Zdroj: Flickr.com - Creative Commons

Francúz Thomas Voeckler sa stal tretíkrát v kariére víťazom etapy na cyklistickej Tour de France, keď dominoval v stredajšom 10. pokračovaní 99. ročníka z Maconu do Bellegarde-sur-Valserine (194,5 km). Tridsaťtriročný jazdec tímu Europcar sa presadil v náročnej etape napriek veľkým zdravotným problémom, ktoré mal pred začiatkom Tour.

Voeckler sa presadil pred Talianom Michelem Scarponim a Nemcom Jensom Voigtom. Slovák Peter Sagan si naďalej udržal zelený dres lídra bodovacej súťaže. V žltom tričku najlepšieho muža výsledkovej listiny pôjde aj vo štvrtok Brit Bradley Wiggins. Jazdec tímu Sky síce zaostal za víťazom o vyše tri minúty, ale bez problémov zostal na 1. priečke výsledkovej listiny. Pred obhajcom prvenstva Cadelom Evansom má Wiggins, ktorého skvele podporuje tím Sky, náskok 1:53 min, tretí je s odstupom 2:07 min Britov kolega z družstva Christopher Froome. Stredajšia etapa veľké zmeny v popredí nepriniesla, z najlepšej desiatky stratil len Tejay van Garderen.

Slováci v stredu zaostali. Peter Sagan vyprovokoval hneď po štarte únik, potom pomáhal aj Vincenzovi Nibalimu, ale napokon prišiel do cieľa s odstupom 12:25 min na 56. mieste. Peter Velits bol za víťazným Voecklerom o 15:04 min a skončil na 62. priečke. Martin Velits obsadil 94. pozíciu. V celkovom poradí je na tom najlepšie Peter Velits, ktorý sa prepadol o deväť miest na 29. priečku. O dvanásť pozícii nižšie je Peter Sagan, Martin Velits figuruje už s vyše hodinovým odstupom na Wigginsa na 94. pozícii. "Dnes som skúsil únik nielen preto, aby som získal body na rýchlostnej prémii, ale predovšetkým preto, aby som pomohol v druhej časti etapy Vincenzovi Nibalimu. Nemali sme však veľkú šancu získať väčší náskok na Wigginsovu skupinu, zjazd bol veľmi komplikovaný. Na ďalšie víťazstvo si musím počkať do iných etáp, teraz sa snažím pracovať predovšetkým pre Vincenza a šetriť si sily na ďalšie etapy, ktoré mi budú vyhovovať," povedal pre Eurosport Peter Sagan.

Po dni voľna čakali na pelotón tri stúpania, vrátane prvého najvyššej kategórie v itinerári 99. ročníka na Col du Grand Colombier do nadmorskej výšky 1501 m na 151,5. km. Na štart sa už nepostavili Tony Martin, Matt Lloyd a Rémy Di Gregorio, v pelotóne zostalo už iba 175 cyklistov. Už na 2. km unikla z pelotónu trojica jazdcov, iniciátorom úniku bol Peter Sagan. Spoločne s ním sa pred pelotón dostali Cyril Lemoine a Andrij Grivko. Vedúca trojica sa postupne rozrástla na 25 cyklistov. Počas prvej hodiny absolvovali 49,8 km, čo bol najlepší rýchlostný priemer tento rok. Na prvej horskej prémii na 90. km na Cote de Corlier bol náskok skupiny na pelotón vyše 7 minút. Pozornosť sa následne sústredila najmä na Petra Sagana a Matthewa Gossa, ktorí sú na čele bodovacej súťaže a plece pri pleci bojovali na rýchlostnej prémii. Dvadsať bodov napokon získal Austrálčan, Slováka preskočil aj Jevgenij Hutarovič. Pelotón i vedúca skupina sa začali deliť v stúpaní na Grand Colombier. S čelom pretekov nestačil držať krok Peter Sagan, ktorý takticky počkal na tímového lídra Vincenza Nibaliho. Talian odskočil z čela pelotónu, ktorý strážil tím Sky a Bradley Wiggins, a skúšal získať cenné sekundy do celkovej klasifikácie. Prvú horskú prémiu HC vyhral Thomas Voeckler, ktorý bol najlepší aj na Col de Richemond (174 km) a stal sa novým lídrom súťaže vrchárov. Sagan vydržal s Nibalim až po vrchol posledného stúpania, potom už prenechal iniciatívu kolegovi a on pokračoval vlastným tempom. "Mám zmiešané pocity. Išiel som do úniku s tým, že na rýchlostnej prémií chcem čo najlepšie zabodovať, aby som si upevnil zelený dres. Podriadil som tomu všetko, aj únik od úvodu, aby som uspel. Žiaľ, nevyšlo to a Austrálčan Goss ma na rýchlostnej prémií predbehol a stiahol nejaké bodíky, čo ma škrie. Potom som už počkal na Nibaliho, potiahol ho dopredu a napokon vycúval, aby som ušetril ďalšie sily na dôležité náročné etapy," sprostredkoval pre agentúru SITA ďalšie slová Petra Sagana jeho manažér Jozef Korbel.

