Test: Zimné oblečenie Sportful - kolekcia FIANDRE a najlacnejšie nohavice NEO
Hľadáš oblečenie na zimu? Vyskúšal som bundu, rukavice a návleky FIANDRE a najdostupnejšie nohavice NEO.
Na úvod otázka. Klesá s vekom citlivosť na chlad, alebo sa tak zlepšilo cyklistické oblečenie? Tento rok som na sebe pozoroval, že som si znížil teplotu, kedy ochotne chodím jazdiť von, namiesto toho, aby by som doma štartoval trenažér alebo išiel behať. Odhadol by som to tak, že akceptovateľná teplota mi klesla zo 7 °C asi na 4 °C. Ak to pôjde takto ďalej, kto bude u nás testovať trenažéry a chodiť na online preteky? Imra na to asi neprehovoríme. V tomto teste chcem spomenúť päť vecí od talianskej značky Sportful, tak radšej idem bez dlhých úvodov na vec, začnem s tým najzaujímavejším a to je bunda Sportful FIANDRE WARM.Po rokoch nová bunda
Posledné tri zimy som jazdil koncepčne inú zimnú bundu, model Intensity má tenšie rukávy a hrudník izolovaný vďaka materiálu Polartec Alpha. Kto by sa chcel vrátiť k starším testom, v Magazíne stačí zadať #Sportful. Najnovší zimný prírastok v mojom šatníku sa nazýva FIANDRE WARM, táto bunda stavila na funkčný materiál GORE-TEX. Ale kým poviem viacej o svojich skúsenostiach z jazdenia a tieto bundy porovnám, spomeniem výber veľkosti, aby sa aj vám ľahšie rozhodovalo pri kúpe.Veľkosti sa menia
Kto je extra citlivý na tieto partie, tak radšej by som išiel do vyššieho modelu, ale ja som bez problémov obsedel aj 3 hodiny.Veľa času mi zabralo skúšanie, nestačilo mi spoľahnúť sa na veľkosť tej, čo mám doma. Zistil som, že každá vec sedí trochu inak, pri mojej neštandardnej postave 198 cm a 85 kg som „bojoval", aby nebola bunda príliš voľná na bruchu, alebo aby neboli príliš krátke rukávy. Aj správny fit rozhodoval pri výbere konkrétneho modelu. Poznáte to, človek to cíti, keď niečo dobre sadne a samozrejme aj naopak. A najlepší pocit som mal práve v modeli FIANDRE WARM, klasicky mi sadla veľkosť XL. Podobnú dilemu som musel riešiť aj pri skúšaní jarných búnd a dresov s dlhým rukávom, preferujem obtiahnutý aero strih, ale o tom až o niekoľko mesiacov.
Rozdiel Polartec a GORE-TEX
Jednoduchým jazykom by som rozdiel opísal tak, že Polartec viacej vetrá a „goráč” lepšie izoluje. Pri jazde to bolo skutočne cítiť, v testovanej bunde FIANDRE WARM som si rýchlejšie „zakúril", Intensity je lepšia na intenzívnejšiu jazdu. Ale všetko má aj svoje nevýhody, v modeli FIANDRE sa cyklista ľahšie spotí, preto sa to Sportful snaží kompenzovať vetracími otvormi. Ja som si obľúbil tie na hrudníku, už som jednu takú bundu mal a je to super riešenie.Ďalší vetrací otvor je na chrbte, na lopatkách je ďalšie miesto, kadiaľ môže prebytočné teplo a vlhkosť unikať. Obe bundy podľa popisu vedia odolať prskajúcej vode alebo mrholeniu, ak by som si pred jazdou mohol vybrať, do nečasu by som bral „goráč”. Ak by lialo, tak špeciálnej bunde Aqua sa nič nevyrovná.
