
Bicykel a cvičenie idú dokopy – rýchlejší vďaka silovému tréningu
Prečo je silová príprava veľkou témou vo vytrvalostnom športe, prečo nemusí byť vôbec zložitá a ako ju kombinovať s jazdením na bicykli aj počas sezóny?
Možno si pamätáte, ako sa hovorilo, že k víťazstvu na Tour človeku stačí asi podobná sila ako na to, aby vstal zo stoličky. Rozhoduje len neustále opakovanie, a tak nejako končila debata o význame skutočného silového tréningu... A ešte človek nebodaj priberie. Takže sme opäť „drtili“ len hodiny v sedle.Potom prišiel Nino so svojou prípravou na Rio 2016 v rámci série Hunt for Glory a cyklisti otvárali oči. Nino drepuje ťažké váhy, žongluje, poskakuje a robí kadejaké iné cvičenia a ani na chvíľu sa nezastaví. Aj keď som pozeral rozhovor so súčasným trénerom UAE Emirates, tiež prízvukoval, že práve toto bol akýsi zlom vo vnímaní silového tréningu medzi profesionálmi.
Takže potom cyklisti hurá do fitka, behali od stroja k stroju, rôzne šialené supersérie a kombinácie... Zase sme skončili pri opačnom extréme. Jednoducho nútiť sa do náročných cvičení v štýle crossfitu chce veľkú dávku motivácie.
Zo začiatku nechýba, lenže otázka znie: ako dlho sa to dá vydržať? Najmä vtedy, keď sa postupne oteplí, dni sa predĺžia a začneme viacej jazdiť na bicykli. Dávať si do tela v posilňovni pomaly na pokraj „zlyhania“ a do toho bicyklovať nás veľmi rýchlo prejde a je jasné, čo pôjde ako prvé do zabudnutia.
Viem, čo hovorím, pretože som na tom bol úplne rovnako. Rovnako som bol v omyle, že behom do kopca či točením extra ťažkých prevodov budujem silu. V skutočnosti človek skončí opäť len pri vytrvalosti v trochu inej podobe.
V rámci moderného prístupu k tréningu je už nad slnko jasné – a viaceré štúdie tento záver potvrdzujú -, že silová príprava má pre vytrvalostný šport veľké benefity. Keď si spomeniem na moju prípravu smerom k BIKE Transalpu a prvé konzultácie s Tomášom Višnovským, okamžite mi bolo „naordinované“ fitko. Tvorilo základ, okolo ktorého sa potom vyskladalo ostatné.
Obrovským rozdielom je to, keď si človek uvedomí, že aby mu silový tréning priniesol benefity, netreba zbesilo behať po celom „gyme“. Dokonca vôbec nevadí, že nie je zadýchaný a necíti úplnú slabosť v nohách po každom tréningu. A hlavne, že stačí robiť veci aj jednoducho. Viac sa už dozviete v našom rozhovore nižšie. Vybrali sme sa do našich obľúbených Strážovských vrchov a natáčali v Ekorezorte Vendelín. Rovnako vo videu uvidíte niektoré cviky, ktoré najčastejšie používam.
Stručný obsah
- Popularizácia silovej prípravy v profesionálnej cyklistike
- Prečo je silový tréning prínosný?
- Základná štruktúra silového tréningu
- Ako vlastne rozvíjať silu?
- Môžem začať aj teraz, alebo treba opäť čakať do zimy?
- Ako kombinovať jazdenie a silovú prípravu?
- Dokedy podržať silovú prípravu v sezóne?
Náš rozhovor si môžete vypočuť aj ako podcast.
Na záver poviem, že minulý rok som začal veľmi dobre aj v rámci prípravy na skialpové preteky BOKAMI, lenže už vo februári (tesne pred nimi) sa aj všetko skončilo. Dokonca som sa ani neprinútil na ľahké cvičenie doma. Všetko sa prejavilo v závere sezóny, keď mi skutočne došla „para“.
Jedným z mojich tohtoročných cieľov je podobnú chybu už neopakovať a verím, že rovnako nájdete svoju cestu k dvíhaniu železa.