Wiggins a spol. však Nibaliho napokon dostihli. Vpredu jazdila štvorčlenná skupina, v ktorej boli okrem Voecklera aj Michele Scarponi, Dries Devenyns a Luís-León Sánchez. Na toto kvarteto sa v zjazde dotiahol zozadu Jens Voigt. Wiggins aj naďalej kontroloval s tímom Sky situáciu, jazdci z popredia ho príliš neohrozovali. Pätica v úvode mala vyše 3-minútový náskok. Zo skupiny nastúpil 3 km pred cieľom Devenyns, ktorého sa neskôr pokúsil stíhať Voigt. Rozhodovalo sa na poslednom kilometri, ktorý bol do kopca. Najviac síl mal Voeckler a potešil celé Francúzsko.

"Po poslednom kopci som už vedel, že náš únik bude úspešný. Posledné stúpanie do cieľa ma však stálo veľa síl, keďže som mal za sebou dlhý deň. Dres najlepšieho vrchára je príjemným bonusom. Cítil som sa dnes dobre, čo videli aj ďalší jazdci, ktorí boli so mnou v úniku. Preto ani nechceli striedať a spolupracovať. V závere sme sa snažili o ataky, mne vyšiel, ale až do posledného šliapnutia som sa obával o víťazstvo. Pred pretekmi sa toho veľa hovorilo o mojom kolene, osem dní pred Tour som nejazdil. Vedel som však, že sa postupne dostanem zo zdravotných problémov," povedal pre Eurosport víťaz stredajšej etapy Voeckler.

Výsledky - Tour de France:

10. etapa (Macon - Bellgarde-sur-Valserine, 194,5 km): 1. Thomas Voeckler (Fr.) Europcar 4:46:26 h, 2. Michele Scarponi (Tal.) Lampre-ISD +3 s, 3. Jens Voigt (Nem.) RadioShack-Nissan +7, 4. Luis-León Sánchez (Šp.) Rabobank +23, 5. Dries Devenyns (Belg.) Omega Pharma-QuickStep +30, 6. Sandy Casar (Fr.) FDJ-Bigmat, 7. Egoi Martínez (Šp.) Euskaltel-Euskadi, 8. Pierre Rolland (Fr.) Europcar, 9. Jürgen van den Broeck (Belg.) Lotto-Belisol všetci +2:44 min, 10. Dmitrij Fofonov (Kaz.) Astana +2:52, ... 56. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +12:25, 62. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +15:04, 94. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +27:27.

Poradie po 10. etape: 1. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky 43:59:02 h, 2. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing +1:53 min, 3. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +2:07, 4. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale +2:23, 5. Denis Meňšov (Rus.) Kaťuša +3:02, 6. Haimar Zubeldia (Šp.) RadioShack-Nissan +3:19, 7. Maxime Monfort (Belg.) RadioShack-Nissan +4:23, 8. Jürgen Van Den Broeck (Belg.) Lotto Belisol +4:48, 9. Nicolas Roche (Ír.) AG2R La Mondiale +5:29, 10. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +5:31, ... 29. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +20:32, 41. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +32:38, 96. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +1:01:44 h

Súťaž aktivity: 1. Peter Sagan (SR) 232 bodov, 2. Matthew Goss (Aus.) 205, 3. André Greipel (Nem.) 172, ... 21. Peter Velits 45, 85. Martin Velits (obaja SR) 10.

Velitsovci už bez Tonyho Martina
Úradujúci majster sveta v časovke Tony Martin ukončil svoje trápenie z prvého týždňa cyklistickej Tour de France a na stredajšiu 10. etapu z Maconu do Bellegarde-sur-Valserine už nenastúpi. Nemecký jazdec si už v prvej etape pri páde zlomil zápästie ľavej ruky a v pretekoch pokračoval s dlahou. V pondelkovej časovke napriek tomuto hendikepu dokázal zajazdiť dvanásty najlepší čas. V celkovej klasifikácii mu patrila 92. priečka.

