Test: Scarpa Mojito - potrebujú víkendoví jazdci cyklistickú obuv?

Test: Scarpa Mojito - potrebujú víkendoví jazdci cyklistickú obuv?

Predstavte si, že ste zážitkoví cyklisti a bicyklujete sa prevažne cez víkend. Rôzne celodenné cyklotrasy, asfalt, zvážnica, cesta za dobrodružstvom a zážitkami. Potrebujete cyklistickú obuv?

V prvom rade nechcem rozhodovať za vás, či treba, alebo netreba mať cyklistickú obuv. Ide prioritne o test, kde budem testovať topánky Scarpa Mojito. Tieto topánky nájdeme v sekcii nízka turistická obuv.

Moja priorita


Keďže som cyklista, ktorý jazdí zjazdy, mám otestovaný nejeden pár topánok, či už sú to topánky na voľné (flat) pedále, alebo nášľapné. Pre mňa je prioritou ochrana chodidla, ktoré by malo aj pri náraze o nerovnosť zostať bez následkov práve vďaka kvalitnej obuvi. V neposlednom rade je to grip, a teda priľnavosť podrážky.Pre zážitkové bicyklovanie


Čo ak však idem na cyklovýlet s priateľkou? Aké topánky si má obuť ona? Treba zainvestovať do kvalitných topánok pre voľné pedále?

Scarpa Mojito skúsenosti

Presne nad týmto som začal uvažovať. Dostal som možnosť otestovať topánky Scarpa Mojito, ktoré nemajú prioritné určenie na bicykel. Hodnotenia produktu na shope však ukazujú, že podrážka sedí na pedáloch ako prilepená. Taktiež som dostal pozitívne hodnotenie od našej redaktorky Mirky. Budú dosť dobré aj na bicykel?

Treba si určiť priority


Pokiaľ ide o cyklistickú topánku, dôležité faktory sú:

1. Podrážka – tvar, vzor a šírka podrážky


Keďže potrebujeme mať čo najlepší kontakt s pedálom a pinmi, nevyhnutná je priľnavá podrážka. Dostatočne mäkká zmes, dostatočná šírka podrážky, (aby prekrývala celý pedál) ako aj ideálny vzor (ktorý nemá v oblasti kontaktu s pedálom vysoké výstupky).

Scarpa Mojito test

2. Ochrana a materiály


Ochrana chodidla je nevyhnutná. Špička by mala byť chránená voči nárazom do nerovnosti. Materiály by mali byť kvalitné, aby sa topánky hneď neroztrhli, napr. pri zavadení o konár.

Scarpa Mojito recenzia

Na druhej strane


Plochá, široká cyklistická podrážka nie je veľmi ideálna na chôdzu. Ak je topánka veľmi tuhá s cieľom ochrániť chodidlo, je to super, ale topánka je tým pádom menej vhodná na bežné nosenie. To je jasné. Keďže som dal ako príklad svoju priateľku, ktorá nebude chodiť zjazdovať do bikeparkov, tak je prioritou všestrannosť topánky. A teda jej využitie aj mimo bicykla.

Scarpa Mojito na bicykel

Prvé pocity pri modeli Mojito


Musel som si zvyknúť na to, že pri nastúpení na pedál som chvíľu hľadal ideálnu pozíciu...
Prvé pocity boli veľmi dobré, kým som sa ešte nepostavil na pedále. Topánky boli ľahučké (oproti cyklistickým), podrážka veľmi dobre držala aj v teréne pri chôdzi. Akonáhle som sa postavil na pedále, musel som si nájsť správnu polohu. Tu som narazil na prvý menší problém. Podrážke sa mení tvar pri dosadacej ploche na pedále. Teda každým pokusom, čo som si chcel nohu nastaviť na pedáli, to bolo iné. Po pár sekundách sa však piny pekne zahryzli do podrážky. Tá však nie je taká široká, aby pokryla celú plochu pedála.

obuv na bicykel

Našiel som si teda polohu, postavil sa na pedále a na moje prekvapenie – topánky držali výborne. Grip bol pre bežnú jazdu určite postačujúci.

