FC zimný triatlon alebo hrana na snehu

FC zimný triatlon alebo hrana na snehu

Nad účasťou na triatlone som začal uvažovať po Štefanskej túre v Malej Fatre s našimi triatlonistami na čele s Tomášom Jurkovičom. Takže keď som si prečítal pozvánku na FC zimný triatlon v Udiči, ani chvíľu som neváhal a okamžite som vyplnil prihlášku. Odvtedy som s napätím čakal na 5. február a veril, že príroda bude usporiadateľom a pretekárom priaznivo naklonená. Lenže Perinbaba má túto zimu pracovnú morálku porovnateľnú s domorodým obyvateľstvom v Letanovciach, takže to v posledných dňoch vyzeralo s konaním triatlonu všelijako. Nakoniec ale všetko dobre dopadlo a ja som si odbil svoju triatlonovú premiéru.

Ešte v piatok večer som si pobalil veci a nahádzal všetko do auta, aby som si mohol v sobotu ráno pospať o chvíľku dlhšie. Okolo pol 10 som vyrazil smer Udiča a keďže to mám do Udiče čo by húfnica Zuzana dostrelila o chvíľu som už bol pri starej známej lúke, kde býva štart a cieľ FC maratónu. Organizátori ma okamžite naviedli na parkovisko, kde som odstavil auto a vyrazil do stanu, v ktorom bola prezentácia. Žiadne dlhé šóry, typické hlavne pre niektoré masovejšie maratóny sa nekonali. Kočky na prezentácii boli v presile 3:1. Po prezentácii som plánoval jemné rozohriatie, lenže skôr ako som si stihol obuť tretry ma Jožko z CK MTB Dohňany pozval do bufetu a myslím, že by bolo neslušné odmietnuť, takže som sa najprv zahrial trošku zvnútra Potom som už konečne vytiahol bajk a prešiel som si okruh, ktorý organizátori pripravili. Bajkerský kruh bol super, zem ešte primrznutá s trochou mokrého snehu, takže bolo jasné, že bajková položka bude brnkačka. Potom som vytiahol z auta bežky a šiel otestovať bežkársky okruh. Mimochodom to bolo asi 5x v mojom živote, čo som mal bežky na nohách. Pred organizátormi len klobúk dole, že sa im v takýchto nepriaznivých podmienkach podarilo tento okruh pripraviť. Dopredu som počítal s tým, že na mojich šupinových klasikách to nebude ideálne, ale po prvých metroch som zistil, že bežkárska položka bude jedná veľká katastrofa. Už tento jeden tréningový okruh bol trápenie a úplná hrana a to ma ich na triatlone čakalo 6. Nakoniec som si chvíľu pred štartom obul tenisky a v pohodovom tempe odklusal jeden okruh.

Udica Prosne Triatlon

Iceman Pred 11 hodinou sme sa zoradili na štartovej čiare. Tu som prehodil pár slov s Tomášom Višňovským, úspešným žilinským juniorským bajkerom. Celkom som sa zaradoval, keď som zistil, že aj on pôjde na bežkách na klasiku, takže nebudem jediný „exot“ na klasikách v štartovom poli. Pán farár, ako je to v Udiči zvykom, nám pred štartom požehnal a po výstrele sme vyrazil v ústrety 3 km behu, 6 km na bajku a 6 km na bežkách. Vyrazil som dosť ostro, čo by sa dalo pripísať určitej premotivovanosti. Držal som sa v prvej päťke, lenže veľmi rýchlo som zisti ,že „tudy cesta nevede.“ Predsa len som zvyknutý behať skôr dlhšie štreky a takéto 3 kilometrové „šprinty“ mi moc nesedia. V polovici okruhu som musel zvoľniť a ísť si svoje tempo. Druhý okruh bol celkom v pohode, lenže v treťom okruhu som si skoro opäť pozrel moje raňajky a s tepmi na úplnom maxime som dobehol do depa.

