Zdroj: Ilustračné foto

Rossi víťazom úvodu Okolo Slovenska, Maroš Kováč tretí

Talian Enrico Rossi z tímu Meridiana Kamen sa stal víťazom úvodnej etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktorá mala štart i cieľ v Liptovskom Mikuláši a merala 158,1 km. Dvadsaťročný pretekár sa presadil v záverečnom súboji v uliciach centra Liptova s Rusom Alexandrom Prišpetným z tímu Itera Kaťuša. Rossi sa zároveň stal prvým lídrom 56. ročníka.

Tretí prišiel do cieľa Maroš Kováč z Dukly Trenčín Trek, ktorý je vďaka bodom z rýchlostných prémií lídrom súťaže aktivity.

O výsledkoch etapy sa rozhodlo prakticky už krátko po štarte. Asi na desiatom kilometri unikla trojica Rossi, Prišpetnyj a Kováč, ktorá si postupne vypracovala takmer 9-minútový náskok. Trio na troch 52-kilometrových okruhoch spolupracovalo. Pelotón síce v druhej polovici etapy vyvinul veľkú snahu, ale manko už nedokázal zlikvidovať. Asi 30 km pred cieľom nastúpil Prišpetnyj, jeho atak zachytil Rossi a dvojica prišla spolu až do cieľa, kde na páske mal viac síl Talian. Maroš Kováč za vedúcim duom zaostal o 3:39 min. "Som veľmi spokojný, že sa mi podarilo vyhrať etapu. Žlté tričko asi v ďalších dvoch etapách neudržím, keďže nie som dobrý vrchár. Na týchto pretekoch všetci budeme pracovať pre nášho lídra Davida Rebellina. V úvode sa jazdilo v úzkych uličkách, bolo nutné byť vpredu. Zrazu som sa dostal do úniku, čo som nečakal. Spolu sme ťahali, pelotón zareagoval neskoro. Ruský jazdec sa síce snažil, ale na rovine som ho pred Mikulášom dostihol a v závere som si veril. Šprintovať som začal asi 500 m pred páskou, pozíciu som si dobre pripravil. Pokúsim sa tento rok ešte o jedno etapové prvenstvo," povedal v cieli Rossi.

V pochmúrnom počasí dával o sebe vedieť Maroš Kováč. Trenčan od úvodu napĺňal ambície svojho tímu na pretekoch sa čo najviac zviditeľniť. Kováč vyhral obe rýchlostné prémie a je lídrom súťaže aktivity. V bodovaní vrchárov je zatiaľ druhý za Prišpetným. "V úvode síce pršalo, ale bolo to v pohode. V technických pasážach po štarte som sa snažil byť vpredu. Po chvíľke som sa obzrel a zistil som, že som sám a za mnou sa vydali Talian a Rus. Pelotón potom akoby zastal. Snažil som sa bodovať na prémiách, lebo už z minulosti viem, že každá sekunda navyše je dobrá. V záverečnom okruhu mi už trochu chýbali sily, mierne kopčeky nahrali súperom," povedal v už slnečnom cieli v Liptovskom Mikuláši Maroš Kováč.

Hlavný pelotón priviedol do cieľa s odstupom rovných 5 minút na víťaza Poliak Blažej Janiaczyk. V popredí na celkovom 6. mieste finišoval Juraj Sagan, na ôsmom Michael Kolář.

Výsledky

1. etapa (Liptovský Mikuláš - Liptovský Mikuláš, 158,1 km): 1. Enrico Rossi (Tal.) Meridiana Kamen 3:47:06 h, 2. Alexander Prišpetnyj (Rus.) Itera-Kaťuša - rovnaký čas ako víťaz, 3. Maroš Kováč (SR) Dukla Trenčín +3:39 min, 4. Blažej Janiaczyk (Poľ.) Bank BGZ, 5. Werner Riebenbauer (Rak.) RC Arbö Wels, 6. Juraj Sagan (SR) reprezentácia SR, 7. Niels Reynvoet (Belg.) Lotto Belisol, 8. Michael Kolář (SR) Dukla Trenčín Trek, 9. Andris Smirnovs (Lot.) Rietumu-Delfin, 10. Sylwester Janiszewski (Poľ.) CCC Polsat, ... 15. Matej Jurčo (SR) Whirlpool-Author, 16. Jakub Bučo (SR) Inter Bratislava, 17. Lukáš Bátora (SR) CK Banská Bystrica všetci +5:00

Poradie po 1. etape: 1. Enrico Rossi (Tal.) Meridiana Kamen 3:46:53 h, 2. Alexander Prišpetnyj (Rus.) Itera-Kaťuša +4 s, 3. Maroš Kováč (SR) Dukla Trenčín +3:42 min, 4. Blažej Janiaczyk (Poľ.) Bank BGZ, 5. Werner Riebenbauer (Rak.) RC Arbö Wels, 6. Juraj Sagan (SR) reprezentácia SR, 7. Niels Reynvoet (Belg.) Lotto Belisol, 8. Michael Kolář (SR) Dukla Trenčín Trek, 9. Andris Smirnovs (Lot.) Rietumu-Delfin, 10. Sylwester Janiszewski (Poľ.) CCC Polsat, ... 15. Matej Jurčo (SR) Whirlpool-Author, 16. Jakub Bučo (SR) Inter Bratislava, 17. Lukáš Bátora (SR) CK Banská Bystrica všetci +5:13.

Súťaž aktivity: 1. Maroš Kováč (SR) 14 bodov, 2. Enrico Rossi (Tal.) 13, 3. Alexander Prišpetnyj (Rus.) 12

Súťaž vrchárov: 1. Alexander Prišpetnyj (Rus.) 10 bodov, 2. Maroš Kováč (SR) 7, 3. Enrico Rossi (Tal.) 4.

Súťaž jazdcov do 23 rokov: 1. Niels Reynvoet (Belg.) 3:52:06 h, 2. Michael Kolář (SR), 3. Andris Smirnovs (Lot.) všetci rovnaký čas.

[Foto na úvode: Ilustračné foto]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Okolo Slovenska 2020 - VIP prístup do zákulisia play_arrow

Video: Okolo Slovenska 2020 - VIP prístup do zákulisia

K exkluzívnym záberom zo zákulisia vám pridáme aj zaujímavé informácie o najprestížnejších pretekoch na Slovensku.
Rozhovor: Juraj Sagan - klasiky sú vojna!

Rozhovor: Juraj Sagan - klasiky sú vojna!

Keď sa dvaja cyklisti zakecajú, preberú všetko od tréningov, pretekov a bicyklov a nesmie chýbať ani strava a Strava :).
Okolo Slovenska bez Sagana, v nomináciách aj Alaphilippe, Terpstra a Oss

Okolo Slovenska bez Sagana, v nomináciách aj Alaphilippe, Terpstra a Oss

Na septembrových cestných pretekoch Okolo Slovenska sa podľa posledných informácií nepredstaví trojnásobný majster sveta Peter Sagan.
keyboard_arrow_up