Bikefitter Tomáš Cepka: keď už niečo bolí, je neskoro (rozhovor)

Bikefitting je vhodný ako prevencia zdravotných problémov, ale aj na zlepšenie športových výkonov. A rozhodne nejde iba o „zábavku“ pre profíkov. Význam má pre každého, kto to s cyklistikou myslí vážne.

Pojem bikefitting sa v cyklistickom svete skloňuje čoraz častejšie. Pokiaľ ste o ňom ešte nepočuli, je načase pozrieť sa bližšie na to, aké benefity vám môže odborné nastavenie posedu priniesť. Napríklad zlepšiť výkon na bicykli, ale tiež pomôcť vyriešiť problémy cyklistov, akými sú bolesti chrbta, brnenie rúk, boľavá sedacia časť tela... Ako to ale celé prebieha? Čo od bikefittingu čakať? Kto by sa preň mal rozhodnúť? A hlavne – je to naozaj riešenie problémov, ktoré cyklistov často trápia?

Pokiaľ ste doteraz, rovnako ako ja, nastavovali posed štýlom olovko-meter-pokus-omyl a čudovali ste sa, že vám dlhšie výjazdy spôsobujú diskomfort, mali by ste o bikefittingu začať premýšľať. Poďme sa spoločne opýtať Cepa, ktorý sa fittingu venuje už dlhé roky, ako to celé prebieha a čo od bikefittingu čakať.


Poďme sa najskôr pozrieť na to, čo najčastejšie privádza cyklistov na bikefitting. Je to túžba zlepšiť svoj výkon, alebo skôr snaha odstrániť nejaké zdravotné problémy či diskomfort pri jazdení?
Je zaujímavé, že väčšina cyklistov a cyklistiek príde ešte predtým, ako nejaký problém nastane. Presnú štatistiku si s ostatnými kolegami, ktorí robia bikefitting na predajniach v Hrádku, Bratislave, Žiline a Brne, nerobíme. Tieto veci sa dozvedáme pri úvodnom rozhovore so zákazníkom.

Častá situácia je, že nastavujeme posed aj v úplných začiatkoch s cyklistikou a samozrejme je aj slušne veľká skupina tých, ktorí prídu už s nejakým problémom. Ale nie je ich najviac. A občas sa vyskytne niekto, kto dostal bikefitting k novému bicyklu zadarmo alebo s výraznou zľavou a preto sa rozhodol prísť.

bikefitting, Cepo

S akými problémami mi môže bikefitting pomôcť? Poďme si to rozdeliť napríklad na tie z kategórie „výkon“ a „zdravie“.
Pri výkone ide najmä o kombináciu dvoch vecí. Hľadáme agresívny a aerodynamicky efektívny posed s tým, aby neutrpela mechanika pohybu. Ak hovoríme o zdraví, odstraňujeme také veci, ktoré majú nepriaznivý vplyv na telo cyklistu. Niekto sedí príliš vysoko, iný je na bicykli veľmi natiahnutý, citlivé je nastavenie zarážok tretier a aj prednozadná pozícia sedla. Dĺžka kľúk je kapitola sama osebe.

A pre oba prípady platí, že spolu s posedom vie skúsený fitter poradiť aj s technikou šliapania, ktorá zásadným spôsobom vplýva aj na výkon a aj na komfort, respektíve zdravie.

Keď už sa pre bikefitting rozhodnem, ako to celé prebieha? Predstavujem si to trošku ako u doktora a z toho mám vždy obavy…
U doktora vedia ľudí postrašiť najmä injekcie a s tým sa u nás cyklista nestretne, takto výkon u nás nevylepšujeme. Začíname meraním aktuálneho posedu, používame laserovú stolicu. Následne detailne zmeriame 12 telesných parametrov a všetky hodnoty zapíšeme do softvéru, ktorý je od značky Shimano, tak ako aj všetky ostatné pomôcky a meradlá. Na nastavenie zarážok používame špeciálnu šablónu. Vo finále sa aplikácia zmien a kontrola posedu deje na trenažéri.

Fitter si každý parameter fyzicky kontroluje cez viacero skúšok, spoliehať sa len na suchý výpočet počítača nemusí vždy priniesť ten najlepší výsledok. Každý cyklista je iný, a preto je individuálny prístup kľúčový.

bikefitting, Cepo
Bikefitter by mal byť asi skúsený cyklista, ako ale poznám, že je skutočne odborník? Absolvuje napríklad pravidelne nejaké školenia?
Fitter nemusí byť bývalý profesionál, aby bol dobrý odborník, ale skúsenosti s jazdením na bicykli sú určite pomôckou. Kto pozná filozofiu japonských firiem, tak si vie predstaviť, že aj Shimano dbá na školenia a kurzy, ktoré organizuje cez svoje zastúpenie v Holandsku. A školenia a zdieľanie informácií sa deje aj v rámci MTBIKER, ročne nám prejde cez ruky okolo 500 cyklistov, takže nám nechýbajú aj vlastné skúsenosti.

Bikefitting je exaktná záležitosť: na základe merania sa hodnoty zadávajú do programu, ktorý potom všetko vyhodnotí. Hrajú ale v konečnom nastavení rolu aj pocity z posedu? Čo ak sa mi bude zdať, že mi novonastavený posed nevyhovuje?
Toto je mylná predstava mnohých cyklistov, že dokonalý posed je len jeden a že pri meraní je treba trafiť „dokonalý“ posed presne na milimeter. Vhodný posed je skôr oknom, do ktorého je potrebné sa zmestiť – a presne ako hovoríš, dôležité sú aj pocity jazdca.

