Príprava cez bolesť, ale aj skvelé zážitky: tréningový kemp v Španielsku s hobbíkmi aj profi cyklistami

Príprava cez bolesť, ale aj skvelé zážitky: tréningový kemp v Španielsku s hobbíkmi aj profi cyklistami

Zima je nepriateľom takmer každého vášnivého cyklistu. Chlad, vietor, krátke dni, vlhko, náročnejšia údržba bicykla, leniví kamaráti…

Skrátka nič príjemné. Ako sa mnohí naučili na vlastnej koži, ak sa chceme kontinuálne zlepšovať, zimnú prípravu nesmieme vynechať. V opačnom prípade sa nám môže stať, že sa v marci na jednej z prvých jázd ledva vydriapeme na Biely Kríž (toto sa údajne v minulosti stalo autorovi tohto článku).

Tento rok som však chcel, aby to bolo inak, a tak som sa začiatkom marca zúčastnil 11-dňového cyklistického sústredenia v regióne Costa Blanca v Španielsku. Organizoval ho PROefekt, ktorý má veľmi dlhú históriu a okrem hobby športovcov a mládeže vytvára už 13. sezónu podmienky elitným športovcom v PROefekt Across Teame. Ako teda na tom sústredení bolo?

12. ročník jarného kempu PROefektu

Príprava na kemp – hlavne zahriať sedacie kosti

Odporúčanou – nie nutnou – prípravou na kemp bolo absolvovanie laktátovej krivky, s pomocou ktorej a pri skúsenom vyhodnotení diagnostika sa zistia presné prahové hodnoty, aby každý účastník mohol trénovať efektívne vo svojich aktuálnych výkonnostných zónach. Ideálne samozrejme bolo, aby sme už nejaké tie hodiny od začiatku roka mali odjazdené, aby sme s čo najväčšou cťou zvládli my a naše zadky tréningovú nálož, ktorá nás čakala.

Počasie vyzeralo vratko, a tak sme do krabice s bicyklom (ktorá išla samostatne v dodávke pár dní vopred) pribaľovali aj nátelníky, návleky a vesty odolné proti vetru a dažďu.


Kvalitné obsadenie, ešte lepší tréning

Jazdiť na segmentoch, kde ako KOM svietia jazdci z absolútnej svetovej špičky, bol zážitok na nezaplatenie.
Kemp bol obsadený celým cyklistickým spektrom. Na vrchu výkonnostnej krivky stáli minuloročný víťaz RedBull Hill Chasers, majster Slovenska v XCM za rok 2024, majster Slovenska v cyklokrose a mnoho ďalších mladých talentovaných cyklistov. Spektrum sa končilo pri hobby cyklistoch podobných mne, ktorí chcú trénovať pod vedením Juraja dlhodobo, efektívne a udržateľne. Tréning pod Jurajovým vedením však nebol nutnou podmienkou účasti.

V prvý deň kempu sme sa po prílete do Alicante a 40-minútovom presune autobusom ubytovali v 3-hviezdičkovom hoteli s plnou penziou, zložili si bicykle, individuálne sme sa rozjazdili a po večeri sme následne boli rozdelení do troch výkonnostných skupín. V nich sme trénovali najbližšie dni. Podľa priebehu kempu, únavy a pocitov sme mali možnosť presunúť sa do vyššej alebo nižšej výkonnostnej skupiny v nasledujúcich dňoch.

Príjemné a bolestivé zároveň

Náš štandardný denný harmonogram vyzeral zhruba nasledovne:
  • 8:00 – 9:00: raňajky
  • 10:30: štart 3- až 5-hodinového výjazdu – s intezitou (3 h) alebo bez (5 h)
  • 14:30 – 15:30: obed
  • 16:30 – 18:30: druhá športová aktivita – buď Z1 bicykel, prechádzka, cvičenie alebo posilňovňa
  • 18:30 – 20:00: večera
  • 20:30: tímová porada v rámci skupiny kde sme individuálne diskutovali o priebehu tréningu počas dňa, únave a riešili sme aj prípadné úpravy na nasledujúci deň
  • 21:30: spánok, ktorého kvalita klesala s každým ďalším dňom kempu v prípade, že sa tréning preháňal a neposlúchali sa rady trénerov

12. ročník jarného kempu PROefektu
Kvôli zlému počasiu v prvej polovici kempu sme trénovali takzvanou obrátenou periodizáciou. To z môjho laického pochopenia znamenalo, že štandardne by sme na začiatku kempu mali najprv jazdiť objemy v nižšej intenzite, až následne pridávať intenzitu do tréningu. Keďže sme v prvé dni mali mimo dažďa k dispozícii maximálne tak 3-hodinové okná počas dňa, začínali sme práve intenzitou.

Po pár dňoch kvalitného jazdenia prišla v piaty deň aj prvá veľká kríza. Nohy ešte ako-tak poslúchali, ale srdce sa ledva vydriapalo do druhej výkonnostnej zóny, a tak som sa začal trochu obávať, ako zvládnem ešte 6 dní na bicykli.

Našťastie mi však chutilo jesť, relatívne dobre som spal, suplementy mi tiekli z uší a krízu som v najbližších dňoch prekonal. Siedmy deň dokonca priniesol rest day, hurá! A tak sme šli kam? Predsa na bicykel – samozrejme na chvíľu a pomaly.

Spánok sa postupne s každým ďalším dňom zhoršoval, ale srdce aj nohy si na záťaž zvykli, a tak som v podstate bez problémov, až na bolesti v oblasti sedacích kostí, spokojne dotrénoval.


Skúsenosť na nezaplatenie

Bicyklovať sa v krásnom prostredí po kopcoch ako Finestrat, Guadalest, Tudons, Tarbena či Rates, kde na Strava segmentoch ako KOM svietia jazdci z absolútnej svetovej špičky, to bol zážitok na nezaplatenie. Nie je náhodou, že v tejto oblasti majú svoje primárne rezidencie okrem iných aj Mathieu van der Poel či Remco Evenepoel, ktorého dokonca jazdci v druhom turnuse stretli počas jedného zo stúpaní.

12. ročník jarného kempu PROefektu
Počas celého kempu som strávil 34,5 hodiny v sedle, nastúpal som niečo cez 13 500 výškových metrov a odjazdil 818 km. Rovnakým kopcom v rovnakom smere som prešiel možno dvakrát. Táto lokalita skutočne ponúka ideálne podmienky pre prípravu na novú cyklistickú sezónu.

Z kempu som si primárne odniesol boľavý zadok, poctivé kilometre, hŕbu nových kamošov, takmer žiadne fotky (efektívny tréning, pamätáte?), výbornú skúsenosť a snáď aj nejakú tú formu. Som zvedavý, čo na ňu povie Prievidzský cyklomaratón.
Zdroj fotografií: archív autora
report_problem Našiel si v texte chybu?
romanbasar 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Experiment – pripraví ma AI tréning na preteky?
Ako si nastaviť personalizovaný tréningový plán zadarmo?
Môj dream build gravelového bicykla – prečo som sa rozhodol pre Pinarello Grevil F9
Hľadanie dokonalého gravelu ma priviedlo k stavbe vlastného bicykla. Ako prebiehala cesta od nápadu až po finálny výsledok?
Z hôr do pelotónu – moje prvé cestné preteky
Ako to dopadne, keď si downhill jazdec vyskúša prvé cestné preteky?
keyboard_arrow_up