Zdroj: Flickr.com - Creative Commons

Armstrong zopakoval žalobu na USADA

Bývalý americký cyklista Lance Armstrong opakovane žaluje na federálnom súde Antidopingovú agentúru USA (USADA) za hanobenie svojho mena. Prvú žalobu sudca zamietol pre príliš rétorický štýl 80-stranového dokumentu. Armstrongovi právnici využili možnosť, podnet skrátili na 25 strán a podali ho znova.

Usilujú sa v ňom napadnúť právomoci USADA ohľadom riešenia prípadu, ktorý má vrhnúť dopingový tieň na celú Armstrongovu kariéru. Sedemnásobný víťaz Tour de France tvrdí, že kauzy by sa mala ujať Medzinárodná cyklistická únia (UCI) a že USADA svojimi metódami porušuje Ústavu Spojených štátov

USADA Armstronga obviňuje z užívania podporných zakázaných prostriedkov počas jeho kariéry. Rodák z texaského mesta Plano, ktorý vyhral Tour de France v období rokov 1999 - 2005, je už na cyklistickom "dôchodku" a v prípade, že by mu dokázali doping, prišiel by o všetkých sedem titulov z najprestížnejších cyklistických pretekov.

Len pár hodín pred podaním žaloby USADA doživotne zakázala činnosť trom bývalým členom a konzultantom cyklistického tímu US Postal Service, v ktorom dosiahol Armstrong šesť víťazstiev na Tour de France. Trest sa týka španielskeho lekára Luisa Garcíu del Morala, konzultujúceho lekára Micheleho Ferrariho a trénera Josého Martiho. Všetci sa mali podieľať na systematickom dopingovom programe v už neexistujúcom zoskupení. USADA v júni obvinila z účasti aj ďalšie tri osoby - Armstronga, lekára Pedra Celayu momentálne pracujúceho pre RadioShack a športového riaditeľa toho istého tímu Johana Bruyneela, ktorý stál za všetkými Armstrongovými úspechmi.

Traja Armstrongovi spoločníci s doživotnými trestami
Americká antidopingová agentúra (USADA) uložila doživotné zákazy aktívnej športovej činnosti trom bývalým členom a konzultantom cyklistického tímu US Postal Service, v ktorom dosiahol Lance Armstrong šesť víťazstiev na Tour de France. Trest sa týka španielskeho lekára Luisa Garcíu del Morala, konzultujúceho lekára Micheleho Ferrariho a trénera Josého Martiho. USADA usvedčila všetkých troch z účasti na dopingovom sprisahaní.

USADA Armstronga obviňuje z užívania podporných zakázaných prostriedkov počas jeho kariéry. Slávny cyklista sa na súde v Austine bráni, že obviňovanie jeho osoby z dopingu bez súdneho preukázania viny narúša jeho ústavné práva. Americký cyklista dodnes odmieta tvrdenia, že by kedykoľvek užil podpornú látku a zároveň tvrdí, že šéf USADA Travis T. Tygart naňho "poľuje" s cieľom pomstiť sa mu. Rodák z texaského mesta Plano, ktorý vyhral Tour de France v období rokov 1999 - 2005, je už v cyklistickom "dôchodku" a v prípade, že by mu dokázali doping, prišiel by o všetkých sedem titulov z najprestížnejších cyklistických pretekov.

Prezident UCI McQuaid zatiaľ mlčí v kauze Armstronga
Prezident Svetovej cyklistickej únie (UCI) Pat McQuaid povedal, že sa nevyjadrí ku kauze Lancea Armstronga dovtedy, dokým celý prípad neuzavrú kompetentné americké orgány. Šesťdesiatdvaročný Ír sa priznal, že zostal v šoku po tom, ako Antidopingová agentúra USA (USADA) uložila doživotný zákaz športovej činnosti trom ľuďom, ktorý v cyklistickom tíme US Postal Service spolupracovali s Armstrongom. Trest sa týka španielskeho lekára Luisa Garcíu del Morala, konzultujúceho lekára Micheleho Ferrariho a trénera Josého Martiho. Všetci sa mali podieľať na systematickom dopingovom programe v už neexistujúcom zoskupení.

USADA obviňuje Armstronga z užívania podporných zakázaných prostriedkov počas jeho kariéry. Rodák z texaského mesta Plano, ktorý vyhral Tour de France v období rokov 1999 - 2005, je už na cyklistickom "dôchodku" a v prípade, že by mu dokázali doping, prišiel by o všetkých sedem titulov z najprestížnejších cyklistických pretekov.

Americký kongresman chce klepnúť po prstoch USADA
Americký kongresman Jim Sensenbrenner vyzval Úrad národnej stratégie boja proti drogám (ONDCP), aby vstúpil do sporu medzi bývalým cyklistom Lanceom Armstrongom a Antidopingovou agentúrou USA (USADA). Republikán zastupujúci v Snemovni reprezentantov štát Wisconsin zaslal list riaditeľovi ONDCP Gilovi Kerlikowskému, v ktorom sa zjavne postavil na stranu sedemnásobného víťaza Tour de France. Žiada v ňom, aby úrad preveril postup USADA, ktorá ročne stojí daňových poplatníkov 9 miliónov dolárov.