Detaily a strih
Na bunde sú dobre vyhotovené detaily, elastická látka na konci rukávov a na spodnom leme zabraňuje vyhŕňaniu. Komfortný je zvýšený golier, vo vnútri má na omak príjemnú látku. Kolekcia FIANDRE je zameraná aj na športovejšiu jazdu a tomu zodpovedá strih, ale nie je prehnane „rejsingový”, bunda Intensity je viacej aerodynamická. Rukávy majú dobrú dĺžku, spomínaná manžeta sa dobre zapravuje do rukavíc.Ideálne podmienky
FIANDRE WARM ma prekvapila, ako dobre izoluje, kolekciu s typickým červeným pásikom som mal doteraz zaradenú a vyskúšanú najmä na jarnú a jesennú cyklistiku. Staršia bunda Intensity vyzerá po rokoch a x praniach ako nová a tak si môžem teraz doma vyberať podľa toho, aký ma čaká tréning. Ak sa nechystám na intenzitu, ale pôjdem v kľude v zóne 2, tak určite zvolím testovaný kúsok, rovnako by som ju preferoval aj do nižších teplôt. Možno aj vďaka tejto bunde som mal chuť na netradične dlhý tréning, v teplotách okolo 4 - 5 °C som v sedle vydržal komfortne viac ako 6 hodín. A ozaj, zadné vrecká boli dosť veľké aj na 6 tyčiniek, žemličku a mobil.Bunda Sportful FIANDRE WARM je dostupná v rôznych farbách.
Základné zimné nohavice
Na testovanie zvyčajne dostávam veci, ktoré sú určené na intenzívne používanie, zodpovedajú tomu, ako sa cyklistike venujem. Preto mám vyskúšané top nohavice s najlepšími vložkami, ktoré sa cenou dnes približujú k hranici 200 €. Ale aby som skutočne dokázal porovnať dostupné a top vyhotovenia produktov, do testu som si zámerne vybral najlacnejšie dlhé nohavice s vložkou a s trakmi model Sportful NEO.Bez napínania môžem povedať, že ma prekvapili, príjemný bol vnútorný flís, vyhovoval mi strih a aj moja klasická veľkosť XL. Tieto nohavice som si zvykol dávať hlavne na MTB a gravel, keď navrch ešte išli ešte voľné krátke gate, aby som mal zadok pekne v teple. Polovičná cena sa samozrejme niekde prejavila, ale za mňa sú to akceptovateľné kompromisy.
Jednoduchšia je vložka, nie je tak robustná a prepracovaná. Kto je extra citlivý na tieto partie, tak radšej by som išiel do vyššieho modelu, ale ja som bez problémov obsedel aj 3 hodiny. Zakončenie nohavíc je bez zipsu, takže sa môžu nohavice horšie obliekať, ja s chudými nohami som viacej riešil, že mi boli na členkoch trošku voľnejšie.
Jednoduchšie je aj šitie v oblasti sedenia a trakov,
Ideálne rukavice na bike existujú.strih nie je tak anatomicky premakaný. Traky sú sieťované, spôsob uchytenia je pevný, takže párať sa tu nebudú. Na lýtkach sú aj reflexné prvky, na svetlo reaguje aj logo na zadku. Povrch neodoláva vode ako drahšie modely, ale s klasickým fŕkaním vody a blata od kolies problém nemajú. Za tie peniaze to je veľa muziky, aj po veľa praniach a už aj nejakých mini pádoch v poliach nohavice držia, nežmolkujú sa a nikde netrčia nitky.
Nohavice Sportful NEO sa robia aj v dámskej alebo beztrakovej verzii, prípadne v dĺžke 3/4.
Konečne ruky v teple
V predchádzajúcich zimných testoch som spomínal, že trpím na mrznutie rúk. Skončil som až v lyžiarskych rukaviciach, ktoré však na obsluhu bicykla nie sú ideálne. Preto som sa potešil, že som našiel cyklistický model, ktorý aj moje ruky konečne pekne zahreje, top rukavice Sportful FIANDRE stoja na pomyselnom vrchole ponuky.Ideálne rukavice na bike existujú. Model FIANDRE dobre odoláva chladu a vode, má dobrý strih, protišmykovú úpravu a dvojité polstrovania dlane pre lepší úchop. Ešte to v Sportful mohli pokaziť, že by ich spravili krátke na zápästí alebo by zabudli na možnosť obsluhovať dotykový displej. Ale oni nezabudli.
Občas mám problém, že sa mi vyhŕňajú kratšie rukávy búnd, preto mi predĺžený strih na zápästiach vyhovuje. Sťahuje sa pomocou klasického zipsu, čo je dobré do práčky, lebo sa na neho nič nelepí ako na suchý zips. Keď treba dať dole rukavicu počas jazdy, ide to aj bez rozopnutia, ale pre obliekanie je lepšie zips otvoriť a to už chce obe ruky. Použité boli mne už dobre známe materiály, o sucho a teplo sa stará membrána Polartec, vnútro je z Primaloftu a na manžety bol podľa popisu použitý aj neoprén.
