Test: Deuter FLYT 20 - batoh na celodenný výjazd

Test: Deuter FLYT 20 - batoh na celodenný výjazd

Či sa už chystáte do lesa na peši alebo svojom horskom biku, batoh so svojím obsahom neodmysliteľne patrí k vášmu základnému vybaveniu.

Slúži hlavne ako „schránka“ na všetky tie veci, ktoré budete potrebovať alebo ich beriete - keby niečo. Či už sú to veci na prezlečenie, ochrana proti dažďu, zime alebo jedlo, pitie, lekárnička a v našom prípade aj nejaké základné náradie na prípadné opravy v teréne. Áno, dalo by sa to nahádzať aj do jednoduchého vaku so šnúrkami na ramená, ale určite mi dáte za pravdu, že komfort pri nosení alebo hľadaní nejakej konkrétnej veci v ňom by bola poriadna oštara.

A preto robia výrobcovia rôzne batohy na rôzne určenie. Zvlášť MTB jazdenie je náročné na stabilné uchytenie batoha, keďže pohyby trupom a práca s ťažiskom hlavne pri jazde v teréne sú základom jazdenia v takýchto podmienkach. A jeden z batohov na takéto určenie je FLYT 20 od nemeckého výrobcu Deuter, ktorý som mal možnosť pár týždňov otestovať.


Batoh najviac oceníte pri trailovom a endurovom jazdení

Veľkosti a objemy FLYT rodiny


FLYT 20 patrí do rodiny batohov FLYT určených hlavne na trailové a enduro jazdenie. Označenie FLYT 12SL, 14, 18SL a 20 logicky určuje objem batohov. Okrem toho sú dvojice batohov FLYT 12SL a 18SL určené na dĺžku chrbtovej časti 38 – 48 cm a FLYT 14 a 20 zase na 44 – 54 cm. Takže okrem objemu treba prihliadnuť aj na výšku postavy. 12SL a 18SL je na výšku postavy 160 – 175 cm a 14 a 20 170 – 195 cm. Všetky štyri obsahujú certifikovaný vyberateľný chránič chrbta SAS-TEC, ktorý je rovnako podľa tých dvoch veľkostí rôzne dlhý a preto je o to dôležitejšie vyberať veľkosť podľa postavy.Opis


Batoh má zvrchu dve veľké priehradky s dlhým zipsom, takže sa každá dá roztvoriť takmer úplne. Hlavná - najväčšia z nich má priehradku na chrbtový chránič a na vodný vak, ten ale nie je súčasťou batoha. Vonkajšia, menšia priehradka má organizérový panel s menšími sieťkovanými vreckami na menšie náradie, nad nimi je zase látkové, napríklad na tyčinku a nad nimi ešte jedno na zips, odkiaľ určite nevypadnú doklady či peniaze. Našitá guma slúži na bezpečné udržanie pumpy. Z pravej bočnej strany batoha od chrbtovej strany je vrecko na mobil so zipsom, aby ste na neho vedeli dosiahnuť aj s batohom na sebe. Z vlastnej skúsenosti do neho síce vojde aj väčší telefón, ale trochu ťažšie sa vkladá a vyberá, čiže pri jazde väčší telefón asi nevyberiete. Po bočných stranách nájdete elastické vrecká na drobnosti, ktoré budete mať vždy po ruke. Potešilo ma, že som s trochou šikovnosti do jednej z nich dokázal aj pri jazde vložiť okuliare. Nad nimi sú popruhy na sťahovanie vecí.Zadná časť batoha má príjemné, ale nie príliš hrubé polstrovanie na chrbtovej a bedrovej časti, aj na popruhoch na ramená. Naozaj som pocitovo na chrbte nevnímal jeho veľkosť, skôr som mal pocit, že je ľahší, ako je jeho objem. Upínanie, či už na prsiach alebo bedrové, je bez problémov, potešili aj vrecká na bedrovom páse na drobnosti ako kľúče či niečo, čo som chcel mať po ruke. Prsné úchyty sa dajú posúvať a nastaviť tak vhodnú výšku. Ventilácia chrbta (Airstripes) funguje dobre, ja som počas jarných a teplejších dní nemal problém ani s chladom od chrbta, ako to niekedy pri veľmi odvetraných batohoch býva. Na ľavom ramene je úchyt na ramienko okuliarov. To sa na prvý pohľad zdá úzke, ale keďže je elastické, vsuniete do neho aj okuliare so širším ramienkom.Na háčiky z vonkajšej časť batoha poľahky upnete trailovú prilbu, napríklad túto vydarenú a cenovo dostupnú prilbu od výrobcu BBB. Háčiky sú pritom úzke a dostatočne hlboké, takže sa nemusíte báť, že prilba vypadne. Ak vozíte full face prilbu, tú môžete upnúť pomocou bočných popruhov. V spodnej časti batoha je zips, po ktorého otvorení objavíte pláštenku proti dažďu neónovej farby, ktorá ochráni batoh a jeho obsah pred premočením ale aj pred blatom a zároveň budete na ceste dobre viditeľný. Potešilo, že sa dá úplne odňať a tak po zašpinení ju je možné vyprať zvlášť. V tomto priestore sú aj remienky, pomocou ktorých môžete uchytiť napríklad chrániče kolien zo spodnej časti batoha.Dizajn


