Test: Nový radar už aj s kamerou – Garmin Varia RCT715

Klasický radar od Garminu sa teší veľkej popularite. Ako však dopadla snaha o prídavné funkcie bezpečnostnej kamery?

Pamätá si niekto ešte úplne prvý radar? Používali ste ho? Ja áno, mal iný tvar, ako poznáme dnes. Vyzeral ako stará blikačka. Okrem iného dizajnu aj slabšie svietil, ako sme teraz zvyknutí, a to bol aj hlavný dôvod, prečo som ho pred pár rokmi vymenil. To, čo fungovalo už od úplne prvého modelu, je jeho funkcia radaru. Rovnako bezchybne ako najnovšie modely ohlasoval blížiace sa autá. A teraz tu máme novinku. Do tela Varia radaru sa Garmin pokúsil vtesnať aj bezpečnostnú kameru, ktorá má za úlohu zaznamenávať situácie v premávke za cyklistom. Funguje to na podobnom princípe, ako sme zvyknutí pri kamerách v autách.


Prečo vôbec takúto kameru voziť?

Ak pri autokamerách hovoríme hlavne o dokazovaní viny pri nehodách, tak pri cyklistoch takého zariadenie vie pomôcť ešte viac. Prvá situácia, ktorá mi napadne, je, že cyklista je zrazený niečím alebo niekým zozadu, často bez šance všimnúť si, čo sa vlastne stalo. Asi všetci sme počuli o prípadoch, keď vinník z miesta nehody dokonca utiekol. Preto považujem za správne namieriť kameru práve smerom dozadu. Ideálny scenár by bolo mať záznam aj spredu, keďže najčastejšou príčinou nehôd je nedanie prednosti v jazde. No tým smerom sa cyklista pozerá, takže skôr zachytí, čo sa stalo.


Zo záznamu z kamery bude zrejmé aj to, či cyklista pri nejakom incidente náhle vybočil alebo nie, či išiel zbytočne po strede cesty alebo nie, alebo sa bude dať určiť, či vzdialenosť pri obiehaní boli centimetre alebo naopak odporúčaných 1,5 m.

Nový radar sa dá používať s cyklopočítačmi rôznych značiek
Kamera navyše zaznamenáva aj zvuk, takže ak by sa stalo, že cyklistu niekto zastaví a verbálne napadne, bude mať dôkaz aj o tom. Často je úplne neuveriteľné, čo sú ľudia schopní povedať v takýchto vypätých situáciách. A možno pri takomto ústnom incidente pomôže len zmienka o tom, že tento rozhovor je nahrávaný, a druhá strana sa spamätá . So záznamom zvuku súvisí aj prípadné trúbenie, aj to môže niekedy zavážiť pri opise situácie a hľadaní vinníka.


Sudca aj pre samotných cyklistov

Nehoda sa môže stať aj medzi cyklistami. Ak sa niečo stalo za majiteľom radaru s kamerou, ľahšie sa posúdi, kto je na vine a čo sa vlastne udialo. „Liznúť" o koleso sa dá aj pri jazde za sebou, ešte väčší pozor si treba dávať pri jazde v skupine.

Inštalácia pomocou nového držiaka

Garmin opustil doteraz používaný spôsob uchytenia radaru, ktorý využíval klasický zámok ako na cyklopočítačoch. Tipujem, že dôvodom bola vyššia hmotnosť zariadenia. Nový Garmin radar váži raz toľko ako ten klasický. To bude nevýhoda pre tých, ktorí majú nakúpené držiaky k starému radaru, alebo ako ja používali držiak na cyklopočítač, ten mi na tvar mojej sedlovky vyhovoval najviac. Inak, radarov medzi cyklistami stále pribúda a k tomu dnes skoro každá sedlovka má iný tvar, riešením by boli držiaky z 3D tlačiarne na mieru.


Balenie

Dobré je, že v balení nájdete rôzne nadstavce na rozličné tvary sedloviek. Sedieť to bude na klasické okrúhle, s tvarom D alebo na úzke aero. Držiak je však len jeden, majitelia viacerých bikov si musia dokúpiť držiak navyše. V balení je buď gumička, krátka alebo dlhá, ktorou sa držiak k sedlovke prichytí. Na výber sú aj sťahovacie pásky, tie som neskúšal, lebo držiak potrebujem dávať na preteky dole.

