Test: Ventilátor Wahoo KICKR HEADWIND - najlepší doplnok k trenažéru

Oplatí sa investovať do smart ventilátora, je rozdiel skutočne zásadný? Nie je to len drahá hračka zložitá na ovládanie?

Písať tento článok som v pláne nemal, ale názor som zmenil po prvých jazdách so smart ventilátorom Wahoo KICKR HEADWIND. Túto zimu som si naplánoval, že otestujem najnovší top trenažér Wahoo KICKR SMART V6 a ventilátor bol pôvodne zamýšľaný len ako doplnok. Ono to niekedy presne takto býva, že keď človek nič nečaká, býva najviac prekvapený. Zažil som len pozitívne prekvapenia s týmto „vreckovým uragánom", alebo som našiel aj nejaké chybičky krásy?


Čo je na vetraní také zložité?

Už od ich cyklopočítačov poznám, že so softvérom to vedia a prispôsobujú veci užívateľovi a nie opačne.
Pred popisom vlastností ventilátora v krátkosti spomeniem, že ochladzovanie a vetranie je pri trenažérovaní veľmi dôležité. Kto niekedy indoor cyklistiku skúšal, vie o čom hovorím, nová a užitočná informácia to môže byť pre tých, ktorí len teraz vyberajú svoju prvú výbavu na domáce jazdenie. Väčšina z nás využíva trenažér počas zimných mesiacov a ide o to, aby sme si doma vytvorili správnu teplotu, pri ktorej sa jazdec veľmi nepotí alebo naopak, aby neochorel pri otvorenej vetračke a mraze vonku. S týmto všetkým zásadne pomáha ventilátor. Ja som doteraz používal obyčajný podlahový asi za 50 €.


HEADWIND je od začiatku navrhnutý pre jazdu na trenažéri. Nejde len o smart funkcie, ale aj o konštrukciu, smer a intenzitu vzduchu. Z popisu som sa dozvedel, že z neho prúdi vzduch rýchlosťou až 30 km/h. Nožičky sú vymyslená tak, aby sa dal používať zo zeme alebo zo stola. Klasickým problémom pri jazde na trenažéri býva to, že na začiatku môže byť cyklistovi pri otvorenom okne a spustenom ventilátore zima a na konci by potreboval práve naopak - čo najsilnejší prúd vzduchu, lebo sa potí až príliš. Toto býva dôvod menšieho komfortu, alebo treba jednoducho počas jazdy zosadnúť a okno alebo obyčajný ventilátor upraviť. Vo Wahoo to vymysleli inak.


Smart funkcie

Čo by ste povedali, keby ventilátor menil intenzitu fúkania podľa toho, ako veľmi makáte? Čiže, keď idete menej intenzívne, nefúka tak veľmi a vám nie je chladno a naopak, pri intervale ventilátor maká na 100 %. Presne takto to funguje. Ventilátor sa dá ovládať manuálne, cez mobil alebo dokáže intenzitu meniť podľa vašich tepov či rýchlosti. Teória znie sľubne, ale ako to funguje v skutočnosti, nebudú smart funckie vykúpené zložitejšou obsluhou?


Nastavenie „protivetra”

Nikoho by nebavilo pred každou jazdou otravne párovať zariadenia a podobne, našťastie to vo Wahoo vymysleli lepšie. Už od ich cyklopočítačov poznám, že so softvérom to vedia a prispôsobujú veci užívateľovi a nie opačne. Je jedno, či chcete meniť intenzitu fúkania podľa rýchlosti alebo tepu, postup je rovnaký a jednoduchý.

Netreba strácať čas pred každou jazdou, v pamäti si drží posledné uložené zariadenie.
Po stiahnutí aplikácie Wahoo Fitness si do nej pridáte ventilátor a nastavíte svoje preferencie. Ja som si vybral, že ventilátor sa má spustiť pri tepe 40 a maximálnu silu má dosiahnuť už pri 120 úderoch. Potím sa viacej, preto preferujem silnejší prúd už od nízkych tepov. K používaniu nepotrebujete žiadne ďalšie Wahoo zariadenie a v podstate ani smart trenažér, ventilátor sa dá používať aj bez aplikácií, ako je Zwift alebo Rouvy.


Funguje aj s neWahoo zariadeniami

Senzor tepu alebo rýchlosti sa dá pripojiť k ventilátoru aj priamo, postup je jednoduchý. Po jeho zapnutí si tlačidlom power vyberiete, či má hľadať HR (tep) alebo SPD (rýchlosť) a po podržaní power tlačidla na 3 sekundy sa snímač spojí s ventilátorom automaticky. Ja občas používam na meranie tepu hodinky Garmin. Ak dokážu vaše hodinky vysielať túto hodnotu do iných zariadení, nepotrebujete ani hrudný pás.

Ventilátor netreba zakaždým vypínať. Sám sa prepne do úsporného režimu a zobudí sa tak, že zachytí napr. tep z uloženého zariadenia. A veľmi dôležitá vec, toto párovanie a nastavovanie sa robí len raz. Netreba strácať čas pred každou jazdou, v pamäti si drží posledné uložené zariadenie.


Ako fúka?

