Zdroj: Cyclinghalloffame.com

Ullrich dopadol rovnako ako Contador

Niekdajší víťaz cyklistickej Tour de France, Nemec Jan Ullrich, dostal od Športového arbitrážneho súdu (CAS) v Lausanne trest zastavenia činnosti na dva roky za porušenie antidopingových pravidiel. Všetky jeho výsledky dosiahnuté od 1. mája 2005 sú navyše anulované. CAS zverejnil v priebehu jedného týždňa už druhé rozhodnutie o dopingovom prípade víťaza Tour de France, v pondelok uložil retroaktívny dvojročný dištanc pre Alberta Contadora.

Ullrichov prípad sa týkal vyšetrovania tzv. Operación Puerto z roku 2006. Podľa sudcov CAS bol Nemec zapletený do kauzy okolo španielskeho lekára Eufemiana Fuentesa. Dištanc platí do augusta 2013, ale má len formálny charakter, v roku 2007 Ullrich oznámil ukončenie svojej kariéry. Švajčiarsky olympijský výbor, pod ktorý 38-ročný Ullrich na sklonku svojej aktívnej činnosti administratívne spadal, pretože jazdil s licenciou z krajiny "helvétskeho kríža", práve z tohto dôvodu napokon nepokračoval vo vyšetrovaní pretekára, čo Medzinárodná cyklistická únia (UCI) napadla na CAS.

Ullrich priznal kontakt s Fuentesom
Víťaz TdF 1997 Ullrich si už v roku 2002 odpykal polročný trest za mimosúťažné užívanie amfetamínu. Verdikt CAS ho okrem iného pripraví o tretie miesto z Tour de France 2005. CAS však nevyhovel návrhu UCI, aby Ullrichovi doživotne zakázal činnosť, keďže ide o druhý pozitívny dopingový.

Víťaz Tour de France 1997 Jan Ullrich priznal spojenie so španielskym lekárom Eufemianom Fuentesom, ktoré viedlo Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne k štvrtkovému rozhodnutiu o dvojročnom zastavení činnosti pre bývalého nemeckého cyklistu. Ullrich na svojej internetovej stránke trest akceptoval, ale s komentárom: "Nerobím to preto, lebo súhlasím so všetkými bodmi rozsudku, ale preto, aby som konečne spravil bodku za touto záležitosťou."

CAS vo štvrtok svoj výrok zdôvodnil presvedčením, že Ullrich bol "úplne zapojený" do Fuentesovho dopingového programu, ktorý odhalilo vyšetrovanie známe pod názvom Operation Puerto.

"Potvrdzujem, že som bol v kontakte s Fuentesom. Viem, že som spravil veľkú chybu, ktorú veľmi ľutujem. Keby som to mohol vrátiť, v niektorých momentoch svojej kariéry by som postupoval inak," uviedol Ullrich.

Dištanc, ktorý má z pohľadu "cyklistu na dôchodku" iba formálnu povahu, platí do augusta 2013. CAS však anuloval všetky Ullrichove výsledky dosiahnuté od 1. mája 2005. Príde teda aj o tretie miesto z Tour de France 2005. Ullrich si už v roku 2002 odpykal polročný trest za mimosúťažné užívanie amfetamínu. CAS však nevyhovel návrhu UCI, aby Ullrichovi doživotne zakázal činnosť, keďže ide o druhý pozitívny dopingový trest.

[Foto na úvode: Cyclinghalloffame.com]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

S láskou k cyklistike...

S láskou k cyklistike...

Ahoj, volám sa Tomáš a cítim averziu voči vytrvalostným športom. Takto by som sa možno predstavil hocijakému cyklistovi alebo bežcovi do roku 2016.
Rozhovor: Andrej Špánik - človek s historickou zbierkou bicyklov

Rozhovor: Andrej Špánik - človek s historickou zbierkou bicyklov

Veľa toho nenajazdí, ale napriek tomu má bicykle za pár tisíc. Čo všetko má Andrej vo svojej historickej zbierke a ako sa k tomu dostal?
Máš čas? Nemám, ale stíham...lebo chcem

Máš čas? Nemám, ale stíham...lebo chcem

Ako mamka 4 detí (s dvojročnými odstupmi) dobre viem, čo to obnáša, starať sa o ne. No i my maminy potrebujeme chvíľu len pre seba, oddych, ktorým načerpáme sily do ďalších dní. Každý si pod tým predstaví niečo, čo ho baví. A mňa vždy bavil šport.
keyboard_arrow_up