Celé uchytenie vyzerá robustne, pri jazde nevibruje, poistka funguje, ako má. Jedinú výhradu mám k tomu, že aj pri použití menšej gumičky, ktorú som ľahko natiahol do potrebnej dĺžky, sa mi radar občas kúsok pretočil do strany. Pri starom radare som to riešil dvoma gumičkami, asi bude treba aj tu.


Aplikácia

Nový radar sa dá používať s cyklopočítačmi rôznych značiek. Novinku si Garmin nenechal len pre seba, no aktuálny zoznam všetkých podporovaných zariadení na stránke nemá, uvádza tam len svoje zariadenia. Ja používam Wahoo, kde to už s Variou pár rokov funguje. Nevýhodou je, že nemám všetky možnosti ovládania z cyklopočítača. Pre detailné nastavenia radaru využívam appku v mobile.

Tá je zadarmo a stačí radar spárovať. Odporúčam mať mobil od radaru na pár cm, keď boli ďalej od seba, blblo párovanie s iPhoneom. Aplikácia v mobile slúži aj ako úplná náhrada cyklopočítača. Ak na riadidlách máte len ten, tak prichádzajúce autá vidíte podobne, ako na extra displeji, ktorý sa dal dokúpiť aj k starším radarom.


Rôzne nastavenia

Do galérie k článku pridávam aj snímky obrazovky z aplikácie, kde vidno rôzne nastavenia radaru. Ja som si vybral, že chcem zaznamenávať obraz stále, nielen pri detekcii auta. Išiel som do plného rozlíšenia a aj so zvukom. Záznam, ktorý sa premazáva, má podobu 30-sekundových klipov, v prípade záznamu, ktorý sa nemá vymazať, je maximálna dĺžka až 5 min.

SD karta a premazávanie

Radar sa predáva so 16 GB kartou, čo pri maximálnom rozlíšení stačí asi na 1 h záznamu. Maximálne podporovaná veľkosť SD karty je 512 GB, ale k záznamu sa dá dostať len klasicky cez PC. Varia aplikácia a prístup k videám cez mobil zvláda len 128 GB, aspoň tak hovoria recenzie, čo som našiel. Keď sa kapacita karty naplní, najstaršie klipy sa začnú premazávať, ako je to pri bezpečnostných kamerách bežné.


Čo sa vymazať nemá

Na radare nájdete aj extra tlačidlo, to malé vedľa hlavného, ktorým sa dá spustiť záznam v dĺžke až 5 minút a ktorý sa nikdy automaticky nepremaže. Predstavujem si to tak, že cyklista si chce uložiť pekný okamžik tréningu, alebo naopak, blíži sa nejaký konflikt a vie, že bude neskôr potrebovať dôkaz. K takémuto nahrávaniu sa dostanete aj cez Garmin cyklopočítač, ja s Wahoo som to netestoval. Lenže čo ak cyklista nečakane spadne a radar mu to premaže, lebo nemohol alebo nevedel vypnúť kameru?

Detektor pádu a fotenie

Podobne ako niektoré cyklopočítače má radar aj detektor pádu. Náhla zmena polohy zaznamenaná gyroskopom, akcelerometrom a neviem čím všetkým, spustí nahrávanie, ktoré má na SD karte extra priečinok a automaticky sa nepremaže. Na rozdiel od cyklopočítača, ktorý je spojený s mobilom, tento detektor pádu nevie sám vytočiť číslo alebo poslať správu a takto zavolať pomoc.

K záznamom môžem spomenúť aj možnosť fotenia pomocou radaru. Fotka formátu JPEG má rozlíšenie 1920x1080 px, ale jej kvalita je podobná ako video a na sociálne siete by ste si ju nedali.

obrázok fotený priamo radarom

Kvalita videa a zvuku

Stručne a jednoducho povedané, kvalita výstupu z kamery je OK, nie je to katastrofa, ale ani neposadí na zadok. Garmin sa určite nehodí ako náhrada akčnej kamery. Na druhej strane v 90 % prípadoch sa z videa dá prečítať podstatný detail ako napr. značka auta, a to je hlavné.

