Test: Knog R-150 a Front Blinder - blikajúca „rodinka“ od protinožcov
Knog je známy svojím inovatívnym dizajnom a rovnako aj dôrazom na kvalitu. Ale čo to znamená v prípade „obyčajných" blikačiek?
„Kombo“ prednej a zadnej blikačky sme v teste ešte nemali, tak poďme využiť túto príležitosť a pozrieť sa im spoločne na „zúbok“. Výrobca udáva obrovskú výdrž batérie a plnú vodoodolnosť, ale je to skutočne tak? A čo USB nabíjanie bez potreby nabíjacieho kábla? Výborná inovácia alebo uletený dizajnérsky nápad? V teste sa dozviete viac.Kde sa vôbec ten Knog vzal?
Kde bolo, tam bolo, v roku 1601 vstúpili na austrálsku pôdu prví Európania. A ak to skrátime, potom prešlo ešte 401 rokov a v Melbourne sa objavili dvaja dizajnéri - Hugo a Mal, ktorí začali búrať konvencie a vsadili na estetiku, pričom na rovnakú úroveň dali aj funkčnosť. Títo páni stoja za značkou Knog dodnes a vedú tím 20 dizajnérov. Za svoju pomerne krátku 21-ročnú kariéru získali ich produkty tri desiatky medzinárodných ocenení a postupne prešli od produktov len pre „trhačov asfaltu“ aj k produktom pre spoznávanie prírody pešo. Proste niečo ako MTBIKER a MTHIKER. Čím sa ale preslávili asi najviac, je kultový zvonček na bicykel, inšpirovali sa 4000 rokov starým dizajnom...Nechali sme sa trošku uniesť rozplývaním sa o dizajne, tak sa radšej vráťme späť k dnešným blikačkám.
Blikáš, blikám, blikáme
Čím ďalej, tým viac mi srdce plesá, keď vidím cyklistov s blikačkami. Dobre, o ich kvalite a rôznorodosti sa nemusíme baviť, ale jedno môžeme skonštatovať – už sme definitívne preč od svetielok s dynamom s výkonom a výdržou ako parafínová sviečka vo vetre na Dušičky.Nie je to tak dávno, čo som testoval čínskeho „kolegu“ Knogu – svetlo Ravemen TR500 a neverili by ste, že aj títo konkurenti majú niečo spoločné. Nie krajinu pôvodu, ale krajinu výroby. A áno, hádate správne – Čínu (ako inak). To však v dnešnom svete neznamená, že ide o nižšiu kvalitu. Číňania sú schopní vyrobiť aj špičkovú kvalitu, skôr je to vždy o tom, koľko je ochotný zaplatiť zadávateľ. Pri Knogu je kvalita naozaj veľmi, veľmi dobrá. Každopádne, do pedálov budem oddnes dupať trošku viac, aby som odčinil tú uhlíkovú stopu.
Čo je nové v technologickom svete?
Knog stavil na moderné technológie a LED-ky doplnil o CoB LED technológiu. Aby som nemachroval, že viem všetko, trošku som sa do toho nechal zasvätiť. CoB LED (alebo čip-on-board LED) je zjednodušene povedané jedno zariadenie s mnohými LED čipmi namontovanými na tepelne účinnom substráte, umiestnenom pod jednotným fosforovým povlakom. Jedna CoB LED teda môže obsahovať stovky čipov tvoriacich spolu husté pole. Toto husté pole umožňuje produkovať viac svetelného výkonu z menšej oblasti ako je to vo všeobecnosti možné pri „klasickej“ LED. Farba CoB LED je teda konzistentnejšia a umožňuje produkovať viac svetelného výkonu. Toľko teórie.V praxi, laickým pohľadom, je svetlo naozaj veľmi intenzívne a rozhodne neodporúčam pozerať sa naň dlho.
V detaile je krása
Spomínal som, že dnes budeme testovať „rodinku“ – predné aj zadné svetlo. Poďme im teda na chvíľku roztrhnúť ich rodinné puto a pozrieť sa na ne detailnejšie.Predná blikačka? Načo?