Na nový posed si treba zvyknúť. Ak sú zmeny väčšie, treba ich aplikovať postupne. A ideálne mimo hlavnej sezóny, vtedy je viacej času na postupnú adaptáciu.


Mám si vziať so sebou svoje tretry a bicykel. Je asi jasné, že všetko doma najskôr poriadne umyjem, ale mám to ešte nejako špeciálne pripraviť?
Veci, ktoré je treba so sebou zobrať, sú detailne uvedené v MTBIKER shope v sekcii Bikefitting. Čistý bicykel a zarážky sú nevyhnutné. Kto má už bicykel dlhšie, určite sa hodí doma skontrolovať skrutky, s ktorými sa môže pri fittingu manipulovať, zaseknutá sedlovka v ráme môže v lepšom prípade pri meraní len zdržať. Kto si na tieto veci netrúfa sám, svoj stroj môže objednať najprv na náš servis na celkovú prehliadku.

S akými „strojmi“ za tebou zákazníci najčastejšie prichádzajú? Nebudem vyzerať „divne“, keď prídem s celkom obyčajným bikom?
Najčastejšie sú to cestné bicykle a XC biky, slušné zastúpenie má aj gravel. Na meraní sa objavujú aj trailové bicykle alebo ebiky a populárna je kategória triatlonových alebo časovkárskych špeciálov. Niekedy je hodnota bicykla blízka cene služby, ale skôr nastavujeme strednú alebo vyššiu cenovú kategóriu.

bikefitting, Cepo

A čo keď mám bicyklov viac - že striedam napríklad MTB a cestu? Dajú sa výsledky namerané na jednom biku použiť aj pre ďalšie?
Na meranie je možné priniesť oba stroje, je to lacnejšie a časovo to netrvá dvakrát toľko. Namerané telesné hodnoty a zistené premenné z jedného bicykla sa použijú pri nastavovaní toho druhého. Samozrejme to nie je 1:1, že cestný posed sa aplikuje na horský bicykel, softvér vypočíta odporúčaný posed pre každý typ bicykla zvlášť.

Výsledkom bikefittingu je protokol o meraní, ktorý si so sebou odnesiem domov a môžem ho potom použiť napríklad pri nastavovaní nového bicykla alebo bicykla z požičovne, napríklad na dovolenke. Menia sa ale výsledky merania v čase? Môže sa stať, že o pár rokov sa niečo zmení tak, že bude potrebný nový bikefitting?
Za bežných okolností sa zásadne veci nemenia. Ako som spomínal, správny posed je okno a nie konkrétny milimeter. Môže sa stať, že cyklista bol na meraní vo svojich začiatkoch a neskôr chce zapracovať na svojej aerodynamike, vtedy je možné zmeny urobiť.

So športovejším posedom pomôže aj kompenzačné cvičenie, ak sa cyklista zlepšil v tomto smere, fitter mu vie navrhnúť odporúčané zmeny. Fittingu sa venujeme asi 5 rokov, za tú dobu nám ešte nikto tak nezostarol, že by sa až zmenšil. Ale aj na túto alternatívu sme pripravení a vieme pomôcť.

bikefitting, Cepo
Dostávaš od zákazníkov spätnú väzbu, že im bikefitting pomohol alebo zlepšil kvalitu jazdy? A zažil si aj nejaké kuriózne situácie?
Zaujímavé je vždy fittovať známe osobnosti, politikov alebo umelcov. Často ma prekvapí, kto dnes podľahol krásam nášho športu. V rámci merania je vždy čas aj na rozhovor nielen s takýmito osobnosťami, to mám na bikefittingu rád.

Nemilo ma prekvapila situácia, keď si pán plnil sen a kúpil si vysnívaný bicykel za 15 000 € a na meraní sme zistili, že sa zásadne netrafil do veľkosti. Bicykel nebol od nás. Škoda, že neprišiel na statické meranie v momente, keď si ho vyberal.

Poteší aj to, keď sa na pretekoch dobre umiestni niekto, komu sa začalo dariť až po meraní. Pamätám si na jedného pána, ktorý jazdil ročne takmer 20 000 km na zlom posede – sedlo sme dávali dole o niekoľko centimetrov.

A kuriózne sú všetky merania, keď príde niekto vyšší odo mňa. Ale často sa to nestáva.
Zdroj fotografií: archív autora
report_problem Našiel si v texte chybu?
ZuzaChol 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Za rok nastavíme 500 posedov - aké chyby sú najbežnejšie a ako ich riešime?
Najbežnejšie chyby v posede a spôsob ich riešenia? Ako vyzerá typický záujemca o nastavenie posedu a ako fitting prebieha?
Keď cyklistu bolia kríže a chrbát – čo sú možné príčiny?
Napočítal som 23 možných príčin, ktoré môžu stáť za bolesťami chrbta – a niekedy nepomôže ani dokonalý posed.
Recept na dobrú sezónu – na týchto veciach skutočne záleží
Začať novú sezónu je najlepšie malou inventúrou. Čo sú podstatné veci, na ktorých záleží?
keyboard_arrow_up