na papieri a následne pridám ešte pár dojmov z používania. Čo sa mi páči, svetlo je ploché, pričom svetelný pásik tvorený diódami LED COB zasahuje aj do strán, takže ste dobre viditeľní aj zboku. Rečou čísel - 75 mm x 57 mm x 21 mm s hmotnosťou cca 55 g. Máme tu celkovo 3 režimy blikania vrátane stroboskopu o maximálnej svietivosti 160 lúmenov a rovnako 3 odstupňované režimy stáleho svietenia, kde je maximum 50 lúmenov. Čo sa týka predpokladanej výdrže, nájdete ju v obrázku nižšie.

Tabuľka Ravemen FR160
Dôležitý je ešte údaj o vodoodolnosti na hodnote štandardu IPX6, takže ani poriadny lejak nebude problém. Elektronika rovnako nie je úplne „blbá“ a v prípade nízkeho stavu batérie automaticky prepne na úspornejší režim. Nechýba ani akási pamäť na posledný nastavený režim, čo zjednodušuje väčšinu bežných výjazdov.

Pre mňa veľmi dôležitá vlastnosť – nabíjací konektor USB-C. Nejde len o rýchlejšie nabíjanie či lepšiu odolnosť voči vode. No najmä mobil alebo aj všetky GoPro, ktoré používam, už týmto konektorom disponujú, takže je život zase o kúsok jednoduchší a je menšia šanca, že ho nebudem mať vo výsledku nabité, lebo budem mať kdesi zapatrošený kábel, ktorý inak vôbec nepoužívam.

Čo je dôležité uviesť, je to, že úchyt svetielka je hliníkový, ale v štandarde sa dodáva pre značku Garmin. Ak máte Wahoo ako ja, je potrebné dokúpiť iný úchyt, ktorý je následne veľmi ľahko vymeniteľný . To isté platí aj pre používateľov značky Bryton, takže svetlo je kompatibilné s touto trojicou výrobcov GPS.


Čo sa týka samotného uchytenia, mám 3 bicykle a každý má trochu iný držiak. Giant má svoj vlastný, dodávaný s bicyklom, na Ghoste je originál Wahoo,určený pre model Bolt a na SUPe zase maličký úchyt na predstavec. V každom z nich svetlo drží bez najmenších problémov, a to aj vrátane „aero“ verzie na Ghoste, ktorá je tvarovaná presne na GPS.


...dokáže detekovať reflektory prichádzajúcich áut, takže vtedy svetlo pridá na intenzite...
Rovnako mám dvojicu GPS zariadení od Wahoo, teda väčší model ROAM, ktorý využívam na cestnú cyklistiku a následne kompaktný Bolt V2, ktorý slúži najmä pre MTB. Nenastali žiadne problémy s uchytením pri žiadnej kombinácii a rovnako ani jazda v teréne nepriniesla nejaké klepotanie alebo náznak, že by celé „kombo“ chcelo opustiť môj stroj. Samozrejme, hovorím tu o cestnej cyklistike a trochu agresívnejšom MTB, žiadne enduro „divočiny“ a pod. Ak by som chcel istotu, nie je nič ľahšie, ako ho pred extra náročným zjazdom zhodiť a strčiť do vrecka, čo ale zatiaľ nebolo potrebné...


Dizajn je otázkou vkusu, mne trochu väčšia „hrča“ ako daň za zbavenie sa extra úchytu, prípadne gumičky, nevadí. Najmä ak je na predstavci, celok je výrazne vyššie. Samozrejme, niekto môže mať opačný názor a ja mu ho neberiem. Mne trochu pripomína aj kabínu lode Enterprise. Rovnako ovládanie svetla, ak je uchytené na držiaku, teda nie na predstavci, môže byť horšie dostupné, najmä v rukaviciach.


Ale ja svetlo používam tak, že pred výjazdom zvolím režim podľa podmienok a následne ho zase vypnem po výjazde. Beriem ho ako bezpečnostné, tiež si pomaly zvykám na svietenie/blikanie počas dňa. Svetlo je naozaj výrazné aj za pekného dňa, najmä režim stroboskop vidno teda poriadne, ale s ním to nepreháňam, nech neotravujem veľmi vodičov. Ideálne je použiť ho v nepríjemnom a frekventovanom úseku a každý z nás má určite nejaký vo svojom okolí.


Zrejme najlepšou vizitkou je fakt, že odkedy svetlo FR160 mám, ani raz sa mi nestalo, že by som šiel na bike bez neho. Stala sa z toho automatika, rovnako ako v podobe GPS a musím povedať, že predtým som často zabúdal. Človek si povie, že sa nič nedeje, ale poznáte to... náhoda je blbec a dôsledky všetci poznáme. Pekným príkladom bol náš nedávny výjazd s Cepom, kedy som ho mal rovnako. A čo je na tom špeciálne? No ani som nerozmýšľal, či vziať svetlo, alebo nie... jednoducho som ho automaticky zobral a basta.


Zrejme najviac oceňujem, ako ľahko ho viem prehadzovať medzi bicyklami a nabíjať káblami, ktoré mám najviac poruke. Ak už vlastníte GPS od Garminu, netreba nič riešiť a môžete ho len nasadiť a jazdiť. Cena svetla sa pohybuje okolo 60 € a nájdete ho u nás v MTBIKER shope. Viac detailov potom nájdete na domovskej stránke Ravemen.

