Test: Continental Xynotal – keď je na trailoch poriadne tvrdo

Continental je výrobca známy predovšetkým z automobilového priemyslu. Ako sa osvedčia plášte, ktoré nesú trochu magický názov Xynotal?

Continental vyrába pre gravity disciplíny 4 modely plášťov: Kryptotal, Argotal, Hydrotal a Xynotal. Xynotal je plášť určený predovšetkým na suché a tvrdé traily, pričom zo spomínaných 4 modelov je ten najjemnejší.


Zmes gumy a casing

Kostra plášťa - casing bola v mojom prípade najtenšia, a teda TRAIL. Xynotal ponúka aj verzie pre drsnejšie používanie, a teda enduro a downhill casing. S tým ide ruka v ruke zmes gumy - compound. Pri testovanom plášti bola zmes gumy endurance.

Casing - vysvetlenie konštrukcie plášťa

Trailový má 2 vrstvy casingu po celom obvode plášťa a tretia ho dopĺňa na strednej časti - pod dezénom. Samozrejme ochranu dopĺňa bočnica plášťa (na obrázku červenou farbou).


Enduro je v podstate rovnaký ako trailový casing, no pri pätke plášťa má ešte navyše výstuhu kvôli zníženiu pravdepodobnosti seknutia plášťa (snake bite).


Downhill casing je už na prvý pohľad masívnejší, pričom z bočnej strany ho chránia 4 vrstvy (pod dezénom 6), nie je okrátený o výstuhu pri pätke plášťa ako enduro casing, avšak navyše má ďalšiu ochranu pri pätke, a to najmä kvôli ochrane ráfika.


Zmes gúm

Endurance zmes (najtvrdšia) je pri trailovom casingu. Táto zmes zabezpečuje dlhú životnosť plášťa, no s podstatne menším gripom ako dve nižšie spomínané mäkšie zmesi.

Mäkká zmes je pri enduro a downhill prevedení. Je to akýsi balans medzi dobrým odvaľovaním plášťa a skvelým gripom.

Supermäkká zmes je pri downhill casingu. V tomto prípade ide o čo najlepší, a teda 100 % grip.


Prvé pocity pri rozbalení plášťa

Ako na traile, tak aj na asfalte bolo cítiť, že sú rýchle.

Plášť som ešte pred použitím odvážil. Hmotnosť je 1055 gramov. Plášte mi prišli pomerne ľahké a casing plášťa bol adekvátny zameraniu aj hmotnosti. Ani príliš masívny, no na druhej strane ani „papier“, ako sa v našom slangu hovorí.

Čo ma však prekvapilo, že endurance zmes gumy bola na prvý pocit ozaj tvrdá. Bol som zvedavý, ako sa zmes prejaví na prednom kolese a či budem cítiť rozdiel oproti mäkkým zmesiam od plášťov iných výrobcov.


Dezén plášťa

Dezén plášťa je na trailové určenie pomerne masívny, a to je popri 3 ostatných modeloch najjemnejší. Samozrejme Continental vyrába aj iné MTB plášte, ktoré si viete pozrieť v ich ponuke. Dezén je navrhnutý vyslovene na hardpack - a teda tvrdé suché a najmä pevné povrchy.

Bočné štuple sú rovnaké, s rovnakými medzerami medzi nimi. Stredný dezén má 3 rady štupľov, pričom sa striedajú 2 štuple, ďalej 3 a neskôr opäť 2. Všetky štuple sú skosené, čo zabezpečuje lepšie odvaľovanie. Prvý rad je tvorený z dvoch rovnakých štuplov vedľa seba, druhý je z troch (menší, väčší a menší) a tretí rad má podobný vzor aj veľkosť ako prvá dvojica, avšak natočené do V-čka.


Prax

Plášte ma prekvapili (na pomerne masívny dezén) svojimi výšľapovými schopnosťami a odvaľovaním. Ako na traile, tak aj na asfalte bolo cítiť, že sú rýchle (1,7 bar v zadnom kolese a 1,6 v prednom). Dôvody sú hneď dva – všetky skosené štuple a „tvrdá“ endurance zmes. Presne takto by som chcel, aby sa správali aj moje obľúbené heavy-duty endurové plášte (čo sa týka výšľapu).

