Zdroj: Facebook - Peter Velits

Velits spokojnejší s etapami na Tour de France

Cyklista Peter Velits opäť vylepšil svoje umiestnenie na Tour de France. Pri svojom treťom štarte na Grande Boucle obsadil 19. priečku, čím o trinásť pozícií vylepšil svoj výsledok spred dvoch rokov. Pri svojej premiére v roku 2008 skončil ešte ako jazdec tímu Milram na 58. mieste.

Velits finišoval tento rok štyrikrát v desiatke, doterajšie piate miesta nielenže dvakrát zopakoval aj na 98. ročníku, ale ešte k nim pridal aj jedno štvrté v náročnej etape na L´Alpe d´Huez a jedno deviate v predposledný deň v časovke. "Z pohľadu celkových výsledkov je to najlepšie vystúpenie, ale či skončí človek sedemnásty alebo osemnásty alebo devätnást, to už veľký rozdiel nie je. Viac ma tešia moje vystúpenia v 19. a v 20. etape, ktoré mi vyšli. Podarilo sa mi výborne zvládnuť Alpe d´Huez, časovka tiež bola z mojej strany dobrá, aj keď pred jej začiatkom som nedúfal v desiatku. O to som bol radšej, že sa mi to podarilo. Výstup na Alpe d´Huez mi vyšiel fantasticky, urobil som, čo som mohol. S týmito dvoma výsledkami som oveľa viac spokojnejší ako s konečným devätnástym miestom. Bol som aj v desiatke, ale z nej som vypadol. Ak by som v nej ostal, určite by to bolo iné. Celá Tour bola pre mňa raz hore, potom zasa dole. Boli zlé dni, keď som nemal šťastie či nemal na súperov, ale aj dobré, keď mi vyšlo všetko k plnej spokojnosti," povedal v cieli pretekov v Paríži pre agentúru SITA Peter Velits.

Jazdec tímu HTC-Highroad má za sebou azda najnáročnejšiu Tour vo svojej kariére. Nielenže sa zameriaval na čo najlepší celkový výsledok, ale pri záverečných šprintoch aj pomáhal Markovi Cavendishovi, ktorý sa napokon stal najaktívnejším jazdcom. Velits ukázal na francúzskych cestách svoju všestrannosť. "Celý tím sa teší z Markovho úspechu. Príprava pozície pre Marka určite oberala o sily. Nemôžem povedať, že ma to stálo málo energie. Na druhej strane som bol vpredu, čo malo aj iný efekt. Ak by som bol vzadu, pokojne som mohol po nejakej kolízii či páde stratiť ako Wiggins či iní. Z tohto pohľadu to bolo dobré," uviedol Velits.

Pred rokom na Vuelte skončil tretí a vychutnával si záverečné oslavy na pódiu. Teraz na Tour dosiahol prvý výsledok do dvadsiateho miesta. Španielske a francúzske preteky sa však porovnávajú veľmi ťažko. "Sú to úplne iné pocity. Na Vuelte som sa dostal na 3. miesto a to mi dodalo ešte väčšiu motiváciu. Ak máte pred sebou veľký cieľ, ide sa vám potom úplne inak. Navyše, na Vuelte som sa cítil fyzicky úplne inak ako teraz. Momentálne nie som na tom najhoršie, ale je to trocha iné. Tour je iný level pretekov, je to úplne o niečom inom," naznačil P. Velits.

Slovenský cyklista dlho oddychovať nebude, už najbližší víkend ho čakajú preteky v San Sebastiane. V prvých dňoch po Tour nohy vyložené na gauči mať nebude. "Naučil som sa, že nie je dobré po trojtýždňových pretekoch len tak si vyložiť nohy a nič nerobiť. Oveľa lepšie je ísť si hodinu zajazdiť, zastaviť sa niekde na kávu a takto oddychovať. Telo je po troch týždňoch nastavené tak, že pohyb potrebuje. Tá hodina denne stačí. Budúci víkend už budem mať dobre oddýchnuté nohy a môžem ísť do San Sebastianu," konštatoval Peter Velits.

P. Velits z Francúzska s 14 bodmi do rebríčka UCI
Slovenský cyklista Peter Velits si na Tour de France vybojoval celkovo 14 bodov do svetového rebríčka WorldTour. Pre jazdca tímu HTC-Highroad sú to prvé tohtoročné body do klasifikácie, doteraz zo Slovákov bodoval len Peter Sagan. Velits získal za konečné 19. miesto 6 bodov, ďalšie 4 si pripísal za 4. priečku v etape na Alpe d´Huez a po dva za dve piate miesta. Víťaz pretekov Cadel Evans získal za celkové prvenstvo 200 bodov, ďalšie si vybojoval za etapové umiestnenia a v pondelok vymení Philippa Gilberta na poste lídra svetového rebríčka.

Svetový rebríček cyklistov UCI WorldTour k 25. júlu:
1. (4.) Cadel Evans (Aus.) 574 b., 2. (2.) Alberto Contador (Šp.) 471, 3. (1.) Philippe Gilbert (Belg.) 402, 4. (3.) Michele Scarponi (Tal.) 348, 5. (13.) Samuel Sánchez (Šp.) 297, 6. (5.) Joaquím Rodriguez (Šp.) 288, 7. (19.) Fränk Schleck (Lux.) 262, 8. (36.) Andy Schleck (Lux.) 252, 9. (6.) Fabian Cancellara (Švaj.) 250, 10. (7.) Alexander Vinokurov (Kaz.) 230,... 84. (79.) Peter Sagan 22, 96. (-) Peter Velits (obaja SR) 14.

HTC-Highroad bude pokračovať
Americký cyklistický tím HTC-Highroad, v ktorého farbách súťažia Slováci Peter a Martin Velitsovci, zrejme napokon bude pokračovať vo svojej činnosti aj po sezóne 2011. "Rátam s tým, že počas tohto týždňa budeme môcť podpísať kontrakty," citujú viaceré nemecké médiá šéfa zoskupenia Rolfa Aldaga. Portál Laola dodáva, že majiteľ značky Bob Stapleton predbežne nechce konkretizovať nové sponzorské zázemie HTC-Highroad, ale malo by ísť o dohodu na tri roky.

[Foto na úvode: Facebook - Peter Velits]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Cestní cyklisti v Bratislave sa dočkali - L’Etape Slovakia 2021

Cestní cyklisti v Bratislave sa dočkali - L’Etape Slovakia 2021

Dlhé roky veľká akcia pre cestných amatérov v hlavnom meste chýbala, preto ma potešila možnosť zajazdiť si v uliciach Bratislavy a okolí a to hneď v duchu Tour de France.
Patrí Sagan do starého železa? Kedy profíci ako on skončili?

Patrí Sagan do starého železa? Kedy profíci ako on skončili?

Patrí náš Peter Sagan už do "starého železa"? V akom veku skončili profesionálnu kariéru podobní jazdci v minulosti?
Pozvánka: Zažite podmienky Tour de France na Slovensku	PR článok

Pozvánka: Zažite podmienky Tour de France na Slovensku

Pokiaľ ste si doteraz mysleli, že rok 2021 bude len súčtom nudných pandemických mesiacov so zrušenými, či v lepšom prípade presunutými pretekmi, tak opak je pravdou. Slovensko po prvýkrát privíta preteky L’Etape du Tour de France.
keyboard_arrow_up