Zdroj: Facebook - Peter Sagan

Slovenský cyklista Peter Sagan sa stal víťazom nedeľňajšej 1. etapy cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla z Liége do Seraingu a merala 198 km. Na belgických cestách triumfoval 22-ročný jazdec tímu Liquigas-Cannondale po skvele zvládnutnom závere, keď na ďalšie priečky odsunul Fabiana Cancellaru a Edvalda Boassona Hagena.

Žltý dres lídra 99. ročníka si aj naďalej udržal víťaz prológu Fabian Cancellara zo Švajčiarska. Jazdec tímu RadioShack-Nissan je zároveň aj lídrom súťaže aktivity, pred Saganom má šesťbodový náskok. Keďže Cancellara je držiteľom dresu vyššej hodnoty, Slovák sa v pondelok oblečie do zeleného trička. Saganovi sa etapové prvenstvo podarilo na Tour vybojovať ako druhému cyklistovi so slovenským pasom. V roku 1994 vyhral Ján Svorada ešte ako Slovák, o pár mesiacov však už bol občanom ČR. Saganovi v priebežnom celkovom poradí patrí 23. priečka s mankom 24 sekúnd na Cancellaru. Peter Velits mal v závere technické problémy, po zásahu mechanikov napokon v nedeľu prišiel do cieľa na 100. mieste s odstupom 1:52 min na Sagana a celkovo klesol na 98. priečku. Martin Velits obsadil v etape 188. miesto a rovnaká pozícia mu patrí aj celkovo.

"Som nadšený z víťazstva. Musím poďakovať všetkým v tíme, lebo na rovine pracovali skvele a výrazne mi pomohli. Bola to tvrdá etapa, najmä po rovine sa išlo veľké tempo. V závere bolo niekoľko zákrut, o ktorých som prakticky ani nevedel. Som rád, že som bol vpredu, lebo sa začalo padať. Ráno sa o mne hovorilo ako o favoritovi na etapový triumf, ale ašpirantov na prvenstvo bolo dnes viac. Vedel som, že Chavanel skúsi niečo v závere. Mal jedinú šancu atakovať v najťažšom úseku stúpania, čo sa aj stalo. Cancellara následne išiel úžasne, som rád, že som s ním zostal v kontakte. Bolo to veľmi ťažké. Teraz sa teším z víťazstva," povedal v prvom televíznom rozhovore pre France2 Peter Sagan.

Švajčiar Cancellara, ktorý pred ôsmimi rokmi ako 23-ročný vyhral prológ na TdF prvýkrát v kariére a do 1. etapy vstupoval v žltom tričku, si z nedeľňajšieho nezvládnutého záveru nerobil ťažkú hlavu. "Dnešok bol skôr o udržaní si žltého trička ako o víťazstve v etape. Tím odviedol skvelú prácu. Atak bol najlepšou obranou a 500 metrov pred cieľom som nemal v úmysle spomaliť. Keď si niečo zaumienim, tak za tým idem až do konca. Nevzdám sa, inak by som to nebol ja. Možno Sagan o osem rokov urobí to isté."

Nedeľňajšia etapa sa išla aj po cestách, na ktorých sa jazdí tradičná klasika Liége - Bastogne - Liége. Na trase bolo päť malých stúpaní, v ktorých sa stal lídrom súťaže vrchárov Michael Morkov. Etapa mala očakávaný priebeh, hneď v úvode unikla šestica Yohann Gene (Europcar), Pablo Urtasun (Euskaltel-Euskadi), Nicolas Edet (Cofidis), Anthony Delaplace (Saur-Sojasun), Maxime Bouet (Ag2r-La Mondiale) a Michael Morkov (Saxo Bank). Tempo pelotónu nebolo vysoké, skupina mu odskočila na maximálne päť minút. Na prvej rýchlostnej prémii na Tour v Érezée (117 km) získal prvé 4 body do súťaže aktivity za 12. miesto Peter Sagan. V druhej polovici etapy sa náskok šestice začal znižoval, pelotón kontroloval rozostup a napokon ju pohltil po vyše 180 km približne 8 km pred cieľom. Tesne predtým mal technické problémy Peter Velits a musel z pelotónu vycúvať k svojmu mechanickému automobilu. Rozhodovalo sa v koncovke, posledné tri kilometre bolo mierne stúpanie. Sagan sa držal v popredí pelotónu. Na méte 2 km do cieľa zaútočil Sylvain Chavanel, ale jeho útok po 300 m skupina zlikvidovala. Nasledoval atak Cancellaru, ktorého sa chytil len Peter Sagan. Na dvojicu sa dotiahol Nór Edvald Boasson Hagen. Trio malo na pelotón náskok, od méty 500 m do cieľa taktizovalo. Šprintovať sa začalo 200 m pred cieľom a Sagan dosiahol najväčší úspech v doterajšej kariére.

