Ako sa správne obliecť na bicykel v chladnom počasí

Ako sa správne obliecť na bicykel v chladnom počasí

Aj keď je vonku chladnejšie, bicyklovania sa vzdať nemusíme. Stačí sa správne obliecť. Funkčné oblečenie („termoprádlo“) však ostáva funkčným len vtedy, ak mu v tom nebránime. Preto by sme vám chceli povedať pár slov o tom, ako sa obliekať v mesiacoch, ktoré majú v názve písmenko „r“.

Princíp funkčnosti oblečenia

Funkčné oblečenie nie je, ako mnohí hovoria "to, v ktorom sa nebudem potiť". Potiť sa budete rovnako. Princíp je v tom, či dokáže oblečenie rýchlo schnúť, alebo do seba nasaje vlhkosť, nepustí ju ďalej a teda ostáva dlho mokré. Úlohou funkčného oblečenia je nenasať vlhkosť tela, ale túto vlhkosť transportovať po povrchu vlákien smerom od tela. Tak zostáva pokožka suchá a vlhkosť, ktorú vyprodukovalo telo, sa odparuje na povrchu trička, prípadne sa transportuje cez ďalšie vrstvy von.

Veľa ľudí sa taktiež mylne domnieva, že každé funkčné oblečenie je „termo“ a je určené len na zimné obdobie. V podstate je to „niečo tenké, čo veľmi hreje“. To však nie je pravda. Práve kvôli schopnosti odviesť vyprodukovaný pot z pokožky sa funkčné oblečenie používa aj v lete a pritom nemá termo funkciu, čiže niektoré nedrží vyprodukované teplo.


Vrstvenie oblečenia

Dosiahnuť funkčnosť oblečenia ako celku môžeme len vrstvením jednotlivých druhov funkčných materiálov, pretože tie ďalej zabezpečujú transport vlhkosti a pokožka zostáva suchá.

Prvá vrstva, ktorú si obliekame priamo na telo, by mala byť z funkčného materiálu (polypropylén, polyester,...). To v praxi znamená, že ak si niekto dá bavlnené tričko a na to druhú vrstvu „termoprádla“, nepocíti žiadnu FUNKČNOSŤ. Prečo? Pretože bavlna netransportuje vlhkosť ako funkčné materiály, ale nasiakne pot do vlákna a vlhkosť zostáva priamo na tele, alebo začne chladiť. Vrstvenie sa dá pokaziť aj opačne. Ak si dáme prvú vrstvu funkčného materiálu a na to tzv. flanelku alebo mikinu, ktorá nasiakne pot, výsledok bude rovnaký.


Tri vrstvy funkčného oblečenia

Univerzálne oblečenie v ktorom bude všetkým príjemne a teplo neexistuje. Každý človek reaguje na chlad alebo teplo inak. Existuje však univerzálny princíp troch vrstiev.


1.VRSTVA: tzv. Základná. Tenšie tričko s krátkym alebo dlhým rukávom, ktoré transportuje vlhkosť od tela. Na jar a jeseň vhodné napr. Moira Mono, Xbionic Energizer, Sensor Doubleface, Endura Transmission baselayer. Na zimu teplejšie Xbionic Accumulator, Moira Duo, Moira Thermon, Sensor Thermo Evo.

2.VRSTVA: tzv. Tepelnoizolačná. Jej hlavnou funkciou je udržanie telesného tepla a zároveň transportuje vlhkosť, ktorú jej podá prvá vrstva smerom von. Na jar a na jeseň môžeme túto vrstvu vynechať, prípadne použiť tenší dres s dlhým rukávom. Na zimu doporučujeme Xbionic Beaver shirt, Sensor Tecnostretch, Moira Trio, Moira Moirastretch, prípadne zateplený cyklo dres.

3.VRSTVA: tzv. Ochranná. Oblečenie tejto vrstvy zaisťuje ochranu pred prefúknutím alebo premoknutím. Samozrejme aj ona prepúšťa vlhko von. Membrány používané v bundách majú rôzne parametre paropriepustnosti a odolnosti voči vode. Tieto bundy môžu byť zateplené, ale aj tenké a ľahko zbaliteľné.

Pri kúpe funkčného oblečenia je najlepšie poradiť sa s odborníkmi, ktorí vám poskladajú vrstvy presne podľa vašich potrieb.

Prajeme vám veľa pekných zážitkov pri športovaní a nech vás neodradí ani to, že je trošku chladnejšie.

Článok vyšiel na http://www.sportservis.sk/post/ako-sa-spravne-obliect-na-bicykel-v-chladnom-pocasi-33/
report_problem Našiel si v texte chybu?
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Zimné doplnky Isadore - návleky, rukavice, čiapky a ponožky pod drobnohľadom

Test: Zimné doplnky Isadore - návleky, rukavice, čiapky a ponožky pod drobnohľadom

Budú zimné doplnky Isadore maličkosti, ktoré vedia byť veľkou pomocou cyklistu? Ako si vybrať správny model a veľkosť?
Oblečenie do vetra a chladu - nedaj chorobe šancu PR článok

Oblečenie do vetra a chladu - nedaj chorobe šancu

Zimné obdobie mnohí označia ako ideálne na to, aby človek po výjazde ochorel. No dobre zvolené oblečenie spraví obrovský rozdiel a prinášame opäť niekoľko tipov.
Test: Zimné oblečenie Sportful – aký materiál u mňa vyhráva?

Test: Zimné oblečenie Sportful – aký materiál u mňa vyhráva?

Prečo som si obľúbil bundu Sportful Total Comfort a nohavice Fiandre? Je rozdiel v materiáloch tak zásadný?
keyboard_arrow_up