Priznám sa, že predtým, ako som sa bavil s Ferom z tímu MTBIKER o tomto teste, som nad prednou blikačkou neuvažoval. Však som cyklista a nie babka, čo chodí na bicykli do kostola (nič proti nim). Nemám však už 20 a keď vidím hustotu premávky na niektorých cestách, ktorým sa vôbec nevyhýbam, tak frajerina ide bokom a bezpečnosť je na prvom mieste. Ako zodpovedný šofér, ktorý necháva cyklistom minimálne 1,5 metra priestor pri predbiehaní, celkom oceňujem, ak je na ceste čokoľvek, čo upúta pri predbiehaní a zaraďovaní sa aj moju šoférsku pozornosť. A tento Knog je bez debaty slušným pomocníkom. Asi sme všetci pochopili, že primárnou úlohou tejto blikačky nie je osvetľovať cestu pri zníženej viditeľnosti, ale upútať pozornosť ostatných účastníkov cestnej premávky pri zaraďovaní sa a odbočovaní. Či ju budem používať aj naďalej? Záleží, kam pôjdem. Ak však trasa povedie frekventovanými cestami, chcem urobiť všetko pre svoju vlastnú bezpečnosť a prednú blikačku si pribalím. Je to asi to najmenej, čo môžem urobiť. Ostatné je už väčšinou v rukách vodičov a osudu...Šup, pozrime sa na to, čo máme v balení
„Soudruzi“ u protinožcov sa pohrali aj s dizajnom a v eko papierovom kompozitnom obale s plastovým vnútrom nájdete šikovne minimalisticky zabalenú krásavicu so štvorcovým dizajnom a celkom jednoduchým subtílnym telíčkom. Okrem toho nájdete v balení tri veľkosti gumičiek, z ktorých si môžete vybrať podľa toho, či máte aero alebo klasické riadidlá s kruhovým prierezom.Celkom šikovné. Nie som úplne fanúšikom drobných vecí, ktoré sa dajú pri manipulácii, napríklad nabíjaní, stratiť, ale dizajnéri v Knogu sa s tým šikovne pohrali a správnu dĺžku gumičky zachytili v drážke upínacej páčky. Pri bežnej manipulácii teda určite nevypadne.
Tým, že mám aero riadidlá, zvolil som najdlhšiu gumičku z ponuky a bez problémov svetlo upevnil. V teste som striedal pozíciu na ľavej a pravej strane riadidiel - priamo na omotávky (biele omotávky nie sú najlepší nápad, čo sa udržiavania čistoty týka, však vidíte ).
Inovácia v nabíjaní – áno alebo nie?
Po rozbalení som sa na chvíľku zamyslel, kde to má USB konektor na nabíjanie a musím sa priznať, že mi celkom trvalo, kým som si uvedomil, že upínanie je vlastne konektorom samo o sebe. Čiže stačí zasunúť bez použitia kábla do USB zásuvky a nabíjanie je vybavené. Super, konečne nezabudnem kábel! Pomyslel som si.Čas ukáže, či táto inovácia nájde svoje uplatnenie aj v iných zariadeniach, ja sa bez mučenia priznám, že po prvotnom pozitívnom ošiali mi prišlo nabíjanie týmto spôsobom celkom nepraktické. Do USB portu na notebooku sa síce vojde tak, aby ste ho mohli plnohodnotne používať, ale s ústupom klasických A-USB portov a nahrádzaním univerzálnym typom C to môže byť o chvíľu problém. Ak máte multi USB rozbočovať do 230 V zásuvky, prekryje vám pri nabíjaní viacero portov, ktoré nemôžete použiť. Takže odporúčam používať single USB zásuvku. Jednoduchý predlžovací USB HUB kábel do notebooku bez A-USB portu je riešením. Tu sa ale vraciam k tomu, že ho nesmiete zabudnúť.
Hmotnosť a výdrž je dôležitá
Svetlo je vyrobené z plastu, predná „svetelná strana“ so žltou plochou a tvrdeným plastom. Celá zadná strana je jednoliata a pogumovaná, v jej hornej časti v strede sa nachádza ovládacie tlačidlo.Vzhľadom na dizajn je celkom logické, prečo výrobcovia neskočili po iných materiáloch, napr. eloxovanom hliníku. Takéto riešenie má nespornú výhodu, pre ktorú nemusia „gramári“ slzy utierať. Výrobca uvádza 34 gramov. V našom teste má síce svetlo o dva gramy viac, ale stále je to príjemná hmotnosť.
Až ma prekvapuje, že už spomínané subtílne telíčko v sebe ukrýva kvalitnú LiPol batériu s výdržou až 60 hodín. Lítium-polymérový akumulátor má v sebe, v porovnaní s inými technológiami, viacero výhod – veľká kapacita v malom rozmere, minimálne samovybíjanie s dlhou životnosťou a batéria nemá pamäťový efekt. Lipolové batérie sú finančne nákladnejšie ako iné typy bežne dostupných akumulátorov, pretože ich výroba je technologicky a energeticky náročná. Preto oceňujem, že ich Knog integroval do týchto predných blikačiek a stále sa dostal na celkom rozumnú predajnú cenu svojich produktov.