Rukavice Sportful FIANDRE mi na moje gigantické ruky vyhovú vo veľkosti XXL.
Na ceste stále s návlekmi na tretry
Ako poznám niekoho, kto je hard-core cestný cyklista? Podľa zimných cestných tretier. My ostatní jazdíme stále návleky na tretry, mne sa na vyskúšanie dostali dva zaujímavé modely. Najlepší strih, aký som kedy na letné tretry pred jazdou v zime naťahoval, má model Sportful FIANDRE, teplejšie a odolnejšie prevedenie sa nazýva Sportful INFINIUM ALL ROAD.Podobné ale rozdielne
Dobrá vychytávka je veľké pútko na modeli FIANDRE, dobre sa s ním obúvajú.Oboje návleky sú vyrobené z materiálu GORE-TEX INFINIUM, najväčší rozdiel je v zateplení, strihu a odolnosti. Začnem tým strihom, model FIANDRE mi sadol ako uliaty, na tretry 47 bola ideálna veľkosť XL (44-45). Úplne to nesedí kvôli tomu, že záleží, aké tretry jazdíte, moje Shimano S-PHYRE sú minimalistické „črievice", menšej veľkosti návlekov nahráva aj chudšia noha. Veľmi sa mi páči vyvýšený strih a úzky fit, na vnútornej strane členku je výrazné pogumovanie, ktoré drží návleky na mieste a zabraňuje prieniku nečistôt. Na druhú stranu model INFINIUM, opäť veľkosť XL, mi príde v členkovej časti voľnejší, problém nebude v návlekoch, ale v mojich nohách - paličkách.
Iné použitie
Na stránke Sportful ma prekvapilo, že pri INFINIUM chýba piktogram odolnosti voči vode. Zásadný rozdiel medzi modelmi nevidím, na oboch sa vytvárajú guličky od striekajúcej vody rovnako. Ak by ste sa rozhodovali, ktoré budú pre vás lepšie, tak by som nepozeral na toto, ale skôr na zateplenie a mechanickú odolnosť.V oboch prípadoch vyhráva model INFINIUM, podrážka je z extra tuhej látky a dokonca má po obvode ďalšie pogumovanie, ktoré bude ideálne do terénu. Ak napríklad zavadíte vo vyjazdených koľajniciach tretrou o zem, s týmto modelom ste v pohode.
FIANDRE nemajú vo vnútri flís, ako druhý model, viacej sa počíta s intenzívnejšiou jazdou alebo vyššími teplotami. Obe prevedenia majú reflexné prvky, ale nie sú extra veľké. Dobrá vychytávka je veľké pútko na modeli FIANDRE, dobre sa s ním obúvajú. Príjemný detail je umiestnenie zipsu, oba modely ho maju kúsok na vonkajšej strane, takže pri obúvaní netreba cvičiť jogu.
Sportful FIANDRE sú dostupné v čiernej aj reflexnej farbe, pozor na prevedenie WS, to je iný model. Návleky Sportful INFINIUM ALL ROAD sa robia len v čiernej.
Vývoj nezastavíš
Ešte k tej úvahe zo začiatku článku. Môže pomáhať lepšiemu odolávaniu zime aj to, že sa na konci sprchovania ovlažujem studenou vodou? Aby som náhodou nechválil oblečenie nezaslúžene. Podľa mňa to bude všetko dokopy. Kvalitnejšie je aj oblečenie a so znášaním zlého počasia pomôžu aj drobnosti, ako je neprekúrený byt, pravidelný pohyb po vonku aj v zime a určite aj otužovanie. Keď sa to všetko skombinuje, slovenské teploty nebudú pre cyklistiku vážnejší problém a trenažér zostane len ako dobrá pomôcka, keď bude vonku mokro alebo blato. Už každému, ako chutí.Veľa z testovaného oblečenia Sportful v starčích článkoch sa stále predáva, tí šťastnejší natrafia na svoju veľkosť aj v zľave.
Komentáre Zobraziť komentáre (13)