Test: Termobielizeň s krátkym rukávom Sportful -  prekvapivo užitočná

Test: Termobielizeň s krátkym rukávom Sportful - prekvapivo užitočná

Prečo je teplá spodná vrstva s krátkym rukávom výborný pomocník a ako si vybrať z ponuky viacerých modelov značky Sportful?

V niektorých testoch sa čitateľ dozvie výsledok až na konci, ja toto poruším a začnem výsledkom. Termobielizeň s krátkym rukávom je výborný pomocník hlavne na jar a jeseň a značka Sportful má v tejto kategórii prekvapivo veľa modelov. A zaujímavé sú aj ceny. Ešte kým sa pozrieme na jednotlivé prevedenia, môžem dať pár tipov, ako sa obliekam v prechodnom období. Odvíja sa to nielen od osobných preferencií, ale aj od spôsobu jazdenia.

Sportful termo tričko

Čo na seba, keď je „teplozima”?


Na jar a jeseň sa snažím obliekať tak, aby som dokázal počas jazdy regulovať teplotný komfort. Začínam výberom vrchnej vrstvy, neobľubujem čisto funkčný materiál, lepšie skúsenosti mám s kombináciou viacerých látok na bunde alebo drese. Ak si na seba dám dlhé veci, môžem prípadne rozopnúť dres alebo vyzliecť vestu, ale niekedy to nestačí. Preto si radšej obliekam zateplené krátke veci, u značky Sportful sa kolekcia nazýva Fiandre.

Ak krátke veci doplním rukávnikmi a „nohávnikmi" alebo kolenačkami, tak mi nevadí, že sa počas dňa zmení teplota aj o 10 °C. Ale čo si dať ako prvú vrstvu? Úplne tenké letné tielka málo hrejú a neizolujú, teplejšie kúsky majú zvyčajne dlhý rukáv. Ja som doteraz jazdil so staručkým merino tričkom, to sa mi však rozpadá. Je čas na doplnenie šatníka.

Cyklistické oblečenieCyklista v prilbe a v Sportful oblečení


Tréning alebo intenzívna jazda


Spôsobom jazdenia som myslel to, či idem na pohodovú jazdu, alebo sa chystám trénovať intervaly, alebo dokonca pretekať. V prvom prípade je dobré, ak spodná vrstva aj hreje, v tých ďalších prípadoch je prioritou odvádzanie prebytočnej vlhkosti. Podľa tohto volím aj vrchnú vrstvu, na pretekoch štartujem aj v chladnom počasí v klubovom letnom drese, preto je dobré myslieť aj na izoláciu pred studeným vzduchom.

V MTBIKER eshope som prehrabal kategóriu s krátkym rukávom, chvíľu mi trvalo nájsť teplé veci, keďže sa tam nachádzajú aj klasické letné modely. Vybral som štyri Sportful modely, každé sa hodí na niečo iné.

Sportful termoprádlo

Priorita je teplo a pohodlie


Na pocit je termobielizeň ľahká a skutočne na pokožke príjemnejšia...
Najvýraznejšiu štruktúru má model Sportful 2nd SKIN, na výber je pánske aj dámske vyhotovenie v rôznych farbách. Tento model mi pripomína výrobky značiek, ktoré sa špecializujú na 3D štruktúru, rovnako kombinuje rôzne hrubé miesta a typická je aj výrazná kompresia. Zloženie v pomere 60 % polyester, 35 % polypropylén a 5 % elastan naznačuje, že spodná vrstva bude využívať všetky silné vlastnosti umelých vlákien. Zastúpenie polypropylénu garantuje slušnú prácu s vlhkosťou, toto vlákno má aj vlastné pomenovanie - Dryarn®.

Sportful 2nd SKIN tričko, oranžováCyklista v Sportful 2nd SKIN oranžovom tričku


Jazdenie v najhrubšej vrstve


Termobielizeň 2nd SKIN dobre izoluje, osvedčilo sa mi na jazdy v nízkych tréningových zónach. Robustnosť materiálu vytvárala vrstvu, ktorá udržiavala teplo, cyklista však nie je spotený ani po stúpaní, tričko je na správnych miestach odvetrané. Aj po opakovaných praniach je elastičnosť materiálu nadpriemerná, mám rád takúto kompresiu, vďaka nej materiál drží pekne na tele.

Sportful 2nd SKIN tričko, oranžováSportful 2nd SKIN tričko, oranžová


Vrstvu som najčastejšie jazdil v kombinácii s dresom Sportful Fiandre Light No Rain. Bola to dobrá kombinácia mäkkej termobielizne a funkčnej látky. Dobre to môže fungovať aj s klasickým dresom a vestou Sportful Fiandre Light NoRain, krásne sa dá pracovať s termo manažmentom.

Detail Sportful 2nd SKIN trička

Merino sa mi už raz osvedčilo


V zimnom teste kolekcie Sportful Supergiara som už opisoval skúsenosti z nosenia ich merina, Sportful MERINO je k dispozícii aj v krátkom vyhotovení. Zloženie v pomere 75 % merino vlna, 18 % polyamid a 7 % elastan naznačuje, že prírodný materiál je doplnený aj umelým, čo má podporiť životnosť, elastičnosť a prácu s vlhkosťou. Vyššia cena za merino sa majiteľovi odvďačí tým, že je príjemné na pokožke, vytvára sa menej baktérií, takže zápach je nižší a výborne izoluje.