"Tony Martin sa v stredu nepostaví na štart desiatej etapy. Po dohode s manažmentom a lekármi sa vráti domov už dnes popoludní," informoval v utorok počas prvého voľného dňa na TdF 2012 Martinov tím Omega Pharma-Quick Step. Dvadsaťsedemročný pretekár by sa chcel dať dohromady pred olympijskými hrami v Londýne. "Nie je to pre mňa ľahké nechať tu chlapcov pokračovať v boji, ale verím, že oni to pochopia. Do olympijských hier ostávajú ešte tri týždne. Spravím maximum, aby som to stihol," povedal tímový kolega bratov Petra a Martina Velitsovcov.

Austrálčan Lloyd skončil pre zlomeninu lakťa
Austrálčan Matthew Lloyd sa v utorok stal ďalším cyklistom, ktorý musel pre zdravotné problémy odstúpiť z Tour de France. Dvadsaťdeväťročný člen tímu Lampre v úvode nedeľňajšej 8. etapy z Belfortu do Porrentruy utrpel zlomeninu lakťa. "Som skutočne smutný z toho, že musím skončiť na Tour de France po zlej prvej časti a pred začiatkom ďalších etáp, ktoré by mi sadli viacej. Ráno som cítil bolesti v lakti, a preto nie som prekvapený, že je zlomený. Chcem sa dať do poriadku pred pretekmi Vuelta a Espaňa," povedal zronený cyklista.

Lloyd je po Davidem Viganom druhým cyklistom zo zoskupenia Lampre, ktorý sa musel vzdať pokračovania v najprestížnejších cyklistických pretekoch.

Okrem spomenutého Lloyda museli - prevažne pre zranenia z pádov - predčasne skončiť na TdF Ďalší dvadsiati pretekári. Po pondelkovej 9. etape už nebudú štartovať Tom Danielson, Ryder Hesjedal, Robert Hunter (všetci Garmin-Barracuda), Imanol Erviti, Iván Gutiérrez, Jose Joaquín Rojas (všetci Movistar), Maarten Wynants, Maarten Tjallingii (obaja Rabobank), Samuel Sánchez, Mikel Astarloza, Amets Txurruka, Gorka Verdugo (všetci Euskaltel-Euskadi), Marcel Kittel, Johannes Fröhlinger (obaja Argos-Shimano), Konstantin Sivcov (Sky), Hubert Dupont (AGR2-La Mondiale), Óscar Freire (Kaťuša), Wout Poels (Vacansoleil-DCM), Davide Vigano (Lampre) a Anthony Delaplace (Saur-Sojasun).

Wiggins by mal preukázať viac rešpektu, tvrdí Nibali
Člen cyklistického tímu Liquigas-Cannondale Vincenzo Nibali povedal po stredajšej 10. etape najprestížnejších pretekov Tour de France, že Brit Bradley Wiggins zo Sky by mal preukázať viac rešpektu.

Dvadsaťsedemročný Talian poznamenal, že Wiggins sa na neho v cieli uprene pozeral neúctivým spôsobom a rukou mu ukázal hrubé gesto. "Wiggins sa na mňa pozeral spôsobom, ktorý sa mi vôbec nepáčil. Je to dobrý pretekár, ale hovorím o rešpekte, tradícii. V cyklistike jazdci vždy dávajú najavo rešpekt voči svojim súperom. Nie sme futbalisti," povedal Nibali.

Britský jazdec však Talianove slová nebral vážne a myslí si, že nespravil nič zlé. "Nemyslím si, že by som si mal sadnúť a posudzovať všetky činy, ktoré som v živote urobil," kontroval Wiggins.

Bradley Wiggins je po 10 etapách TdF lídrom celkového hodnotenia, pred druhým Cadelom Evansom má náskok jednej minúty a 53 sekúnd. Bývalý víťaz Giro d"Italia Nibali je v tíme Liquigas-Cannondale kolegom slovenského reprezentanta Petra Sagana, ktorý je priebežným vedúcim mužom v súťaž aktivity a patrí mu zelené tričko.

[Foto na úvode: Flickr.com - Creative Commons]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2024, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Peter Sagan a pamätné dni jeho kariéry

Peter Sagan a pamätné dni jeho kariéry

Slovensko malo priemerných športovcov. Malo dobrých športovcov. Malo vynikajúcich športovcov. A potom je tu Peter Sagan.
Video: Marco Pantani číha za každým stromom - cyklodovolenka Rimini a San Maríno

Video: Marco Pantani číha za každým stromom - cyklodovolenka Rimini a San Maríno

Taliansky región Emilia-Romagna našincovi veľa neprezradí, ale s pomocou doplňujúcich informácií sa každý hneď rýchlo zorientuje.
Tour de France 2023 (3. časť) - zaslúžené double Jumba

Tour de France 2023 (3. časť) - zaslúžené double Jumba

Rozhodujúci týždeň a celý 110. ročník „Starej dámy“ je za nami. Ako to nakoniec dopadlo?
keyboard_arrow_up