USADA obviňuje Armstronga a ďalších päť osôb, že boli súčasťou systematického užívania zakázaných látok v dnes už neexistujúcom tíme US Postal. Trom bývalým Amstrongovým spolupracovníkom už doživotne zakázala činnosť. Ide o španielskeho lekára Luisa Garcíu del Morala, konzultujúceho lekára Micheleho Ferrariho a trénera Josého Martiho. Zvyšnú trojicu tvoria okrem Armstronga aj lekár Pedro Celaya momentálne pracujúci pre RadioShack a športový riaditeľ toho istého tímu Johan Bruyneel, ktorý stál za všetkými Armstrongovými úspechmi. Armstrong na útok USADA odpovedal žalobou na federálnom súde za hanobenie mena.

"Kongres USA síce nemá čo rozhodovať o tom, či niektorý športovec dopoval, ale máme právo vedieť, ako sa nakladá s peniazmi z daní. Ako hlavný zdroj financovania USADA by sa ONDCP mal zaujímať o jej činnosť. Zatiaľ som nenašiel žiadny náznak toho, že by ONDCP nejakým spôsobom dohliadal na to, čo robí USADA," uviedol v liste Sensenbrenner.

USADA žiada súd zamietnuť Armstrongovu žalobu
Americká antidopingová agentúra (USADA) požiadala sudcu, aby zamietol žalobu cyklistu Lanca Armstronga. Sedemnásobný víťaz Tour de France opakovane žaluje agentúru na federálnom súde za hanobenie svojho mena. Prvú žalobu sudca zamietol pre príliš rétorický štýl 80-stranového dokumentu. Armstrongovi právnici využili možnosť, podnet skrátili na 25 strán a podali ho znova. Usilujú sa v ňom napadnúť právomoci USADA ohľadom riešenia prípadu, ktorý má vrhnúť dopingový tieň na celú Armstrongovu kariéru. Bývalý cyklista tvrdí, že kauzy by sa mala ujať Medzinárodná cyklistická únia (UCI) a že USADA svojimi metódami porušuje Ústavu Spojených štátov amerických.

"Budeme ďalej konať v mene čistých športovcov bez ohľadu na to, či sú slávni alebo neznámi. Ku každému športovcovi, ktorý porušuje dopingové predpisy, pristupujeme rovnako," uviedol výkonný riaditeľ USADA Travis Tygart: "Nebudeme kryť dôkazy o dopingu."

USADA obviňuje Armstronga z užívania podporných zakázaných prostriedkov počas jeho kariéry. Rodák z texaského mesta Plano, ktorý vyhral Tour de France v období rokov 1999 - 2005, je už na cyklistickom "dôchodku" a v prípade, že by mu dokázali doping, prišiel by o všetkých sedem titulov z najprestížnejších cyklistických pretekov.

Už skôr USADA doživotne zakázala činnosť trom bývalým členom a konzultantom cyklistického tímu US Postal Service, v ktorom dosiahol Armstrong šesť víťazstiev na Tour de France. Trest sa týka španielskeho lekára Luisa Garcíu del Morala, konzultujúceho lekára Micheleho Ferrariho a trénera Josého Martiho. Všetci sa mali podieľať na systematickom dopingovom programe v už neexistujúcom zoskupení. USADA v júni obvinila z účasti aj ďalšie tri osoby - Armstronga, lekára Pedra Celayu momentálne pracujúceho pre RadioShack a športového riaditeľa toho istého tímu Johana Bruyneela, ktorý stál za všetkými Armstrongovými úspechmi.

[Foto na úvode: Flickr.com - Creative Commons]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 3 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Nové pravidlá UCI - koniec zjazdovania na Sagana

Nové pravidlá UCI - koniec zjazdovania na Sagana

Viete o pravidlách, za ktoré môžu jazdca vyhodiť z pretekov? Aké nové pokuty pribudli profíkom? Aké sú dôvody UCI na tieto kroky?
Video: Keď Peter Sagan vyhral 100. ročník Okolo Flámska – pohľad do zákulisia play_arrow

Video: Keď Peter Sagan vyhral 100. ročník Okolo Flámska – pohľad do zákulisia

Pozrite si výborne spracované video, ktoré kombinuje pohľad do zákulisia a krásne súboje priamo na trati jubilejného ročníka, v ktorom sa Peter Sagan radoval v drese svetového šampióna.
Historický seriál o najväčších osobnostiach cestnej cyklistiky - Greg LeMond

Historický seriál o najväčších osobnostiach cestnej cyklistiky - Greg LeMond

Dnes sa v rámci nášho historického seriálu prenesieme do 80-tych rokov 20. storočia. Predstavíme si amerického pretekára Grega LeMonda, ktorý dokonale demonštroval význam aerodynamiky v cyklistike.
keyboard_arrow_up