Spomínali sme, že ovládacie tlačidlo je na zadnej strane. Je mierne vystúpené pre jednoduchšie ovládanie a zaliate pogumovaním tak, aby sa dodržala výrobcom garantovaná vodotesnosť v štandarde IP67. To znamená, že zariadenie je 100 % chránené pred pevnými časticami ako je prach a piesok a musí fungovať najmenej 30 minút v hĺbke 15 - 100 cm vody. V bežných podmienkach sa s takýmto extrémom nestretnete, v mojom teste v umývadle pod tečúcou vodou blikačka určite netrpela.
Režimy a módy
Vnútornosti sme rozobrali, poďme sa pozrieť na to, čo je pre užívateľa najdôležitejšie – svietenie. Už vieme, že blikačka nemá ambíciu nahrádzať plnohodnotné predné svetlo, ktorého účelom je osvetľovať cestu cyklistovi pri zníženej viditeľnosti. Jej úlohou je dať vedieť, že aj ja som na ceste. Svetlo disponuje 200 lúmenmi, čo rozhodne nie je, vzhľadom na veľkosť, hmotnosť a použitú CoB technológiu málo. Okrem toho má 4 grafické režimy, cez ktoré môžeme opakovaným stláčaním tlačidla prechádzať a vybrať si to, ktoré nám najviac vyhovuje.- štvorec,
- krížik,
- x-ko
- a lebka (inak, pôvodne som si myslel, že je to logo Androidu )
Čo si vyberiete, je na vás, ja som siahol po takej klasike - číslo 2.
Blikačku zapneme a vypneme dlhším podržaním tlačidla (2 sekundy). Následne krátkym stiskom prechádzame medzi spomínanými grafickými vizuálmi a módmi blikania. Lúmeny (jednotka svietivosti) sú konštantné pri všetkých vizuáloch, rovnako výdrž, ktorú výrobca udáva na 60 hodín v eco móde a 2,5 hodiny v najvyššom zaťažení. My sme testovali „eco flash“ mód s vizuálom číslo tri. A Knog neklamal – 62 hodín je úctyhodný výkon.
Aké sú teda prvé dojmy?
Pojazdíme, uvidíme a po pár mesiacoch sa môžeme k hodnoteniu vrátiť. Dnes však môžem povedať, že blikačka, ktorej cenovka sa pohybuje do 40 €, príjemne potešila. Pekný dizajn, kvalitné spracovanie a vysoká svietivosť z nej robia dobrého pomocníka pre zvýšenie vlastnej bezpečnosti.Plusy
- pri udávaných 200 lúmenoch veľmi slušný jas a viditeľnosť (až 500 metrov) vďaka pokročilej LED technológii
- minimalistický dizajn s nízkou hmotnosťou (36 g)
- dlhá výdrž (až 60 hodín)
- viac grafických režimov a módov
- nabíjanie bez použitia kábla
Mínusy
- svetlo neosvetľuje cestu pred cyklistom
- integrovaný, ale zastaralejší typ USB konektora nabíjania
Zadná blikačka Knog R-150
Myslím, že sestre z rodinky Knogovcov nie je potrebné dávať tak veľký priestor, ako jej súrodencovi z predných riadidiel, a to z toho dôvodu, že zadné blikačky už všetci dobre poznáme a verím, že aj používame. Tie predné, ktorých úlohou nie je osvetľovať cestu, sú ešte stále viac-menej nepoznanou novinkou.V bohatej konkurencii však nesporne Knog R-150 obstojí svojím minimalistickým dizajnom, nízkou hmotnosťou a pokročilou LED CoB technológiou, ktorú sme popisovali vyššie. Aj preto sa radí k najpredávanejším modelom tohto výrobcu.
Model R-150 je nástupcom staršieho modelu R70, do ktorého dizajnéri „nabúchali“ inovované vnútro, pričom ale dôležité prvky zostali zachované. Pod nimi myslím predovšetkým charakteristické LED stroboskopické diódy, ktoré v tomto novom vyhotovení doplnili o účinné CoB diódy. Ohnisko šošoviek „lediek“ sa zväčšilo, čím sa dosiahol väčší rádius svietenia z prednej, ale aj bočnej strany a zvýšila sa tak ochrana cyklistu. Dnes tak máme štyri kombinácie CoB diód a jednu „klasickú“ LED diódu umiestnenú v spodnej časti zariadenia.
Čo majú predná a zadná Knog blikačka spoločné?