Batoh sa vyrába v troch farbách: žlto-zelenej (turmeric-ivy), čiernej (graphite-black) a modrej (marine-navy). Osobne sa mi žlto-zelené prevedenie veľmi páči, celkovo pôsobí zladene a uhladene. Po tele prednej strany batoha je reflexný vzor, takže na ceste budete viditeľný.Pre koho je FLYT 20?


Tento za mňa vydarený batoh má cenovku cca 157 €, je teda na vás, či vás vzhľadom na cenu presvedčí. Mňa ale presvedčil hlavne svojím kvalitným spracovaním, množstvom úložných priestorov, vreciek a uchytení a pritom si zachováva pekný a uhladený dizajn. Celkovo je pre svoju veľkosť vhodný skôr pre dlhšie výjazdy, prípadne v chladnejších obdobiach, kedy je potrebné brať viac vecí na prezlečenie. Na bežné výjazdy by určite stačila aj 12 l verzia FLYT 12SL, ale pozor na číslovanie vzhľadom na vašu výšku, čo je potrebné zvážiť pri výbere aj ostatných modelov FLYTE. Nie je to úplne freeride batoh, ale vďaka chrániču chrbtice sa hodí najmä na dlhšie exponované výjazdy, kde už vďaka terénu stúpa riziko pádu.Plusy


  • Kvalitné spracovanie
  • Stabilné a pohodlné uchytenie na chrbte
  • Dostatočný počet úložných miest, vreciek a úchytov
  • Vyberateľný chránič chrbta
  • Ochranná pláštenka proti dažďu
  • Chránič chrbtice SAS-TEC

Mínusy


  • Na bežné poldňové výjazdy je batoh relatívne veľký
  • Ak máte výšku nad 175 cm, nemáte možnosť výberu 12 l a 20 l objemu a zase, ak ste pod 170 cm, bude 14 l a 20 l pravdepodobne príliš dlhý
  • Vyššia cena

Otestuj niečo aj ty


Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
warzone 
Páči sa ti tento článok? thumb_up24thumb_down comments 12 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Osprey Escapist - batoh na všetko?

Test: Osprey Escapist - batoh na všetko?

Je toto univerzálny batoh na všetko? Myslím, že áno. Je to batoh pre každého? Myslím, že nie. Viac vysvetlím v článku.
Test: Cyklosedačka OGK Urban Iki - japonská kvalita s holandským dizajnom

Test: Cyklosedačka OGK Urban Iki - japonská kvalita s holandským dizajnom

O spoločnosti OGK ste pravdepodobne ešte nepočuli, no v Japonsku patrí v rámci segmentu cyklosedačiek a doplnkov na bicykle k lídrom už viac ako 80 rokov.
Test: Craft PRO Wool Extreme X – tričko na všetky aktivity

Test: Craft PRO Wool Extreme X – tričko na všetky aktivity

Nájsť spodnú vrstvu vhodnú na viacero aktivít s dobrými vlastnosťami je dnes problém. Švédska značka Craft s dlhoročnými skúsenosťami s týmito potrebami vytvorila tričko s prímesou merino vlny.
keyboard_arrow_up