Užívať EPO nemá význam, nezvyšuje výkon, ohrozuje zdravie

Užívať EPO nemá význam, nezvyšuje výkon, ohrozuje zdravie

Najmä medzi cyklistami populárna zakázaná látka erytropoetín (EPO) nemusí poskytovať užívateľom očakávanú výhodu. Podľa najnovších vedeckých zistení sa vystavujú zdravotným rizikám zbytočne. Medzi vedľajšie účinky patrí aj vznik krvných zrazenín, ktoré môžu viesť k mozgovej mŕtvici či infarktu.

"Športovci a ich lekári možno veria, že EPO zlepšuje výkonnostné parametre, ale neexistuje žiaden dôkaz, že by niekomu zo špičkových cyklistov látka skutočne pomohla," vyhlásil profesor Adam Cohen z Centra pre výskum ľudských liečiv so sídlom v Holandsku.

Erytropoetín je hormonálna látka produkovaná ľudským organizmom, vzniká v obličkách a pomáha regenerovať červené krvinky, ktoré sú schopné viazať kyslík a rozvádzať ho po tele. Umelo ho vyrábajú a dodávajú pacientom trpiacim málokrvnosťou (anémiou). V 90. rokoch sa EPO ocitlo na zozname zakázaných látok, pretože sa predpokladalo, že väčšie množstvo červených krviniek automaticky zvyšuje prísun kyslík a s ním aj výkonnosť. Vďaka neefektívnym metódam na jeho odhalenie sa vo veľkej miere uplatnilo najmä v cyklistike. Všetko nasvedčuje tomu, že EPO hralo rolu aj v dopingovom podvode Lancea Armstronga.

Vedci testovali účinky EPO na cyklistoch - dobrovoľníkoch, ktorí nemusia mať také genetické dispozície ako špičkoví pretekári. Zistili, že látka dokáže zvýšiť hornú hranicu prísunu kyslíka - tzv. VO2 max - iba na približne 20 minút, čo je málo v porovnaní s nárokmi päťhodinových pretekov. Parameter VO2 max teda vstupuje do hry len vo veľmi obmedzenom segmente pretekov, ako sú napríklad krátke časovky. Na výkon komplexného cyklistu vplýva množstvo ďalších ukazovateľov, na ktoré EPO nemá žiadny dopad.

"Veda nepozná žiaden dôkaz, že EPO zvyšuje výkonnosť elitných cyklistov. Naopak, jeho užívanie môže mať vážne vedľajšie účinky," zhrnuli autori štúdie zverejnenej v Britskom časopise klinickej farmakológie (British Journal of Clinical Pharmacology).
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 3 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Nebezpečie hroziace cyklistovi v premávke - ako mu predchádzať

Nebezpečie hroziace cyklistovi v premávke - ako mu predchádzať

Aké nástrahy číhajú na cestného cyklistu medzi autami, s čím je dobré počítať a ako sa na ne pripraviť, aby sme sa vždy spokojní a zdraví vrátili domov?
Tuning vášho bicykla - zlepšenie vlastností aj investícia pre radosť PR článok

Tuning vášho bicykla - zlepšenie vlastností aj investícia pre radosť

Ak ste už pred sezónou skontrolovali všetky dôležité súčasti vášho bicykla a všetko funguje ako má, nastáva ideálny čas na menší tuning. Či už pre zlepšenie vlastností, alebo čisto pre radosť...
500 km výlet, ktorý nič negarantuje

500 km výlet, ktorý nič negarantuje

Keď sme ako partia študentov počas jedného jarného večera sedeli už pri treťom pive, jeden kamarát zahlásil: „Poďme cez prázdniny k Liptovskej Mare na babete.“ Ja som smelo odvetil: „Síce babetu nemám, ale pôjdem s vami na bicykli.“
keyboard_arrow_up