Zdroj: Flickr.com - Creative Commons

USADA získala nevyvrátiteľný dôkaz proti Armstrongovi

Antidopingová agentúra USA (USADA) v utorok informovala o získaní nevyvrátiteľného dôkazu o tom, že bývalý americký cyklista Lance Armstrong a jeho niekdajší zamestnávateľ US Postal Service boli zapletení do najväčšieho dopingového škandálu v dejinách športu.

"Dôkazy ukazujú bez akýchkoľvek pochybností, že tím US Postal Service organizoval najsofistikovanejší, najprofesionálnejší a najúspešnejší dopingový program, ktorý sa vyskytol v histórii športu. Rôzne kategórie očitých, preukázateľných, vedeckých, priamych aj nepriamych dôkazov odhaľujú jednoznačné a nepopierateľné svedectvo, ktoré prináša prvýkrát svetlo do systematického, sústavného a vysoko profesionálneho tímom vedeného dopingového sprisahania," povedal výkonný riaditeľ USADA Travis Tygart.

USADA ďalej informovala, že zaslala svoje odôvodnené rozhodnutie a ďalších 1000 strán podporných dôkazov Medzinárodnej cyklistickej únii (UCI) a Svetovej antidopingovej agentúre (WADA). Dôkazy obsahujú výpovede 26 osôb, z ktorých 15 bolo v kontakte s jazdcami a oboznámených s dopingovými aktivitami US Postal Service, vrátane Georga Hincapieho, ktorý sa priznal k užívaniu zakázaných látok. "Dnes je extrémne náročné povedať, že počas určitej časti mojej kariéry som bral zakázané látky. Na začiatku mojej aktívnej činnosti mi bolo vzhľadom na rozšírené používanie látok zvyšujúcich výkon najlepšími cyklistami jasné, že nie je možné súťažiť na najvyššej úrovni bez dopingu. Hlboko ľutujem toto rozhodnutie a ospravedlňujem sa svojej rodine, priateľom a fanúšikom," povedal Hincapie.

Armstrongovi odobrali v septembri všetkých sedem celkových triumfov, ktoré získal na najprestížnejších pretekoch na svete Tour de France. USADA to oznámila po tom, ako 41-ročný Texasan odmietol ďalej bojovať proti nedokázaným obvineniam z užívania dopingu.

USADA špecifikovala, že víťaz TdF z rokov 1999 - 2005 dostal doživotný zákaz súťažiť v cyklistike ako následok užívania nedovolených prostriedkov, ktoré mu mali pomôcť k zisku siedmich celkových prvenstiev na Tour de France. Armstrong celý čas odmietal obvinenia z podvádzania a tvrdil, že všetky úspechy dosiahol legálnou cestou.

Bývalého vynikajúceho cyklistu, ktorý ukončil aktívnu činnosť vlani, obvinili z užívania krvného dopingu EPO, steroidov aj transfúzie krvi. Armstrongovi nikdy nedokázali užívanie zakázaných prostriedkov, napriek tomu, že absolvoval stovky testov a vyšetrení.

[Foto na úvode: Flickr.com - Creative Commons]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 8 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Nebezpečie hroziace cyklistovi v premávke - ako mu predchádzať

Nebezpečie hroziace cyklistovi v premávke - ako mu predchádzať

Aké nástrahy číhajú na cestného cyklistu medzi autami, s čím je dobré počítať a ako sa na ne pripraviť, aby sme sa vždy spokojní a zdraví vrátili domov?
Tuning vášho bicykla - zlepšenie vlastností aj investícia pre radosť PR článok

Tuning vášho bicykla - zlepšenie vlastností aj investícia pre radosť

Ak ste už pred sezónou skontrolovali všetky dôležité súčasti vášho bicykla a všetko funguje ako má, nastáva ideálny čas na menší tuning. Či už pre zlepšenie vlastností, alebo čisto pre radosť...
500 km výlet, ktorý nič negarantuje

500 km výlet, ktorý nič negarantuje

Keď sme ako partia študentov počas jedného jarného večera sedeli už pri treťom pive, jeden kamarát zahlásil: „Poďme cez prázdniny k Liptovskej Mare na babete.“ Ja som smelo odvetil: „Síce babetu nemám, ale pôjdem s vami na bicykli.“
keyboard_arrow_up