Scarpa Mojito

Materiály


Vrch topánky tvorí koža, ktorá ma podšívku zo strečovej textílie. Priedušnosť topánky je na úrovni, no na druhej strane nebudú veľmi vhodné do premenlivých podmienok, keďže by materiál rýchlo premokol. Pre tento problém je tu model Mojito GTX s goretexovou nepremokavou membránou. Pri oboch modeloch nájdeme podrážku Vibram Spyder, dávajte si však pozor, model GTX má mierne pozmenený dezén podrážky oproti klasickému modelu.

Scarpa Mojito test

Dlhodobejší test v teréne – problémy a výhody


Výhodou týchto topánok je ich univerzálnosť.
Vyššie som popisoval svoj prvý zážitok s týmito topánkami. V tomto odseku sa budem však venovať dlhodobým skúsenostiam. Začnem prvým rozdielom, a to je priľnavosť pedálov pri jazde v sede a šliapaní oproti pozícii v stoji, kde je v podstate celou svojou hmotnosťou jazdec navážený na pedáloch.

Scarpa Mojito review

V jednoduchosti, keď som na pedáloch stál, topánky držali neopísateľne lepšie, ako keď som šliapal do kopca a sedel na sedle. Vtedy sa často nežiaduco menila aj poloha chodidla voči pedálu.

Druhý problém nastal vždy pred zjazdom. Musel som si zvyknúť na to, že pri nastúpení na pedál som chvíľu hľadal ideálnu pozíciu a ten moment, keď sa podrážka zahryzne do pinov. To pripisujem však meniacemu sa vzoru podrážky a jej nedostatočnej šírke.

Scarpa Mojito recenziaScarpa Mojito na bicykel


Výhodou týchto topánok je ich univerzálnosť. Keď idem na výlet s priateľkou, často necháme bicykle na bezpečnom mieste a ideme sa prejsť. V tomto prípade sa mi chodilo oproti klasickým cyklistickým topánkam neporovnateľne lepšie. To som samozrejme aj očakával.

Scarpa Mojito ako cyklistická obuv

Pre koho sú topánky vhodné?


Scarpa Mojito odporúčam tým cyklistom, ktorí cestujú radi za zážitkami. Idú na výlet, prechádzku alebo na bicykel a nechcú riešiť, či si majú obuť cyklistické topánky, alebo nie. Univerzálnosť je to, čo vystihuje model Mojito. Na občasné výjazdy v lese budú ako stvorené. Ochrana špičky si plní svoju úlohu, či už pri menšej turistike, alebo na bicykli. Za MOC 159 € tak dostane veľmi univerzálne topánky, ktorými viete pokryť širokú škálu situácií.

Na druhej strane ich neodporúčam cyklistom, ktorých jediná podmienka je maximálny grip a ochrana. Treba si uvedomiť, že v tomto prípade nejde o topánky prioritne určené na bicykel, preto určite nájdete lepšiu alternatívu. Osobne by som si tieto topánky na zjazd a do bikeparku neobul.

Veľkosť topánok: 42 (veľkosť sa nelíši oproti bežnej obuvi).
Testované na pedáloch: HT HTI-PA12A, Crankbrothers Stamp 1 Small, Squidworx Pedal
Zdroj fotografií: archív autora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
tomasmartinak 
Páči sa ti tento článok? thumb_up26thumb_down comments 4 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: CRAFT Discovery Softshell - keď univerzálnosť rozhoduje

Test: CRAFT Discovery Softshell - keď univerzálnosť rozhoduje

Oblečenie od značky CRAFT je používané v armáde, ako aj vo svetovom pohári. Má teda overenú kvalitu, rovnako ako rozumnú cenovku. Ako funguje v praxi?
MTB tretry od DMT, ktoré ma prekvapili

MTB tretry od DMT, ktoré ma prekvapili

Že túto značku používa víťaz Tour de France, ste si možno všimli. No v ich ponuke nájdete aj kúsky, ktoré poslúžia v teréne či na trailoch, kde mám s nimi množstvo skúseností.
Test: VAUDE AM Moab Tech tretry – po rokoch čas na zmenu

Test: VAUDE AM Moab Tech tretry – po rokoch čas na zmenu

Keď si človek nájde niečo, čo mu pasuje a je spokojný, ťažko sa odhodlá na niečo nové. Život je ale zmena. K lepšiemu?
keyboard_arrow_up