Výsledky - Tour de France:

1. etapa (Liége - Seraing, 198 km): 1. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale 4:58:19 h, 2. Fabian Cancellara (Švaj.) RadioShack-Nissan, 3. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky Procycling, 4. Philippe Gilbert (Belg.) BMC Racing, 5. Bauke Mollema (Hol.) Rabobank, 6. Alejandro Valverde Belmonte (Šp.) Movistar, 7. Robert Gesink (Hol.) Rabobank, 8. Daniel Martin (Ír.) Garmin - Sharp, 9. Ryder Hesjedal (Kan.) Garmin - Sharp, 10. Dries Devenyns (Belg.) Omega Pharma-QuickStep - všetci čas ako víťaz, ... 100. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +1:52 min, 188. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +4:13.

Poradie po 1. etape: 1. Fabian Cancellara (Švaj.) RadioShack-Nissan 5:05:32 h, 2. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky Procycling +7 s, 3. Sylvain Chavanel (Fr.) Omega Pharma-QuickStep +7, 4. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +10, 5. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky +11, 6. Denis Meňšov (Rus.) Kaťuša +13, 7. Philippe Gilbert (Belg.) BMC Racing +13, 8. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing +17, 9. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale +18, 10. Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Sharp +18, ... 23. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +24 s, 98. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +2:09 min, 188. Martin Velits (všetci SR) Omega Pharma-QuickStep +4:49.

Sagan je nadšený z víťazstva, pomohol mu tím
Peter Sagan bol síce po úvodnom prológu cyklistickej Tour de France sklamaný, chuť si však napravil v nedeľňajšej 1. etape z Liége do Seraingu, ktorú po 198 km vyhral. Slovenská cyklistika na podobný úspech čakala dlhých 18 rokov. V roku 1994 triumfoval v 7. etape z Rennes do Futoroscope Ján Svorada pred Džamolidinom Abdužaparovom a Olafom Ludwigom. Svorada o pár mesiacov prijal české občianstvo, v mnohých štatistikách Tour preto pri jeho mene svieti česká vlajka.

Sagan v nedeľu v Seraingu skvele zvládol koncovku, ktorá bola v miernom kopci. Dvadsaťdvaročný odchovanec žilinskej cyklistiky sa držal v popredí pelotónu. Na méte 2 km do cieľa zaútočil Sylvain Chavanel, ale jeho útok po 300 m skupina zlikvidovala. Nasledoval atak Cancellaru, ktorého sa chytil len Peter Sagan. Na dvojicu sa dotiahol Nór Edvald Boasson Hagen. Trio malo na pelotón náskok, od méty 500 m do cieľa taktizovalo. Šprintovať sa začalo 200 m pred cieľom a Sagan dosiahol najväčší úspech v doterajšej kariére.

"V sobotu som bol po prológu sklamaný, pretože som čakal lepší výsledok. Mal som však menšiu nehodu, našťastie som nespadol. Posledné tri kilometre boli dnes ťažké. Po dohode so športovými riaditeľmi nášho tímu sme sa dohodli, že to skúsim. Keď nastúpil Fabian Cancellara, rozhodol som sa ho držať. V tej pasáži som chcel podľa plánov nastúpiť. Bolo dobré, že atakoval Cancellara. Išiel až do konca skvele. Nechcel som nastupovať priskoro, lebo som vedel, kde sú moje limity," povedal na tlačovej besede po etape Peter Sagan.

