Kulhavý a Dahle-Flesja majstrami Európy v XC

Kulhavý a Dahle-Flesja majstrami Európy v XC

Majsterkou Európy v cross country horských cyklistov na kontinentálnom šampionáte v slovenských Dohňanoch sa v kategórii ženy-elite stala skúsená nórska pretekárka Gunn-Rita Dahleová-Flesjová. Janka Števková skončila na 17. mieste a Elena Ondášová 44. V mužoch Jarda Kulhavý porazil Juliena Absalona a pripísal si ďalší veľký triumf. Michal Lami skončil 37., Milan Barényi 47.

Tridsaťosemročná rodáčka zo Stavangeru figurovala na čele od štartu až do cieľa a na svoje konto si pripísala už piatu zlatú medailu z ME. Okrem toho v minulosti získala najcennejší kov na OH 2004 v Aténach, štyrikrát si vybojovala titul majsterky sveta a je aj viacnásobnou víťazkou seriálu Svetového pohára či MS v cross country maratóne.

Nórka v cieli zdolala striebornú Poľku Maju Wloszcovskú o 33 s, bronz putuje do Slovinska zásluhou Tanje Zakeljovej. Veľmi dobrý výsledok dosiahla domáca pretekárka Janka Števková, ktorú klasifikovali na 17. pozícii. Jej osobným maximom však naďalej zostávajú 13. miesta z kontinentálnych šampionátov v rokoch 2007 a 2010.

"Som veľmi vyčerpaná. Škoda úvodu, hneď v prvom kole som musela bežať, urobila som v ňom dve chyby. V závere mi trochu chýbali sily. Na druhej strane som veľmi rada, že som skončila sedemnásta. Lepšie, ako by som nedokončila. Som spokojná, fanúšikovia tu v Dohňanoch boli úžasní. Mojím tajným cieľom bolo umiestnenie do dvadsiatej pozície. Problémy mi trochu robil vietor, možno ak by sa preteky šli ešte raz, vyhla by som sa niektorým chybám a skončila by som lepšie,“ uviedla bezprostredne po prejazde cieľom Janka Števková. Ďalšia Slovenka v štartovom poli Elena Ondášová skončila na 44. mieste.

Medzi mužmi sa podarilo obhájiť minuloročné prvenstvo českému reprezentantovi Jaroslavovi Kulhavému, ktorý triumfoval pred dvojnásobným olympijským víťazom a štvornásobným majstrom sveta Francúzom Julienom Absalonom, bronz si vybojoval Švajčiar Florian Vogel. Trojica medailistov jazdila od úvodu spolu, no najprv z nej „odpadol“ Švajčiar Vogel a v poslednom ôsmom kole sa českému cyklistovi podarilo ujsť Francúzovi, ktorému napokon „nadelil“ 23 sekúnd.

Zo Slovákov sa najviac darilo úradujúcemu majstrovi SR Michalovi Lamimu, ktorého klasifikovali na 37. mieste. „Som veľmi rád, že sa mi vôbec podarilo preteky dokončiť. Umiestnenie mohlo byť aj lepšie, ale na trati som mal veľkú krízu, ktorú mi však vynikajúci slovenskí fanúšikovia pomohli prekonať,“ uviedol v cieli Michal Lami.

Výsledky:

Muži - elite: 1. Jaroslav Kulhavý (ČR) 1:45:38 h, 2. Julien Absalon (Fr.) +23 s, 3. Florian Vogel (Švaj.) +1:04 min, 4. Fabian Giger (Švaj.) +2:16, 5. Rudi van Houts (Belg.) +2:23, 6. José António Hermida Ramos (Šp.) +2:40, 7. Marco Aurelio Fontana (Tal.) +2:56, 8. Moritz Milatz (Nem.) +3:24, 9. Oliver Beckingsale (V. Brit.) +3:25, 10. Rubén Ruzafa Cueto (Šp.) +3:25,... 37. Michal Lami +10:20, 47. Milan Barényi -2 kolá, 59. Martin Haring -4 kolá, 63. Martin Kostelničák -4 kolá, 65. Martin Škopek -5 kôl, 69. Peter Jež -6 kôl, 70. Lukáš Bátora (všetci SR) -6 kôl.

Ženy - elite: 1. Gunn-Rita Dahleová-Flesjová (Nór.) 2. Maja Wloszcovská (Poľ.) +33 s, 3. Tanja Zakeljová (Slovin.) +58, 4. Irina Kalantievová (Rus.) +1:32 min, 5. Blajza Klemenčičová (Slovin.) +1:44, 6. Sabine Spetzová (Nem.) +2:00, 7. Elisabeth Öslová (Rak.) +2:20, 8. Sarah Kobová (Švaj.) +3:01, 9. Anja Gradlová (Nem.) +3:33, 10. Adelheid Morathová (Nem.) +3:46,... 17. Janka Števková +6:20, 44. Elena Ondášová (obe SR) -4 kolá.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Majstrovstvá Európy v XC

calendar_today 04.08.2011 - 07.08.2011
label MTB - XC
place Dohňany (Slovensko)

Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 4 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Máš čas? Nemám, ale stíham...lebo chcem

Máš čas? Nemám, ale stíham...lebo chcem

Ako mamka 4 detí (s dvojročnými odstupmi) dobre viem, čo to obnáša, starať sa o ne. No i my maminy potrebujeme chvíľu len pre seba, oddych, ktorým načerpáme sily do ďalších dní. Každý si pod tým predstaví niečo, čo ho baví. A mňa vždy bavil šport.
Santini - talianska značka vyrábaná s vášňou PR článok

Santini - talianska značka vyrábaná s vášňou

Talianska značka Santini sa za vyše 55 rokov svojej existencie stala už akousi legendou medzi výrobcami cyklistického oblečenia.
Cyklistika očami mladej pretekárky - čo všetko mi vzala a čo dala?

Cyklistika očami mladej pretekárky - čo všetko mi vzala a čo dala?

Aké je to byť mladou babou, ktorá balansuje preteky, tréning, sociálny život a školu? Pre začiatok by som vám rada opísala, ako som sa k pretekaniu dostala a ako mi to zmenilo život.
keyboard_arrow_up