Ravemen CL06

Vďaka spone ho viete ľahko upevniť aj na batoh, podsedlovú kapsičku, alebo aj na prilbu, ak by mala nejaký úchyt...
Hneď na úvod poviem, že čo sa týka cestnej cyklistiky, tam nedám dopustiť na radar, ktorý v podstate funguje aj ako výkonné zadné svetlo. Ale ten na MTB nevozím, no neraz nastane situácia, že sa premiestňujem aj horským bicyklom po cestách – napríklad skoro ráno alebo občas nejaký ten epickejší výjazd. Tiež som sa musel postupne poučiť, pretože zadné svetlo mi často chýbalo. Jednoducho z dôvodu, že pri MTB dostáva všetko viac zabrať a hocičo masívnejšie zase prekáža. Ale „miniaturizácia“ a výkonné diódy ponúkajú riešenia aj tu, jedným z nich je rovnako model od Ravemen, označený ako CL06. A viete, čo bolo rozhodujúcim faktorom? Nabíjanie pomocou USB–C.


CL06 ponúka jednoduché upínanie, kompaktné rozmery (43 mm x 22,5 mm x 44 mm), nízku hmotnosť, len 31 g, a k tomu slušný „výkon“ v podobne LED COB diód so svietivosťou 50 lúmenov v maxime. Na ňom vydrží svietiť cca 8 hodín alebo cca 16 hodín v režime blikania – to sú tie najsilnejšie režimy, inak sa čas predlžuje až po cca 30 hodín. Takže rozhodne netreba nabíjať pred každou jazdou.


A vzhľadom na cenu, okolo 44 €, prípadne 67€ € v rámci setu s predným svetlom, prekvapilo aj zabudovaným senzorom. Ten dokáže detekovať reflektory prichádzajúcich áut, takže vtedy svetlo pridá na intenzite – dá sa to otestovať aj doma, keď ho namierite na nejaký zdroj svetla (okno, lampa). Začne zbesilo blikať tak, že vám to poriadne „udrie“ do očí. A niečo podobné dokáže aj pri prudkom brzdení ako varovanie pre tých za vami.

Samozrejme, ťažko sa posudzuje presnosť v premávke, nehovoríme o radare. No ako bonusová funkcia, myslím, príjemné spestrenie. Pri domácich pokusoch to fungovalo dobre. Všetko sa ľahko aktivuje jedným tlačidlom, druhé slúži klasicky na zmenu režimov. Tam svetlo ponúka 4 režimy blikania a 2 režimy stáleho svietenia. Nechýba pamäťová funkcia a rovnako dokáže znížiť svoju intenzitu a upozorniť v prípade slabej batérie.


Čo ma potešilo, bolo upínanie na princípe akejsi spony. V podstate nainštalujete držiak, ktorý si hravo poradí aj s „aero“ sedlovkami a doň potom CL06 akoby nastrkávate. Vďaka spone ho viete ľahko upevniť aj na batoh, podsedlovú kapsičku alebo aj na prilbu, ak by mala nejaký úchyt – opäť šikovné, ak chcete jazdiť aj náročné traily, kde svetlo môžete mať vo vrecku a potom len nahodiť na dojazd po ceste. No a rovnako ľahko je dostupné pre nabíjanie, takže opäť plus z hľadiska primárnej funkcie – nezostať na „holičkách“, keď to najmenej potrebujem.


Zatiaľ počas fungovania nenastali žiadne komplikácie. Vody aj blata si svetielko užilo dosť, štandard IPX6 odolal vrátane tlačidiel – práve tam sa vie usadzovať špina spôsobom, že potom sa ťažko ovládajú. Ale tieto sú vyvýšené a nie „utopené", zatiaľ všetko funguje bez problémov. Treba si len občas skontrolovať utiahnutie skrutky na spone, ktorá umožňuje naklápanie svetla, aby sa dalo vyladiť podľa sklonu sedlovky.


Potom sa môže stať, že v teréne a po nejakom menšom rockgardene pozerá viac dodola, ako by sa patrilo. Cenu som už spomínal vyššie, viac detailov nájdete na stránke výrobcu.


Čo sa mi na sete svetiel od Ravemen páčilo najviac, bolo to, že dokonale vyplnili medzery, pre ktoré som občas svetlá nechával doma a zrejme viac, ako by bolo vhodné. Teraz ich vozím v podstate stále so sebou a nikto ma nenúti. Kvalitné vyhotovenie, dostatočný výkon a príjemná integrácia bez starostí navyše je to, čo mám rád a tieto svetielka môžem s pokojným svedomím odporučiť.

Značka Ravemen má v ponuke aj ďalšie svetlá vrátane silných modelov pre nočné jazdenie, takže výber je naozaj pestrý.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Imroman 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

TrackHead - GPS lokátor a zabezpečenie vášho bicykla  PR článok

TrackHead - GPS lokátor a zabezpečenie vášho bicykla

Ak zabezpečíš svoj bicykel trakerom od výrobcu JER, získaš oveľa viac, ako iba monitorovanie polohy bicykla. Čo všetko ponúka TrackHead, sa dozvieš v tomto článku.
Test: ALPINA Brighton MIPS – hi-tech prilba do mesta

Test: ALPINA Brighton MIPS – hi-tech prilba do mesta

Ak by Tony Stark, teda Ironman, naozaj existoval, túto prilbu do mesta by jednoznačne vymyslel on. V skutočnosti je od výrobcu Alpina a ja som ju mal možnosť testovať.
Test: Knog Blinder PRO 1 300 - spĺňa všetkých 10 požiadaviek?

Test: Knog Blinder PRO 1 300 - spĺňa všetkých 10 požiadaviek?

Netušil som, že pri výbere denného svietenia mám až 10 podmienok. Koľko z nich spĺňa svetlo od austrálskej značky Knog?

Výber z produktov

keyboard_arrow_up