Rebellin jazdí aj zo vzdoru, oceňuje Sagana

Jednou z najvýraznejších postáv v pelotóne 56. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska je Talian Davide Rebellin. Štyridsaťročný rodák zo San Bonifacia v provincii Verona prišiel pod Tatry s tímom Meridiana Kamen, v ktorom je lídrom. Počas kariéry absolvoval už množstvo veľkých pretekov, na Slovensku je však prvýkrát.

"Počas kariéry som spoznal množstvo krajín, ale na Slovensku som prvýkrát. Aj keď mám už 40 rokov, stále ma cyklistika baví. Chcem spoznávať nové miesta, vidieť, ako organizujú preteky v iných krajinách. Aj preto som prišiel na Okolo Slovenska," povedal Davide Rebellin, ktorý patrí na 56. ročníku medzi favoritov. Členovia jeho tímu Meridiana Kamen ho označujú za lídra a budú jazdiť preňho. "Na každých pretekoch chcem uspieť. Zároveň ich beriem ako prípravu na veľké podujatia," doplnil Rebellin.

V časoch najväčšej slávy patril Rebellin k špecialistom na klasické preteky, v roku 2004 vyhral treble Amstel Gold Race, Valónsky šíp a Liége - Bastogne - Liége. Niečo podobné sa podarilo len vlani Philippovi Gilbertovi. Vo svojej zbierke má ružový dres lídra Gira d´Italia, na ktorom dosiahol aj etapové prvenstvá. "Práve triumf v etape na Gire a následne zisk ružového dresu bol pre mňa dôležitým úspechom do ďalšej kariéry," povedal Rebellin, ktorý v roku 1996 viezol dres lídra Gira celkovo šesť etáp.

V profesionálnom pelotóne sa pohybuje už takmer 20 rokov. "Od mojich začiatkov sa profesionálny pelotón veľmi zmenil. Štýl je dnes iný. Kým v minulosti sa jazdilo iba pre jedného tímového lídra, teraz je ich viac a prakticky vymizli klasickí domestici. Každý sa chce teraz ukázať, nástup strieda nástup, pelotón je silnejší a prakticky sa rozhoduje o výsledkoch až v závere," myslí si Rebellin.

V roku 2008 dosiahol ďalší dôležitý úspech kariéry na Paríž - Nice a potom prišlo 2. miesto na olympijských hrách v Pekingu. V apríli 2009 však Medzinárodný olympijský výbor oznámil, že šesť športovcov v čínskej metropole pozitívne testovali na dovtedy nezistiteľnú látku CERA. Bol medzi nimi aj Rebellin a striebro mu po takmer roku odobrali. Keďže Rebellin o svoju pravdu nebojoval na Športovom arbitrážnom súde (CAS), označili ho za vinného a dostal dvojročný dištanc. Po dvoch rokoch mlčania sa Talian vrátil do pelotónu.

"Bol som veľmi nahnevaný, keďže som sa necítil vinným. V súčasnosti jazdím tak trocha aj zo vzdoru, chcem dokázať, že nepatrím do starého železa a som čistý. Stále cítim veľký hnev. Stali sa veci, ktoré boli nespravodlivé a ja som nemal prakticky žiadnu šancu sa brániť. To ma momentálne poháňa dopredu, aj keď Peking som už hodil za hlavu a nebudem s nikým polemizovať," tvrdí Rebellin.

Cyklista s prezývkou "Miništrant" by chcel podľa vlastných slov jazdiť ešte minimálne rok, dva. Medzi jeho ciele patrí pokúsiť sa uspieť na pretekoch Okolo Lombardie či na Miláno - San Remo, kde mu však profil príliš nesedí. Na veľké preteky sa v drese Meridiany Kamen asi nedostane. Zoskupenie má talianske zázemie, ale chorvátsku licenciu. "Tím má dostatok peňazí, v budúcnosti môžu prísť ďalší veľkí jazdci. A nie je vylúčené, že sa posunieme na vyššiu úroveň," povedal Rebellin.

Vo svete cyklistiky rezonuje v posledných sezónach aj meno Petra Sagana, ktorý sa zaradil medzi špičku. Rebellin jeho výkony tiež pozorne sleduje. "Medzi mladými jazdcami je určite najväčším talentom. Má veľký potenciál, skvele zvláda klasické preteky. Má pred sebou veľkú budúcnosť," dodal Rebellin.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Okolo Slovenska 2020 - VIP prístup do zákulisia play_arrow

Video: Okolo Slovenska 2020 - VIP prístup do zákulisia

K exkluzívnym záberom zo zákulisia vám pridáme aj zaujímavé informácie o najprestížnejších pretekoch na Slovensku.
Rozhovor: Juraj Sagan - klasiky sú vojna!

Rozhovor: Juraj Sagan - klasiky sú vojna!

Keď sa dvaja cyklisti zakecajú, preberú všetko od tréningov, pretekov a bicyklov a nesmie chýbať ani strava a Strava :).
Okolo Slovenska bez Sagana, v nomináciách aj Alaphilippe, Terpstra a Oss

Okolo Slovenska bez Sagana, v nomináciách aj Alaphilippe, Terpstra a Oss

Na septembrových cestných pretekoch Okolo Slovenska sa podľa posledných informácií nepredstaví trojnásobný majster sveta Peter Sagan.
keyboard_arrow_up