Armstrong čelí ďalšiemu obvineniu z dopingu

Bývalý slávny americký cyklista Lance Armstrong čelí ďalšiemu obvineniu z dopingu, tentoraz ho vzniesla Antidopingová agentúra USA (USADA). Štyridsaťročný Texasan (nar. 18. 9. 1971) sa preto nemôže zúčastniť na sérii pretekov Ironman v triatlone. Informuje o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Washington Post. Ten v článku uviedol, že USADA má dôkazy, podľa ktorých sa manipulovalo so vzorkami Armstrongovej krvi z rokov 2009 a 2010.

Americký cyklista však všetko popiera. "Nikdy som nedopoval a na rozdiel od veľkého počtu mojich žalobcov som 25 rokov súťažil bez výkyvov vo výkonoch. Podstúpil som viac ako 500 dopingových testov a nikdy mi nič nenašli," uviedol vo svojom vyhlásení Armstrong, ktorý až sedemkrát triumfoval na najvýznamnejších cyklistických pretekoch Tour de France (1999 až 2005).

Hoci Armstronga nikdy nepristihli, jeho bývalí tímoví kolegovia a zároveň aj krajania Floyd Landis a Tyler Hamilton ho obvinili z podvádzania. Vo februári americká prokuratúra upustila od jeho "stíhania." USADA však pokračovala vo vlastnom vyšetrovaní. Podľa záverov vzorky z rokov 2009 a 2010 mali zodpovedať krvnej manipulácii, ktorá mala kryť užívanie EPO či krvnej transfúzie. S prípadom súvisia údajne aj ďalšie zakázané látky - testosterón, kortikosteroidy, rastový hormón či maskovacie látky. "Našu prácu robíme len na základe dôkazov," uviedol šéf USADA Travis Tygart.

Lance Armstrong ukončil svoju bohatú cyklistickú kariéru vlani vo februári, ale v tomto roku začal súťažiť v triatlone. Už počas kariéry čelil viacerým obvineniam z dopingu, ktoré však nikdy nedokázali. USADA ho o súčasných obvineniach informovala listom. Okrem Armstronga čelia obvineniam z porušenia pravidiel, distribúcie, pomoci pri užívaní a krytí zakázaných látok aj manažér tímu RadioShack Johan Bruyneel, lekár Michael Ferrari a ďalšie tri osoby. USADA svoje obvinenia zakladá aj na výpovediach viacerých cyklistov. Armstrong pred týždňom stretnutie so zástupcom agentúry odmietol. Obvinenia považuje za nepodložené a za pomstu. "Sú motivované zlobou a získanými svedectvami kúpenými sľubmi anonymity a imunity. Aj keď USADA sa zaoberá obdobím šestnástich rokov, ako jediného obvinila mňa," doplnil Armstrong.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Historický seriál o najväčších osobnostiach cestnej cyklistiky - Greg LeMond

Historický seriál o najväčších osobnostiach cestnej cyklistiky - Greg LeMond

Dnes sa v rámci nášho historického seriálu prenesieme do 80-tych rokov 20. storočia. Predstavíme si amerického pretekára Grega LeMonda, ktorý dokonale demonštroval význam aerodynamiky v cyklistike.
Froomova deklarovaná nevina vyvolala pochybnosti, Tony Martin zúri

Froomova deklarovaná nevina vyvolala pochybnosti, Tony Martin zúri

Ubezpečenia britského cyklistu Chrisa Frooma o jeho nevine vyvolali pochybnosti, prečo štvornásobnému víťazovi Tour de France ihneď nepozastavili činnosť po tom, ako neprešiel dopingovým testom.
Lance Armstrong a jeho budúcnosť

Lance Armstrong a jeho budúcnosť

Čo čaká tento rok Lanca Armstronga a čo vlastne „čierny bod“ v cyklistickej histórii momentálne robí?
keyboard_arrow_up