Test: Alpina Rocket V - okuliare, ktoré sa prispôsobia každému?

Test: Alpina Rocket V - okuliare, ktoré sa prispôsobia každému?

Aké budú tie ideálne? Našiel som ich? Túto otázku si položí asi každý pri výbere nových okuliarov a možno bude vhodný model od značky Alpina.

Dlhšiu dobu som sa zamýšľal nad kúpou nových okuliarov. Ponuka je naozaj široká a už len keď si ju otvoríte v e-shope, nájdete množstvo typov, farieb, ale aj rôzne technológie. Hľadal som niečo univerzálne a tak sa ku mne dostali „Alpiny" Rocket V vo fotochromatickej verzii.Tieto okuliare mi snáď sadnú


Moja skúsenosť s okuliarmi bola zatiaľ taká, že som nenašiel tie pravé, ktoré by mi sadli. Možno je to aj tým, že okuliare, ktoré som doposiaľ vlastnil, boli vždy lacnejšie. Jazdím hlavne v lesoch, kde sa stále mení svetlo, chvíľku je ho veľa a potom zase málo. Preto som bol rád, že tento problém by mali vyriešiť práve fotochromatické sklá, ktoré majú okuliare Alpia Rocket V.Aké technológie používajú tieto okuliare?


Poďme sa bližšie pozrieť, aké technológie a vlastnosti majú tieto okuliare, a aká je skutočnosť pri používaní. Technológia Varioflex optimálne prispôsobuje odtieň šošovky svetelným podmienkam, to v praxi znamená, že sklá sa pri zmene svetla za pár sekúnd prispôsobia. Čiže keď vojdete do lesa, šošovka sa zmení na skoro číre sklo, čo pôsobí veľmi dobre a v podstate si to ani neuvedomujete. Naopak, keď prídete na miesto s priamymi slnkom, okuliare stmavnú a správajú sa ako slnečné. Sklá majú pri stmavnutí taký fialový nádych, no keď ich máte nasadené, vôbec nezafarbujú okolie do iných farieb.Fogstop – vrstva proti zahmlievaniu na vnútornej strane šošovky poskytuje výhľad bez zahmlievania. S okuliarmi som jazdil v teplých mesiacoch, no zatiaľ som nespozoroval ani náznak zahmlievania. Domáci test, keď dýchnem na sklá, vyzeral takto: vnútorná strana nejavila pri dýchnutí na sklo ani náznak zahmlievania. Keď som dýchol na vonkajšie sklá, tam sa na chvíľku zahmlili, čiže vnútorná povrchová úprava naozaj funguje.Hydrophobic lens vďaka nanočasticiam vytvárajú na povrchu šošoviek tzv. vodné „perly" a následne sa „skotúľajú" z povrchu. Stalo sa mi, že ma na výjazde chytila klasická letná prehánka, a okuliare teda zmokli, no stačilo ich následne otrepať a voda pekne zliezla.Horšie je to s umývaním. Stalo sa mi na výjazde, že mi z prilby na okuliare kvapol pot, vtedy začala zábava. Po chvíľke to na okuliaroch zaschlo a nevedel som ich tam očistiť, skúšal som aj vodu z fľašky, no nie veľmi úspešne. Tu sa teda dostávam asi k jedinému bodu, čo mi na okuliaroch prekáža - čistenie. Ak ste boli zvyknutí okuliare na výjazde utrieť do trička, tu to nerobte. Treba počkať, kým prídete domov a umyť ich pod vodou, najlepšie aj mydlom.
Okuliare Alpina Rocket V sedia na hlave veľmi dobre a ani na trailoch sa nezošuchnú


Komfort a nosenie


Okuliare sedia na hlave veľmi dobre, bonus alebo už skôr štandard, ktorý by som privítal na každých okuliaroch, sú nastaviteľné nosníky. Viete si ich nastaviť do strán, sú mäkké, čiže sa dajú dobre tvarovať. Tým, že jazdím rád endurko, nosil som ich aj na trailoch a pri skokoch okuliare držia veľmi dobre. Nestalo sa mi, že by sa niekedy zošuchli, alebo že by som ich musel naprávať. Povedal by som, že držia ako prilepené. Okuliare vážia 34 g, sú teda veľmi ľahké, na to že sú pomerne veľké.Dizajn