Úradujúci majster Slovenska nastupoval na preteky s cieľom pokúsiť sa vyhrať aspoň dve etapy. Polovicu z ambícií už má za sebou. Presadiť sa môže aj v ďalších rovinatých etapách. V nedeľu pred štartom sa hovorilo, že Sagan je vďaka profilu záveru hlavným ašpirantom na úspech. Koncovka nevyhovovala vďaka zvlnenému profilu špecialistom špurtérom. "Ráno sa o mne hovorilo ako o favoritovi na etapový triumf, ale ašpirantov na prvenstvo bolo dnes viac. Som nadšený z víťazstva. Bola to tvrdá etapa, najmä po rovine sa išlo veľké tempo. V závere bolo niekoľko zákrut, o ktorých som prakticky ani nevedel. Som rád, že som bol vpredu, lebo sa začalo padať," popisoval Sagan.

Počas dňa pomohli Žilinčanovi tímoví kolegovia z Liquigas-Cannondale, ktorí ho dotiahli až do záverečného kopca. Sagan sa im za spoluprácu odvďačil úspechom. "Musím poďakovať chlapcom z tímu, pretože odviedli skvelú prácu do posledných kilometrov. Pomohli mi, aby som bol vpredu, lebo vzadu to bolo nebezpečné. V prvej časti etapy sa mi nešlo práve najlepšie, ale po 100 km som začal uvažovať o úspechu," povedal na tlačovej besede po pretekoch Peter Sagan.

Sagan sa stal najmladším etapovým víťazom za 19 rokov
Slovenský cyklista Peter Sagan je najmladším víťazom etapy na Tour de France od roku 1993 a úspechu Lancea Armstronga. Žilinčan bol prvý v cieli nedeľňajšej prvej etapy z Liége do Seraingu vo veku 22 rokov a 157 dní. Armstrong v roku 1993 vyhral ôsmu etapu v čase, keď mal 21 rokov a 296 dní. Doteraz najmladším víťazom etapy na Tour je devätnásťročný Talian Fabio Battesini, ktorému sa to podarilo ešte v roku 1931.

Sagan sa zapísal do historických štatistík Tour hneď pri svojom debute na slávnych pretekoch. Od roku 1995 nevyhral niektorú z úvodných riadnych etáp cyklista, ktorý štartoval na podujatí prvýkrát. Naposledy sa to podľa holandského športového servisu Infostrada a ESPN podarilo pred sedemnástimi rokmi Talianovi Fabiovi Baldatovi. V roku 2005 síce David Zabriskie vyhral úvodnú časovku, ale nebola to klasická etapa s hromadným štartom.

Sagan tento rok dvíhal ruky nad hlavu štrnásťkrát a v počte víťazstiev o jedno vedie pred Andrém Greipelom. Žiaden iný cyklista nemá v kalendárnom roku 2012 viac úspechov.

[Foto na úvode: Facebook - Peter Sagan]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2024, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Peter Sagan a pamätné dni jeho kariéry

Peter Sagan a pamätné dni jeho kariéry

Slovensko malo priemerných športovcov. Malo dobrých športovcov. Malo vynikajúcich športovcov. A potom je tu Peter Sagan.
Video: Marco Pantani číha za každým stromom - cyklodovolenka Rimini a San Maríno

Video: Marco Pantani číha za každým stromom - cyklodovolenka Rimini a San Maríno

Taliansky región Emilia-Romagna našincovi veľa neprezradí, ale s pomocou doplňujúcich informácií sa každý hneď rýchlo zorientuje.
Tour de France 2023 (3. časť) - zaslúžené double Jumba

Tour de France 2023 (3. časť) - zaslúžené double Jumba

Rozhodujúci týždeň a celý 110. ročník „Starej dámy“ je za nami. Ako to nakoniec dopadlo?
keyboard_arrow_up