Udica Prosne Triatlon

Milan BarenyiPri prezúvaní tretier som skoro odpadol, keď sa mi pred očami zahmlilo, ale v momente ako som sadol na bajk už bolo zase všetko v poriadku. Vyrazil som opäť sprudka a po pár sto metroch som zase skoro nechal raňajky na trati. Po prvom okruhu som sa ale dostal do dobrého tempa a začal som sťahovať stratu z behu. Začal som obiehať jedného borca za druhým kým mňa obehol len Milan Barényi, ale to je už trošku iná liga. Po šiestich okruhoch som mal teda bajk za sebou a musím povedať, že som bol s touto položkou aj celkom spokojný. Po preštudovaní výsledkov som nakoniec zistil, že v bajku som zajazdil 3. najlepší čas so stratou len 13 sekúnd na Rada Bíroša. Takže tie „tvrdé“ viacfázové zimné tréningy čo sme s Bercom absolvovali sa predsa len prejavili priaznivo

Napokon ma čakalo „už len“ 6 okruhov na bežkách. V depe som si obul lyžiarky a lyže a vyrazil na trať. Už prvé kolo bolo veľké trápenie. Bežky sa kĺzali len veľmi ťažko a pomaly som sa posúval vpred. Z času na čas sa okolo mňa prehnali borci ako Barényi, Bíroš, Mosný a vtedy som si uvedomil, ako „rýchlo“ vlastne idem. Myslím, že v 2. kole som obiehal Tomáša, ktorý sa na bežkách tiež dosť trápil. Keď som končil 3. okruh, tak Milan Barényi akurát dorazil do cieľa. Nasledujúce 3 okruhy si pamätám dosť matne, viem akurát len, že dosť boleli a cieľ bol pre mňa obrovským vykúpením. Nakoniec sa mi ušlo miesto v prvej desiatke, ale počet štartujúcich radšej uvádzať nebudem

Udica Prosne TriatlonPo dojazde do cieľa som sa pekných pár minút dával ešte dohromady. Prezliekanie bolo tiež veľmi zaujímavé. Kŕče som dostával aj na miestach, o ktorých som ani nevedel, že sa tam dá kŕč vôbec dostať. Pri pohľade na guláš sa mi obracal žalúdok, tak som si dal najprv pol litra čaju. Čaj spravil zázraky a po asi tak pol hodinke som už bol OK, takže to istila maratónska klasika – guláš a pivo (síce nealko, ale aj to bodlo). Prehodil som pár slov so starými a aj novými známymi a povyzvedal od chalanov z Dohnian nejaké novinky ohľadom majstrovstiev Európy, ktoré budú tento rok organizovať. Potom sme si pozreli veľmi zaujímavé a kvalitne obsadené preteky v ťahaní sánok. Napokon nasledovalo vyhlásenie víťazov a tombola, ktorá bola ,ako to už býva v Udiči zvykom, bohatá. Tento raz sa usmialo šťastie aj na mňa a vyhral som dokonca vec, ktorú som potreboval a dokonca aj veľkosť mi sadla presne.

Udica Prosne Triatlon

Takže z mojej strany vyjadrujem plnú spokojnosť s podujatím a organizáciou. Kto nešiel a mohol ísť môže banovať. Akurát jednu vec by som organizátorom vytkol. V oznamovacom letáku nás pozývali na akciu „Pohoda na snehu,“ čo bolo myslím dosť zavádzajúce, keďže som namiesto pohody zase raz zažil úplnú hranu. Ale toto organizátorom odpúšťam a budúci rok som v Udiči na triatlone opäť ako na koni.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Finančné centrum triatlon

calendar_today 05.02.2011
label Terénny triatlon
place Udiča - Prosné (Slovensko)

Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 7 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Reportáž: Bahenný kúpeľ pre Kráľa Šumavy

Reportáž: Bahenný kúpeľ pre Kráľa Šumavy

Príbeh o kúpaní na konci leta, pleťovej maske, sirupe zo žabieho slizu, výbere lepšej stopy a iných zaujímavostiach :D.
Reportáž: Neslušským chotárom alebo ako sa cykloturista pretekov zúčastnil

Reportáž: Neslušským chotárom alebo ako sa cykloturista pretekov zúčastnil

Písal sa 14. august 2021 a na slovenskej MTB scéne mal premiéru 0. ročník cyklomaratónu Neslušským chotárom.
Reportáž: Časovka na Kojšovku – prečo som vymenil jeden kopec za domáci Horal

Reportáž: Časovka na Kojšovku – prečo som vymenil jeden kopec za domáci Horal

V sobotu 14. augusta sa konal 5. ročník časovky do vrchu v obci Zlatá Idka neďaleko Košíc a pretekári si to rozdali v stúpaní na Kojšovskú hoľu, dominantu Volovských vrchov.
keyboard_arrow_up