Armstrongovi pomáhal kryť doping motorkár

Americký cyklista Lance Armstrong si počas Tour de France 1999 platil motocyklistu, ktorý mu vozil zakázaný preparát EPO. Bývalý jazdec tímu US Postal Tyler Hamilton to uviedol v pondelkovom vysielaní britskej rozhlasovej stanice BBC. Armstrongovi, ktorý v rokoch 1999 až 2005 triumfoval sedemkrát v rade na Tour de France, odobrala tituly Americká antidopingová agentúra (USADA), organizátori však rozhodnutie ešte nepotvrdili. Štyridsaťjedenročný Texasan je hlavnou postavou najväčšieho dopingového škandálu v histórii športu.

"V roku 1999 sme mali motocyklistu. Vždy bol blízko miest, kde sme bývali, aby mohol prísť v správnej chvíli. Vedeli sme, že riskujú aj iní. Robili sme to tiež. Lance mu platil niečo medzi 15- až 20-tisíc dolármi. Po Lanceovom triumfe sme sa zložili a kúpili sme mu zlaté hodinky Rolex," priznal Hamilton, ktorý prišiel pre dopingové nezrovnalosti o zlato z olympijskej časovky v Aténach 2004. Americký cyklista prezradil vyšetrovateľom z USADA aj ďalšie podrobnosti z Armstrongovho dopingového programu. Práve Hamiltonovo svedectvo bolo jedným z kľúčových pri odhaľovaní podvodov a sofistikovanej dopingovej schémy US Postal. Armstrong všetky obvinenia odmieta, ale zároveň sa nechce brániť pred komisiou USADA.

Hamilton už skôr opísal niektoré detaily organizovanej dopingovej schémy US Postal v knihe "Tajné preteky. Do utajeného sveta Tour de France, dopingu a víťazstiev za každú cenu" (originálny názov: In The Secret Race: Inside the Hidden World of the Tour de France: Doping, Cover-ups and Winning at All Costs). Hamilton v knihe uvádza, že Armstrongov tím mal náskok dvoch rokov v tom, čo ohľadom dopingu robili ostatní. Armstrong mal podľa knihy prepracovaný presný plán, ako mu jeho záhradník a dodávateľ "Filip" mohol počas Tour de France poskytovať ampulky s látkou EPO označené menom Edgar. Systém mal zabezpečiť, že žiadny z jeho tímových kolegov nebude s týmito fľaštičkami prichytený. "Boli sme v Lanceovej kuchyni a on nám predstavil svoj plán. Mal Filipovi zaplatiť, aby križoval Tour s fľaštičkami s EPO na motocykli a predplatiť mu mobilný telefón. Keď sme Edgara (EPO) potrebovali, Filip by sa prekľučkoval vpred, látky nám podal a pokračoval v ceste ďalej. Jednoducho a rýchlo. Bez rizika. Aby sme zachovali diskrétnosť, Filip mal podporovať len vrchárov, teda tých, ktorí to najviac potrebovali, a mohol poskytnúť "potrebné" pre Lancea, Kevina Livingstona a mňa. Odvtedy už Filip nebol Filipom, teda obyčajným dodávateľom. Volali sme ho motorkár," napísal Hamilton a dodal: "Francúzi nás mohli šacovať celý deň, a aj tak by nič nenašli. Navyše, boli sme si istí, že ostatné tímy robia vlastnú verziu ´motorkára´. Prečo by aj nemali?"

Armstrongov doping potvrdila pre BBC aj bývalá masérka a asistentka tímu US Postal Emma O´Reilleyová. V dokumente hovorila, ako raz cestovala z Francúzska do Španielska, kde vyzdvihla tabletky pre cyklistu. "Prenajala som si auto a absolvovala šesťhodinovú cestu. Vedela som, že je to niečo špeciálne, keďže Lance mi hovoril, aby som to neprezradila ani svojmu priateľovi. Často sme slúžili ako dopingoví bežci," priznala O´Reillyová, ktorá raz musela použiť make up na zakrytie znakov po vpichu na Armstrongovom tele po užití zakázanej látky pred videokonferenčným hovorom.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Rozhovor: Karina Ráchelová - veda za vzhľadom dobrého webu

Rozhovor: Karina Ráchelová - veda za vzhľadom dobrého webu

Prečo sa robil redizajn stránky MTBIKER a čo bolo najväčšou výzvou? Ako nájsť rovnováhu v trojuholníku práca, rodina a osobné šťastie, nám prezradila Kaja.
Video: Tréning podľa plánu a s osobným trénerom - Mária Hrabovská play_arrow

Video: Tréning podľa plánu a s osobným trénerom - Mária Hrabovská

Ako vyzerá príprava začínajúcej cyklistky, keď jej cieľom je súťaženie s najlepšími ženami u nás? Ako to robí, že zvláda na trenažéri jazdiť aj 20 hodín za týždeň?
Rozhovor: Dlhoročná tvár videí a dnes veľký milovník gravelov - Henry Hošták

Rozhovor: Dlhoročná tvár videí a dnes veľký milovník gravelov - Henry Hošták

Prvé videá MTBIKERa sú spojené práve s Henrym, vďaka skúsenostiam vie poradiť s domácim natáčaním a pekne to má zariadené aj v jeho cyklo rodinke, nechajte sa inšpirovať.
keyboard_arrow_up