Ťahák do každého kopca - detaily stúpania s funkciou Summit Climbing

Ťahák do každého kopca - detaily stúpania s funkciou Summit Climbing

Vďaka cyklopočítaču môže byť aj neznáme stúpanie ako domáce. Cyklista presne vie, koľko bolesti ho na vrchol ešte čaká.

Medzi posledné vychytávky GPS cyklopočítačov patrí analyzátor stúpania, vďaka čomu sa každý kopec mení na domáci. Nemyslím teraz len grafické znázornenie stúpania, ku ktorému sa blížime počas spustenej navigácie, teraz sú možnosti oveľa lepšie. V jednoduchosti si to stačí predstaviť ako funkciu, kedy cyklista presne vidí, koľko metrov mu zostáva na vrchol stúpania, aké prevýšenie ho ešte čaká a dokonca aj koľko času mu to pravdepodobne zaberie. Kto by takýto ťahák do každého stúpania privítal, v tomto článku sa dozvie o základných vlastnostiach tejto softvérovej vychytávky, ktorá je dnes súčasťou moderných cyklopočítačov.


Rôzne značky, rôzny prístup

Ilustračné fotky patria novinke od Wahoo, najnovší model ELMNT ROAM býva označovaný aj ako verzia 2 alebo jednoducho NEW. Zanedlho po uvedení na trh prišla z Atlanty dobrá správa, ktorá avizovala novú fukcionalitu s názvom ELEMNT Summit Climbing. Wahoo tak dobehlo konkurenciu, ktorá to svojim zákazníkom ponúkala už nejaký čas.

Najhoršia je nevedomosť, ľahšie sa trpí, keď človek vie, čo ho ešte čaká.
Nové funkcie sa dnes pridávajú do zariadení jednoducho, a to pomocou aktualizácií. Aj v tomto prípade si stačilo Wahoo cyklopočítač cez aplikáciu aktualizovať, a kto mal zariadenie s farebným displejom, ten mohol začať Summit Climbing používať. Okrem dostatočného rozlíšenia a farebnosti displeja, čo sú podmienky u značky Wahoo, je na využívanie takejto funkcie potrebné mať zariadenie s navigáciou so vstavanými mapovými podkladmi.


A ako zariadenie počas jazdy vie, že sa nejaký kopec blíži? Väčšina značiek vyžaduje dopredu nahrať GPX súbor a mať spustené navigovanie. Len jedna značka si trúfla na intuitívnu detekciu kopcov, blížiace vrcholy tipuje podľa smeru cyklistu (aktualizované 05/23 na konci článku).


Navigovanie alebo inštinkt?

Obe možnosti majú svoje pre aj proti, zapínať navigáciu v každom tréningu sa nikomu nechce, navyše tá míňa aj viacej batérie. Prirodzené spoznávanie kopcov zase trpí na menšiu presnosť, keďže zariadenie dopredu netuší, kam má cyklista namierené. Ideálne by bolo, ak by nebolo potrebné používať navigáciu a zvýšila sa presnosť odhadovania budúceho smeru. Softvér by teoreticky mohol lepšie hádať podľa toho, kde zvyčajne cyklista jazdí, alebo aké trasy sú využívané cyklistami všeobecne. Aplikácia STRAVA sedí v tomto ohľade na „poklade" v podobe štatistík a informácií, na ich mieste by som už dávno predstavil vlastné zariadenie a tieto veci v ňom využil.

Presnosť odhadovania budúcich kopcov sa dá zvýšiť aj tým, že si cyklista dopredu vyberie, na akú kategóriu stúpania chce byť upozornený. Na výber sú malé, stredné alebo veľké kopce. Tipujem, že presnosť stúpa s náročnosťou kopca. Je ich jednoducho menej.


Lepšie rozloženie síl

V úvode som úplne vynechal dôvod, prečo by chcel takúto funkciu cyklista používať a odpoveď je jednoduchá. Najhoršia je nevedomosť, ľahšie sa trpí, keď človek vie, čo ho ešte čaká. Niekto považuje neistotu za horšiu ako bolesť samotnú.

Pred funkciou Summit sa dalo pri značke Wahoo počas navigovania pozrieť len to, aký má kopec profil. Farebne bol odlíšený sklon, už toto bola pomôcka, lebo cyklista dopredu videl, či do konca ostávajú len menej strmé zelené úseky, alebo sú tam ešte strminy v podobe červených polí. „Gamechangerom” je to, že teraz k tomuto pribudli aj informácie o zostávajúcej vzdialenosti na vrchol. Cyklista vidí, koľko ho ešte čaká výškových metrov a sily sa lepšie rozložia vďaka výpočtu zostávajúceho času. Väčšia obrazovka modelu ROAM má výhodu v tom, že na displeji ostalo okrem profilu kopca miesto aj na ďalšie údaje. Ja by som si tam dal aktuálne watty a tepy.


Viem, čo ma čaká a aký som dobrý

Zapínať každý raz navigáciu je otrava, ale má to aj ďalšiu výhodu. Pred samotnou jazdou sa dá pozrieť zoznam stúpaní, ktoré na cyklistu čakajú. Sú tam zobrazené aj detaily ako ich dĺžka alebo zostávajúca vzdialenosť do ich začiatku. V priebehu jazdy sa dá sledovať zoznam kopcov, ktoré sú už zdolané. Ak jazdí cyklista okruhy, dobre mu padne to, že vidí dosiahnutý čas, a tak si vie jednotlivé prejazdy porovnať.