Sportful MERINO tričkoSportful MERINO čierne tričko


Mňa potešil dlhší strih, vrstva sa dá pekne natiahnuť dole cez kríže. Aj pri mojej vyššej postave (199 cm) som sa krásne „zababušil”. Na pocit je termobielizeň ľahká a skutočne na pokožke príjemnejšia, ako umelé tkanivá. Tento kúsok je veľmi univerzálny, viem si ho predstaviť voziť aj pod tenký dres, keď sa v lete pokazí počasie.

Detail Sportful MERINO trička

Voľba z rozumu


Je to dôležité kvôli tomu, aby sa v mieste, kde sa cyklista ohýba, nič nekrčilo...
Klasická termobielizeň Sportful Midweight už svojím názvom naznačuje, že sa hodí do prechodného obdobia. V zložení dominuje polyester, hrúbkou a strihom mi veľmi pripomína model z merina. Aj preto by som tento model označil za jeho ekonomickejšiu verziu - kto netrvá na prírodnom vlákne, ušetrí polovicu ceny.

Cyklista v Sportful MERINO tričku

Pri jazdení som si dramatický rozdiel oproti merino modelu nevšimol, je to viac o detailoch. Merino vyhráva v pocite na pokožke, mal som pocit, že v ňom pokožka lepšie dýchala. Tričko Midweight prekoná drahšieho súrodenca v životnosti, určite si aj dlhšie udrží pôvodný tvar. Ale to hovoríme o niekoľkoročnom nosení.

SportfulSportful termo tričká


Škoda, že som ho objavil až teraz


To najlepšie na koniec? Určite záleží od osobných preferencií. Mňa mrzí, že som model Sportful Fiandre Thermal neobjavil už skôr. Ale radšej neskôr, ako nikdy. Táto krátka termobielizeň je špeciálna v tom, že má na hrudníku dve vrstvy, ktoré chránia pred prúdením studeného vzduchu. Táto extra izolácia ide až cez ramená, čo sa hodí aj pri viac aerodynamickej pozícii na bicykli. Presne ako potrebujem na pretekoch.

Sportful Fiandre Thermal Layer tričko

Bežný cyklista vie veľmi dobre fungovať pokojne s jedným takýmto kúskom v šatníku...
Predná neprefúkavá vrstva je 100 % polyester, v oblasti brucha končí približne na úrovni nohavíc. Je to dôležité kvôli tomu, aby sa v mieste, kde sa cyklista ohýba, nič nekrčilo a aby sa tam nekombinovalo zbytočne veľa vrstiev. Dvojitý hrudník najlepšie funguje s klasickým dresom, pod funkčnú bundu by som ho nedával, zbytočne by sa násobila ich funkcia.

Sportful Fiandre Thermal Layer tričko biele, sivéSportful Fiandre Thermal Layer tričko


Model Fiandre som pre svoju spokojnosť nosil aj na bežných tréningoch, kde pri rozopnutí zipsu na drese neprefukoval vzduch v stúpaní až na kožu. To je dosť nebezpečné, cyklista ľahko prechladne. Ako v bavlnke som bol s touto vrstvou aj na pretekoch Merida Road Cup v Bánovciach, kde bola zima a vlhko. Posledné kolo pretekov som išiel už len v tejto vrstve a v letnom drese s návlekmi Fiandre na rukách.

Detail termo trička Sportful

Poistka do skrine cyklistu


Staručké merino, čo som nosil roky, už pošlem na odpočinok, tie diery okolo goliera nevyzerajú dobre. Teplejšiu spodnú vrstvu s krátkym rukávom môžem teraz vyriešiť presne podľa toho, čo sa chystám jazdiť. Bežný cyklista vie veľmi dobre fungovať pokojne s jedným takýmto kúskom v šatníku, podľa tohto článku si ho, dúfam, ľahšie vyberie. Na jar a jeseň bude takáto termobielizeň rotovať medzi cyklistom, práčkou a sušiakom, ale všetky modely výborne schnú, takže sa to dá zvládnuť. Príležitostne dostane krátka teplá vrstva šancu aj na začiatku a konci leta, keď bývajú chladnejšie rána.

Cyklita na ceste v prírode, stromy, slnko

Všetky modely mám vo veľkosti XL (199 cm, 85 kg). Zoradil som ich podľa ceny:


Ceny sú odporúčané, v MTBIKER eshope sa dajú zohnať aj lacnejšie v akcii.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
Páči sa ti tento článok? thumb_up32thumb_down comments 14 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Craft CORE Dry Fuseknit - správne sa obliecť je základ

Test: Craft CORE Dry Fuseknit - správne sa obliecť je základ

Beh, cyklistika alebo outdoor. Ak sa počas zimy či prechodného obdobia venuješ týmto aktivitám a hľadáš do svojho šatníka novú spodnú vrstvu, tak mám jeden tip.
Test: Force Frost a Force Thunder - spodná vrstva pre chladnejšie dni

Test: Force Frost a Force Thunder - spodná vrstva pre chladnejšie dni

Zadovážiť si kvalitné funkčné oblečenie býva niekedy veľká výzva. Pokiaľ nechcete platiť vyššie sumy za prémiové modely, radím vám spozornieť pri tomto teste spodnej vrstvy Force.
Test: Bunda Kellys Rival 2 - univerzál do každého šatníka

Test: Bunda Kellys Rival 2 - univerzál do každého šatníka

Chladné počasie so sebou prináša aj otázku, čo na seba pri bicyklovaní. Ak v tom ešte nemáte jasno, tak práve pre vás môže byť tento test prínosný.
keyboard_arrow_up