Zdroj: Tourdepologne.pl

Saganovi sa prvé víťazstvo na WorldTour vryje do pamäti

Slovenský cyklista Peter Sagan dosiahol najväčší úspech svojej kariéry, keď triumfoval na pretekoch Okolo Poľska z elitného kalendára WorldTour. Doteraz sa žiadnemu Slovákovi nepodarilo vyhrať podujatie najvyššieho rangu. Sagan o triumfe rozhodol v sobotňajšej záverečnej etape v Krakove a okolí.

Za svoj celkový úspech získal 100 bodov do rebríčka UCI, ďalších 16 si pripísal za etapové umiestnenia. V novom renkingu sa posunie v pondelok do najlepšej tridsiatky. Napriek mladému veku dosiahol na úrovni WorldTour celkovo už sedem víťazstiev. Vlani sa dvakrát presadil v etapách na Paríž - Nice i na Okolo Romandie, tento rok dva razy triumfoval v Poľsku, kde navyše dosiahol celkový triumf.

Pred sobotou zaostával Sagan za obhajcom prvenstva Danielom Martinom z Írska o tri sekundy. Ak by Sagan vyhral rýchlostnú prémiu, dostal by trojsekundovú bonifikáciu a vzhľadom na lepšie výsledky v etapách by bol lídrom pretekov. Na prémii však prehral s Martinovým tímovým kolegom Heinrichom Hausslerom a dostal iba dvojsekundovú bonifikáciu, takže bol za Írom o jednu sekundu. Neskôr po etape Austrálčana za nedovolený spôsob boja diskvalifikovali a Sagan dostal sekundu navyše, čo však jazdec Liquigasu-Cannondale na cestách pri Krakove netušil a musel bojovať v záverečnom špurte, aby dosiahol vytúžený cieľ. Na celkový úspech potreboval v súboji s viacerými špecialistami na dojazdy skončiť na pódiu, napokon ho zdolal iba víťaz prvých troch etáp Marcel Kittel z Nemecka. Bonifikácia 6 s ho posunula na prvé miesto.

"Je to môj najväčší úspech v kariére, mám veľkú radosť. Tento výsledok sa mi hlboko vryje do mojej pamäti, je to moje prvé víťazstvo na takto veľkých pretekoch. Dnes som mohol vyhrať i prehrať o pár sekúnd. Mal som obavy, či sa mi podarí opäť získať žltý dres, ktorý som stratil v piatkovej etape. Nemal som žiadnu istotu, po namáhavom piatku som nevedel, ako na tom budem so silami. Preteky som bral ako prípravu pred španielskou Vueltou. Víťazstvo mi pomôže do ďalších bojov," povedal pre poľské médiá rodák zo Žiliny, ktorý si za prvenstvo mal prevziať aj kľúče od najnovšieho modelu Fiat Freemont.

Krátko po dojazde ešte Sagan netušil o diskvalifikácii Hausslera na rýchlostnej prémii a že aj tento čiastkový úspech by mu stačil na celkové prvenstvo. "Po rýchlostnej prémii som bol frustrovaný, pretože som nezískal maximálny bonus. Mohol som v hlave rezignovať, ale napokon som našiel sily a sústredil sa na záverečný šprint. Môj tím odviedol veľmi kvalitnú prácu pre mňa a výrazne mi pomohol," popisoval poľským novinárom Sagan.

Dvadsaťjedenročný Slovák sa po skončení pretekov zdržal dve hodiny na dopingovej skúške. Popri trati Okolo Poľska bolo množstvo slovenských fanúšikov. Sagan si vlajky a svojich podporovateľov všimol. "Veľká vďaka patrí aj množstvu fanúšikov, ktorí merali cestu na hranice Poľska, pretože ich pokriky a transparenty mi vlievali úžasnú silu," ďakoval prostredníctvom svojej internetovej stránky saganpeter.com.

Po triumfe v Poľsku odcestoval Sagan so svojím tímom Liquigas-Cannondale do Talianska. Na budúci týždeň by sa ešte mohol objaviť doma v Žiline, mysľou je však už na Vuelte. V Španielsku zažije od 20. augusta svoj debut na podujatí Grand Tour. "Myslím si, že toto prvenstvo v Poľsku mi psychicky pomôže a nesklamem ani na Vuelte. Na Okolo Poľska mi výdatne pomáhal Nibali, teraz som jeho dlžníkom ja, takže na Vuelte budem pre zmenu pracovať preňho," dodal pre saganpeter.com víťaz Okolo Poľska, ktorý do Španielska pôjde bez veľkého tlaku a nebude mať ambície na popredné umiestnenie v celkovej klasifikácii. "O čo najlepšie umiestnenie sa pobije Vicenzo Nibali. V kopcoch by sme chceli v popredí vidieť mladíkov ako Erosa Capecchiho a Damiana Carusa. Peter Sagan bude bojovať, aby dosiahol etapový úspech," priznal o plánoch na Vueltu športový riaditeľ Liquigasu Mario Scirea.

Zdolaný Martin po poslednej etape zablahoželal Saganovi k víťazstvu a priznal, že tento rok si veľké nádeje v Poľsku na obhajobu triumfu nerobil. "Trasa mi tentoraz nevyhovovala. Chcel som tento rok vyhrať aspoň etapu. Žlté tričko bolo pre mňa prekvapením a to, že som si ho obliekol, bonusom. Dnešná taktika bola o počítaní. Dúfal som, že traja ľudia by mohli zdolať v cieli Sagana. Snažil som sa ísť čo najlepšie a bodovať aj na rýchlostnej prémii. Celý tím odviedol pre mňa skvelú prácu," povedal pre cyclingnews.com Martin.

[Foto na úvode: Tourdepologne.pl]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Finále Okolo Slovenska 2021 - Sagan, zákulisie a falošný Froome play_arrow

Video: Finále Okolo Slovenska 2021 - Sagan, zákulisie a falošný Froome

Veľkolepé finále najsilnejšieho ročníka Okolo Slovenska v histórii. Uži si zmätok a tlačenicu po dojazde, pohľad do tváre svetových hviezd a milý omyl s falošným Froomom.
Patrí Sagan do starého železa? Kedy profíci ako on skončili?

Patrí Sagan do starého železa? Kedy profíci ako on skončili?

Patrí náš Peter Sagan už do "starého železa"? V akom veku skončili profesionálnu kariéru podobní jazdci v minulosti?
Saganove majstrovstvá - preteky ako žiadne iné

Saganove majstrovstvá - preteky ako žiadne iné

Majstri republiky sa udeľujú v pretekoch, ktoré sa nepodobajú na nič iné. Na štarte sú profíci aj amatéri, dokončí ich len pár jazdcov. Ako vyzeral ďalší titul Petra Sagana?
keyboard_arrow_up