Postrehy z používania

Jedna vec sú papierové predpoklady, a iné je reálne používanie. Samostatné nahrávanie GPX súborov a spúšťanie navigácie vo Wahoo je veľmi jednoduché, stačí k tomu len mobil. Trasu si zvyčajne vyklikám v Mapy.cz a následne ju exportujem do aplikácie ELMNT. Zoznam kopcov a nabiehanie hlášky „CLIMB!” počas jazdy je bez chybičky. Vrchol sa môže posúvať podľa toho, aký je signál GPS.


Rád používam na ROAM tlačidlá na pravej strane, približujem si tak profil kopca a presne vidím, aký sklon ma čaká. Škoda, že nutnosť navigovania sa nedá obísť s funkciou Take Me To, čo je vlastne výpočet trasy v cyklopočítači. Počas jazdy sa dá vo Wahoo vybrať bod, kam chce byť cyklista navigovaný, môže to byť pokojne aj vrchol kopca. Analyzátor stúpania sa však v tomto prípade nespustí, vyžadovaná je dopredu nahraná GPX trasa.


Čo má nové vylepšený ROAM?

Na nový ROAM sa samostatnú recenziu robiť nechystám, preto využijem toto miesto, aby som spomenul jeho hlavné vylepšenia. V porovnaní s 1. generáciou, na ktorú som robil aj test, došlo k niekoľkým zmenách, ale ide skôr o evolúciu. Všetko dobré ostalo, vychytali sa drobnosti. Ja som si zvykol najmä na používanie dvoch LED pásov, ktoré fungujú ako výstraha alebo upozornenie.

Objavitelia, pretekári a sklerotici, dočkali sme sa.
Staršiemu modelu boli vyčítané tlačidlá, ktoré sa horšie obsluhovali najmä v zimných rukaviciach. Novinka ich má zmenené, už nemajú preliačený tvar ale vypuklý. Zariadenie sa teraz nabíja cez USB C, takže konektor je odolnejší a rýchlejší. Nový je aj displej, zo 16 sme išli na 64 farieb. Lepšia je batéria, uvádzajú výdrž až 17 hodín.


Zapracovali na GPS signáli, v tomto ROAM 2 citeľne predbieha aj domáceho konkurenta model Wahoo BOLT 2. Ešte rýchlejší je nábeh signálu a presnosť, výborná aj v lese alebo medzi vysokými budovami. Aktuálna pamäť 32 GB sa snáď nedá ani zaplniť, pokojne môžete jazdiť so stiahnutými mapami celej Európy a bez obmedzení ukladať všetky GPX trasy.


Ako zaujímavosť spomeniem aj možnosť pripojenia merača cukru v krvi, funkcia sa volá Supersapiens. Jednoduché je aj zdieľanie GPX pred tréningom. Viete cez appku rozdať trasu ostatným parťákom s Wahoo cyklopočítačom, a oni sa tak môžu navigovať s vami a prípadne aj vďaka tomuto využívať funkciu Summit Climbing.

Teraz som začal na počítači Wahoo využívať aj funkciu Pedaling Monitor. Na displeji vidím údaje z duálneho powermetra Shimano. Sledovať môžem efektívnosť šliapania, pomer ľavá a pravá noha a hlavne aj vektory, čo je smer a sila šliapania. Všetko „live” počas jazdy.


Ako veľmi to pomôže?

Späť k téme, som zvedavý na ďalšie vylepšenia funkcie Summit Climbing, značka Wahoo je známa tým, ako neustále na svojom softvéri pracuje. Ale už aktuálne možnosti sú veľkým pomocníkom pre tých, ktorí si vybehnú zajazdiť do neznámych miest s cudzími kopcami. Ja sa teším, ako sa mi bude pretekať s týmto ťahákom, alebo ako si lepšie rozložím sily na kopci ako je Stelvio alebo Sveti Jure. Objavitelia, pretekári a sklerotici, dočkali sme sa.

Summit Climbing funguje aj s novinkou ELMNT BOLT alebo s pôvodným ELMNT ROAM, všetky dostupné Wahoo zariadenia sa zobrazia v profile značky na eshope.

(Doplnené 05/23: Funkcia Summit bola rozšírená o možnosť Freeride, už netreba dopredu nahrávať GPX súbor a Wahoo dokáže detekovať stúpania podľa smeru jazdy z mapových podkladov v zariadení. Ak cyklista odbočí, za chvíľu Wahoo aktualizuje blížiaci sa profil. V nastaveniach sa dá zvoliť, na aké veľké kopce má zariadenie upozorňovať.)
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
Páči sa ti tento článok? thumb_up35thumb_down comments 51 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: 4iiii Precision 3+ wattmeter - všetko potrebné

Test: 4iiii Precision 3+ wattmeter - všetko potrebné

V minulosti bolo pre mňa nemysliteľné mať na bicykli wattmeter. Dôvodom bola najmä vyššia cena, no, našťastie, doba postúpila a už je možné kúpiť wattmetre za úplne iné peniaze.
Ako si poskladať oblečenie pre celoročné jazdenie

Ako si poskladať oblečenie pre celoročné jazdenie

Začali ste s cyklistikou a radi by ste komfortne jazdili aj vtedy, keď sa ochladí či keď spadne pár kvapiek dažďa? Dnes vám skúsim poradiť, ako si dať dokopy výbavu, ktorá bude dostatočne univerzálna pre širokú škálu teplôt.
Test: Kärcher 0C3 – šikovné riešenie na večný problém

Test: Kärcher 0C3 – šikovné riešenie na večný problém

Ak by ste sa ma spýtali na top investíciu v rámci spríjemnenia života s bicyklom, je možné, že by u mňa zvíťazil tento mobilný čistič od nemeckej značky Kärcher.
keyboard_arrow_up