Dizajn je subjektívna stránka, mne sa okuliare veľmi páčia. Vyhotovenie ide s aktuálnymi cyklistickými trendami, kde sa okuliare stávajú väčšími, čo je za mňa super. Takéto okuliare sa teda dajú nosiť aj na iné športové aktivity. Vyrábajú sa v dvoch farebných variantoch - klasické čierne, s ktorými nepokazíte nič a skombinujete ich naozaj so všetkým. Druhou možnosťou je vyhotovenie cool-grey matt, v skratke sivá farba.Balenie a spracovanie


Okuliare prišli zabalené v krabičke, kde vo vnútri bolo tvrdé puzdro, handrička a samotné okuliare. Spracovanie hodnotím veľmi dobre, matné lakovanie je pekné a nevidno na ňom ani otlačky ako na lesklých povrchoch. Okuliare majú vymeniteľné sklá, čo je na jednej strane fajn, na druhej nájdete v balení len jedno sklo. No k okuliarom sa dajú dokúpiť číre sklá, ktoré som si zobral na jesenné a jarné dni, keď už nie je veľa slnka, no vody a špiny pribúda. Výhodou je jednoduchá výmena, nemusíte sa báť, že si poškodíte fotochromatické sklá a stále máte na sebe kvalitné okuliare, na ktoré ste zvyknutí. Cena čírych skiel je na MTBIKER shope 33,90 €.Na aké použite sú vhodné?


Okuliare sú vhodné na XC, trail-enduro jazdenie, kde som pri používaní nenašiel žiadne mínusy. Správajú sa tak, akoby som od fotochromatických okuliarov očakával. Aj pri neskorších večerných výjazdoch, keď už slnko skoro zapadlo, prepustia sklá veľmi veľa svetla a nemusíte ich skladať z hlavy. A to je hlavná výhoda najmä z hľadiska ochrany zraku, pretože človek nikdy nevie.

Cez deň sú tiež zatmené tak akurát. Nie sú veľmi tmavé, ale zároveň vás slnko neoslepuje. Horší je len západ slnka, keď sklá už na ceste nestíhajú, a zapadajúce slnko oproti pri dlhšej jazde po ceste už nie je zrovna najpríjemnejšie. No na takéto jazdenie nie sú tieto okuliare ani určené. Čiže svoju funkciu si spĺňajú fakt dobre. Ohodnotil by som ich na 9/10. Jeden bod by som dal dole za horšie umývanie.Komu by som ich odporučil?


Ak hľadáte univerzálne okuliare na MTB, tak fotochromatické okuliare sú ideálna voľba. Po vyskúšaní tejto technológie sa bude už horšie vracať späť ku klasickým okuliarom. Ak radi vymetáte lesné chodníčky, zvážnice alebo fandíte gravel jazdeniu, tieto okuliare budú ideálne.

Plusy:


  • spracovanie
  • fotochromatické
  • dizajn
  • hmotnosť
  • všestrannosť

Mínusy:


  • horšie umývanie

Cena a dostupnosť


Tieto okuliare kúpite aj u nás v MTBIKER shope za cenu 134 €. Ak chcete siahnuť po prémiovejších okuliaroch, ktoré sú nabité technológiami, v ponuke sú Julbo RUSH REACTIV PERFORMANCE 0-3 za cenu 189 €. Naopak, ak chcete dostupný kompromis s dobrým pomerom ceny a výkonu, pozrite sa na ALPINA Bonfire za 51 €.

Máme v ponuke skoro 2 000 modelov okuliarov, takže u nás si určite nájde tie správne okuliare pre svoje potreby naozaj každý.

Otestuj niečo aj ty


Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up22thumb_down comments 22 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Okuliare Endura Gabbro II – výborná voľba nielen na bike

Test: Okuliare Endura Gabbro II – výborná voľba nielen na bike

Vyberáš okuliare na letnú sezónu? Tvar hlavy je síce individuálny, ale dovolím si tvrdiť, že tieto okuliare budú sedieť väčšine ľudí a navyše disponujú rozumnou cenovkou.
Test: Okuliare Alba Optics Mantra - prečo sa neskladajú?

Test: Okuliare Alba Optics Mantra - prečo sa neskladajú?

Je to len otázka dizajnu alebo majú pevné bočnice pri nosení nejakú výhodu?
Test: GIRO Latch - ľahké topánky s dostatočnou ochranou

Test: GIRO Latch - ľahké topánky s dostatočnou ochranou

Výrobca Giro je známy najmä prepracovanými prilbami. Budú však topánky od tejto značky rovnako kvalitné ako spomínané prilby?
keyboard_arrow_up