Pri zjazde som najprv nevedel odhadnúť, ako plášťom veriť. Jazdec pri takomto type dezénu dostáva pocit, že sú to všestranné plášte určené na všetko – od tvrdého podkladu, cez hlboký, hrabanku, až po sypké kamenisté úseky. Budú držať aj na blate? Všetko som to zistil počas testovania, keďže som ich mal obuté pomerne dlhú dobu.


Prvé pokusy a solídne testovanie

Pomerne hustý dezén sa nečistil tak, ako by som si predstavoval.
Doslova prvé pokusy ma príjemne prekvapili. Terén, na ktorom som jazdil, bol ozaj tvrdý, suchý a pevný – vôbec sa nedrolil a dokonca sa ani neprášilo. Plášte držali ako pribité. Počkať, ktoré plášte by však v takomto teréne nedržali? Pridal som teda plyn, zatlačil na pílu a skúsil, čo to dá. Na moje prekvapenie boli Xynotali veľmi predvídateľné, až som tomu neveril. Tvrdá endurance zmes bola rýchla a pekne v týchto podmienkach držala.


Druhý, nie tak úspešný pokus bol na sypkom povrchu, a teda na jemnom štrkovom podklade. Tu som zistil, prečo výrobca píše určenie plášťa na hardpack. V takýchto podmienkach sa stal z predvídateľného plášťa nepredvídateľný, keďže mi to v zákrutách riadne ustreľovalo. Nebolo to spôsobené z môjho pohľadu dezénom, ale tvrdosťou zmesi. Štuple neboli až tak poddajné ako pri mäkkých zmesiach a plášť sa nedeformoval tak, ako by mohol. Tým pádom som strácal grip viac, ako som chcel.


Prišlo blato, korene a bolo vybavené. Alebo nie?

Na blate sa na plášte nabalilo celkom dosť materiálu. Pomerne hustý dezén sa nečistil tak, ako by som si predstavoval a každý, kto s takýmto plášťom jazdil, vie, ako drží, respektíve nedrží. Nič, skúsil som, prešiel som radšej na suché trate a neriskoval som ďalej.

Kamene, korene a náročnejšie trate, ktoré som poznal, som prechádzal za sucha ako nič. Všetko to bolo však na pevnom a tvrdom povrchu (Wexl Trails), čím som zavŕšíl testovanie Xynotalov.


Životnosť

Pár dní v bikeparkoch, veľa kilometrov na trailoch a plášte boli ako nové. Nie nadarmo sa volá táto zmes gumy endurance.


Verdikt

Xynotal by som volil v tejto zmesi najmä na zadné koleso, nakoľko jeho životnosť a schopnosť odvaľovania, ako aj brzdenia je na určenie tohto plášťa na veľmi vysokej úrovni. Veľká škoda Continental, že (podľa dostupných informácií) nevyrábate mäkšiu zmes v trailovom casingu.

Na druhej strane si vie zákazník vybrať mäkšiu verziu plášťa, no už v enduro alebo dokonca aj downhill casingu, ktorú by som odporúčal na predné koleso. To už by bolo za daň vyššej hmotnosti. Pri výbere by som zohľadnil aj mierne vyššiu cenu, no to už je na zvážení každého, kto bude mať o tieto plášte záujem.

Testované plášte nájdete na našom shope za MOC cenu 73,99 €, pričom VIP cena je 62,99 €.
Zdroj fotografií: archív redaktora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
tomasmartinak 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Nová modla horských cyklistov? Prichádza Deore XT Di2
Šum po predstavení nového XTR Di2 v cyklistickom svete ešte poriadne nedoznel a už tu máme aj bezdrôtové, všeobecne obľúbené Deore XT Di2. Poďme sa naň spolu pozrieť.
Test: Vittoria Mezcal & Peyote – kombinácia pre rýchlu, ale istú jazdu
Sú XC plášte so šírkou 2,4" len „módny“ výstrelok, alebo majú reálne výhody? A čo spraví kombinácia Vittoria Mezcal vpredu a Peyote vzadu? Vyskúšal som to za vás.
Test: Leatt MTB AllMtn 3.0 - Nielen do náročných terénov
Hľadáte prilbu, ktorá zvládne náročné traily a zároveň poskytuje komfort a maximálnu ochranu? AllMtn 3.0 by mohla byť správna voľba.
keyboard_arrow_up