Najťažšie podmienky pre snímanie sú, keď svieti prudké slnko priamo do kamery, napríklad pri západe slnka. Zabrať dá aj rýchle striedanie tieňov a z technickej podstaty kamerovania je lepšie, ak snímané auto ide pomalšie. Jazdenie v noci som nemal čas vyskúšať. Čo sa týka zvuku, hlasné veci ako napr. trúbenie bude počuť aj pri jazde, hovorené slovo kvôli prúdiacemu vzduchu už nie, to treba stáť.

Práca so záznamom

Jedna vec je všetko nastaviť a nahrať, druhá je dopátrať sa správneho okamihu, keď sa udialo to, čo si chceme pozrieť zo záznamu. Dá sa na to použiť aplikácia, ktorá sa pripojí k radaru a zobrazí jednotlivé súbory, ktoré, ako som spomínal, majú dĺžku 30 sekúnd, takže ich bude veľmi veľa. Našťastie v názve je dátum a čas a tak keď vieme, kedy sa incident udial, uľahčí nám to hľadanie. Ak toto nevieme, treba otvárať súbory a hľadať. V appke sa to robí veľmi zle.

práca s videom v aplikácii

Aplikáciu treba dokončiť

Kým budem kritizovať, ešte pochválim. Ak ste niekedy pripájali GoPro k mobilu viete, že to často zblbne, mobil sa opakovane nevie s kamerou spojiť. V prípade Garminu to nehrozí, mobil sa hneď na prvýkrát úspešne spojí. Problém nastáva potom, keď si chcete v appke na mobile prehrať 30-sekundový záznam, lebo podobný čas trvá jeho načítanie.

A to stále nemáte istotu, že ste otvorili ten správny. Ďalším mínusom je, že keď ho zavriete, lebo ste nenašli to, čo potrebujete, nezostane označený ako naposledy otvorený. Tak sa ľahko môže stať, že pri ďalšom pokuse netrafíte nasledujúci súbor, ale otvoríte znovu ten istý, keďže všetky názvy súborov sú si podobné a je ich veľmi veľa.

Riešením by bolo prezerať tieto súbory v nejakej nižšej kvalite, aby sa rýchlejšie načítavali, veľmi by pomohlo, keby sa dalo posúvať kurzorom v celej zachytenej časovej osi, aby nebolo potrebné otvárať každý jeden súbor. Potom by sa stiahol konkrétny súbor v plnej kvalite. Super by bola aj možnosť zoomovania, že by sa dalo vo videu priblížiť napr. EČV, aby sa dalo zistiť, či je čitateľné. Kým sa nezmení hlavne to dlhé načítavanie, práca so súbormi dáva zmysel len s použitím PC, či už pripojíte priamo celý radar, alebo vytiahnete iba SD kartu.

obrázok vystrihnutý z videaťažké svetelné podmienky a horšia čitateľnosť značky

Výdrž batérie

Na skúšanie som mal len týždeň, preto neviem porovnať výdrž pri rôznych režimoch svietenia alebo pri zmene kvality videa. Používal som tú najvyššiu kvalitu a radar mám nastavený v režime denného blikania. Takto vydržal asi 6,5 hod neustáleho záznamu. Podľa mňa výborný výsledok. Ten čas sa priblížil tomu, koľko vydrží môj starší radar bez kamery, kde batéria má už niečo za sebou. Oficiálne údaje hovoria, že radar s kamerou pri natáčaní videa vydrží v rovnakom režime asi polovicu času, ako klasický radar, väčší rozdiel je len pri dennom blikaní, to sú tie najsilnejšie záblesky, kde je pomer 6 h vs. 16 h.

Legislatíva

Bikekamera je to isté ako autokamera, takže si stačí pozrieť aktuálnu legislatívu, ktorá sa týka aut. Zároveň je dobré myslieť na to, že v jednotlivých krajinách sú rozdiely v zákonoch. Na Slovensku som vygooglil nasledovné, samozrejme, môže sa to v čase meniť a je dobré si dohľadať aktuálne znenie v čase čítania článku. V skratke:

  • U nás sa môže používať takéto záznamové zariadenie pre súkromné účely.
  • Netreba na to upozorňovať ostatných.
  • Záznam je možné použiť v prípade dokazovania a aj v prípade, že sa to netýka majiteľa kamery.
  • Teoreticky je možné záznam uchovávať 15 dní, potom by sa mal mazať.
  • Ak budete zverejňovať nejaké videá, myslite na to, že aktéri sa nesmú dať rozoznať bez ich súhlasu, preto treba rozmazať tváre alebo značky