Nabíjanie bez káblov. Spomínali sme inováciu v „cable free“ nabíjaní, t. j. nabíjanie bez použitia kábla. Aj pri modeli R-150 sa dizajnéri pohrali s integráciou USB nabíjacieho portu priamo do tela blikačky. Užitočná „vychytávka“, ktorá ale s ústupom USB-A portov nie je použiteľná pre všetky typy PC a zásuvkových rozbočovačov. Kým však všetky USB-A porty nahradia novším typom „C“, pretečie ešte veľa vody, takže v súčasnosti nejde o žiaden neriešiteľný hendikep.Uchytenie blikačky
Riešenie uchytenia je totožné ako pri prednej blikačke – prostredníctvom silnej gumičky, ktorá ale poskytuje dostatočnú vôľu na to, aby sa prispôsobila akejkoľvek, či už klasickej okrúhlej, alebo aero sedlovke. A pozor! Gumičky sú v prípade potreby vymeniteľné, čo môžeš určite v prípade použitia zbytočne hrubej sily oceniť. A ak si kutil, tak si ich môžeš nahradiť aj iným spôsobom.Ovládacie prvky a vodotesnosť
Polozapustené tlačidlo v strede hornej časti blikačky sa osvedčilo a vzhľadom na svoje pogumované zapracovanie poskytuje rovnaký štandard vodotesnosti ako predná blikačka – IP67, čo znamená, že je 100 % odolná voči prachu, piesku a vode (30 minút max. v 1 metri hĺbky).Úprimne, trošku mi prekáža, že svetlo neviem zapnúť za jazdy, tlačidlo je umiestnené viac vzadu a prístup k nemu tak nie je v prípade upnutia na bicykel úplne jednoduchý. S týmto sa iné značky vysporiadali tak, že tlačidlo umiestnili priamo na vrchnej strane svietidla a aj v prípade, že si ho zabudneš zapnúť, môžeš to urobiť aj počas jazdy (čo ale, samozrejme, neodporúčam, keďže to nie je úplne bezpečné). Zapínanie za jazdy ale nie je natoľko dôležité, aby sme z toho robili drámu.
Ak má toho predná a zadná blikačka od Knogu veľa spoločného, čo je teda rozdielne?
Hmotnosť. Úplne logicky - už len vo vzťahu k veľkosti zariadenia. A tentokrát údaj udávaný výrobcom presne sedí s naším vlastným testom - 44 gramov je vzhľadom na výkon a vyhotovenie výborné číslo.
Výdrž
Zadná blikačka R-150 sa síce v dĺžke výdrže batérie „nechytá“ na svoju prednú sestru, ale so svojimi max. 50 hodinami v eco móde sa tiež v konkurencii výrazne nestráca. Ak by sme išli do najsilnejších lúmenov v režime stroboskop, bude nám robiť spoločnosť 7,5 hodiny, čo bohate pokrýva štandardný výjazd drvivej väčšiny cyklistov. V prípade núdze sa dá dobiť bez potreby spomínaného USB kábla prakticky kdekoľvek. Veľmi praktický je aj indikátor nabíjania a slabej batérie. LED dióda okolo tlačidla svieti pri nabíjaní nazeleno a po nabití zhasne. Tá istá LED sa rozsvieti načerveno v prípade, že nabitie klesne pod 10 % zostávajúcej kapacity.Režimy a módy
Blikačka poskytuje slušných 9 typov svietenia s rozdielnym výkonom (v lúmenoch) a časoch výdrže. Keďže nie je možné bez použitia špeciálnej techniky režimy nafotiť, pomohol som si obalom od výrobcu.V preklade zhora nadol:
vysoké, pelotón, stroboskop, účinné, maják, vlna, odskok, pálenie, eko.Z uvedeného vyplýva, že najdlhšiu výdrž nám blikačka poskytne v eco móde pri 8 lúmenoch (50 hodín) a najkratšiu v móde pálenie pri 130 lúmenoch (2,5 hodiny). Dĺžke plánovaného výjazdu sa dá teda prispôsobiť aj svietivosť a tým aj výdrž celého zariadenia. Ja najčastejšie používam stroboskop - aj keď je to možno len subjektívny názor, z pohľadu vodiča mi príde tento mód ako najvýraznejší.
Celkovo ide o šikovnú „mašinku“, kde je nepopierateľné, že dizajnéri sa pohrali nielen s vonkajšou estetickou stránkou blikačky, ale aj s jej vnútrom, čo z nej robí životaschopný a konkurencieschopný model, ktorý sa ani v portfóliu ostatných výrobcov určite nestratí.
Plusy:
- výborná hmotnosť
- pogumované vyhotovenie - vodoodolnosť
- jednoduché upnutie
Mínusy:
- kratšia výdrž batérie
- umiestnenie tlačidla on/off
Komentáre Zobraziť komentáre (29)