Prekvapilo ma, ako dobre sú vyriešené smart funkcie, ale len táto vlastnosť sama o sebe by ma neočarila. Ak by ventilátor nefúkal zásadne lepšie ako ten obyčajný, HEADWIND by bol len hračkou a ja by som tento test teraz nepísal. Našťastie, intenzita a smerovanie fúkania je zásadne lepšie. Ak by som to mal porovnať s klasikou, pokojne by som to zlepšenie pocitu vyčíslil na 30-50 %, záleží, s čím sa porovnáva. Potenie prichádza neskôr, nie je tak silné a prúd vzduchu aj pri maximálnom výkone nie je nepríjemný. Iný pocit z fúkania oproti klasickým ventilátorom má základy aj v tom, ako sa prúd vzduchu vytvára. Vo vnútri nie je klasická vrtuľa ale niečo podobné mlynskému kolesu.



eCUP bola extrémna skúška

Ultimátnou skúškou bol druhý ročník e-pretekov. Opäť sme sa „rozbíjali" v aplikácii Rouvy. Minulú zimu som jazdil v izbe s podlahovým ventilátorom, túto som mal už HEADWIND. Medziročný rozdiel v potení som videl aj pri pohľade na dlážku po jazde. Pred rokom mi pot striekal aj z vetracích otvorov na tretrách a po jazde som musel izbu mopovať, tento rok mi stačilo utrieť Wahoo podložku uterákom a bolo upratané. Rozdiel v mojom snažení nebol žiadny, naplno som išiel oba ročníky. Podlaha ako dôkaz!


Nič nie je dokonalé

Jasné, že aj ventilátor má nejaké chybičky. Pokiaľ by ste ho používali zo zeme, aby sa dostal vzduch na úroveň tváre, treba ho umiestniť dosť ďaleko od cyklistu, čo môže byť v menšej izbe problém. Vyriešili by to extra nožičky, ktoré by nastavovali sklon aj vpredu, nielen vzadu. Počítať treba s 1,5 - 2 metrami.


Zmierňuje otravné potenie a vďaka smart funkciám netreba na úvod jazdy mrznúť.
Podlahový ventilátor potrebuje na nožičkách gumičky, aby sa po parketách kvôli vibráciám nepohyboval. S týmto som mal veľký problém pri tom klasickom, lebo mi stále niekam „utekal". Wahoo má gumičky tiež, ale mohli použiť lepšiu obojstrannú pásku, lebo sa mi veľmi rýchlo odlepili a musel som ich znovu prelepiť. Detail, ale v tej cene by som čakal 100 % vyhotovenie. Dobrou správou je, že ventilátor sa po podlahe nehýbe, vďaka dizajnu sa dobre prenáša a na zadnej strane má vymyslené, kam upratať napájací kábel.



A to už som otvoril otázku ceny. 200 € sa môže zdať veľa, ale keď som pozeral alternatívu v bežnom elektre, smart ventilátory s manuálnym ovládaním cez mobil stoja podobne. Kto má dobrý trenažér a rozhoduje sa, aký doplnok si dokúpiť, ja by som sa rozhodoval nasledovne.


Naj príslušenstvo?

Vybrať si pod stromček „zatáčač”, „naklánač”, „stúpač” alebo iné príslušenstvo k smart trenažérovaniu? Skúšal som všetko a ak zoberiem do úvahy aj cenu, tak u mňa vyhráva smart ventilátor. Ostatné veci sú fajn, ale nič tak kvalitu jazdy nezlepšilo, ako práve HEADWIND. Príjemné bolo aj jazdenie na balančnej doske, ale tam sme s cenou úplne inde. Simulátor stúpania a zatáčania má svoj význam, ale v mojom subjektívnom rebríčku ich dávam na tretie a štvrté miesto.

Kvalitný ventilátor je pri jazde na trenažéri základ. Zmierňuje otravné potenie a vďaka smart funkciám netreba na úvod jazdy mrznúť. Wahoo KICKR HEADWIND je skladný a dobre funguje, pohodlne sa prenáša a až na pár detailov ide o výborne vymyslený doplnok. Keď pôjde jazdec úplne naplno, potu sa celkom nezbaví, ale jeho množstvo bude menšie. E-pretekárom pomôže dosiahnuť lepšie výsledky, lebo prehrievanie je zásadná brzda výkonu.

Značka Wahoo má na eshope profil, kde sú všetky ich produkty. KICKR HEADWIND sa dá prepojiť s ich smart trenažérmi, ktoré sa dajú ovládať cez Wahoo cyklopočítače. Výbava sa dá zladiť aj vďaka podložke alebo ďalšiemu príslušenstvu.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Trenažér Wahoo KICKR SMART V6 - je menej plastov viac?

Test: Trenažér Wahoo KICKR SMART V6 - je menej plastov viac?

Ako značka Wahoo vylepšila svoj top trenažér? Má iný prístup ku konštrukcii aj nejaké výhody, alebo je to len dizajn?
12 otázok pre výber správneho cyklotrenažéra

12 otázok pre výber správneho cyklotrenažéra

Ktorý trenažér získal podľa tvojich odpovedí najviac bodov? Klasika s brzdením o plášť, moderný s vlastnou kazetou, valce alebo Smart Bike?
Test: Castelli Fly – vesta, ktorá sa hneď zaradila k mojim naj

Test: Castelli Fly – vesta, ktorá sa hneď zaradila k mojim naj

Máte radi ľahké a spratné veci? Vyrážate na švih skoro ráno, prípadne podvečer alebo zdolávate veľké prevýšenie v kopcoch? Tak zbystrite pozornosť...
keyboard_arrow_up