Zábavná stránka a ďalšie využitie

Ako som spomínal pri kvalite videa, že radar nenahradí akčnú kameru, tak ma aj napriek tomu bavilo dodatočne si pozerať záznam. Sledoval som pekné časti tréningu, alebo ako sa tvárili parťáci za mnou v nejakom stúpaní. Fajn môže byť pozrieť si spätne pekný zjazd, vychutnať si ho s cieľom zlepšenia techniky, alebo len tak pre dobrý pocit. Citlivejší rodičia môžu mať vďaka kamere prehľad, čo sa dialo na tréningu mladého športovca.

Kvalita hodná Garminu

Telo radaru hodnotím ako výborné, cítiť z neho kvalitu a robustnosť. Pri takejto malej elektronike sa ľahko stane, že skončí nechtiac na zemi, preto sa odolnosť určite hodí. Plasty vyzerajú pevne, zatváranie SD karty tiež, objektív nie je síce špeciálne chránený, ale ani nijako nevystupuje, alebo že by si inak pýtal nejaké škrabance. Tlačidlá fungujú, ako majú, dobre sa obsluhujú aj za jazdy, nie je problém s prepínaním len po hmate.


Netreba čakať na 2. generáciu

Zvyčajne sa pri novinkách hovorí, že je dobré chvíľu počkať, nech im výrobca vychytá chybičky. Garmin však radar vychytaný už má, s kamerami má tiež skúsenosti, preto netreba zbytočne odkladať kúpu tohto zariadenia. Až na tú aplikáciu, ktorá pre život nie je nevyhnutná, všetko funguje výborne.

Kto sa veľa pohybuje po cestách, určite zažil dramatické chvíle, a preto netreba ešte raz vypisovať všetky tie situácie, v ktorých záznam pomôže. Aj ja by som takúto možnosť privítal a bezpečnostnú kameru by som už dávno mal, len mi doteraz na trhu chýbalo zariadenie, ktoré by spĺňalo niekoľko vecí:

  • rozumná výdrž batérie, aby som nemusel nabíjať pred každým tréningom
  • kvalitný produkt, ktorý vydrží denné jazdenie a prípadné malé nehody
  • integrácia zadného svetla, radaru a kamery, nechcem jazdiť s dvomi a viacerými zariadení na sedlovke
  • rozumná veľkosť, hmotnosť a dizajn zariadenia


Všetko toto mi Garmin splnil. Nový radar mi konečne pripadá ako prvé záznamové zariadenie, ktoré by som chcel denne využívať na cestách. Posledná myšlienka bude skôr prianím, dúfam, že sa s novým radarom cyklisti nebudú sústreďovať na problematické situácie, nebudú sa dopredu tešiť, ako budú vinníkov zverejňovať po internete. Všetci, čo jazdíme, vieme, že sa takéto veci dejú. Je super mať dôkaz v prípade nehody, ale radšej by som si pozeral videá o príkladnom správaní sa vodičov, ako niekto niekomu pomohol, alebo zábavné situácie, ktoré sa podarilo nasnímať práve vďaka novému Varia radaru.

Dostupnosť radaru s kamerou zistíte na eshope. Kto nepotrebuje kameru, stále sa predáva aj klasický radar a v ponuke sú aj extra držiaky.

Všetky produkty od značky Garmin sú na profile značky v eshope.

Otestuj niečo aj ty

Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Test: Lezyne Zecto Drive – hliníkové blikačky aj na denné svietenie
Aj blikačky môžu byť z kvalitného materiálu a je dobre, že výrobcovia počítajú s ich použitím na denné svietenie.
Test: Giro Cielo MIPS – športová prilba s terénnymi chúťkami
Hľadáte kvalitnú prilbu na športovú jazdu, ktorá znesie aj náročnejšie používanie v teréne, pričom trailová kategória už je príliš? Mám jeden dobrý tip.
TrackHead - GPS lokátor a zabezpečenie vášho bicykla  PR článok
Ak zabezpečíš svoj bicykel trakerom od výrobcu JER, získaš oveľa viac, ako iba monitorovanie polohy bicykla. Čo všetko ponúka TrackHead, sa dozvieš v tomto článku.
keyboard_arrow_up